29 лютого 2024 рокусправа № 380/25154/23
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Львівській області звернулося в суд з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить :
- стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) на користь бюджету податковий борг в розмірі 6 693,00 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач має податковий борг перед бюджетом, який складається із сум податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, та становить 6693,00 грн. Вказує, що податковий орган виніс податкову вимогу, яку надіслав на адресу платника податків. Позивач стверджує, що станом на сьогодні суми податкових зобов'язань відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки до бюджету не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу. Оскільки платником податків не вживаються заходи щодо погашення наявної у неї заборгованості просить стягнути її у судовому порядку.
Ухвалою суду від 08.12.2023 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 18.12.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 08.01.2021 року зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №380/27856/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення.
Ухвалою суду від 06.02.2024 поновлено провадження у справі.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву у якому зазначив, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 05.09.2022р. №1438880-2411-1350, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2021р. в сумі 6 693,00 грн., вважається скасованим (відкликаним). Про відкликання податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 05.09.2022р. №1438880-2411-1350 зазначено у висновку Головного управління ДПС у Львівській області від 22.12.2023р. № 3207/13-01-24-11. Оскільки податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 05.09.2022р. №1438880-2411-1350 на суму 6693,00 грн. вважається скасованим (відкликаним), то податковий борг в сумі 6693,00 грн. відсутній, а тому позовні вимоги є безпідставними. Просив відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Відповідно до довідки Головного управління ДПС у Львівській області від 17.10.2023 року № 11364/5/13-01-13-03 про податкову заборгованість ОСОБА_1 станом на 16.10.2023 року у відповідача наявний податковий борг за платежем: податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, в сумі 20310,28 грн. Стягненню підлягає борг в сумі 6693,00 грн.
Податковий борг відповідача за платежем податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об'єктів житлової нерухомості, на суму 6693,00 грн виник на підставі:
- податкового повідомлення-рішення від 05.09.2022 № 1438880-2411-1350.
На виконання вимог статті 59 Податкового кодексу України позивач направив на адресу відповідача податкову вимогу форми “Ф” від 16.03.2023 № 32776-17 на суму 1537,16 грн.
Вважаючи, що суми грошових зобов'язань відповідача є узгодженими та у встановлені законом строки не сплачені, тобто визнаються сумою податкового боргу, контролюючий орган звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Статтею 15 Податкового кодексу України передбачено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За змістом пункту 41.4 статті 41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
Відповідно до підпункту 41.1.1 пункту 41.1 цієї ж статті контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктом 54.1. статті 54 Податкового кодексу встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (пункт 57.1 статті 57 Податкового кодексу України).
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків (пункт 56.11 статті 56 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Як встановлено в абзаці 4 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу, податкове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
З аналізу наведених положень законодавства слідує, що у разі несплати платником податків протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, визначеного контролюючим органом грошового зобов'язання та не оскарження у зазначений строк відповідного рішення контролюючого органу, таке податкове зобов'язання вважається узгодженим. А грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.
З матеріалів справи встановлено, що позивач оскаржив у судовому порядку податкове повідомлення- рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 05.09.2022р. №1438880-2411-1350, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання із податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2021р. в сумі 6 693,00 грн.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 закрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Судом встановлено, що відповідно до листа Головного управління ДПС у Львівській області від 22.12.2023 №3207/13-01-24-11, згідно з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно фізична особа ОСОБА_1 володів об'єктом нерухомого майна, а саме житловим будинком загальною площею 463,1 кв.м. за адресою АДРЕСА_1 , право власності припинено 09.09.2020. Однак на момент формування ППР 05.09.2022 в ІТС “Податковий блок” відсутня відмітка про те, що право власності на даний об'єкт припинено. У зв'язку з некоректною роботою ІТС “Податковий блок” неправомірно було нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, а саме в автоматичному режимі сформовано податкове повідомлення-рішення від 05.09.2022 №1438880-2411-1350. Після проведення звірки даних з Державним реєстром речових прав на нерухоме майно проведено перерахунок податку на нерухоме майно, відтак податкове повідомлення-рішення від 05.09.2022 №1438880-2411-1350 відкликано.
Факт скасування (відкликання) оскаржуваного податкового повідомлення-рішення також підтверджується інформацією з електронного кабінету платника податку ОСОБА_1 .
Таким чином, ураховуючи те, що повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 05.09.2022р. №1438880-2411-1350 на суму 6693,00 грн. вважається скасованим (відкликаним), то податковий борг в сумі 6693,00 грн. відсутній, а тому позовні вимоги є безпідставними.
Отже, з урахуванням наведеного, у задоволенні позовних вимог належить відмовити.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір стягненню не підлягає.
Разом з тим, відповідачем подано клопотання щодо судових витрат на професійну правничу допомогу, у якому вказує, що розмір судових витрат на професійну правничу допомогу становить 2000,00 грн. Втім, оскільки доказів на підтвердження понесення таких витрат станом на момент ухвалення судового рішення у справі не подано, питання розподілу витрат на професійну правничу допомогу судом не вирішується.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,
вирішив:
у задоволенні позову Головного управління ДПС у Львівській області (адреса: вул. Стрийська, 35, м. Львів, 79026; ЄДРПОУ 43968090) до ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна