Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
01 березня 2024 р. Справа № 520/28917/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Бідонько А.В., розглянувши у письмовому провадженні заяву позивача про встановлення судового контролю по справі № 520/28917/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач із заявою про встановлення судового контролю за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, в якій просить суд:
1. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області строк у тридцять днів для надання до суду звіту про повне виконання ним рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 по справі № 520/28917/23, з наданням до суду доказів виплати ОСОБА_1 з 01.05.2023 щомісячної пенсії урахуванням усіх нарахованих йому сум індексації пенсії згідно з постановами КМУ від від 16.02.2022 № 118, від 24.02.2023 № 168, суми щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. згідно з постановою КМУ від 14.07.2021 № 713 без обмеження цих сум пенсії, індексації та щомісячної доплати максимальним розміром, а також провести відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.
2. Вжити інших можливих та ефективних заходів судового контролю за правильним і повним виконанням Відповідачем судового рішення у цій справі № 520/28917/23.
В обґрунтування поданої заяви позивач зазначив, що з 01.05.2023 по теперішній час Відповідач фактично нараховує позивачу до виплати щомісячну доплату до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів у країни від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» в розмірі 2000,00 гривень, але в порушення судового Рішення - щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000,00 грн. з 01.05.2023 не виплатив (не виплачує). При цьому, Відповідач у листі від 05.02.2024 № 3514-1194/В-03/8-2000/24 стверджує, що судове Рішення виконано ним у повному обсязі та відповідно до чинного законодавства.
Відповідачем 01.03.2024 року надано заперечення, в яких зазначено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 по справі № 520/28917/23 головним управлінням проведено перерахунок пенсії Позивача з 01.03.2022 у розмір1 79 % грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 100/25047 від 05.08.2021, за вих. № 33/41-2979, з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" від 16.02.2022 № 118, без обмеження максимальним розміром пенсії; з 01.03.2023 у розмірі 79 % грошового забезпечення на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 100/25047 від 05.08.2021, за вих. № 33/41-2979, з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168, без обмеження максимальним розміром пенсії; з 01.05.2023 з урахуванням щомісячної доплати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» № 713. За результатом перерахунку нараховано різницю в пенсії за період з 01.03.2022 по 31.01.2024, виплату якої буде проведено в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат на виконання рішень суду. 3 01.02.2024 пенсія виплачується з урахуванням рішення суду.
По суті поданої заяви суд зазначає наступне.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 по справі №520/28917/23 адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром 3 під., 2 пов.,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у обмеженні виплати пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром у період з 01.03.2022 по 31.10.2023, у тому числі зменшення виплати пенсії за вересень 2023 року з суми 25989,55 грн. до суми 21482,06 грн.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 01.03.2022 року з обмеженням максимального (граничного) розміру та Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 року "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 року з обмеженням максимального (граничного) розміру.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 79% грошового забезпечення на підставі довідки № 100/25047 від 05.08.2021 (вих.№33/41-2979), наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області", після її індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16 лютого 2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" з 01.03.2022 року без обмеження максимального (граничного) розміру, провести відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 79% грошового забезпечення на підставі довідки № 100/25047 від 05.08.2021 (вих.№33/41-2979), наданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Харківській області", після її індексації відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 року "Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 року без обмеження максимального (граничного) розміру, провести відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у ненарахуванні ОСОБА_1 з 01.05.2023 доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» в розмірі 2000 гривень.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.05.2023 щомісячну доплату в розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.
Судове рішення набрало законної сили 09.01.2024 року.
Виконавчі листи по даній справі видано 22.02.2024 року.
Позивачем подано до Харківського окружного адміністративного суду заяву про встановлення судового контролю по справі №520/28917/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Статтею 124 Конституції України визначено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України. Суб'єктами, на яких поширюється обов'язковість судових рішень являються всі органи державної влади і органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, посадові чи службові особи та громадяни.
Згідно ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Частиною 4 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Згідно ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб'єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов'язковості судового рішення.
В той же час, такі повноваження суду повинні бути реалізовані з урахуванням ст.129-1 Конституції України, і ці повноваження надані суду з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
Отже, вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з'ясувати, чи виконано судове рішення, причини, які призвели до невиконання такого рішення та чи є вони об'єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 2 ст. 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Проаналізувавши наведені положення КАС України, суд прийшов до висновку, що встановити судовий контроль за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі суд може, тобто, наділений правом. Тобто зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними та допустимими доказами.
Верховний Суд у постанові від 20 лютого 2019 року у справі № 806/2143/15 зазначив, що, зокрема ст. 382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Таким чином, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Аналогічна правова позиція міститься в постановах Верховного Суду від 27 лютого 2020 року у справі № 640/3719/18 та від 11 червня 2020 року у справі №640/13988/19.
Матеріалами даної адміністративної справи підтверджено, що на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 по справі №520/28917/23 відповідач надав докази щодо проведення перерахунку пенсії позивачу відповідно до впротоколу про перерахунок пенсії позивача з 01.02.2024 року. Також зазначено, що різницю в пенсії за період з 01.03.2022 по 31.01.2024, виплату якої буде проведено в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат на виконання рішень суду
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідачем надано докази, що позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 по справі №520/28917/23, суд приходить до висновку, що заява позивача, подана в порядку ст. 382 КАС України по адміністративній справі №520/28917/23, не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 249, 370, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю по справі №520/28917/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бідонько А.В.