29 лютого 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/913/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся через систему "Електронний суд" до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства оборони України /надалі - відповідач, МО України/ про:
- визнання протиправною бездіяльності Міністерства оборони України щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 від 04 серпня 2023 року, що зареєстрована в Урядовому контактному центрі за №КА-15962864 про вчинення заходів по відновленню порушених матеріальних прав з питань нарахування та виплати грошових допомог та компенсацій при звільненні (у відставку) з військової служби за станом здоров'я, та ненадіслання на його адресу письмової відповіді про результати її розгляду в термін, встановлений статтею 20 Закону України «Про звернення громадян»;
- зобов'язання Міністерства оборони України розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 04 серпня 2023 року про вчинення заходів по відновленню порушених матеріальних прав з питань нарахування та виплати грошових допомог та компенсацій при звільненні (у відставку) з військової служби за станом здоров'я, що зареєстрована в Урядовому контактному центрі за №КА-15962864, та надати йому письмову відповідь про результати її розгляду, шляхом надсилання на його адресу: АДРЕСА_1 /а.с. 1-6/.
Позов обґрунтований тим, що позивач в період з 06 червня 2022 року по 15 липня 2023 року проходив військову службу за призовом під час мобілізації у Військовій частині НОМЕР_1 та у її складі приймав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України. 04 серпня 2023 року з метою з'ясування причин порушення Військовою частиною НОМЕР_1 його прав та законних інтересів, позивач звернувся з електронним зверненням (за вх. № КА-15962864) через свій особистий кабінет в Урядовому контактному центрі (веб-сайт https://ukc.gov.ua/portal/) до Міністерства оборони України про вчинення заходів по відновленню порушених прав та законних інтересів, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», у зв'язку з чим надавав детальні обґрунтування з цього приводу з посиланням на норми права та заявляв відповідні клопотання. Проте таке звернення Міністерством оборони України в порядку та строки, встановлені Законом України «Про звернення громадян», по суті не розглянуто. З вказаною бездіяльністю позивач не погоджується та вважає її протиправною.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 34-38/ зазначив, що позивач проходив військову службу у в/ч НОМЕР_1 , а тому постановка на всі види забезпечення, зняття зі всіх видів забезпечення та всіх видів грошових виплат позивачу проводилася виключно на підставі наказів командира в/ч НОМЕР_1 . У Міноборони створена Реєстраційна картка звернення ОСОБА_1 №КА-15962864 від 04 серпня 2023 року з доданою до неї заявою про вчинення заходів по відновленню порушених матеріальних прав з питань нарахування та виплати грошових допомог та компенсацій при звільненні (у відставку) з військової служби за станом здоров'я, передбачених чинним законодавством. З огляду на те, що Міністерство оборони не є розпорядником інформації, про яку позивач виклав у своєму зверненні №КА-15962864 від 04 серпня 2023 року, надання відповіді на звернення було доручено по підпорядкованості. З метою опрацювання звернення позивача від 04 серпня 2023 року начальником Управління по роботі зі зверненнями громадян та доступу до публічної інформації за вих.№К-47371 від 09 серпня 2023 року полковнику ОСОБА_2 (начальник адміністративного управління Генерального штабу ЗС України) надіслане звернення для опрацювання та надання відповіді заявнику в термін до 06 вересня 2023 року. Після цього, начальником адміністративного управління Генерального штабу ЗС України за вих.№К-55477 від 11 серпня 2023 року генерал-майору ОСОБА_3 (командування Сухопутних військ ЗС України) надіслане звернення для опрацювання та надання відповіді заявнику. Військовою частиною НОМЕР_1 за вих.№9041/1 від 29 серпня 2023 року розглянуто звернення позивача №КА-15962864 від 04 серпня 2023 року та надана змістовна відповідь. Отже, позивачу була надана відповідь на його звернення від 04 серпня 2023 року №КА-15962864.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у порядку письмового провадження) відповідно до пункту 2 частини шостої статті 12 та пункту 1 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Відповідно до Витягу із наказу командира Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України (по стройовій частині) №196 від 15 липня 2023 року /а.с. 9, 47-зворот/ солдата ОСОБА_1 , у розпорядженні командира частини, звільненого (у відставку) з військової служби наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по особовому складу) №178-РС від 09 липня 2023 року за підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХП від 25 березня 1992 року, з 15 липня 2023 року виключено зі списків особового складу військової частини та всіх видів забезпечення. Обліково-послужні документи відправити до Полтавського РТЦК та СП Полтавської області. З котлового забезпечення військової частини НОМЕР_1 знято зі сніданку 15 липня 2023 року, з інших видів забезпечення - з 15 липня 2023 року. Відповідно до вимог наказу Міністра оборони України №260 від 07 червня 2018 року, рішення Міністра оборони України №248/9240 від 28 грудня 2018 року та рішення Міністра оборони України №248/1227 від 10 березня 2022 року наказано виплатити: щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби за період часу з 01 по 15 липня 2023 року у розмірі 0% від посадового окладу; надбавку за особливості проходження служби у розмірі 0% посадового окладу з урахуванням окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за період часу з 01 по 15 липня 2023 року; виплатити грошову компенсацію за 25 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік в порядку, передбаченому абзацом 3 пункту14 статті 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; виплатити грошову компенсацію за 15 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік в порядку, передбаченому абз.3 п. 14 ст. 10-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік, передбачену наказом Міністерства оборони України №260 від 07 червня 2018 року; грошова допомога на оздоровлення за 2023 рік, передбачена наказом Міністерства оборони України №260 від 07 червня 2018 року - виплачена; вирахувати за втрачене речове майно 4305 (чотири тисячі триста п'ять) гривень, 97 копійок; вислуга років згідно даних особової справи складає: 01 рік, 04 місяці, 17 днів.
ОСОБА_1 звернувся до Міністерства оборони України із заявою від 04 серпня 2023 року /а.с. 14-17, 43-47/, в якій просив:
- провести перевірку обставин ненарахування та невиплати йому військовою частиною НОМЕР_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за підпунктом “б” (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” (№2232-ХІІ від 25 березня 1992 року) у порядку та розмірі, встановлених розділом XXXII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, шляхом витребування у військової частини відповідних пояснень з цього приводу та копій відповідних документів і надання їм справедливої правової оцінки. В разі підтвердження зазначених ним порушень вжити заходи для їх усунення шляхом зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 провести розрахунок зазначеної допомоги та здійснити відповідні виплати;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 скласти довідку про вартість речового майна, що належить йому до видачі станом на 15 липня 2023 року за формою згідно з додатком до Положення №178, вжити заходи щодо зобов'язання військової частини НОМЕР_1 здійснити розрахунок грошової компенсації вартості за неотримане ним речове майно та провести відповідні виплати. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надіслати на його адресу: АДРЕСА_2 , належним чином завірену копію довідки про вартість речового майна, що належить йому до видачі станом на 15 липня 2023 року за формою згідно з додатком до Положення №178 та належним чином завірених копій документів, що підтверджують забезпечення його речовим майном в період проходження ним військової служби;
- провести перевірку обставин правомірності утримання з нього військовою частиною НОМЕР_1 вартості втраченого майна у розмірі 4305 (чотири тисячі триста п'ять) гривень 97 копійок шляхом витребування у військової частини відповідних пояснень з цього приводу та копій відповідних документів і надання їм справедливої правової оцінки. В разі підтвердження зазначених ним порушень вжити заходи для їх усунення шляхом зобов'язання військової частини НОМЕР_1 внести відповідні зміни до Наказу №196 і виплатити йому суму безпідставно утриманих коштів. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надіслати на його адресу: АДРЕСА_2 , належним чином завірену копію детального розрахунку вартості втраченого майна і утриманих з нього коштів у розмірі 4305 (чотири тисячі триста п'ять) гривень 97 копійок та належним чином завірених копій документів, що підтверджують факт отримання ним такого майна;
- провести перевірку обставин ненарахування та невиплати йому військовою частиною НОМЕР_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 4 відсотки його місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менш як 25 відсотків його місячного грошового забезпечення, встановленої пунктом 2 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пунктом 1 Порядку №460 з урахування інформації про його вислугу років, що міститься в Наказі №196. В разі підтвердження зазначених ним порушень вжити заходи для їх усунення шляхом зобов'язання військової частини НОМЕР_1 здійснити розрахунок зазначеної одноразової допомоги та здійснити відповідні виплати;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надіслати на його адресу: АДРЕСА_2 , належним чином завірені копії первинних бухгалтерських документів у розумінні статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, що підтверджують перерахування цією військовою частиною на його банківський рахунок коштів, зокрема виплату грошової компенсації за 25 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік, виплату грошової компенсації за 15 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік, виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік, виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік та детальні розрахунки таких допомог та компенсацій окремо по кожній грошовій допомозі та компенсації;
- про результати розгляду його заяви повідомити письмово на адресу: АДРЕСА_2 .
Вказане звернення надійшло через Веб-сайт УКЦ 04 серпня 2023 року та зареєстроване за реєстраційним номером КА-15962864 /а.с. 2-зворот - 43/.
Начальником Управління по роботі зі зверненнями громадян та доступу до публічної інформації за вих.№К-47371 від 09 серпня 2023 року /а.с. 48/ полковнику ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про звернення громадян» надіслано вказане звернення для опрацювання та надання відповіді заявнику в термін, визначений законодавством України; термін до 06 вересня 2023 року.
Начальником адміністративного управління Генерального штабу ЗС України Ленок О.В. за вих.№К-55477 від 11 серпня 2023 року /а.с. 48-зворот/ геренал-майору ОСОБА_3 відповідно до Закону України «Про звернення громадян» надіслано вказане звернення для опрацювання та надання відповіді заявнику.
Листом Військової частини НОМЕР_1 за вих.№9041/1 від 29 серпня 2023 року /а.с. 49/ ОСОБА_1 повідомлено, що командуванням військової частини НОМЕР_1 розглянуто його звернення № КА-15962864 від 04 серпня 2023 року на гарячу лінію Міністерства оборони України та за результатами розгляду повідомляється наступне:
1. Щодо виплати військовослужбовцям, які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби:
Як вбачається із змісту пункту 4 розділу XXXII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок), особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які були призвані на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, при звільненні зі служби після прийняття рішення про демобілізацію виплачується грошова допомога в порядку та розмірах, визначених Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 року № 460. Тобто необхідною умовою для отримання права на виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 4 розділу XXXII Порядку, є прийняття рішення про мобілізацію. Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» демобілізація - це комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу. Продовження дії воєнного стану та відсутність рішення про демобілізацію станом на дату звільнення його з військової служби є загальновідомою обставиною. Враховуючи викладене, право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 4 розділу XXXII Порядку, відсутнє.
2. Щодо отримання грошової компенсації за неотримане речове майно та вирахування коштів за втрачене речове майно:
Відповідно до вимог абзацу дев'ятого пункту 29 розділу V Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232 (змінами), при звільненні військовослужбовців з військової служби за призивом під час мобілізації на особливий період вони вибувають з майном особистого користування. Речі, які ними не були отримані з будь-яких причин за період служби, під час звільнення не видаються. Інвентарні речі здаються на речовий склад військової частини. Враховуючи викладене, компенсація за недоотримане речове майно вказаній категорії військовослужбовців не нараховується та не виплачується. Як вбачається з довідки-розрахунку від 14 липня 2023 року №1882, кошти в сумі 4305 (чотири тисячі триста п'ять) гривень, 97 копійок були вирахувані за втрачене інвентарне майно, а саме: сидіння польове, окуляри балістичні, шолом бойовий балістичний, чохол до шолома кевларового з тканини тип 3 клас 8.
3. Щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за станом здоров'я:
Ненарахована одноразова грошова допомога, передбачена пунктом 1 розділу XXXII Порядку, буде йому нарахована та виплачена в порядку, встановленому чинним законодавством.
Вважаючи, що Міністерство оборони України допустило бездіяльність щодо нерозгляду його звернення та невжиття відповідних заходів реагування на його звернення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті та які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з такого.
Згідно зі статтею 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм статтею 40 Конституції України права на звернення урегульовано Законом України "Про звернення громадян" № 393/96-ВР від 02 жовтня 1996 року /надалі - Закон №393/96-ВР (у відповідній редакції)/.
Частиною першою статті 1 Закону №393/96-ВР встановлено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Військовослужбовці, працівники органів внутрішніх справ і державної безпеки, а також особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України мають право подавати звернення, які не стосуються їх службової діяльності.
За визначеннями, наведеними у статті 3 Закону №393/96-ВР, під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги; заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Статтею 5 Закону №393/96-ВР встановлені вимоги до звернення, а частинами першою та третьою статті 7 Закону №393/96-ВР передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Порядок розгляду заяв (клопотань) унормований статтею 15 Закону №393/96-ВР, відповідно до якої органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Відповідно до пункту 1 та підпункту 86 пункту 4 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 671 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 730), Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період. Міноборони відповідно до покладених на нього завдань здійснює розгляд звернень громадян з питань, пов'язаних з діяльністю Міноборони, Збройних Сил, підприємств, установ і організацій, які належать до сфери управління Міноборони, а також стосовно актів, які ними видаються, забезпечує в установленому порядку доступ до публічної інформації, розпорядником якої є Міноборони.
Згідно з пунктом 1 розділу І Інструкції про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962 /надалі - Інструкція №735/, ця Інструкція визначає порядок розгляду, реєстрації, приймання, узагальнення та аналізу звернень військовослужбовців, членів їх сімей, працівників Збройних Сил України, а також інших громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України (далі - громадяни), у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України, інших органів військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів, установах та організаціях Збройних Сил України (далі - військові частини), а також визначає порядок контролю за його дотриманням.
Відповідно до пунктів 2-3 розділу ІІ Інструкції №735 письмові звернення громадян, оформлені належним чином і подані в установленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю, первинному розгляду та реєстрації з метою визначення їх належності до компетенції відповідного органу військового управління та призначення за ними конкретного виконавця. Первинний розгляд письмових звернень громадян проводиться керівниками органів військового управління або їх заступниками відповідно до їх повноважень.
Електронне звернення приймається на визначену електронну адресу або шляхом заповнення електронної форми, яка розміщується на офіційному веб-сайті Міністерства оборони України. Датою подання електронного звернення є дата надходження звернення на визначену електронну адресу або дата заповнення електронної форми та її відправлення. Якщо електронне звернення надійшло на визначену електронну адресу у неробочі день та час, то датою подання електронного звернення вважається наступний після нього робочий день. Електронні звернення, що надходять на адресу Міністерства оборони України, але вирішення питань за якими належить до компетенції органів військового управління, після попереднього опрацювання надсилаються електронною поштою на їх електронні адреси для розгляду по суті з повідомленням авторів звернень. У разі якщо електронне звернення, що надійшло на адресу Міністерства оборони України, за своїм змістом не потребує подальшого опрацювання по суті порушеного питання, а виникає необхідність надання автору звернення довідкової інформації, роз'яснення щодо його подальших можливих дій, відповідальною посадовою особою здійснюється онлайн-консультування заявника за електронною адресою: zvernmou@mil.gov.ua та електронними адресами органів військового управління, оприлюднених на офіційному вебсайті Міністерства оборони України.
Пунктом 5 розділу ІІ Інструкції №735 передбачено, що звернення може бути подано особисто як окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне) чи надіслане поштою (електронною поштою). Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення). Відповідь за результатами розгляду звернень в обов'язковому порядку дається тим органом військового управління, військовою частиною, які отримали ці звернення і до компетенції яких входить вирішення порушених у зверненнях питань, за підписом керівника, командира або осіб, які виконують його обов'язки згідно з письмовим наказом. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у зверненні, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на правову норму Закону України "Про звернення громадян" і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Згідно з пунктом 14 розділу ІІ Інструкції №735 щодо кожного звернення не пізніше ніж у п'ятиденний термін має бути прийняте одне з таких рішень: прийняти до провадження; передати на вирішення до іншого органу військового управління; надіслати за належністю до іншого центрального органу виконавчої влади, якщо питання, порушені у зверненні, не входять до компетенції органів військового управління, військової частини, про що одночасно повідомляється заявнику; залишити без розгляду за наявності підстав, визначених у статті 8 Закону України "Про звернення громадян".
Відповідно до пункту 15 розділу ІІ Інструкції №735 якщо у зверненні поряд з питаннями, що належать до компетенції органу військового управління, військової частини, порушуються питання, які підлягають вирішенню в інших органах державної влади чи місцевого самоврядування, то під час надання відповіді на звернення орган військового управління, військова частина також роз'яснює громадянину порядок розгляду цих питань.
Згідно з пунктами 1- 2, 4 розділу III Інструкції №735 посадові особи органів військового управління, військових частин під час розгляду звернень громадян зобов'язані уважно вникати в їх суть, у разі потреби вимагати у виконавців матеріали їх перевірки, направляти працівників на місця для перевірки викладених у зверненні обставин, застосовувати інші заходи для об'єктивного вирішення поставлених автором звернення питань, з'ясовувати та приймати рішення про усунення причин і умов, які спонукають авторів скаржитись.
Рішення, які приймаються за зверненнями, мають бути мотивованими та ґрунтуватися на нормах законодавства. Посадова особа, визнавши заяву такою, що підлягає задоволенню, зобов'язана забезпечити своєчасне й правильне рішення, а в разі визнання скарги обґрунтованою - негайно вжити заходів щодо поновлення порушених прав громадян.
Термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється з дня, наступного за днем, з якого починається строк (таким днем є день їх надходження та реєстрації в органі військового управління, військовій частині), до дня направлення заявнику відповіді на його звернення. Якщо останній день терміну розгляду звернення припадає на неробочий день, то останнім днем терміну вважається перший після нього робочий день.
Термін розгляду пропозицій, заяв та скарг обчислюється від дня їхньої реєстрації у структурному підрозділі Міністерства оборони України, відповідальному за організацію розгляду звернень громадян.
Пунктом 5 розділу III Інструкції №735 встановлено, що звернення розглядаються і вирішуються в термін не більше одного місяця від дня їх надходження, ураховуючи вихідні, святкові та неробочі дні, а ті, які не потребують додаткового вивчення та проведення перевірки за ними, - невідкладно, але не пізніше 15 днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін розв'язати порушені у зверненні питання неможливо, то керівник відповідного органу військового управління, командир військової частини або особа, що тимчасово виконує його обов'язки, установлює термін, потрібний для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати 45 днів.
Відповідно до пунктів 6-8 розділу III Інструкції №735 звернення вважається вирішеним, якщо розглянуто всі поставлені в ньому питання, прийнято обґрунтоване рішення та вжито потрібних заходів щодо його виконання і заявника повідомлено про результати розгляду звернення і прийняте рішення.
Відповідь за результатами розгляду звернення обов'язково дається тим органом військового управління, військовою частиною, які його отримали і до компетенції яких входить розв'язання порушених у зверненні питань, за підписом керівників або осіб, яким право ставити підпис надано відповідним керівником органу військового управління, командиром військової частини.
Рішення про відмову в задоволенні вимог або прохань, викладених у зверненні, доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на чинне законодавство і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення. При цьому вказуються заходи, які вживались органом військового управління, військовою частиною для перевірки цього звернення. Якщо давалася усна відповідь, то складається відповідна довідка, яка додається до матеріалів перевірки звернення.
Приписами розділу IV Інструкції №735 визначено особливості розгляду звернень громадян, що надійшли на урядову телефонну "гарячу лінію".
Так, звернення громадян, що надходять від державної установи "Урядовий контактний центр" (далі - УКЦ), розглядаються відповідно до Порядку взаємодії органів виконавчої влади та державної установи "Урядовий контактний центр" із забезпечення оперативного реагування на звернення, що надходять на урядову "гарячу лінію" та Урядову телефонну довідку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 року N 898 (із змінами). Прийняття, реєстрацію та розгляд звернень громадян, які надійшли до Міністерства оборони України з урядової телефонної "гарячої лінії", з УКЦ, здійснює структурний підрозділ Міністерства оборони України, відповідальний за організацію розгляду звернень громадян.
З метою забезпечення оперативного розгляду звернень, що надійшли до Міністерства оборони України, визначається посадова особа на рівні заступника Міністра оборони України, відповідальна за взаємодію з УКЦ, а також посадові особи структурного підрозділу Міністерства оборони України, відповідального за організацію розгляду звернень громадян, які безпосередньо відповідають за розгляд звернень громадян, що надійшли з урядової телефонної "гарячої лінії". Відомості щодо посадових осіб, їх контактні телефони та електронні адреси подаються до УКЦ, який надає індивідуальні коди доступу до бази даних УКЦ.
Для прийняття на розгляд звернень у Міністерстві оборони України створюється електронна база даних, в яку вноситься відповідна інформація. У разі коли питання, порушені у зверненні, не належать до компетенції Міністерства оборони України, таке звернення не пізніше наступного дня переадресовується іншому органу виконавчої влади, про що вноситься до бази даних відповідна інформація.
Звернення надсилається УКЦ до бази даних Міністерства оборони України у вигляді електронної реєстраційної картки, зміст якої визначено пунктом 4 Порядку взаємодії органів виконавчої влади та державної установи "Урядовий контактний центр" із забезпечення оперативного реагування на звернення, що надходять на урядову "гарячу лінію" та Урядову телефонну довідку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 2009 року N 898 (із змінами). Про прийняття звернення на розгляд до бази даних Міністерства оборони України вноситься відповідна інформація, але не пізніше двох робочих днів з моменту надходження звернення.
Структурний підрозділ Міністерства оборони України, відповідальний за організацію розгляду звернень громадян, надсилає їх для надання відповідей по суті до структурних підрозділів Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, інших органів військового управління Збройних Сил України, військових частин.
Керівники органів військового управління, командири військових частин, яким надано відповідне доручення на розгляд звернення, забезпечують своєчасний та об'єктивний розгляд звернень. Якщо звернення не містить достатніх даних, необхідних для прийняття рішення, вживаються заходи для отримання додаткової інформації.
Звернення, які не потребують додаткового вивчення, розглядаються протягом п'яти днів, а ті, що потребують додаткового вивчення, - протягом п'ятнадцяти днів після дня їх надходження. У разі якщо прийнято рішення про продовження строку розгляду звернень, про це в установленому порядку інформуються заявник, а також структурний підрозділ Міністерства оборони України, відповідальний за організацію розгляду звернень громадян, для внесення відповідної інформації до бази даних УКЦ. При цьому загальний строк розгляду звернення не може перевищувати 30 днів.
Про результати розгляду звернень заявники інформуються у письмовій формі. Для оперативності дозволяється додаткове інформування заявника шляхом використання телефонного зв'язку.
Структурний підрозділ Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, інший орган військового управління, військова частина, відповідальні за розгляд звернення, направляють копію відповіді заявнику або скановану копію на електронну адресу до структурного підрозділу Міністерства оборони України, відповідального за організацію розгляду звернень громадян. У такому разі, коли відповідь на звернення громадянина виконується за архівними документами, що знаходяться на зберіганні у Галузевому державному архіві Міністерства оборони України, та в результаті чого виконано архівну довідку, архівний витяг чи знято копію, Галузевий державний архів Міністерства оборони України тільки інформує, коли та за якими вихідними реквізитами їх було надіслано заявнику, без надання їх копій. В інших випадках архів направляє копію відповіді заявнику.
Інформація про результати розгляду звернень вноситься до бази даних УКЦ структурного підрозділу Міністерства оборони України, відповідального за організацію розгляду звернень громадян, разом з копією листа в електронному вигляді, яким поінформовано заявника.
Оскільки позивач вже не є військовослужбовцем з 16 липня 2023 року та його звернення від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) відповідало вимогам статті 5 Закону №393/96-ВР, то в силу положень статті 7 Закону №393/96-ВР мало бути розглянуто у встановленому законом порядку.
Як встановлено судом, позивач звернувся через Веб-сайт УКЦ до Міністерства оборони України із заявою від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864), в якій просив: 1) провести перевірку обставин ненарахування та невиплати йому військовою частиною НОМЕР_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за підпунктом “б” (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” (№2232-ХІІ від 25 березня 1992 року) у порядку та розмірі, встановлених розділом XXXII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року №260, шляхом витребування у військової частини відповідних пояснень з цього приводу та копій відповідних документів і надання їм справедливої правової оцінки; в разі підтвердження зазначених ним порушень вжити заходи для їх усунення шляхом зобов'язання командира військової частини НОМЕР_1 провести розрахунок зазначеної допомоги та здійснити відповідні виплати; 2) зобов'язати військову частину НОМЕР_1 скласти довідку про вартість речового майна, що належить йому до видачі станом на 15 липня 2023 року за формою згідно з додатком до Положення №178; вжити заходи щодо зобов'язання військової частини НОМЕР_1 здійснити розрахунок грошової компенсації вартості за неотримане ним речове майно та провести відповідні виплати; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надіслати на його адресу: АДРЕСА_2 , належним чином завірену копію довідки про вартість речового майна, що належить йому до видачі станом на 15 липня 2023 року за формою згідно з додатком до Положення №178 та належним чином завірених копій документів, що підтверджують забезпечення його речовим майном в період проходження ним військової служби; 3) провести перевірку обставин правомірності утримання з нього військовою частиною НОМЕР_1 вартості втраченого майна у розмірі 4305 (чотири тисячі триста п'ять) гривень 97 копійок шляхом витребування у військової частини відповідних пояснень з цього приводу та копій відповідних документів і надання їм справедливої правової оцінки; в разі підтвердження зазначених ним порушень вжити заходи для їх усунення шляхом зобов'язання військової частини НОМЕР_1 внести відповідні зміни до Наказу №196 і виплатити йому суму безпідставно утриманих коштів; зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надіслати на його адресу: АДРЕСА_2 , належним чином завірену копію детального розрахунку вартості втраченого майна і утриманих з нього коштів у розмірі 4305 (чотири тисячі триста п'ять) гривень 97 копійок та належним чином завірених копій документів, що підтверджують факт отримання ним такого майна; 4) провести перевірку обставин ненарахування та невиплати йому військовою частиною НОМЕР_1 одноразової грошової допомоги в розмірі 4 відсотки його місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менш як 25 відсотків його місячного грошового забезпечення, встановленої пунктом 2 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та пунктом 1 Порядку №460 з урахування інформації про його вислугу років, що міститься в Наказі №196; в разі підтвердження зазначених ним порушень вжити заходи для їх усунення шляхом зобов'язання військової частини НОМЕР_1 здійснити розрахунок зазначеної одноразової допомоги та здійснити відповідні виплати; 5) зобов'язати військову частину НОМЕР_1 надіслати на його адресу: АДРЕСА_2 , належним чином завірені копії первинних бухгалтерських документів у розумінні статті 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, що підтверджують перерахування цією військовою частиною на його банківський рахунок коштів, зокрема виплату грошової компенсації за 25 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік, виплату грошової компенсації за 15 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2023 рік, виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2023 рік, виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік та детальні розрахунки таких допомог та компенсацій окремо по кожній грошовій допомозі та компенсації; 6) про результати розгляду його заяви повідомити письмово на адресу: АДРЕСА_2 .
Відповідь на заяву позивача від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) листом за вих.№9041/1 від 29 серпня 2023 року надана Військовою частиною НОМЕР_1 та полягала у наступному: Командуванням військової частини НОМЕР_1 розглянуто звернення № КА-15962864 від 04 серпня 2023 року та за результатами розгляду повідомляємо наступне: 1. Щодо виплати військовослужбовцям, які були призвані на військову службу за призовом під час мобілізації одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби: як вбачається із змісту пункту 4 розділу XXXII Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (далі - Порядок), особам офіцерського складу, особам рядового, сержантського і старшинського складу, які були призвані на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, при звільненні зі служби після прийняття рішення про демобілізацію виплачується грошова допомога в порядку та розмірах, визначених Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення військовослужбовцям, призваним на військову службу за призовом у зв'язку з мобілізацією, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 року № 460. Тобто необхідною умовою для отримання права на виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 4 розділу XXXII Порядку, є прийняття рішення про мобілізацію. Відповідно до положень статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» демобілізація - це комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу. Продовження дії воєнного стану та відсутність рішення про демобілізацію станом на дату звільнення його з військової служби є загальновідомою обставиною. Враховуючи викладене, право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 4 розділу XXXII Порядку, відсутнє. 2. Щодо отримання грошової компенсації за неотримане речове майно та вирахування коштів за втрачене речове майно: відповідно до вимог абзацу дев'ятого пункту 29 розділу V Інструкції про організацію речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України в мирний час та особливий період, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232 (змінами), при звільненні військовослужбовців з військової служби за призивом під час мобілізації на особливий період вони вибувають з майном особистого користування. Речі, які ними не були отримані з будь-яких причин за період служби, під час звільнення не видаються. Інвентарні речі здаються на речовий склад військової частини. Враховуючи викладене, компенсація за недоотримане речове майно вказаній категорії військовослужбовців не нараховується та не виплачується. Як вбачається з довідки-розрахунку від 14 липня 2023 року №1882, кошти в сумі 4305 (чотири тисячі триста п'ять) гривень, 97 копійок були вирахувані за втрачене інвентарне майно, а саме: сидіння польове, окуляри балістичні, шолом бойовий балістичний, чохол до шолома кевларового з тканини тип 3 клас 8. 3. Щодо виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за станом здоров'я: ненарахована одноразова грошова допомога, передбачена пунктом 1 розділу XXXII Порядку, буде йому нарахована та виплачена в порядку, встановленому чинним законодавством.
