про залишення позовної заяви без руху
01 березня 2024 рокусправа № 380/4243/24
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Кисильова О.Й., перевіривши виконання вимог статей 160, 161 КАС України за позовною заявою військової частини НОМЕР_1 до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів,
Військова частина НОМЕР_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), у якому просить стягнути з відповідача на користь позивача безпідставно набуті ним грошові кошти в сумі 395 015,81 грн під час фактичного невиконання ним обов'язків військової служби.
Позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України, з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 25 КАС України передбачено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України для вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі № 380/4243/24 суддя Кисильова О.Й. 29.02.2024 подала відповідний запит у Електронному кабінеті ЄСІТС "Електронний суд" задля визначення підсудності справи шляхом отримання відомостей щодо місця реєстрації відповідача - ОСОБА_1 .
Відповідно до відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру від 29.02.2024 № 472363, ОСОБА_1 не значиться зареєстрованим чи знятим з реєстрації за вказаною у позовній заяві адресою. Натомість, зареєстрованим місцем проживання відповідача є АДРЕСА_1 . Дата реєстрації 31.05.2016.
Разом із тим, місцезнаходження відповідача - АДРЕСА_2 .
Необхідно зазначити, що відносини у сфері надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання (перебування) фізичних осіб в Україні, встановлює порядок надання таких послуг та порядок внесення, обробки, обміну відповідними відомостями в електронних реєстрах, базах даних для надання таких послуг регулюються Законом України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні" № 1871-IX (далі - Закон № 1871-IX).
Статтею 3 Закону № 1871-IX визначені основні терміни, зокрема:
- реєстрація місця проживання (перебування) особи - внесення за заявою про реєстрацію місця проживання (перебування), поданою особою в паперовій формі, до реєстру територіальної громади інформації про місце проживання (перебування) особи;
- реєстраційна дія - внесення органом реєстрації до реєстру територіальної громади відомостей про зареєстроване місце проживання (перебування), зняте з реєстрації місце проживання, задеклароване місце проживання/виключення з реєстру територіальної громади інформації про задеклароване місце проживання, скасування реєстрації місця проживання/зняття з реєстрації місця проживання (перебування)/задекларованого місця проживання/зміненого місця проживання (перебування) з подальшою передачею таких відомостей до відомчої інформаційної системи. Реєстраційна дія є завершеною після отримання органом реєстрації підтвердження про внесення відповідної інформації до відомчої інформаційної системи;
- орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, який на території територіальної громади, на яку поширюються повноваження відповідної ради, забезпечує формування та ведення реєстру територіальної громади, облік задекларованого місця проживання/зміну місця проживання особи.
Отже, зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) особи, в розумінні Закону № 1871-IX є місце проживання (перебування) особи інформація про яке внесена до реєстру територіальної громади.
При цьому, позивач не додав до позовної заяви доказів зареєстрованого у встановленому порядку місця проживання (перебування) відповідача у Львівській області та/або у м. Львові
Відповідно до ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. За змістом ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин, позовна заява відповідно до ч. 2 ст. 169 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків - десять днів з дня отримання даної ухвали.
Таким чином, існують підстави для залишення позову без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків, а саме:
- надання позивачем доказів зареєстрованого у встановленому порядку місця проживання (перебування) відповідача у Львівській області та/або м. Львові.
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України,
Залишити позовну заяву без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 380/4243/24 та зазначенням прізвища судді, яка прийняла ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна