01 березня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/1147/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Супруна Є.Б., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу №440/1147/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
30.01.2024 адвокат Хомич Іван Олександрович, здійснюючи представництво інтересів ОСОБА_1 , через систему "Електронний суд" направив до Полтавського окружного адміністративного суду позов, що заявлений до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - ГУПФ), в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2019, 2020 та 2021 роки, починаючи з 26.04.2022, зобов'язавши при цьому ГУПФ здійснити такий перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2019, 2020 та 2021 роки, починаючи з 26.04.2022.
В якості підстави для звернення до суду заявник вказує на протиправну, як на його думку, поведінку відповідача, який при призначенні позивачу пенсії за віком з 26.04.2022 неправильно застосував показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, а саме за 2014-2016 роки замість такого показника за 2019-2021 роки, в результаті чого було порушено право позивача на належний соціальний захист.
Ухвалою судді Полтавського окружного адміністративного суду від 02.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
У наданому до суду відзиві на позов представник ГУПФ просить у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на їх необґрунтованість. Вказує, що позивачу правомірно здійснено саме переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки переведенням з одного виду пенсії на інший є зміна виду пенсії, що визначені законодавством. При цьому, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII внесено зміни до Закону №1058, згідно з якими з 01.10.2017 для раніше призначених пенсій застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки. Представник також просила залучити до участі у розгляді справи як співвідповідача для надання додаткових доказів та пояснень по справі Головне управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області, який приймав рішення про переведення позивача з пенсії за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 15-19).
Ухвалою суду від 26.02.2024 клопотання представника ГУПФ про залучення співвідповідача залишено без задоволення.
Розгляд справи здійснюється судом в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку у ГУПФ, де з 30.12.2014 отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення" як працівник освіти.
Як зазначив відповідач у відзиві, з 31.12.2014 виплату пенсії позивачу призупинено у зв'язку з працевлаштування на посаду, яка давала право на пенсію за вислугу років (а.с. 25).
З досягненням 22.04.2022 пенсійного віку позивач 26.04.2022 звернувся через Гадяцьке ОУПФ із заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 59-61).
Рішенням ГУПФ у Чернігівській області від 26.04.2022 №916060163644 позивачу здійснено перерахунок пенсії із переведенням на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 77). При проведенні перерахунку пенсії застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки на рівні 3764,40 грн та осучаснений до рівня 6186,32 грн, внаслідок чого розмір пенсії склав 4314,17 грн (а.с. 78-86).
05.01.2024 адвокат позивача звернувся до ГУПФ із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2019, 2020, 2021 роки, у відповідь на яку листом ГУПФ від 10.01.2024 №1600-0204-8/2098 заявника поінформовано про те, що йому первинно призначено пенсію за вислугу років (працівники освіти) з 30.12.2014. З 31.12.2014 виплату пенсії ОСОБА_1 призупинено у зв'язку з працевлаштуванням на посаду, яка давала право на пенсію за вислугу років. Згідно із заявою від 26.04.2022, зареєстрованою за №1079, ОСОБА_1 переведений на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 26.04.2022. Враховуючи пункт 3 статті 45 Закону, для обчислення пенсії за віком застосовано середній показник заробітної плати 6186,32 грн (показник за 2014-2016 роки 3764,40 збільшений на коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати 1,17, 1,11, 1,11, 1,14), який враховувався б йому при обчисленні пенсії за вислугу років. Розмір пенсії за віком ОСОБА_1 з 26.04.2022 становив 4314,17 грн. З 01.03.2023 для обчислення пенсії ОСОБА_1 застосовується середній показник заробітної плати 7405,03 грн (3764,40 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197). Розмір пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.03.2023 становить 5151,37 грн. Розрахунок пенсії ОСОБА_1 відповідає вимогам чинного пенсійного законодавства, провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні аз 2019 - 2021 роки у розмірі 10846,37 грн немає підстав (а.с. 8).
Позивач, вважаючи мотиви відмови протиправними, звернувся через свого представника до суду з даним позовом.
Вирішуючи позов по суті, суд виходить з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (надалі - Закон №1058-IV в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-ІV, пенсією є щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Положеннями частини першої статті 9 Закону №1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону №1058-IV, особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону №1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Системний аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить на користь висновку про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV визначено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Відтак, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV.
Отже, у випадку коли особі було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", у подальшому при розрахунку пенсії за віком за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Верховний Суд України у постанові від 29.11.2016 у справі №133/476/15-а (№ 21-6331а15) висловив правову позицію стосовно того, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно з ч. 3 ст. 45 Закону №1058-IV. Вказана правова позиція Верховного Суду України підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №876/5312/17.
Як свідчать матеріали цієї адміністративної справи, у 2014 році позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивач у 2022 році звернувся вперше.
Таким чином, отримуючи пенсію за вислугу років, позивач не користувався жодним із видів пенсій, встановлених Законом №1058-ІV, а тому, звернувшись до пенсійного органу із заявою від 26.04.2022 про призначення пенсії за віком, позивач використав право на призначення пенсії в солідарній системі відповідно до Закону №1058-ІV вперше, та перейшов з одного виду пенсії на інший.
Відмовляючи позивачу в перерахунку пенсії за віком згідно з частиною другою статті 40 Закону №1058-IV з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020 та 2021 роки, відповідач помилково ототожнює поняття "переведення на інший вид пенсії" та "призначення пенсії", внаслідок чого в розрахунку пенсії з 26.04.2022 відповідачем неправомірно враховані показники середньої заробітної плати (доходу) в Україні не за той період, як це має бути для пенсії, яка призначена вперше відповідно до Закону №1058-IV.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про те, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у застосуванні при обчисленні пенсії згідно із Законом №1058-IV середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2019, 2020 та 2021 роки, тобто показника середньої заробітної плати, який має враховуватися за три останні календарні роки, що передують року призначення пенсії за Законом №1058-IV.
Відтак суд вважає належним спосіб відновлення порушеного права, обраний позивачем, шляхом визнання протиправними дій ГУПФ щодо відмови здійснити перерахунок пенсії за віком ОСОБА_1 з 26.04.2022 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки, у зв'язку з чим суд зобов'язує ГУПФ перерахувати і виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019-2021 роки, починаючи з 26.04.2022.
Тож позов слід задовольнити у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Приймаючи до уваги те, що звертаючись до суду з цим позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, сума судових витрат, яка підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, складає 100% сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з 26.04.2022 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2019-2021 роки, починаючи з 26.04.2022.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області судові витрати, що пов'язані зі сплатою судового збору, у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (код ЄДРПОУ 13967927; вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду впродовж тридцяти днів з моменту його підписання.
Суддя Є.Б. Супрун