Проаналізувавши зміст заяви позивача від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) та надану на цю заяву відповідь, суд відхиляє як помилковий мотив відповідача, що відповідь надана у листі Військової частини НОМЕР_1 за вих.№9041/1 від 29 серпня 2023 року, оскільки у своїй заяві, адресованій Міністерству оборони України, позивач порушував питання стосовно проведення перевірки Міністерством оборони України обставин ненарахування та невиплати йому військовою частиною НОМЕР_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, грошової компенсації вартості за неотримане ним речове майно, одноразової грошової допомоги в розмірі 4 відсотки його місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний місяць служби, але не менш як 25 відсотків місячного грошового забезпечення, та проведення перевірки обставин правомірності утримання з нього військовою частиною НОМЕР_1 вартості втраченого майна у розмірі 4305 (чотири тисячі триста п'ять) гривень 97 копійок, а в разі підтвердження зазначених ним порушень просив вжити заходи для їх усунення.
Тобто у своїй заяві від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) позивач просив здійснити перевірку Міністерством оборони України правомірності проведення із позивачем розрахунку (нарахування та виплати всіх сум грошового забезпечення) при звільненні з військової служби та в разі підтвердження зазначених ним порушень вжити заходи для їх усунення.
Натомість Міністерством оборони України відповідних дій не вчинено, розгляд заяви позивача від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) по суті поставлених питань не здійснено, перевірку правомірності проведення військовою частиною НОМЕР_1 із позивачем розрахунку при звільненні з військової служби не проведено, а розгляд цієї заяви доручено суб'єкту - військовій частині НОМЕР_1 , правомірність дій якої й просив перевірити позивач у такій заяві.
Частиною першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів опрацювання та розгляду заяви позивача від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) по суті поставлених питань саме Міністерством оборони України, а також надання ним відповіді на цю заяву матеріали справи не містять та й про наявність такої відповіді відповідач у відзиві на позовну заяву не зазначав та відповідний довід не заявляв.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що заява позивача від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) відповідачем по суті не розглянута та питання, які зазначені в заяві позивача, повно та всебічно не досліджено і вмотивованої відповіді за результатами розгляду заяви не надано.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача відповідно до встановлених у справі обставин та висновків, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо нерозгляду по суті у встановлений законодавством строк заяви ОСОБА_1 від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) та ненадання (ненадіслання) ОСОБА_1 письмової відповіді за результатами розгляду такої заяви та зобов'язати Міністерство оборони України розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) та надати (надіслати) ОСОБА_1 письмову відповідь про результати розгляду такої заяви.
Таким чином, позов підлягає задоволенню.
Оскільки позивач витрат по сплаті судового збору за подання цього позову не поніс та доказів понесення інших судових витрат матеріали справи не містять, то відсутні підстави для розподілу судових витрат на підставі статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 238, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Міністерства оборони України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо нерозгляду по суті у встановлений законодавством строк заяви ОСОБА_1 від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) та ненадання (ненадіслання) ОСОБА_1 письмової відповіді за результатами розгляду такої заяви.
Зобов'язати Міністерство оборони України розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 04 серпня 2023 року (реєстраційний номер КА-15962864) та надати (надіслати) ОСОБА_1 письмову відповідь про результати розгляду такої заяви.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк