Рішення від 29.02.2024 по справі 440/9435/23

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/9435/23

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Ясиновського І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування розпорядження і постанови,

ВСТАНОВИВ:

07 липня 2023 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшов позов Акціонерної товариства "Полтаваобленерго" (надалі по тексту - позивач, АТ «Полтаваобленерго») до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі по тексту - відповідач, НКРЕКП) про визнання протиправними та скасування розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.05.23 року №143-р «Про усунення порушень АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.05.23 року №985 «Про накладення штрафу на АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії».

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає про безпідставність висновків НКРЕКП, які викладені у спірному розпорядженні від 31.05.2023 №143-р та спірній постанові від 31.05.23 №985, в частині, що АТ "ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО" допустило під час здійснення господарської діяльності порушення положень: п.1 та п.10 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; п.4.1.26 глави 4.1 розділу ІV Кодексу систем розподілу; п.4.2.4 глави 4.2 розділу ІV Кодексу систем розподілу; п.4.4.4 глави 4.4 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 04 листопада 2022 року); п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 01 червня 2021 року); п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу; п.4.5.6 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, діяла до 01 червня 2021 року); пп.1 п.6.1 та п.6.7 глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання; п.1.6 глави 1 та п.4.6 глави 4 Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів; пп.7 п.2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії; пп.26 п.2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії (у редакції, що діяла до 01 січня 2022 року); пп.1 п.6.1., п.6.7. Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживача за їх недотримання. Відповідач допустив неправильне застосування норм матеріального права, НКРЕКП не в повному обсязі з'ясувала обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, не доведено та необгрунтовано їх у розпорядженні та постанові, а зроблені висновки не відповідають обставинам справи, не надано належної оцінки усіх доказів, які надані Товариством, що призвело до безпідставного прийняття протиправного розпорядження щодо внесення змін до іншого розпорядження та протиправної постанови щодо застосування до Товариства штрафної санкції, а також порушення прав та законних інтересів АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО». Тому, розпорядження НКРЕКП №143-р від 31.05.2023 року та постанова НКРЕКП №985 від 31.05.2023 року є протиправними та підлягають скасуванню. Наголошував, що у розпорядженні НКРЕКП №143-р від 31.05.2023 року та постанові НКРЕКП .№985 від 31.05.2023 року не наведено жодного обґрунтування, що підтверджує допущення АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» порушень Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та інших норм законодавства України у сфері електроенергетики, що відповідно до положень ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування оскаржуваної постанови НКРКП. Окремо зауважив, що ч.7 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачає, що за одне правопорушення на ринку електричної енергії може застосуватися лише один вид санкцій або штраф разом із зупиненням дії ліцензії. Натомість НКРЕКП прийняло і розпорядження №143-р від 31.05.2023 року та постанову №958 від 31.05.2023 року, чим допустило порушення застосувавши два види санкцій. Також навів спростування тверджень відповідача стосовно допущених порушень по кожному окремому факту.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.07.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

04 серпня 2023 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /а.с. 223-250, т.7; 1-14, т.8/, відповідно до якого представник відповідача просив відмовити в повному обсязі у задоволенні позову, посилаючись на правомірність оскаржених розпорядження НКРЕКП від 31.05.2023 №143-р «Про усунення порушень АТ «Полтаваобленерго» та постанови НКРЕКП від 31.05.2023 №985 «Про накладення штрафу на АТ «Полтаваобленерго» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії». За результатами здійснення перевірки АТ «Полтаваобленерго», НКРЕКП встановлено, що ним порушено: п.1 та п.10 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; п.4.1.26 глави 4.1 розділу ІV Кодексу систем розподілу; п.4.2.4 глави 4.2 розділу ІV Кодексу систем розподілу; п.4.4.4 глави 4.4 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 04 листопада 2022 року); п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 01 червня 2021 року); п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу; п.4.5.6 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, діяла до 01 червня 2021 року); пп.1 п.6.1 та п.6.7 глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання; п.1.6 глави 1 та п.4.6 глави 4 Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів; пп.7 п.2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії; пп.26 п.2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії (у редакції, що діяла до 01 січня 2022 року); пп.1 п.6.1., п.6.7. Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживача за їх недотримання. Сума штрафу у розмірі 85000 грн. була визначена НКРЕКП, серед іншого, у межах дискреційних повноважень та з урахуванням принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив. Наголошував на невідповідності поданих позивачем пояснень та зазначив про відмінність правової природи розпорядження НКРЕКП від 31.05.2023 №143-р «Про усунення порушень АТ «Полтаваобленерго» і постанови НКРЕКП від 31.05.2023 №985 «Про накладення штрафу на АТ «Полтаваобленерго» та, як наслідок, можливість їх одночасного винесення Регулятором.

08 серпня 2023 року до суду надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник позивача просив задовольнити позов, наполягаючи на раніше наведених аргументах /а.с.35-95, т.8/.

23 серпня 2023 року до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, відповідно до яких представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на раніше наведені аргументи /а.с. 100-135, т.8/.

11 грудня 2023 року до суду надійшли пояснення представника позивача /а.с. 156-159, т.8/ стосовно спростування аргументів відповідача в частині взаємовідносин з ТОВ "Лубнижитлобуд-2010" /а.с. 156-159, т.8/ та доданими документами стосовно узагальненої інформації про наявність відмов від скарг та про підтвердження направлення інформації відповідачу.

21 грудня 2023 року до суду надійшли заперечення представника відповідача проти наданих позивачем додаткових пояснень /а.с. 29-31, т.10/.

Згідно з частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За відсутності клопотань сторін про розгляд справи у відкритому судовому засіданні чи за правилами загального позовного провадження, зважаючи на достатність наданих сторонами доказів та повідомлених обставин, суд розглянув справу у порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини справи та відповідні до них правовідносини.

До НКРЕКП надійшли звернення: гр. ОСОБА_1 ; гр. ОСОБА_2 ; гр. ОСОБА_3 ; гр. ОСОБА_4 ; гр. ОСОБА_5 ; гр. ОСОБА_5 ; гр. ОСОБА_6 ; гр. ОСОБА_7 в інтересах гр. ОСОБА_8 ; гр. ОСОБА_9 ; гр. ОСОБА_10 ; гр. ОСОБА_11 ; гр. ОСОБА_12 ; гр. ОСОБА_13 ; гр. ОСОБА_14 ; гр. ОСОБА_15 представник ТОВ «ДОБРОТРАВ»; гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_16 ; гр. ОСОБА_17 ; гр. ОСОБА_18 ; гр. ОСОБА_19 ; гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_20 ; гр. ОСОБА_21 ; гр. ОСОБА_22 ; гр. ОСОБА_23 ; гр. ОСОБА_24 ; гр. ОСОБА_25 ; гр. ОСОБА_26 ; гр. ОСОБА_27 ; гр. ОСОБА_28 , надіслане листом Держенергонагляду України; гр. ОСОБА_29 в інтересах гр. ОСОБА_30 ; гр. ОСОБА_29 в інтересах гр. ОСОБА_31 ; ТЗДВ «Полтавтрансбуд»; гр. ОСОБА_32 ; гр. ОСОБА_33 та гр. ОСОБА_34 ; гр. ОСОБА_35 ; гр. ОСОБА_36 ; гр. ОСОБА_37 надіслане листом Держенергонагляду України ; ТОВ «РБК «Кремремпуть»; ТОВ «Лубнижитлобуд 2010»; гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_38 , гр. ОСОБА_39 , гр. ОСОБА_29 , гр. ОСОБА_20 , гр. ОСОБА_16 ; ТОВ «ДОБРОТРАВ».

З метою перевірки інформації, зазначеної в листах фізичних та юридичних осіб, на підставі пункту 2 частини сьомої статті 19 Закону про НКРЕКП, 06.10.2021 НКРЕКП на засіданні у формі відкритого слухання прийнято постанову № 1741 «Про проведення позапланової виїзної перевірки АТ «Полтаваобленерго» /а.с. 82, т.1/, та на підставі посвідчення про проведення перевірки від 10.04.2023 № 212 /а.с. 25-29, т.8/ здійснено позапланову виїзну перевірку дотримання АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії, за результатами якої складено Акт планової виїзної перевірки від 02.05.2023 № 218 (надалі по тексту - Акт) /а.с. 83-168, т.1; 1-67, т.2/.

Позивачем направлено НКРЕКП пояснення (заперечення) та обґрунтування щодо висновків, викладених в Акті від 09.05.2023 № 13 89/12666 /а.с.68-117, т.2/.

За результатами розгляду Акта № 218, на засіданні НКРЕКП, що проходило у формі відкритого слухання, прийнято Постанову № 985 від 31.05.2023 /а.с. 15, т.8/.

Відповідно до обґрунтування проекту постанови НКРЕКП «Про накладення штрафу на АТ «Полтаваобленерго» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії», яке розміщено на офіційному веб-сайті НКРЕКП передбачалось, відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону про НКРЕКП та статті 77 Закону про ринок накладення штрафних санкцій у розмірі 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень, за 15 порушень на ринку електричної енергії, а саме:

пунктів 1 та 10 частини третьої статті 46 Закону про ринок щодо обов'язку оператора системи розподілу дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та надавати Регулятору, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, інформацію, необхідну для здійснення ними функцій і повноважень, встановлених законодавством;

розділу IV Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (далі - Кодекс систем розподілу), а саме:

пункту 4.1.26 глави 4.1, яким встановлено, що у разі розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії ОСР здійснює технічні заходи щодо відключення та фактичного від'єднання електроустановок (об'єкта в цілому) від електричних мереж. Резервування потужності (величина потужність об'єкта зберігається) за таким об'єктом зберігається упродовж 180 календарних днів (від дати розірвання договору).

У разі звернення власника або іншого замовника (нового власника електроустановки (об'єкта)) після розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії із попереднім власником та здійснення ОСР технічних заходів щодо відключення та фактичного від'єднання електроустановок (об'єкта) від електричних мереж після 180 календарних днів від дати розірвання відповідного договору ОСР надає послугу з приєднання в порядку, визначеному цим розділом,

пункту 4.2.4 глави 4.2, яким встановлено, що строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника першого ступеня потужності становить 45 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання. Для електроустановок замовника другого ступеня потужності цей строк становить 60 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання.

У разі необхідності збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання через затримку здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики (затримка в погодженні власника (власників) або Користувача (Користувачів) земельної ділянки (земельних ділянок)) ОСР не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення строку надання послуги з приєднання письмово (або у спосіб, узгоджений із замовником) повідомляє замовника про збільшення строку проектування не більше ніж на ЗО календарних днів (з наданням документального підтвердження причин виникнення затримки та зазначенням найменування організацій, до яких звернувся ОСР щодо питання вирішення землевідведення з наданням копій офіційного листування),

пункту 4.4.4 глави 4.4 (у редакції, що діяла до 04.11.2022), яким встановлено, що при отриманні неповного комплекту документів або неналежно оформлених документів, направлених поштовим відправленням (або в електронному вигляді), ОСР приймає всі отримані документи, вносить відповідну інформацію до реєстру заяв та протягом 2 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання від дня отримання заяви інформує замовника у спосіб, указаний ним у заяві, про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, пункту 4.5.5 глави 4.5 (у редакції, що діяла до 01.06.2021), яким встановлено, що технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією),

пункту 4.5.5 глави 4.5, яким встановлено, що якщо замовник не оплатив послугу зі стандартного приєднання протягом 20 днів з дня отримання технічних умов, розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж та рахунка на оплату плати за приєднання, такий договір вважається розірваним, а технічні умови такими, що не набрали чинності,

пункту 4.5.6 глави 4.5 (у редакції, діяла до 01.06.2021), яким встановлено, що технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проектом договору про нестандартне приєднання надаються замовнику не пізніше 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання, та 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних умов ОСП;

глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, затвердженого постановою НКРЕКП від 12.06.2018 № 375 (у редакції, що діяла до 20.08.2021) (далі - Порядок), а саме:

підпункту 1 пункту 6.1, яким встановлено, що ОСР надає споживачу компенсацію за недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг шляхом урахування суми відповідної компенсації в рахунку за надані послуги з розподілу електричної енергії, якщо за умовами договору про надання послуг з розподілу зі споживачем оплату таких послуг здійснює споживач, - у строк не більше 45 днів з дня недотримання гарантованого стандарту якості надання послуг (у разі недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг ОСР, визначених підпунктами 5 та 6 пункту 2.3 глави 2 цього Порядку, у випадку нових приєднань - з дня укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та гарантованого стандарту, визначеного підпунктом 21 пункту 2.3 глави 2 цього Порядку, - з дня надання відповіді споживачу на його звернення щодо надання компенсації),

пункту 6.7, яким встановлено, що оператор системи самостійно визначає факт недотримання гарантованих стандартів якості електропостачання, визначає споживача(ів), яким він має надати компенсацію за недотримання гарантованих стандартів якості електропостачання, та надає таку компенсацію без додаткового звернення зі сторони споживача, крім недотримання гарантованих стандартів якості, визначених підпунктом 21 пункту 2.3 глави 2 та підпунктами 5 та 6 пункту 4.3 глави 4 цього Порядку, компенсація за недотримання яких надається за зверненням споживача, що розглядається протягом 30 днів;

Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів, затверджених постановою НКРЕКП від 02.07.2019 № 1333 (далі - Правила розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів) а саме:

пункту 1.6 глави 1, яким встановлено, що суб'єкти господарювання зобов'язані надавати до НКРЕКП запитувану інформацію у строки та спосіб, визначені у відповідному запиті,

пункту 4.6 глави 4, яким встановлено, що суб'єкт господарювання не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту, надісланого НКРЕКП, зобов'язаний направити до НКРЕКП завірені в установленому законодавством порядку копії документів, ґрунтовні пояснення та іншу інформацію, необхідну для встановлення фактичних обставин справи та врегулювання спору;

пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії затверджених постановою НКРЕКП від 27.12.2017 № 1470 (далі - Ліцензійні умови), а саме:

підпункту 7 щодо обов'язку ліцензіата надавати до НКРЕКП достовірні документи (їх копії) та інформацію (дані, відомості, звітність), необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП;

підпункту 26 (у редакції, що діяла до 01.01.2022) щодо обов'язку ліцензіата надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону про ринок за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу /а.с. 118-130, т.2/.

Розглянувши Акт №218 на підставі «Обґрунтування до проєкту постанови НКРЕКП «Про накладання штрафу на АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії» та проєкту розпорядження «Про усунення порушень АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» №578-14.1.1/23 від 25.05.2023 НКРЕКП прийняло Розпорядження №143-р від 31.05.2023 «Про усунення порушень АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» /а.с. 23-24, т.8/, яким вирішено:

Зобов'язати АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00131819) усунути порушення глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, затвердженого постановою НКРЕКП від 12 червня 2018 року № 375 (у редакції, що діяла до 20 серпня 2021 року), а саме:

підпункту 1 пункту 6.1, яким встановлено, що ОСР надає споживачу компенсацію за недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг шляхом урахування суми відповідної компенсації в рахунку за надані послуги з розподілу електричної енергії, якщо за умовами договору про надання послуг з розподілу зі споживачем оплату таких послуг здійснює споживач, - у строк не більше 45 днів з дня недотримання гарантованого стандарту якості надання послуг (у разі недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг ОСР, визначених підпунктами 5 та 6 пункту 2.3 глави 2 цього Порядку, у випадку нових приєднань - з дня укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та гарантованого стандарту, визначеного підпунктом 21 пункту 2.3 глави 2 цього Порядку, - з дня надання відповіді споживачу на його звернення щодо надання компенсації),

пункту 6.7, відповідно до якого оператор системи самостійно визначає факт недотримання гарантованих стандартів якості електропостачання, визначає споживача(ів), яким він має надати компенсацію за недотримання гарантованих стандартів якості електропостачання, та надає таку компенсацію без додаткового звернення зі сторони споживача, крім недотримання гарантованих стандартів якості, визначених підпунктом 21 пункту 2.3 глави 2 та підпунктами 5 та 6 пункту 4.3 глави 4 цього Порядку, компенсація за недотримання яких надається за зверненням споживача, що розглядається протягом 30 днів,

для чого у строк до 01 липня 2023 року надати ТОВ «ДОБРОТРАВ» та гр. ОСОБА_20 компенсацію у подвійному розмірі за недотримання гарантованих стандартів якості в частині дотримання строків видачі технічних умов на приєднання електроустановок до електричних мереж споживачам, про що у строк до 15 липня 2023 року поінформувати НКРЕКП та Сектор НКРЕКП у Полтавській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.

Також, на підставі Акту №218 НКРЕКП винесено Постанову №985 від 31.05.2023 /а.с. 15-22, т.8/ «Про накладення штрафу на АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії», якою вирішено:

Накласти штраф у розмірі 85000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень на АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 00131819) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:

пунктів 1 та 10 частини третьої статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» щодо обов'язку оператора системи розподілу дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та надавати Регулятору, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, інформацію, необхідну для здійснення ними функцій і повноважень, встановлених законодавством;

розділу ІV Кодексу систем розподілу, а саме:

пункту 4.1.26 глави 4.1, яким встановлено, що у разі розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії ОСР здійснює технічні заходи щодо відключення та фактичного від'єднання електроустановок (об'єкта в цілому) від електричних мереж. Резервування потужності (величина потужність об'єкта зберігається) за таким об'єктом зберігається упродовж 180 календарних днів (від дати розірвання договору).

У разі звернення власника або іншого замовника (нового власника електроустановки (об'єкта)) після розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії із попереднім власником та здійснення ОСР технічних заходів щодо відключення та фактичного від'єднання електроустановок (об'єкта) від електричних мереж після 180 календарних днів від дати розірвання відповідного договору ОСР надає послугу з приєднання в порядку, визначеному цим розділом,

пункту 4.2.4 глави 4.2, яким встановлено, що строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника першого ступеня потужності становить 45 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання. Для електроустановок замовника другого ступеня потужності цей строк становить 60 календарних днів, починаючи з наступного робочого дня від дати оплати замовником ОСР вартості приєднання відповідно до договору про приєднання.

У разі необхідності збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання через затримку здійснення заходів щодо відведення земельних ділянок для розміщення відповідних об'єктів електроенергетики (затримка в погодженні власника (власників) або Користувача (Користувачів) земельної ділянки (земельних ділянок)) ОСР не пізніше ніж за 10 календарних днів до закінчення строку надання послуги з приєднання письмово (або у спосіб, узгоджений із замовником) повідомляє замовника про збільшення строку проєктування не більше ніж на 30 календарних днів (з наданням документального підтвердження причин виникнення затримки та зазначенням найменування організацій, до яких звернувся ОСР щодо питання вирішення землевідведення з наданням копій офіційного листування),

пункту 4.4.4 глави 4.4 (у редакції, що діяла до 04 листопада 2022 року), яким встановлено, що при отриманні неповного комплекту документів або неналежно оформлених документів, направлених поштовим відправленням (або в електронному вигляді), ОСР приймає всі отримані документи, вносить відповідну інформацію до реєстру заяв та протягом 2 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання від дня отримання заяви інформує замовника у спосіб, указаний ним у заяві, про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень,

пункту 4.5.5 глави 4.5 (у редакції, що діяла до 01 червня 2021 року), яким встановлено, що технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проєктом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією),

пункту 4.5.5 глави 4.5, яким встановлено, що якщо замовник не оплатив послугу зі стандартного приєднання протягом 20 днів з дня отримання технічних умов, розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж та рахунка на оплату плати за приєднання, такий договір вважається розірваним, а технічні умови такими, що не набрали чинності,

пункту 4.5.6 глави 4.5 (у редакції, діяла до 01 червня 2021 року), яким встановлено, що технічні умови на нестандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проєктом договору про нестандартне приєднання надаються замовнику не пізніше 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання, та 20 робочих днів у разі необхідності погодження технічних умов з ОСП;

глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, а саме:

підпункту 1 пункту 6.1, яким встановлено, що ОСР надає споживачу компенсацію за недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг шляхом урахування суми відповідної компенсації в рахунку за надані послуги з розподілу електричної енергії, якщо за умовами договору про надання послуг з розподілу зі споживачем оплату таких послуг здійснює споживач, - у строк не більше 45 днів з дня недотримання гарантованого стандарту якості надання послуг (у разі недотримання гарантованих стандартів якості надання послуг ОСР, визначених підпунктами 5 та 6 пункту 2.3 глави 2 цього Порядку, у випадку нових приєднань - з дня укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії та гарантованого стандарту, визначеного підпунктом 21 пункту 2.3 глави 2 цього Порядку, - з дня надання відповіді споживачу на його звернення щодо надання компенсації),

пункту 6.7, яким встановлено, що оператор системи самостійно визначає факт недотримання гарантованих стандартів якості електропостачання, визначає споживача(ів), яким він має надати компенсацію за недотримання гарантованих стандартів якості електропостачання, та надає таку компенсацію без додаткового звернення зі сторони споживача, крім недотримання гарантованих стандартів якості, визначених підпунктом 21 пункту 2.3 глави 2 та підпунктами 5 та 6 пункту 4.3 глави 4 цього Порядку, компенсація за недотримання яких надається за зверненням споживача, що розглядається протягом 30 днів;

Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів, а саме:

пункту 1.6 глави 1, яким встановлено, що суб'єкти господарювання зобов'язані надавати до НКРЕКП запитувану інформацію у строки та спосіб, визначені у відповідному запиті,

пункту 4.6 глави 4, яким встановлено, що суб'єкт господарювання не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту, надісланого НКРЕКП, зобов'язаний направити до НКРЕКП завірені в установленому законодавством порядку копії документів, ґрунтовні пояснення та іншу інформацію, необхідну для встановлення фактичних обставин справи та врегулювання спору;

пункту 2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:

підпункту 7 щодо обов'язку ліцензіата надавати до НКРЕКП достовірні документи (їх копії) та інформацію (дані, відомості, звітність), необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо), встановлені НКРЕКП;

підпункту 26 (у редакції, що діяла до 01 січня 2022 року) щодо обов'язку ліцензіата надавати послуги з приєднання електроустановки замовника до системи розподілу електричної енергії з урахуванням положень статті 21 Закону України «Про ринок електричної енергії» за умови дотримання замовником вимог кодексу систем розподілу.

Зазначена сума штрафу має бути сплачена до Державного бюджету України у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

Вважаючи свої права порушеними такими розпорядженням та постановою, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус НКРЕКП, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22 вересня 2016 року № 1540-VIII (далі Закон № 1540-VIII у редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Відповідно до ч.1 - 3 ст.1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно із ч.1-3 ст.3 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є:

1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;

2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів;

3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав;

4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами;

5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури;

6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг;

7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища;

8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг;

9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг;

10) інші завдання, передбачені законом.

Пунктами 11, 12 частини першої статті 17 Закону № 1540-VIII визначено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор: контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов; розглядає справи про порушення ліцензійних умов, а також справи про адміністративні правопорушення і за результатами розгляду приймає рішення про застосування санкцій, накладення адміністративних стягнень у випадках, передбачених законом, приймає у межах своєї компетенції рішення про направлення до відповідних державних органів матеріалів про виявлені факти порушення законодавства.

Відповідно до ч.1, 3, 5 ст.19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.

За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Частинами 2 - 4 ст.22 Закону № 1540-VIII передбачено, що за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:

1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;

2) накладення штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання», «Про енергетичну ефективність».

Крім того, ч.3 ст.77 Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13 квітня 2017 року № 2019-VIII (надалі по тексту - Закон №2019-VIII) передбачено, що у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді:

1) попередження про необхідність усунення порушень;

2) штрафу;

3) зупинення дії ліцензії;

4) анулювання ліцензії.

Частиною 7 ст.77 Закону №2019-VIII передбачено, що за одне правопорушення на ринку електричної енергії може застосуватися лише один вид санкцій або штраф разом із зупиненням дії ліцензії.

Постановою НКРЕКП від 14.06.2018 № 428 затверджено Порядок контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов (далі - Порядок № 428), дія якого поширюється на суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, які отримали ліцензії на провадження господарської діяльності та регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється Нацкомісією у сфері енергетики та у сфері комунальних послуг та який установлює певні процедури, зокрема, організації та проведення планових та позапланових перевірок; оформлення результатів перевірок; контроль за виконанням рішень Нацкомісії; порядок застосування санкцій до ліцензіатів за порушення законодавства та ліцензійних умов.

Відповідно до п.10.1 Порядку №428 у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг та/або ліцензійних умов НКРЕКП розглядає на засіданні, що проводиться у формі відкритого слухання, питання відповідальності ліцензіата та приймає рішення про застосування до нього санкцій.

Рішення про застосування до ліцензіата санкцій, заходів державного регулювання, у тому числі визначення розміру штрафних санкцій, приймається відповідно до законів України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про ринок природного газу» та «Про теплопостачання».

Ліцензіат не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п'ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення з дня закінчення вчинення порушення.

Пунктом 10.2 Порядку № 428 визначено, що при застосуванні санкцій НКРЕКП має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

У разі повного або часткового усунення ліцензіатом порушень ліцензійних умов, вимог законодавства, виявлених під час перевірки, до моменту прийняття рішення на засіданні НКРЕКП, що обов'язково підтверджується відповідними документами, факт усунення враховується при прийнятті рішення щодо застосування до ліцензіата санкцій та/або заходів регуляторного впливу.

При визначенні санкцій за порушення, передбачені Законами України «Про ринок електричної енергії» та «Про ринок природного газу», НКРЕКП враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.

Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення НКРЕКП під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами.

Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення вважаються обтяжуючими обставинами.

Частиною 1 ст.77 Закону №2019-VIII передбачено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Згідно з п.1, 2 ч.2 Закону №2019-VIII правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності; недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

За змістом п.4 ч.4 ст.77 Закону № 2019-VIII Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах: від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню; за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Згідно з ч.5 ст.77 Закону № 2019-VIII при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.

Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час перевірки вважаються пом'якшуючими обставинами.

Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку електричної енергії вважаються обтяжуючими обставинами.

При цьому, суд зауважує, що підставами для винесення спірних розпорядження та постанови послугувало твердження відповідача про порушення позивачем п.1 та п.10 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; п.4.1.26 глави 4.1 розділу ІV Кодексу систем розподілу; п.4.2.4 глави 4.2 розділу ІV Кодексу систем розподілу; п.4.4.4 глави 4.4 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 04 листопада 2022 року); п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 01 червня 2021 року); п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу; п.4.5.6 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, діяла до 01 червня 2021 року); пп.1 п.6.1 та п.6.7 глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання; п.1.6 глави 1 та п.4.6 глави 4 Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів; пп.7 п.2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії; пп.26 п.2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії (у редакції, що діяла до 01 січня 2022 року); пп.1 п.6.1., п.6.7. Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживача за їх недотримання.

Відповідне порушення встановлено з наступних обставин:

1. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_7 в інтересах гр. ОСОБА_8 від 01.06.2021 року щодо недотримання АТ «Полтаваобленерго» термінів надання проекту договору про приєднання до електричних мереж та технічних умов на приєднання, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п. 4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 12.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 29.03.2021 з додатками гр. ОСОБА_7 , як представника гр. ОСОБА_8 /а.с. 157-168, т.2/.

22.04.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проєкт договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2378 від 22.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 22.04.2021 №51/2378, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_8 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 29.03.2021, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 169-181, т.2/.

Крім того, АТ «Полтаваобленерго» листом № 13-88/8617 від 29.04.2021 повторно надало гр. ОСОБА_8 проєкт договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2378 від 22.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 22.04.2021 року №51/2378, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 182, т.2/.

Також, 15.03.2022 гр. ОСОБА_8 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №628-Я від 15.03.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 184, т.2/.

2. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_9 , що АТ «Полтаваобленерго» до 16.04.2021 не надано замовнику послуги стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання підписані ОСР, разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову та електронні адреси, які були вказані в заяві про приєднання від 29.03.2021, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п. 4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 02.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 29.03.2021 року з додатками гр. ОСОБА_9 /а.с. 185-192, т.2/.

15.04.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проєкт договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2467 від 15.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 15.04.2021 №47/2467, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_9 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 29.03.2021, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 193-206, т.2/.

Крім того, АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/12945 від 29.06.2021 повторно надало гр. ОСОБА_9 проєкт договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2467 від 15.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 15.04.2021 №47/2467, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 207.

ОСОБА_9 звернувся до АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» із заявою (вх. №165-З від 17.01.2022р.) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 208, т.2/.

3. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_13 , що АТ «Полтаваобленерго» до 05.05.2021 року не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову та електронну адреси, які були вказані в заяві приєднання від 12.03.2021, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п. 4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

При цьому, 19.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 12.03.2021 з додатками гр. ОСОБА_13 /а.с. 209-220, т.2/.

29.04.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проєкт договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1814 від 29.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 29.04.2021 №40/1814, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_13 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 19.04.2021, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 221-233, т.2/.

Крім того, АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/10007 від 21.05.2021 повторно надало гр. ОСОБА_13 проєкт договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1814 від 29.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 29.04.2021 №40/1814, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с.234-237, т.2/.

гр. ОСОБА_13 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №725/5-К від 20.12.2021) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 238, т.2/.

4. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_12 , що АТ «Полтаваобленерго» не повідомлено замовника послуги зі стандартного приєднання у спосіб зазначений у Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 13.01.2020 про наявні зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, а саме на електронну адресу та за номером мобільного телефону, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакція, що діяла до 01 червня 2021 року)

Також, 20.01.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності гр. ОСОБА_12 з додатками /а.с. 239-250, т.2;1-5, т.3/.

Тому, направивши лист №13-87-05/1496 від 22.01.2021 протягом 2 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання, хоча б одним із запропонованих способів обміну інформацією, Товариство в цілому та повністю виконало вимоги пункту 4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу. В підтвердження позивачем надано реєстр поштових відправлень простих листів від 22.01.2021, як доказ направлення 22.01.2021 листа АТ «Полтаваобленерго» №13-87-05/1496 від 22.01.2021 на адресу гр. ОСОБА_12 /а.с. 6-7, т.3/.

Також, надано 20.04.2021 гр. ОСОБА_12 повторно заяви про приєднання з додатками підтверджує належне отримання відповідних зауважень /а.с. 8-12, т.3/.

30.04.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проєкт договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2527 від 30.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 30.04.2021 №40/2527, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_12 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 16-27, т.3/.

ОСОБА_12 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №634-К від 18.03.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 29, т.3/.

5. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_21 , що АТ «Полтаваобленерго» до 25.02.2021 року не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу, яка була вказана в Заяві про приєднання, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п. 4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 11.02.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності без дати гр. ОСОБА_21 з додатками /а.с. 30-43, т.3/.

24.02.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1978 від 24.02.2021, технічні умови стандартного приєднання №75/1978 від 24.02.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_21 смс-повідомленням з наданням посилання для завантаження на телефонний номер вказаний в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності без дати, що підтверджується роздруківкою відповідного скріншоту. За цим смс-повідомленням є можливість завантажити договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1978 від 24.02.2021, технічні умови стандартного приєднання №75/1978 від 24.02.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 44-53 т.3/.

Також, 24.02.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №03-27/4268 від 24.02.2021 повідомило гр. ОСОБА_21 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2467 від 15.04.2021, технічних умов стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 15.04.2021 року №47/2467, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 24.02.2021 /а.с. 5455, т.3/.

Крім того, 24.02.2021 гр. ОСОБА_21 отримала договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1978 від 24.02.2021, технічні умови стандартного приєднання №75/1978 від 24.02.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується наданим письмовим повідомленням про отримання вказаних документів 24.02.2021 гр. ОСОБА_21 /а.с. 56-57, т.3/

08.06.2022 гр. ОСОБА_21 звернулася до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №896-А від 08.06.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 58, т.3/.

6. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_23 , що АТ «Полтаваобленерго» до 12.03.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу, яка була вказана в заяві про приєднання.

Цими діями за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п. 4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 25.02.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності без дати гр. ОСОБА_23 з додатками /а.с. 60-72, т.3/.

11.03.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2069 від 11.03.2021, технічні умови стандартного приєднання №75/2069 від 11.03.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_23 смс-повідомленням з наданням посилання для завантаження на телефонний номер вказаний в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності без дати, що підтверджується роздруківкою відповідного скріншоту. За цим смс-повідомленням є можливість завантажити договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2069 від 11.03.2021, технічні умови стандартного приєднання №75/2069 від 11.03.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 73-83, т.3/.

11.03.2021 року АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/5217 від 11.03.2021 року повідомило гр. ОСОБА_23 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2069 від 11.03.2021, технічні умови стандартного приєднання №75/2069 від 11.03.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 11.03.2021 /а.с. 84-85, т3/.

24.06.2022 гр. ОСОБА_23 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №953-З від 24.06.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 89, т.3/.

7. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_40 , що АТ «Полтаваобленерго» не повідомлено замовників послуги зі стандартного приєднання у спосіб визначений в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 28.12.2023 про наявні зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, а саме за номером телефону та електронну адресу, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакція, що діяла до 01 червня 2021 року); п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 04.01.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 28.12.2020 гр. ОСОБА_2 з додатками /а.с. 90-98, т.3/.

05.01.2021 (протягом 2 робочих днів від дати реєстрації Заяви) АТ «Полтаваобленерго» направило гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_40 лист №13-87/147 від 05.01.2021 про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, тобто проінформувавши замовника у спосіб указаний ним у заяві, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 05.01.2021. Тому, АТ «Полтаваобленерго» в цілому та повністю виконало вимоги пункту 4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу /а.с. 99-101, т.3/.

09.03.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало з усунутими недоліками повторну заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 28.12.2020 з додатками гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_40 /а.с. 102-110, т.3/.

19.03.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2300 від 19.03.2021, технічні умови стандартного приєднання №75/2300 від 19.03.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_40 двома відповідними смс-повідомленнями з наданням посилання для завантаження на телефонні номери вказані в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою двох відповідних скріншотів. За цими смс-повідомленнями є можливість завантажити договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2300 від 19.03.2021, технічні умови стандартного приєднання №75/2300 від 19.03.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 111-122, т.3/.

18.06.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/12244 від 17.06.2021 повторно направило гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_40 проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2300 від 19.03.2021, технічні умови стандартного приєднання №75/2300 від 19.03.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 18.06.2021 /а.с. 123-126, т.3/.

ОСОБА_2 та ОСОБА_40 звернулися до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №207-К від 18.01.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с.127-128, т.3/.

8. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_11 , що АТ «Полтаваобленерго» до 28.04.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у Заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу, яка була вказана в Заяві про приєднання від 06.04.2021, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 14.04.2021 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 06.04.2021 гр. ОСОБА_11 з додатками /а.с. 129-139, т.3/.

26.04.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2198 від 26.04.2021, технічні умови стандартного приєднання №38/2198 від 26.04.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_11 смс-повідомленням з наданням посилання для завантаження на телефонний номер вказані в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою відповідного скріншоту. За цими смс-повідомленням є можливість завантажити договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2198 від 26.04.2021, технічні умови стандартного приєднання №38/2198 від 26.04.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 140-150, т.3/.

Крім того, 26.04.2021 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» листом №01-1/8357 від 26.04.2021 повідомило гр. ОСОБА_11 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2198 від 26.04.2021, технічні умови стандартного приєднання №38/2198 від 26.04.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 26.04.2021/а.с. 151-152, т.3/.

10.06.2021 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» листом №13-88/11590 від 10.06.2021 повторно направило гр. ОСОБА_11 проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2198 від 26.04.2021, технічні умови стандартного приєднання №38/2198 від 26.04.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 10.06.2021 /а.с. 153-157, т.3/.

ОСОБА_11 звернулася до АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» із заявою (вх. №626-К від 15.03.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 159, т.3/.

9. До НКРЕКП надійшло звернення гр. Золотоус, що АТ «Полтаваобленерго» не повідомлено замовника послуги зі стандартного приєднання у спосіб зазначений в Заявах про приєднання електроустановки певної потужності від 08.12.2020 та від 26.02.2021 про наявні зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, а саме за номерами телефону, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакція, що діяла до 01 червня 2021 року); п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 09.12.2020 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 08.12.2020 гр. ОСОБА_19 з додатками /а.с. 160-181, т.2/.

11.12.2020 (протягом 2 робочих днів від дати реєстрації Заяви) АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» направило гр. ОСОБА_19 лист №13-87-05/22845 від 11.12.2020 про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, тобто проінформувавши замовника у спосіб указаний ним у заяві, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 11.12.2020 /а.с. 182-183 т.3/.

01.03.2021 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» отримало листа з додатковими документами заяву про приєднання електроустановки певної потужності гр. ОСОБА_19 /а.с.184-188, т.3/

03.03.2021 (протягом 2 робочих днів від дати реєстрації листа) АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» направило гр. ОСОБА_19 лист №13-87-05/4762 від 03.03.2021 про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, тобто проінформувавши замовника у спосіб указаний ним у заяві, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 03.03.2021 /а.с.189-190, т.3/.

28.08.2021 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» отримало з усунутими недоліками повторну Заяву про приєднання електроустановки певної потужності до Типового договору без дати гр. ОСОБА_19 з додатками /а.с. 191-195, т.3/.

10.09.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» підготувало (як вірно наголошено позивачем з 01.06.2021 послуга зі стандартного приєднання надається на підставі типового договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу, який є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за типовою формою згідно п.4.1.2. Кодексу систем розподілу) технічні умови стандартного приєднання №ТУ000746100921 1 16 23 1 000000 1 від 10.09.2021 року, розрахунок плати за приєднання до електричних мереж АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та рахунок на оплату плати за приєднання, що надані були гр. ОСОБА_19 смс-повідомленням з наданням посилання для завантаження на телефонний номери вказаний в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності до Типового договору, що підтверджується роздруківкою відповідного скріншоту. За цими смс-повідомленнями є можливість завантажити технічні умови стандартного приєднання №ТУ000746100921 1 16 23 1 000000 1 від 10.09.2021, розрахунок плати за приєднання до електричних мереж АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та рахунок на оплату плати за приєднання /а..с 196-201, т.3/.

10.09.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» підготувало технічні умови стандартного приєднання №ТУ000746100921 1 16 23 1 000000 1 від 10.09.2021 року, розрахунок плати за приєднання до електричних мереж АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та рахунок на оплату плати за приєднання, що надані були гр. ОСОБА_19 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності до Типового договору без дати, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 202-203, т.3/.

10.09.2021 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» листом №13-88/19085 від 10.09.2021 повторно підготувало технічні умови стандартного приєднання №ТУ000746100921 1 16 23 1 000000 1 від 10.09.2021, розрахунок плати за приєднання до електричних мереж АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», що надані були гр. ОСОБА_19 на поштову адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності до Типового договору /а.с. 204, т.3/.

Крім того, 16.09.2021 на адресу АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» надійшла заява гр. ОСОБА_19 стосовно неможливості оплати рахунка №91046473 від 10.09.2021 за послуги з приєднання у строк двадцяти днів з дня отримання технічних умов, розрахунку вартості плати за приєднання до електричних мереж та рахунка на оплату плати за приєднання та стосовно прохання відтермінування відповідної оплати /а.с.205, т.3/.

АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» листом №13-87/19851 від 20.09.2021 погодило відтермінування оплати послуги з приєднання, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 20.09.2021 /а.с. 206-207, т.3/.

ОСОБА_19 звернувся до АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» із заявою (вх. №954-З від 24.06.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 210, т.3/.

10. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_6 , що АТ «Полтаваобленерго» до 16.04.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адреси та за номером телефону, які були вказані в заяві про приєднання від 30.03.2021, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 02.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 30.03.2021 року гр. ОСОБА_6 з додатками /а.с. 211-220, т.3/.

14.04.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2497 від 14.04.2021, технічні умови стандартного приєднання №42/2497 від 14.04.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_6 смс-повідомленням з наданням посилання для завантаження на телефонний номер вказані в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою відповідного скріншоту. За цими смс-повідомленням є можливість завантажити договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2497 від 14.04.2021, технічні умови стандартного приєднання №42/2497 від 14.04.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 221-231, т.3/.

Крім того, 26.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-87/7573 від 14.04.2021 повідомило гр. ОСОБА_6 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2497 від 14.04.2021, технічні умови стандартного приєднання №42/2497 від 14.04.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 14.04.2021 /а.с. 232-233, т.3/.

ОСОБА_6 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №632/3-С від 20.12.2021) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 234-235, т.3/.

11. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_18 , що АТ «Полтаваобленерго» до 26.04.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у Заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу та за номером телефону, які були вказані в заяві про приєднання від 02.04.2021 , чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 12.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 02.04.2021 року з додатками гр. ОСОБА_18 /а.с. 236-247, т.3/

22.04.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проєкт договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2225 від 22.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 22.04.2021 №42/2225, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_18 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 02.04.2021 року, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 248-250, т.3; 1-9, т.4/.

Крім того, АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/11868 від 22.04.2021 надало гр. ОСОБА_18 проєкт договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2225 від 22.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 22.04.2021 №42/2225, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, про що є підпис гр. ОСОБА_18 про отримання 22.04.2021 /а.с. 10-11, т.4/.

ОСОБА_18 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №683/3-Л від 20.12.2021) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 12-13, т.4/.

12. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_28 , що АТ «Полтаваобленерго» не повідомлено замовника послуги зі стандартного приєднання у спосіб зазначений в заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 18.05.2021 про наявні зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, а саме електронною поштою та за номером телефону, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакція, що діяла до 01 червня 2021).

Так, 20.05.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 18.05.2021 гр. ОСОБА_28 з додатками /а.с. 14-22, т.4.

24.05.2021 (протягом 2 робочих днів від дати реєстрації Заяви) АТ «Полтаваобленерго» направило гр. ОСОБА_28 лист №13-87-05/10165 від 24.05.2021 про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, тобто проінформувавши замовника у спосіб указаний ним у заяві, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 24.05.2021 /а.с. 23-24, т.3/.

Також, надання 01.07.2021 року повторно Заяви про приєднання електроустановки певної потужності з додатками гр. ОСОБА_28 підтверджує належне отримання відповідних зауважень.

24.06.2022 гр. ОСОБА_28 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №955-Р від 24.06.2022 року) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 28, т.4/.

13. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_26 , що АТ «Полтаваобленерго» до 29.03.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу, яка була вказана в заяві приєднання, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 15.03.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності без дати гр. ОСОБА_26 з додатками /а.с. 29-46, т.4/.

26.03.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1995 від 26.03.2021, технічні умови стандартного приєднання №47/1995 від 26.03.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_26 смс-повідомленням з наданням посилання для завантаження на телефонний номер вказані в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою відповідного скріншоту. За цими смс-повідомленням є можливість завантажити договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1995 від 26.03.2021, технічні умови стандартного приєднання №47/1995 від 26.03.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 47-57, т.4/.

Крім того, 26.03.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/6236 від 26.03.2021 повідомило гр. ОСОБА_26 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1995 від 26.03.2021, технічні умови стандартного приєднання №47/1995 від 26.03.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 26.03.2021 /а.с. 58-60, т.4/.

01.06.2021 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» листом №13-88/10765 від 01.06.2021 повторно направило гр. ОСОБА_26 проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1995 від 26.03.2021, технічні умови стандартного приєднання №47/1995 від 26.03.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 01.06.2021 /а.с. 61-63, т.4/.

ОСОБА_26 звернулася до АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» із заявою (вх. №982/4-К від 10.11.2021) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 64, т.4/.

14. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_4 , що АТ «Полтаваобленерго» до 29.03.2021 року не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проєктом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу, яка була вказана в заяві про приєднання, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 20.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 16.04.2020 року гр. ОСОБА_4 з додатками /а.с. 65-73, т.4/.

05.05.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2435 від 05.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №47/2435 від 05.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_4 смс-повідомленням з наданням посилання для завантаження на телефонний номер вказані в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою відповідного скріншоту. За цими смс-повідомленням є можливість завантажити договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2435 від 05.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №47/2435 від 05.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 74-86, т4/.

Крім того, 05.05.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/8807 від 05.05.2021 повідомило гр. ОСОБА_4 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2435 від 05.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №47/2435 від 05.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 87, т.4/.

29.06.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/12919 від 29.06.2021 повторно направило гр. ОСОБА_4 проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2435 від 05.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №47/2435 від 05.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 88, т.4/.

ОСОБА_4 звернулася до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №163-С від 17.01.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 89, т.4/.

15. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_30 , що АТ «Полтаваобленерго» не повідомлено замовника послуги зі стандартного приєднання у спосіб зазначений в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 05.07.2021 про наявні зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, а саме електронною поштою та за телефоном, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакція, що діяла до 01 червня 2021 року).

Так, 09.07.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності 05.07.2021 гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_30 з додатками /а.с. 90-104, т.4/.

13.07.2021 (протягом 2 робочих днів від дати реєстрації Заяви) АТ «Полтаваобленерго» направило гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_30 лист №13-87-05/14195 від 13.07.2021 про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, тобто проінформувавши замовника у спосіб указаний ним у заяві, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 13.07.2021 /а.с. 105-106, т.4/.

21.10.2021 повторно Заяви про приєднання про приєднання електроустановки певної потужності гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_30 з додатками підтверджує належне отримання відповідних зауважень /а.с.с 107-111, т.4/.

16. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_1 , що АТ «Полтаваобленерго» до 07.04.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу та за номером телефону, які були вказані в Заяві про приєднання від 19.03.2021, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 24.03.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 19.03.2021 з додатками гр. ОСОБА_1 /а.с. 112-120, т.4/.

05.04.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» підготувало проєкт договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1930 від 05.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 05.04.2021 №51/1930, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_1 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 19.03.2021, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 121-132, т.4/.

Крім того, 05.05.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/6789 від 05.04.2021 повідомило гр. ОСОБА_1 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1930 від 05.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 05.04.2021 №51/1930, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 133-34, т.4/.

02.06.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/10841 від 02.06.2021 повторно направило гр. ОСОБА_1 проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1930 від 05.04.2021, технічні умови стандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 05.04.2021 №51/1930, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 04.06.2021 /а.с. 135-144, т.4/.

ОСОБА_1 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №1198-Л-001 від 11.04.2023) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с 145-146, т.4/.

17. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_25 , що АТ «Полтаваобленерго» до 15.04.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу, яка була вказана в заяві про приєднання від 01.02.2021, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 01.02.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 01.02.2021 гр. ОСОБА_25 з додатками /а.с. 147-160, т.4/.

11.02.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1790 від 11.02.2021, технічні умови стандартного приєднання №51/1790 від 11.02.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_25 смс-повідомленням з наданням посилання для завантаження на телефонний номер вказані в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою відповідного скріншоту. За цими смс-повідомленням є можливість завантажити договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1790 від 11.02.2021, технічні умови стандартного приєднання №51/1790 від 11.02.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 161-172, т.4/.

Крім того, 11.02.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-87/3215 від 11.02.2021 повідомило гр. ОСОБА_25 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1790 від 11.02.2021, технічні умови стандартного приєднання №51/1790 від 11.02.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 173-175, т.4/.

ОСОБА_25 звернувся до АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» із заявою (вх. №56-Г-001 від 19.09.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 176, т.4/.

18. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_5 , що АТ «Полтаваобленерго» до 12.05.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адреси та номером телефону, які були вказані в заяві про приєднання від 23.03.2021, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 23.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 23.03.2021 гр. ОСОБА_5 з додатками /а.с. 177-187, т.4/.

05.05.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2413 від 05.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №51/2413 від 05.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_5 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 23.03.2021, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 188-198, т.4/.

Крім того, 05.05.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/8804 від 05.05.2021 повідомило гр. ОСОБА_5 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2413 від 05.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №51/2413 від 05.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 05.05.2021 /а.с. 199-201, т.4/.

Крім того, 22.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 23.03.2021 гр. ОСОБА_5 з додатками /а.с. 203-216, т.4/.

07.05.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2607 від 07.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №51/2607 від 07.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_5 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 23.03.2021, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 217-229, т.4/.

Крім того, 07.05.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-87/8958 від 07.05.2021 повідомило гр. ОСОБА_5 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2607 від 07.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №51/2607 від 07.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 229-230, т.4/.

Відповідні документи отримані такою особою також 08.07.2021 /а.с. 231, т.4/.

ОСОБА_5 звернулася до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №650-К від 22.03.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 202, т.4/.

19. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_10 , що АТ «Полтаваобленерго» до 19.04.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу та за номером телефону, які були вказані в заяві про приєднання від 31.03.2021, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 05.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 31.03.2021 гр. ОСОБА_10 з додатками /а.с. 234-250, т.4; 1-6, т.5/.

15.04.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2599 від 15.04.2021, технічні умови стандартного приєднання №51/2599 від 15.04.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_10 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 31.03.2021, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 7-17, т.5/.

Крім того, 15.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-87/7679 від 15.04.2021 повідомило гр. ОСОБА_10 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2599 від 15.04.2021, технічні умови стандартного приєднання №51/2599 від 15.04.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 18-19, т.5/.

06.07.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/13541 від 06.07.2021 повторно направило гр. ОСОБА_10 проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2599 від 15.04.2021, технічні умови стандартного приєднання №51/2599 від 15.04.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується фіскальним чеком про відправлення через «Нова пошта» від 06.07.2021 /а.с.и 20-21, т.5/.

ОСОБА_10 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №633-М від 18.03.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 22-23, т.5/.

20. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_35 , що АТ «Полтаваобленерго» не повідомлено замовника послуги зі стандартного приєднання у спосіб зазначений в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 08.01.2021 року про наявні зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, а саме за номером телефону, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакція, що діяла до 01 червня 2021 року); п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 13.01.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності гр. ОСОБА_41 з додатками /а.с. 26-43, т.5/.

27.01.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №1003 від 27.01.2021, технічні умови стандартного приєднання №47/1003 від 27.01.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані листом №13-88/1847 від 27.01.2021 гр. ОСОБА_42 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 51-61, т.5/.

17.01.2022 гр. ОСОБА_35 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №162-Я від 17.01.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 69, т.3/.

21. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_3 , що АТ «Полтаваобленерго» не повідомлено замовника послуги зі стандартного приєднання у спосіб зазначений в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності 22.03.2021 про наявні зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, а саме електронною поштою та за номером телефону, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакція, що діяла до 01 червня 2021).

Так, 26.03.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності гр. ОСОБА_3 з додатками /а.с. 64-73, т.5/.

30.03.2021 (протягом 2 робочих днів від дати реєстрації Заяви) АТ «Полтаваобленерго» направило гр. ОСОБА_3 лист №13-87-05/6391 від 30.03.2021 про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, тобто проінформувавши замовника у спосіб указаний ним у заяві, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 30.03.2021 /а.с. 74-76, т.5/.

Також, надання 03.04.2021 повторно Заяви про приєднання електроустановки певної потужності з додатками гр. ОСОБА_3 підтверджує належне отримання відповідних зауважень /а.с. 77-80, т.5/.

ОСОБА_3 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №1644/1-П від 20.12.2021) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 81-82, т.5/

22. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_14 , що АТ «Полтаваобленерго» не повідомлено замовника послуги зі стандартного приєднання у спосіб зазначений в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності 23.03.2021 про наявні зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, а саме за номером телефону, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакція, що діяла до 01 червня 2021 року).

Так, 26.03.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 23.03.2021 гр. ОСОБА_14 з додатками /а.с. 83-90, т.5/.

29.03.2021 (протягом 2 робочих днів від дати реєстрації Заяви) АТ «Полтаваобленерго» направило гр. ОСОБА_14 лист №13-87-05/6310 від 29.03.2021 про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, тобто проінформувавши замовника у спосіб указаний ним у заяві, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 29.03.2021 /а.с. 912, т.5/.

22.06.2021 повторно надані Заява про приєднання електроустановки певної потужності з додатками гр. ОСОБА_14 підтверджує належне отримання відповідних зауважень /а.с. 93-95, т.5/.

ОСОБА_14 звернулася до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №1176/4-Р від 20.12.2021) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 96-97, т.5/.

23. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_33 та гр. ОСОБА_34 , що АТ «Полтаваобленерго» до 06.10.2020 не було надано замовником послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписання ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу та за номером телефону, які були вказані в заяві про приєднання від 17.09.2020 , чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 22.09.2020 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 17.09.2020 гр. ОСОБА_33 та гр. ОСОБА_34 з додатками /а.с. 98-130, т.5/.

05.10.2020 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №4040 від 05.10.2020, технічні умови стандартного приєднання №75/4040 від 05.10.2020, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_33 та гр. ОСОБА_34 смс-повідомленням з наданням посилання для завантаження на телефонний номер вказані в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою відповідного скріншоту. За цими смс-повідомленням є можливість завантажити договір про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №4040 від 05.10.2020, технічні умови стандартного приєднання №75/4040 від 05.10.2020, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 131-140, т.5/.

Крім того, 05.10.2020 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/18061 від 05.10.2020 повідомило гр. ОСОБА_33 та гр. ОСОБА_34 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №4040 від 05.10.2020, технічні умови стандартного приєднання №75/4040 від 05.10.2020, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 05.10.2021 /а.с. 141-142, т.5/.

ОСОБА_33 та гр. ОСОБА_34 звернулися до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №2409 від 17.02.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 151, т.5/.

24. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_20 , що АТ «Полтаваобленерго» до 21.05.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу, яка була вказана в заяві про приєднання від 29.04.2021, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 06.05.2021 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 29.04.2021 гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_20 з додатками /а.с. 152-165, т.5/.

19.05.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №3030 від 19.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №43/3030 від 19.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_20 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 166-176, т.5/.

19.05.2021 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» листом №13-88/9769 від 19.05.2021 повідомило гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_20 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №3030 від 19.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №43/3030 від 19.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 177-178, т.5/.

30.07.2021 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» листом №13-88/1566 від 30.07.2021 повторно направило гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_20 проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №№3030 від 19.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №43/3030 від 19.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 30.07.2021 /а.с. 179-182, т.5/.

25. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_16 , що АТ «Полтаваобленерго» до 25.05.2021 не було надано замовнику послуги зі стандартного приєднання технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР разом з проектом договору про стандартне приєднання у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією, а саме на поштову адресу, яка була вказана в заяві про приєднання від 30.04.2021, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

Так, 07.05.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 30.04.2021 гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_16 з додатками /а.с. 183-198, т.5/.

20.05.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2236 від 20.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №38/2236 від 20.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_16 на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 199-209, т.5/.

20.05.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/9927 від 20.05.2021 повідомило гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_16 про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2236 від 20.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №38/2236 від 20.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 210-211, т.5/.

Крім того, 14.06.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/11878 від 14.06.2021 повторно направило гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_16 проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2236 від 20.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №38/2236 від 20.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 16.06.2021 /а.с. 212-215, т.5/.

ОСОБА_16 звернувся до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №972-Ж від 29.06.2022) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 216-217, т.5/.

АТ «Полтаваобленерго» заперечує проти встановлених вище порушень, посилаючись на вимоги абз.3 п.4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018р., зі змінами (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021), а саме «При отриманні неповного комплекту документів або неналежно оформлених документів, направлених поштовим відправленням (або в електронному вигляді), ОСР приймає всі отримані документи, вносить відповідну інформацію до реєстру заяв та протягом 2 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання від дня отримання заяви інформує замовника у спосіб, указаний ним у заяві, про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень.»., тобто словосполучення «у спосіб, указаний ним у заяві,» відноситься до однини та не має жодного змістовного наповнення щодо направлення відповідних документів усіма способами обміну інформації.

Керуючись вимогами п.4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018р., зі змінами (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021), а саме «Технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проєктом договору про стандартне приєднання надаються замовнику ОСР протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання (у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією)», тобто словосполучення «у зазначений у заяві про приєднання спосіб обміну інформацією» відноситься до однини та не має жодного змістовного наповнення щодо направлення відповідних документів усіма способами обміну інформації. Тому надавши відповідні документи протягом 10 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання хоча б одним із запропонованих способів обміну інформацією, Товариство в цілому та повністю виконало вимоги пункту 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу.

Пунктом 2.12 розділу 2 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов визначено «У разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків ліцензіатів або повноважень НКРЕКП, така норма трактується в інтересах ліцензіата».

Таким чином, суд встановивши дані обставини, наголошує, що надані позивачем докази направлення як засобами електронної пошти, так і смс-повідомленням узгоджуються із наданими у відповідних заявах відомостями про наявні засоби зв'язку.

Суд зауважує, що вищенаведеними нормами оператора не зобов'язано пересвідчуватись чи отримані або вручені замовнику як інформації про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, так і технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проєктом договору про стандартне приєднання.

Відтак, в ході судового розгляду справи судом не підтверджено порушення позивачем п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 та п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

26. До НКРЕКП надійшло звернення ТОВ «Лубнижитлобуд 2010» від 05.05.2021 року №113 щодо включення в договір споживача про надання послуги з розподілу №21700009 точки розподілу за адресою споживача, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пункту 4.1.26 глави 4.1 розділу ІV Кодексу систем розподілу.

Так, 02.07.2019 ТОВ «Лубнижитлобуд 2010» листом № 171 звернулося до Позивача з проханням виключити з договору № 9 від 22.02.2018 точку обліку, яка розташована за адресою: вул. Грушевського, 12, м. Лубни, в зв'язку зі зміною форми власності житлового будинку /а.с. 160, т.8/.

03.10.2019 АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», згідно Акта технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000В, провело відключення електроустановки та демонтаж приладу обліку електричної енергії типу НІК 2301АП28, завод. № 7668376, який знаходився у ввідно-обліковому пристрої 0,4 кВ житлового будинку за адресою: м. Лубни, вул. Грушевського, 12 /а.с. 161 т.8/.

Також відключення електроустановки житлового будинку за адресою: вул. Грушевського, 12, м. Лубни підтверджується Завданням на відключення електроустановок споживача № 313 від 03.10.2019, згідно якого електроустановка була відключена о 10 год. 35 хв. 03.10.2021 /а.с. 162, т.8/.

Як зазначено відповідачем, 14.04.2021 ТОВ «Лубнижитлобуд 2010» листом № 99 звернулося до Позивача з прохання поновити в Договір № 2100009 точку обліку за адресою: вул. Грушевського, 12, м. Лубни. Позивач листом від 26.04.2021 № 14/15-01-01/639 повідомив ТОВ «Лубнижитлобуд 2010», що згідно заяви від 02.07.2019 № 171 об'єкт «Технічні цілі» за адресою: м. Лубни, вул. Грушевського, 12, було вилучено з Договору № 2100009 та надані роз'яснення щодо необхідності приєднання об'єкту, як нового, в загальному порядку передбаченим Кодексом систем розподілу.

Відповідно до пункту 4.1.26 КСР, що у разі розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії ОСР здійснює технічні заходи щодо відключення та фактичного від'єднання електроустановок (об'єкта в цілому) від електричних мереж. Резервування потужності (величина потужність об'єкта зберігається) за таким об'єктом зберігається упродовж 180 календарних днів (від дати розірвання договору).

У разі звернення власника або іншого замовника (нового власника електроустановки (об'єкта)) після розірвання договору про надання послуг з розподілу електричної енергії із попереднім власником та здійснення ОСР технічних заходів щодо відключення та фактичного від'єднання електроустановок (об'єкта) від електричних мереж після 180 календарних днів від дати розірвання відповідного договору ОСР надає послугу з приєднання в порядку, визначеному цим розділом.

Відповідно до абз. 3, ч. 1, ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» №687-XIV від 20.05.1999 об'єкти архітектури - будинки і споруди житлово-цивільного, комунального, промислового та іншого призначення, їх комплекси, об'єкти благоустрою, садово-паркової та ландшафтної архітектури, монументального і монументально-декоративного мистецтва, території (частини територій) адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів.

Основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, зокрема Правилами роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 зі змінами (далі - ПРРЕЕ) (відповідно до ч. 2, ст. 1 Закону).

ОСР при наданні послуг з розподілу електричної енергії керується нормами підзаконного нормативно-правового акту - ПРРЕЕ, в яких конкретизуються поняття, що містяться в чинному законодавстві.

Відповідно до абз. 36, п. 1.1.2, глави 1.1, розділу І ПРРЕЕ, що є спеціальною нормою права для даних взаємовідносин, об'єкт - електрифікована споруда (сукупність електрифікованих споруд на одній території) або частина електрифікованої споруди, що належить суб'єкту господарювання або фізичній особі на праві власності або користування.

Тобто, під визначення «об'єкту» у розумінні ПРРЕЕ може підпадати як електрифікована споруда (багатоквартирний житловий будинок) так і частина електрифікованої споруди (місця загального користування багатоквартирного житлового будинку - «Технічні цілі» за договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р 21700009).

Відповідно до положень ст. 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 р. (зі змінами) державний нагляд (контроль) здійснюється за принципом презумпції правомірності діяльності суб'єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків суб'єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю).

Згідно з ч. 7, ст. 4 вищезгаданого Закону у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків суб'єкта господарювання або повноважень органу державного нагляду (контролю), така норма трактується в інтересах суб'єкта господарювання.

Аналогічну норму містить п. 2.12 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов, затвердженого постановою НКРЕКП №428 від 14.06.2018 р. (зі змінами), відповідно до якого у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків ліцензіатів або повноважень НКРЕКП, така норма трактується в інтересах ліцензіата.

Враховуючи відсутність відповідного роз'яснення від НКРЕКП стосовно того, чи є технічні цілі в багатоквартирному житловому будинку окремим об'єктом в розумінні ПРРЕЕ станом на 26.04.2021 р. АТ «Полтаваобленерго» надавало лист ТОВ «Лубнижитлобуд 2010» щодо необхідності отримати послугу з приєднання об'єкту «Технічні цілі» за адресою: вул. Грушевського, 12, м. Лубни зважаючи на те, що місця загального користування багатоквартирного житлового будинку є окремим об'єктом споживача, адже визначення «об'єкт» наведене у ПРРЕЕ допускає позначення частини електрифікованої споруди (житлового багатоквартирного будинку) як окремого об'єкту.

Таким чином, провівши роботи з відключення електроустановки та демонтажу приладу обліку електричної енергії типу НІК 2301АП28, завод. № 7668376, який знаходився у ввідно-обліковому пристрої 0,4 кВ житлового будинку за адресою: вул. Грушевського, 12, м. Лубни ОСР здійснив технічні заходи з відключення та фактичного від'єднання об'єкту («технічні цілі») в цілому як того вимагає п. 4.1.26 КСР.

Суд наголошує, що ТОВ «Лубнижитлобуд 2010» листом №171 від 02.07.2019 року звернулося до АТ «Полтаваобленерго», як до ОСР, яким просив виключити точку обліку електроенергії з Договору /а.с. 160, т.8/.

03.10.2019 представниками АТ «Полтаваобленерго» проведено технічну перевірку та демонтаж приладу обліку електричної енергії в ВРП-0,4 кВ, що підтверджується Актом технічної перевірки засобів обліку електричної енергії до 1000 В від 03.10.2019 /а.с. 161, т.8/.

Крім того, 03.10.2019 представниками АТ «Полтаваобленерго» було здійснено роботи з відключення електроустановки, що підтверджується завданням №313 на відключення електроустановок споживача ТОВ «Лубнижитлобуд 2010» від 03.10.2019 /а.с. 162, т.8/.

Проведення таких робіт відповідачем не заперечується, дійсність складення відповідних акту та завдання під сумнів не ставились.

Суд враховує, що ТОВ «Лубнижитлобуд 2010» листом (вхідний АТ «Полтаваобленерго» №2497 від 31.08.2021) повідомляло НКРЕКП про врегулювання взаємовідносин із АТ «Полтаваобленерго» в частині укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії по даному об'єкту та зазначало про відсутність претензій до ОСР в частині укладення договору про розподіл /а.с. 222, т. 5/.

27. До НКРЕКП надійшло звернення ОСОБА_38 , ОСОБА_29 , ОСОБА_39 , ОСОБА_20 , ОСОБА_16 , ТОВ «Добротрав» щодо недобросовісних дій з боку АТ «Полтаваобленерго», чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст. 46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; п.5.2.15 глави 5.2 розділу V Кодексу комерційного обліку електричної енергії.

Постановою НКРЕКП № 2451 від 01.12.2021 внесено зміни до п.5.2.15 глави 5.2 розділу V Кодексу комерційного обліку електричної енергії, а саме:

Послуги комерційного обліку щодо улаштування ВОЕ (зокрема встановлення, налаштування, параметризація, заміна, модернізація, реконструкція, технічне переоснащення, а також введення в експлуатацію/облік, виведення з експлуатації/обліку вузла обліку та його складових) надаються на підставі заяви замовника.

ППКО (постачальник послуг комерційного обліку) протягом трьох робочих днів з дня отримання відповідної заяви надає замовнику рахунок на оплату зазначених у заяві послуг комерційного обліку або протягом п'яти робочих днів - обґрунтовану відмову в їх наданні.

До набрання чинності змін діяла редакція п.5.2.15 глави 5.2 розділу V Кодексу комерційного обліку електричної енергії у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 року №716, а саме:

Термін установлення, а також уведення в експлуатацію та облік лічильників в індивідуальних побутових споживачів не має перевищувати семи робочих днів з дня оплати індивідуальним побутовим споживачем вартості цих послуг.

Так, до АТ «Полтаваобленерго» за вх. №Д-448 від 18.06.2021 із заявою від 18.06.2021 вернувся ОСОБА_43 , за вх. №С-446 від 18.06.2021 із заявою від 18.06.2021 звернувся гр. ОСОБА_29 , за вх. №В-447 від 18.06.2021 із заявою від 18.06.2021 звернувся гр. ОСОБА_39 , за вх. №871/1-К від 20.07.2021 заявою від 06.07.2021 звернувся гр. ОСОБА_20 , за вх. №871-К від 20.07.2021 заявою від 20.07.2021 звернувся гр. ОСОБА_20 , за вх. №4260 від 30.11.2021 року заявою від 26.11.2021 року звернувся ТОВ «Добротрав» /а.с. 223, 227, 231, 240, 246, т.5; 2, т.6/.

Оскільки станом на дату отримання вказаних звернень позивач провадив господарську діяльність керуючись вимогами Кодексу комерційного обліку у редакції постанови НКРЕКП від 20.03.2020 №716, відповідно до п.5.2.15 якого не передбачалось встановлення термінів до видачі рахунків на послуги комерційного обліку згідно отриманих звернень замовників, суд не вбачає у діях АТ «Полтаваобленерго» порушень вимог пункту 1 частини третьої статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» та п.5.2.15 глави 5.2 розділу V Кодексу комерційного обліку (в редакції постанови НКРЕКП №2451 від 01.12.2021).

В подальшому такі звернення опрацьовані, на підтвердження чого позивачем долучено копії відповідних договорів на надання комерційного обліку електричної енергії, рахунків, платіжних документів про сплату , актів введення вузла обліку у промислову експлуатацію тощо /а.с. 224-226, 228-230, 241-245, 247-250, т.5; 1, 3-7, т.6/.

Крім того, до АТ «Полтаваобленерго» за вх. №1464 від 14.12.2021 року заявою-приєднання від 14.12.2021 року звернувся гр. ОСОБА_16 , на момент якого діяв Кодекс комерційного обліку у редакції постанови НКРЕКП № 2451 від 01.12.2021 /а.с. 8, т.6/.

Тому, 14.12.2021 протягом трьох робочих днів з дня отримання відповідної заяви) АТ «Полтаваобленерго» надало замовнику гр. ОСОБА_16 рахунок № НОМЕР_1 від 14.12.2021 на оплату зазначених у заяві послуг комерційного обліку, який був сплачений гр. ОСОБА_16 в той самий день, а саме 14.12.2021 року платіжним дорученням №59866229 від 14.12.2021 /а.с. 9-12, т.6/.

Відповідачем такі обставини не спростовані, у зв'язку з чим відповідні порушення не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи.

28. До НКРЕКП надійшло звернення ТОВ «Добротрав» щодо недотримання АТ «Полтаваобленерго» строків надання технічних умов на приєднання електроустановки, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакція, що діяла до 01 червня 2021 року); п.4.2.4 глави 4.2 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 01 червня 2021 року); п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021); пп.1 п.6.1 глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання; п.6.7 глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання.

Відповідно до п.4.4 розділу IV Кодексу системи розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП №310 від 14.03.2018, зі змінами (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021), а саме «При отриманні неповного комплекту документів або неналежно оформлених документів, направлених поштовим відправленням (або в електронному вигляді), ОСР приймає всі отримані документи, вносить відповідну інформацію до реєстру заяв та протягом 2 робочих днів, починаючи з наступного робочого дня від дати реєстрації заяви про приєднання від дня отримання заяви інформує замовника у спосіб, указаний ним у заяві, про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень», тобто словосполучення «у спосіб, указаний ним у заяві,» відноситься до однини та не має жодного змістовного наповнення щодо направлення відповідних документів усіма способами обміну інформації.

Крім того, пунктом 2.12 розділу 2 Порядку контролю за дотриманням ліцензіатами, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов визначено «У разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав і обов'язків ліцензіатів або повноважень НКРЕКП, така норма трактується в інтересах ліцензіата».

Так, 10.02.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 04.02.2021 гр. ОСОБА_15 в інтересах ТОВ «Добротрав» з додатками /а.с. 13-55, т.6/.

12.02.2021 (протягом 2 робочих днів від дати реєстрації Заяви згідно вимог п. 4.4.4 глави 4.4 розділу IV Кодексу систем розподілу) АТ «Полтаваобленерго» направило гр. ОСОБА_15 в інтересах ТОВ «Добротрав» лист №13-87-05/3299 від 12.02.2021 про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, тобто проінформувавши замовника у спосіб указаний ним у заяві, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 12.02.2021 /а.с. 56-57, т.6/.

14.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» по електронній пошті отримало з усунутими недоліками повторну заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 09.04.2021 з додатками гр. ОСОБА_15 в інтересах ТОВ «Добротрав» /а.с. 58-64, т.6/.

16.04.2021 (протягом 2 робочих днів від дати реєстрації Заяви) АТ «Полтаваобленерго» направило гр. ОСОБА_15 в інтересах ТОВ «Добротрав» лист №13-87-05/7740 від 16.04.2021 про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, тобто проінформувавши замовника у спосіб указаний ним у заяві, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 16.04.2021 /а.с. 65-66, т.6/.

11.05.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало з усунутими недоліками повторну заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 30.04.2021 з додатками гр. ОСОБА_15 в інтересах ТОВ «Добротрав» /а.с. 67-72, т.6/.

21.05.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2059 від 21.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №38/2059 від 21.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_15 в інтересах ТОВ «Добротрав», на електронну адресу вказану в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 73-83, т.6/.

21.05.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/10039 від 21.05.2021 повідомило гр. ОСОБА_15 в інтересах ТОВ «Добротрав» про можливість отримання договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2059 від 21.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №38/2059 від 21.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 84, т.6/.

Крім того, 08.06.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №13-88/11312 від 08.06.2021 повторно направило гр. ОСОБА_15 в інтересах ТОВ «Добротрав» проект договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №2059 від 21.05.2021, технічні умови стандартного приєднання №38/2059 від 21.05.2021, розрахунок плати за стандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 08.06.2021 /а.с. 85-89, т.6/.

Таким чином, АТ «Полтаваобленерго» не порушило вимоги пп.1 п.6.1 глави 6 та п.6.7 глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання, так як АТ «Полтаваобленерго» не порушувало п. 4.5.5 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу при підготовці та наданні гр. ОСОБА_15 , що діяв в інтересах ТОВ «Добротрав», проекту договору про стандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу з додатками, тому відповідно дотрималося гарантованих стандартів якості електропостачання.

Також, АТ «Полтаваобленерго» на спростування висновків відповідача про порушення пункту 4.2.4 глави 4.2 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 01 червня 2021) зазначено наступне.

08.07.2021 ТОВ «Добротрав» оплатило платіжним дорученням №225 від 08.07.2021 вартість приєднання відповідно до договору про приєднання /а.с. 90-92, т.6/.

Оскільки потужність електроустановки замовника ТОВ «Добротрав» відноситься до першого ступеня потужності, то згідно пункту 4.2.4 глави 4.2 розділу IV Кодексу систем розподілу строк надання послуги зі стандартного приєднання для електроустановок замовника першого ступеня потужності становить 45 календарних днів.

23.07.2021 (в межах строку надання послуги зі стандартного приєднання) АТ «Полтаваобленерго» на електронну адресу вказану ТОВ «Добротрав» в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності від 30.04.2021 направило повідомлення стосовно направлення до Замовника представників АТ «Полтаваобленерго» 28.07.2021 о 14:00 для виконання будівельно-монтажних робіт та підписання Акту здачі-приймання наданих послух з приєднання до електричних мереж, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 96, т.6/.

28.07.2021 представниками АТ «Полтаваобленерго» складено Акт про відмову від підписання з приєднання до електричних мереж системи розподілу в зв'язку з тим, що Замовник - ТОВ «Добротрав» відмовився підписувати Акту здачі-приймання наданих послух з приєднання до електричних мереж №533755 від 28.07.2021 /а.с. 97, т.6/.

З причини виконання АТ «Полтаваобленерго» своїх зобов'язань в частині надання послуги з приєднання в повному обсязі перед Замовником, Акт здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж системи розподілу №533755 від 28.07.2021 /а.с. 98-102, т.6/ підписано у відповідності до вимог п.4 ст. 882 Цивільного кодексу України. Під час складання вказаного акта працівниками АТ «Полтаваобленерго» було допущено описку. Згідно пояснювальної записки вказується, що допущена описка під час складання Акту здачі-приймання послуг з приєднання до електричних мереж №533755 від 28.07.2021 року, а саме: вказану дату « 18.10.2021р.» правильно читати « 28.07.2021р.».

28.07.2021 АТ «Полтаваобленерго» направило ТОВ «Добротрав» електронною поштою Акт здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж системи розподілу №533755 від 28.07.2021 та довідку виконання технічних умов, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 120, т.6/.

Крім того, АТ «Полтаваобленерго» повторно направило ТОВ «Добротрав» листом №13-88/17390 від 25.08.2021 Акт здачі-приймання наданих послуг з приєднання до електричних мереж системи розподілу №533755 від 28.07.2021 та довідку виконання технічних умов, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 26.08.2021 /а.с. 104-119, т.6/.

Виходячи з викладеного та враховуючи викладені вище норми, суд приходить до висновку, що відповідне порушення не знайшло свого підтвердження в ході судового розгляду даної справи.

29. До НКРЕКП надійшло звернення гр. ОСОБА_17 від 22.04.2021 щодо недотримання АТ «Полтаваобленерго» терміну надання проекту договору про приєднання до електричних мереж та технічних умов на приєднання, чим за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов № 1470; пункту 4.5.6 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 01 червня 2021 року).

Так, 16.03.2021 позивачем отримано Заяву про приєднання електроустановки певної потужності від 01.03.2021 гр. ОСОБА_17 та ФОП ОСОБА_44 з додатками /а.с. 206-224, т.6/.

29.03.2021 (протягом 10 робочих днів) АТ «Полтаваобленерго» підготувало проект договору про нестандартне приєднання «під ключ» до електричних мереж системи розподілу №2177 від 29.03.2021, технічні умови нестандартного приєднання №47/2177 від 29.03.2021, розрахунок плати за нестандартне приєднання та порядок надання послуг, що надані були гр. ОСОБА_17 та ФОП ОСОБА_45 смс-повідомленням з наданням посилання для завантаження на телефонний номер вказані в Заяві про приєднання електроустановки певної потужності, що підтверджується роздруківкою відповідного скріншоту. За цими смс-повідомленням є можливість завантажити договір про нестандартне приєднання «під ключ» до електричних мереж системи розподілу №2177 від 29.03.2021, технічні умови нестандартного приєднання №47/2177 від 29.03.2021, розрахунок плати за нестандартне приєднання та порядок надання послуг /а.с. 225-240, т.6/.

Також, 29.03.2021 АТ «Полтаваобленерго» листом №01-1/6316 від 29.03.2021 повідомило гр. ОСОБА_17 та ФОП ОСОБА_44 про можливість отримання договору про нестандартне приєднання «під ключ» до електричних мереж системи розподілу №2177 від 29.03.2021, технічні умови нестандартного приєднання №47/2177 від 29.03.2021, розрахунок плати за нестандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 29.03.2021 /а.с. 241-242, т.6/.

Крім того, 09.06.2021 АТ «Полтаваобленерго» повторно направило гр. ОСОБА_17 та ФОП ОСОБА_45 проект договору про нестандартне приєднання «під ключ» до електричних мереж системи розподілу №2177 від 29.03.2021, технічні умови нестандартного приєднання №47/2177 від 29.03.2021, розрахунок плати за нестандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується списком згрупованих поштових відправлень від 10.06.2021 /а.с. 243-248, т.6/.

У відповідь на звернення гр. ОСОБА_17 від 14.04.2021 по електронній пошті стосовно неможливості повернення оригіналу договору про нестандартне приєднання «під ключ» до електричних мереж системи розподілу з додатками протягом 60 календарних днів з дати направлення повідомлення про їх готовність, 16.04.2021 АТ «Полтаваобленерго» електронною поштою повідомило гр. ОСОБА_17 про погодження відтермінування отримання оригіналу договору про нестандартне приєднання «під ключ» до електричних мереж від 29.03.2021 №2177, технічних умов нестандартного приєднання до електричних мереж електроустановок від 29.03.2021 №47/2177, розрахунок плати за нестандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 249, т.6/.

17.01.2022 ОСОБА_17 звернулася до АТ «Полтаваобленерго» із заявою (вх. №164-К від 17.01.2021) стосовно відсутності претензій до дій Товариства під час надання послуги з приєднання та відклику поданих раніше звернень (скарг) /а.с. 5, т.7/.

Таким чином, встановивши дані обставини, суд наголошує, що надані позивачем докази направлення як засобами електронної пошти, так і смс-повідомленням узгоджуються із наданими у відповідних заявах відомостями про наявні засоби зв'язку.

Суд зауважує, що вищенаведеними нормами оператора не зобов'язано пересвідчуватись чи отримані або вручені замовнику як Інформації про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, так і Технічні умови на стандартне приєднання, підписані ОСР, разом з проєктом договору про стандартне приєднання.

Крім того, суд наголошує, що в превалюючій кількості заявниками відповідних скарг відкликано власні скарги і зазначено про відсутність претензій до АТ «Полтаваобленерго ще до дати прийняття відповідачем розпорядження та постанови, що оскаржуються.

Відтак, в ході судового розгляду справи судом не підтверджено порушення позивачем п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.4.4 глави 4.4 та п.4.5.5 глави 4.5 розділу ІV Кодексу систем розподілу (у редакції, яка була чинна до 01.06.2021).

30. За висновками НКРЕКП позивач у взаємовідносинах з Регулятором порушив п.1 та п.10 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.7 п.2.2 Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії; п.1.6 та п.4.6 Правил розгляду звернень споживачів щодо дій суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та врегулювання спорів, виходячи з наступних обставин.

НКРЕКП листом від 28.05.2021 №3197/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 09.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_36 від 19.05.2021, який отримано АТ «Полтаваобленерго» 31.05.2021 року (вх. Товариства 31.05.2021 № 984-Б) /а.с. 6-7, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 31.05.2021 року, відповідь на нього мало надати у термін до 14.06.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 08.06.2021 №13-88/11330, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 08.06.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 8-12, т.7/.

НКРЕКП листом від 11.06.2021 № 3736/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 23.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_7 в інтересах ОСОБА_8 від 01.06.2021, який отримано АТ «Полтаваобленерго» 16.06.2021 (вх. Товариства 16.06.2021 року №685/1-Я) /а.с. 15-17, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 16.06.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 30.06.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 23.06.2021 №13-88/12581 щодо відтермінування надання відповіді на запит на пізніший термін, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 23.06.2021 та роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 18, 22-23, т.7/.

АТ «Полтаваобленерго» направило НКРЕКП лист від 20.07.2021 №13-88/14647, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 20.07.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 17, 19-21,24, т.7/.

НКРЕКП листом від 04.06.2021 №3519/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 17.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_12 від 25.05.2021, який отримано АТ «Полтаваобленерго» 17.06.2021 (вх. Товариства 17.06.2021 №132/2-К) /а.с. 27-28, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 17.06.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 01.07.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 17.06.2021 №13-88/12295 щодо відтермінування надання відповіді на запит на пізніший термін, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 17.06.2021 року та роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 30, 35-36, т.7/.

АТ «Полтаваобленерго» направило НКРЕКП лист від 20.07.2021 №13-88/14654, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 20.07.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 31-34, 37, т.7/.

НКРЕКП листом від 11.06.2021 №3742/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 25.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_40 від 26.05.2021 /а.с. 40-41, т.7/. Відповідь Товариство на нього мало надати у термін до 14.06.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 25.06.2021 №13-88/18752, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 25.06.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 42-46, т.7/.

НКРЕКП листом від 11.06.2021 №3744/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 25.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_2 та гр. ОСОБА_40 від 25.06.2021 /а.с. 49-50, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 16.06.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 30.06.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 24.06.2021 №13-88/12715, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 24.06.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird/ 51-55, т.7/.

НКРЕКП листом від 17.06.2021 №3902/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 30.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_19 /а.с. 58-59, т.7/ Оскільки зазначений запит Товариство отримало 24.06.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 09.07.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 30.06.2021 №13-88/13119, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 30.06.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 60-64, т.7/.

НКРЕКП листом від 02.06.2021 №3400/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 14.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_4 /а.с. 67-68, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 07.06.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 22.06.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 11.06.2021 №13-88/11750, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 11.06.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 69-73, т.7/.

НКРЕКП листом від 04.06.2021 від №3513/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 17.06.2021 року матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_5 /а.с. 76-77, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 09.06.2021 року, відповідь на нього мало надати у термін до 24.06.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 24.06.2021 №13-88/12683 щодо відтермінування надання відповіді на запит на пізніший термін, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 24.06.2021 та роздруківка скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 79, 83-84, т.7/.

АТ «Полтаваобленерго» направило НКРЕКП лист від 20.07.2021 №13-88/14672, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 20.07.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 78,80-82,85, т.7/.

НКРЕКП листом від 04.06.2021 №3517/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 17.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_10 /а.с. 88-89, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 09.06.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 24.06.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 15.06.2021 №01-1/12020 щодо відтермінування надання відповіді на запит на пізніший термін, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 15.06.2021 та роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с.91, 95-96, т.7/.

АТ «Полтаваобленерго» направило НКРЕКП лист від 20.07.2021 №13-88/14670, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 20.07.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 90, 92-94, 97, т.7/.

НКРЕКП листом від 16.07.2021 №4759/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 06.08.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_41 /а.с. 100-101, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 21.07.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 04.08.2021.

АТ «Полтаваобленерго» направило НКРЕКП лист від 06.08.2021 №13-88/16002, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 06.08.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 102-105, т.7/.

НКРЕКП листом від 07.06.2021 №3544/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 18.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_3 . Оскільки зазначений запит Товариство отримало 09.06.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 24.06.2021 /а.с. 108-109, т.7/.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 18.06.2021 №13-88/12355 щодо відтермінування надання відповіді на запит на пізніший термін, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 18.06.2021 та роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 111,116-117, т.7/.

АТ «Полтаваобленерго» направило НКРЕКП лист від 20.07.2021 №13-88/14646, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 20.07.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 110, 112-115, 118, т.7/.

НКРЕКП листом від 01.06.2021 №3277/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 11.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_46 /а.с. 121122, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 04.06.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 18.06.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 11.06.2021 №01-1/11806 щодо відтермінування надання відповіді на запит на пізніший термін, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 11.06.2021 та роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 124, 129-130, т.7/.

АТ «Полтаваобленерго» направило НКРЕКП лист від 20.07.2021 №13-88/14656, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 20.07.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 123, 125-128, 131, т.7/.

НКРЕКП листом від 17.06.2021 №3913/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 30.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_14 /а.с. 134-135, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 01.07.2021 року, відповідь на нього мало надати у термін до 15.07.2021 року.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 06.07.2021 №13-88/13576, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 06.07.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 136-140, т.7/.

НКРЕКП листом від 19.07.2021 №4782/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 04.08.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_33 та гр. ОСОБА_47 /а.с. 143-144, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 23.07.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 06.08.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 04.08.2021 №13-88/15828, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 04.08.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 145-149, т.7/.

НКРЕКП листом від 18.06.2021 №3934/17.1.4/7-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 30.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_15 в інтересах гр. ОСОБА_20 /а.с. 152-153, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 28.06.2021 року, відповідь на нього мало надати у термін до 12.07.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 30.06.2021 №13-88/13086, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 30.06.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 154-158, т.7/.

НКРЕКП листом від 22.06.2021 №7429/17.1.4/7-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 01.07.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_15 в інтересах ТОВ «ДОБРОТРАВ» /а.с. 161-162, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 30.06.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 14.07.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 01.07.2021 №13-88/13297, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 01.07.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 163-168, т.7/.

НКРЕКП листом від 02.06.2021 №6660/17.1.4/7-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 10.06.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_46 /а.с. 171-172, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 06.06.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 17.06.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 10.06.2021 №01-1/11663 щодо відтермінування надання відповіді на запит на пізніший термін, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 10.06.2021 та роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 174,178-179, т.7/.

АТ «Полтаваобленерго» направило НКРЕКП лист від 20.07.2021 №13-88/14637, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 20.07.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 173, 175-177, 179, т.7/.

НКРЕКП листом від 05.05.2021 №2557/17.1.4/8-21 направило АТ «Полтаваобленерго» запит щодо надання на електронні адреси e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_2 та надсилання поштовим зв'язком у термін до 10.05.2021 матеріалів та інформації щодо розгляду звернення гр. ОСОБА_17 /а.с. 183-184, т.7/. Оскільки зазначений запит Товариство отримало 07.05.2021, відповідь на нього мало надати у термін до 24.05.2021.

АТ «Полтаваобленерго» (не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту) направило НКРЕКП лист від 11.05.2021 №13-88/9115, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 11.05.2021 та роздруківкою двох скріншотів поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 185-189, т.7/.

Відповідно до пункту 10 частини третьої статті 46 Закону про ринок, щодо обов'язку оператора системи розподілу надавати Регулятору, центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, інформацію, необхідну для здійснення ними функцій і повноважень, встановлених законодавством.

Згідно підпункту 7 пункту 2.2 Ліцензійних умов (в редакції, яка була чинна до 01.01.2022) щодо обов'язку ліцензіата надавати до НКРЕКП достовірні документи (їх копії) та інформацію (дані, відомості, звітність), необхідні для виконання НКРЕКП своїх повноважень та функцій, в обсягах та у строки (не менше десяти робочих днів для надання копій документів, пояснень тощо) встановлені НКРЕКП;

В силу пункту 1.6 Правил відповідно до якого, суб'єкти господарювання зобов'язані надавати до НКРЕКП запитувану інформацію у строки та спосіб, визначені у відповідному запиті;

Пунктом 4.6 Правил встановлено, що суб'єкт господарювання не пізніше ніж через десять робочих днів від дня отримання запиту, надісланого НКРЕКП, зобов'язаний направити до НКРЕКП завірені в установленому законодавством порядку копії документів, ґрунтовні пояснення та іншу інформацію, необхідну для встановлення фактичних обставин справи та врегулювання спору.

31. До НКРЕКП надійшло звернення ТзДВ «Полтаватрансбуд» від 18.02.2021 щодо недотримання АТ «Полтаваобленерго» строків надання технічних умов на приєднання електроустановки, чи за висновками НКРЕКП позивач порушив п.1 ч.3 ст.46 Закону України «Про ринок електричної енергії»; пп.26 п.2 глави 2 Ліцензійних умов №1470; п.4.2.4 глави 4.2 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла з 01 червня 2021 року); п.4.5.6 глави 4.5 розділу ІV К Кодексу систем розподілу (у редакції, діяла до 01.06.2021); пп.1 п.6.1 глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання; п.6.7 глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання.

Так, 05.10.2020 до АТ «Полтаваобленерго» із заявою про приєднання електроустановки певної потужності з додатками, датованою 30.09.2020, звернулося ТзДВ «Полтаватрансбуд», стосовно приєднання електроустановок об'єкту «Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури по вул. Весняній, 9 в м. Полтаві» /а.с. 121-139, т.6/.

07.10.2020 (протягом 2 робочих днів від дати реєстрації Заяви) АТ «Полтаваобленерго» направило ТзДВ «Полтаватрансбуд» лист №13-87-05/18274 від 07.10.2020 про зауваження щодо повноти та належного оформлення документів з обґрунтуванням причин наведених зауважень, тобто проінформувавши замовника у спосіб указаний ним у заяві, що підтверджується реєстром поштових відправлень простих листів від 07.10.2020 /а.с. 140-141, т.6/.

ТзДВ «Полтаватрансбуд» листами №732 від 24.12.2020 (вх.№13308 29.12.2020 року) та №20 від 14.01.2021 (вх. №440 від 16.01.2021) додатково запитано стосовно надання проекту договору про приєднання до електричних мереж системи розподілу та технічних умов з додатками /а.с. 142-143, т.6/. На вказані листи АТ «Полтаваобленерго»» надало відповідь листом №13-88/1161 від 19.01.2021 /а.с. 144, т.6/.

В подальшому ТзДВ «Полтаватрансбуд» листами №30 від 20.01.2021 (вх. №808 від 26.01.2021) та №37 від 25.01.2021 (вх. №1228 від 03.02.2021) запитано стосовно надання проекту договору про приєднання до електричних мереж системи розподілу та технічних умов з додатками, на що АТ «Полтаваобленерго» надало відповідь листом №13-88/4201 від 24.02.2021 /а.с.145-148, т.6/.

Листом №105 від 18.02.2021 (вх. 2468 від 02.03.2021) ТзДВ «Полтаватрансбуд» запитано стосовно надання проекту договору про приєднання до електричних мереж системи розподілу та технічних умов з додатками /а.с. 149-151, т.6/. На цей лист АТ «Полтаваобленерго» надало відповідь листом №03-27-05-65/4706 від 03.03.2021 /а.с. 152-153, т.6/.

10.03.2021 АТ «Полтаваобленерго» отримало запит від НКРЕКП №2916/17.1.4/7-21 від 05.03.2021 (вх. №2764 від 10.03.2021), до якого додатком надано лист ТзДВ «Полтаватрансбуд» №106 від 18.02.2021 та розрахунок електричного навантаження по об'єкту: Нове будівництво багатоквартирного житлового будинку з об'єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури по вул. Весняній, 9 в м. Полтаві /а.с. 154-158, т.6/. У зв'язку із виконанням зазначеного запиту та за результатом отриманих консультацій НКРЕКП АТ «Полтаваобленерго» листом №01-1/5490 від 16.03.2021 відкликало лист №03-27-05-65/4706 від 03.03.2021 та прийнято в роботу відповідні проектні дані /а.с.159, т.6/.

АТ «Полтаваобленерго» супровідним листом №13-87/5665 від 18.03.2021 надіслало ТзДВ «Полтаватрансбуд» проект договору про нестандартне приєднання до електричних мереж системи розподілу №5080 від 19.10.2020, технічні умови нестандартного приєднання №75/5080 від 19.10.2020, розрахунок плати за нестандартне приєднання та порядок надання послуг, що підтверджується роздруківкою скріншоту поштової програми Mozilla Thunderbird /а.с. 160-172, т.6/.

Крім того, технічним завданням на проектування, розробленим на виконання АТ «Полтаваобленерго» вимог технічні умов нестандартного приєднання №75/5080 від 19.10.2020, для виконання послуги з приєднання передбачено об'ємні будівельно-монтажні роботи з прокладання кабельної лінії (КЛ-0,38кВ) та заміни силового трансформатору трансформаторної підстанції (ТП-10/0,4кВ).

Оскільки відповідно до чинного законодавства України, прокладання КЛ-0,38кВ здійснюється лише за умови оформлення правовстановлюючих документів щодо користування земельною ділянкою та подання до органу державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт, після отримання від Замовника коштів в розмірі 50% від складової плати за приєднання потужності з приєднання АТ «Полтаваобленерго» було замовлено топографо-геодезичне знімання місцевості. Виконано розробку графічних матеріалів з нанесеним місцем прокладання КЛ-0,38кВ в масштабі 1:500 розпочато розробку робочого проекту на будівництво електромереж до межі земельної ділянки ТзДВ «Полтаватрансбуд».

Враховуючи вищезазначене, АТ «Полтаваобленерго» виконувало весь можливий комплекс заходів для приєднання об'єкту ТзДВ «Полтаватрансбуд» до електричних мереж системи розподілу в найкоротший строк, про що Замовника повідомлено листами №13-89/16413 від 31.08.2022 року, №13-89/1647 від 27.09.2022 року, №13-89/3874 від 26.10.2022 року, №13-89/6115 від 28.11.2022 року, №13-89/8651 від 29.12.2022 року, №13-89/3229 від 26.01.2023 року, №13-89/3857 від 23.02.2023 року, №13-89/8816 від 24.03.2023 року.

НКРЕКП в «Обґрунтуванні до проєкту постанови НКРЕКП «Про накладання штрафу на АТ «Полтаваобленерго» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії» та проєкту розпорядження «Про усунення порушень АТ «Полтаваобленерго» зазначило, що АТ «Полтаваобленерго» повідомляло ТзДВ «Полтаватрансбуд» про продовження терміну надання послуги з приєднання листами від 28.11.2022 року №13.89/6115 та від 29.12.2022 № 13.89/8651 не за 10 календарних днів, а за 6 та 7 календарних днів відповідно.

При цьому, НКРЕКП залишило поза увагою, що п.2 Постанови НКРЕКП №352 від 26.03.2022 на період дії в Україні воєнного стану було призупинено дію розділу IV Кодексу, в тому числі і пункту 4.2.4 глави 4.2 розділу IV Кодексу.

Таким чином, повідомлення ТзДВ «Полтаватрансбуд» листом від 28.11.2022 №13.89/6115 про продовження терміну надання послуги з приєднання до 06.01.2023 не за 10 календарних днів, а за 6 календарних днів, а також листом від 29.12.2022 №13.89/8651 про продовження терміну надання послуги з приєднання до 05.02.2023 не за 10 календарних днів, а за 7 календарних днів не може бути розцінене як порушення пункту 4.2.4 глави 4.2 розділу IV Кодексу, оскільки дія даного пункту призупинена. Отже, відповідні повідомлення замовників не є регульованими та обов'язковими для операторів системи розподілу на період дії в Україні воєнного стану.

Надаючи оцінку викладеним обставинам, суд не може погодитись з твердженням позивача, що АТ «Полтаваобленерго» в цілому та повністю виконало вимоги п.4.5.6 глави 4.5 розділу IV Кодексу систем розподілу (у редакції, що діяла до 01 червня 2021 року) та пп.1 п.6.1 глави 6 та п.6.7 глави 6 Порядку забезпечення стандартів якості електропостачання та надання компенсацій споживачам за їх недотримання.

При цьому, суд повторно наголошує, що пунктом 10.2 Порядку № 428 визначено, що при застосуванні санкцій НКРЕКП має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив. Згідно з частиною 5 статті 77 Закону № 2019-VIII при визначенні санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, враховують серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини.

Відповідачем всупереч наведеним вище вимогам не надано жодних належних обґрунтувань застосування до позивача санкції, зокрема накладення штрафу в розмірі 85000 грн, в частині врахування принципу пропорційності такої санкції такому порушенню, яке ніби встановив відповідач. Також, не надано відповідачем жодних належних обґрунтувань, яким чином ним враховано наслідки правопорушення для інтересів ринку електричної енергії та учасників ринку.

Суд наголошує, що поведінка АТ “Полтаваобленерго”, в межах наведених вище обставин була спрямована на зменшення негативних наслідків в межах звернень, а також сприяння виявленню правопорушення Регулятором та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, під час перевірки, що має вважатися пом'якшуючими обставинами в силу наведених вище судом норм законодавства.

Суд вкотре наголошує, що більша частина звернень до НКРЕКП були відкликані, а відповідні користувачі станом на дату винесення спірних постанови та розпорядження претензій до АТ “Полтаваобленерго” - не мали, що свідчить про вчинення останнім належних заходів зі зменшення негативних наслідків.

Як наслідок, суд враховуючи практику Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду стосовно захисту підприємницької діяльності та створення в Україні привабливого інвестиційного клімату сформованої, зокрема, у постанові Верховного Суду від 9 лютого 2021 року у справі № 856/9/20-а, зазначає про надмірний формалізм відповідача під час прийняття оскаржуваних постанови та розпорядження та не пропорційного накладення санкцій. Суть вказаної практики полягає у наступному.

Стимулювання підприємницької діяльності, створення привабливого інвестиційного клімату та захист прав інвесторів відноситься до пріоритетів державної політики, оскільки є запорукою економічного зростання та добробуту кожного через збільшення надходжень до державного та місцевих бюджетів, збереження існуючих та створення нових робочих місць, розвитку відповідної територіальної громади. Це, зокрема, відповідає положенням частини четвертої статті 13 Конституції України, згідно з якою держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки, а також частини першої статті 17 Основного Закону - забезпечення, зокрема економічної безпеки є найважливішою функцією держави, справою всього Українського народу.

Крім того, суд звертає увагу відповідача, що ним, як суб'єктом владних повноважень, під час прийняття оскаржуваних постанови та розпорядження не було враховано необхідних критеріїв застосування санкцій.

Основні напрацьовані у практиці Європейського Союзу та його офіційних інституцій (зокрема, у Рекомендаціях № R(91)1 “Щодо адміністративних санкцій”, прийнятих Комітетом міністрів Ради Європи 13 лютого 1991 року на 452-му засіданні заступників міністрів) підходи щодо притягнення особи до відповідальності у публічно-правовій сфері узагальнені у посібнику “Адміністрування і ви”, що розкриває принципи адміністративного права у відносинах між особою та органами публічної влади (2020 рік; перекладено українською мовою та надруковано за сприяння проєкту Ради Європи “Підтримка впровадженню судової реформи в Україні”; https://rm.coe.int/handbook-administration-and-you/1680a06311).

Слід виходити з того, що адміністративні санкції повинні бути встановлені законом і накладатись органами публічної влади на осіб лише за чітко передбачених умов (у випадку порушення норми адміністративного права або невиконання адміністративного рішення); адміністративні санкції можуть бути накладені органами публічної влади у вигляді штрафу чи будь-якого іншого заходу фінансового чи нефінансового характеру. Адміністративними санкціями, окрім штрафів, є: збільшення розміру обов'язкових зборів, конфіскація товарів, рішення про припинення діяльності, заборона професійної діяльності або призупинення чи відкликання ліцензій, дозволів або свідоцтв. Чи вважається конкретна дія адміністративною санкцією - залежить від відповідних адміністративних норм.

Проте під час застосування адміністративних санкцій необхідно дотримуватися таких умов.

1. Адміністративні санкції повинні бути передбачені національним законодавством.

2. Такі заходи відповідальності повинні бути пропорційними фактичному порушенню.

3. Адміністративну процедуру, спрямовану на накладення адміністративної санкції, необхідно виконувати в розумні строки.

4. Процес застосування санкцій повинен узгоджуватися з “правом на справедливий суд”, включно з рішенням, яке завершує таку процедуру.

5. Орган публічної влади повинен встановити як факт порушення адміністративної норми права, так і фактичні підстави для відповідальності певної особи.

6. Особа не може двічі піддаватися санкції за одну й ту саму дію на підставі різних норм, що захищають одні й ті самі соціальні або суспільні інтереси. У тих випадках, коли одна й та сама дія є підставою для виконання окреслених функцій двох чи більше адміністративних органів на підставі норм, які захищають різні інтереси, вони повинні враховувати санкції, накладені іншими органами.

7. Адміністративні санкції неможливо накладати у зв'язку з діяльністю особи, якщо така діяльність на момент її вчинення була законною або не суперечила відповідній адміністративній нормі права.

8. Легітимність ухвалення адміністративного рішення про накладення адміністративної санкції повинна підлягати перегляду з боку незалежного і безстороннього суду відповідно до закону.

9. Законодавство повинно встановити розмір штрафних санкцій, які можуть бути накладені органами публічної влади за певних обставин, та визначити випадки, коли санкції можуть обмежувати реалізацію основоположних прав особи.

10. Якщо було встановлено порушення особою конкретної норми права, а санкцію за це порушення було змінено або замінено до визначення виду чи розміру відповідного штрафу, то вона повинна мати право обрати найбільш сприятливий для себе розмір чи вид санкції.

11. У разі малозначних порушень, що тягнуть за собою незначні грошові штрафи, такі гарантії можуть бути послаблені за згодою відповідної особи.

12. Кожна особа, яка зіткнулася з адміністративною санкцією, повинна бути поінформована щодо причини, а також характер доказів.

13. Особі потрібно надати достатньо часу для підготовки її справи, надати можливість бути заслуханою до прийняття будь-якого рішення.

14. У разі прийняття адміністративного рішення про накладення санкції таке рішення має містити обґрунтування.

Важливими є і зворотні гарантії для суб'єкта владних повноважень, які полягають у тому, що органи публічної влади мають право запроваджувати відповідні системи адміністративних санкцій для забезпечення виконання особами їхніх рішень; для забезпечення того, щоб адміністративні санкції накладалися правомірно, законодавством необхідно передбачити повноваження органів публічної влади щодо їх накладення; відповідний орган публічної влади може бути наділений дискреційними повноваженнями для визначення конкретних обставин, за яких накладатимуться певні санкції.

Суд вважає, що у справі яка розглядається відповідачем не доведено застосування ним під час прийняття оскаржуваних рішень, щонайменше критеріїв, згідно з якими суб'єкт владних повноважень повинен встановити і фактичні підстави для відповідальність певної особи, а заходи відповідальності повинні бути пропорційними фактичному порушенню.

Суд повторно звертає увагу відповідача щодо непропорційності застосованої до позивача фінансової (штрафної) санкції з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер.

Зазначена норма Конституції України знайшла своє продовження у пункті 8 частини другої статті 2 КАС України, яка передбачає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

У випадку, що розглядається, до позивача застосована санкція у розмірі 85000,00 грн за порушення (згідно наведеного у такій постанові переліку), наслідки яких не становлять для заявників жодного негативного грошового виразу і за наслідками тверджень таких заявника, про порушення їх прав позивачем в сфері регулювання ринку електричної енергії, Регулятором не встановлено достатніх порушень зі сторони позивача.

Тобто санкція не відповідає критерію пропорційності та, з великою ймовірністю, потягне для позивача негативні наслідки, несумісні з цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Відповідно до ч.1 ст.7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Так, відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У справі “Садоха проти України” (Sadocha v. Ukraine, заява № 77508/11) ЄСПЛ констатував порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції (право на мирне володіння майном); Суд нагадав, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення, а санкція - тяжкості правопорушення, для покарання за який вона призначається (п. 31); справді розмір відповідальності був значним для заявника, проте немає жодних доказів того, що той міг би завдати будь-якої серйозної шкоди державі: він не ухилявся від виконання своїх обов'язків і не завдав будь-яку іншу майнову шкоду державі; Суд не переконали доводи Уряду, що оцінка пропорційності була включена до рішень національних органів влади; складається враження, що міркування щодо, зокрема, неумисного характеру дій заявника, незважаючи на те, що заявник порушував ці питання під час провадження, не мали жодного значення під час ухвалення рішення (п. 33); Уряд не навів достатніх аргументів того, що менш суворе покарання у виді штрафу було недостатнім для досягнення бажаного результату - запобіганню повторному порушенню (п. 34); за цих обставин відповідальність наклала на заявника індивідуальний та надмірний тягар і була непропорційною вчиненому правопорушенню, отже, було порушено статтю 1 Першого протоколу до Конвенції.

Таку ж позицію ЄСПЛ також зайняв у справі “Мякотін проти України” (Myakotin v. Ukraine, заява № 29389/09), в якій також констатовано порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції (захист права власності).

У справі “ТОВ “Світ розваг” та інші проти України” (Svit rozvag, tov and others v. Ukraine, заява № 13290/11 та 2 інші) Суд констатував порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції; у цій справі Суд нагадав, що втручання у право власності допустиме лише тоді, коли воно переслідує легітимну мету; окрім того, втручання у право власності має здійснюватися з дотриманням “справедливої рівноваги” між інтересами суспільства і дотриманням передбачених прав; такий “справедливий баланс” не буде дотримано у разі, якщо зацікавлена особа нестиме надмірний тягар.

У схожій справі “Ель Озаір проти Румунії” (El Ozair v. Romania, заява № 41845/12, п.п. 24-26) Суд зазначив, що загальні принципи, які є застосовними і до цієї справи, викладені в рішенні Grifhorst v. France (заява № 28336/02, п.п. 81-83); Суд підкреслює, що сторонами не оспорюються факт того, що накладена санкція на заявника становила втручання у його право на мирне володіння майном; Суду необхідно встановити, чи було дотримано розумного балансу між цілями, які були застосованими для досягнення цієї мети, і захистом права заявника на мирне володіння майном; розумного балансу не буде досягнуто у тому разі, якщо на заявника було накладено індивідуальний та надмірний тягар; Урядом не було наведено переконливих причин того, що лише накладення штрафу було б недостатнім для досягнення стримувального та карального ефекту, а також запобіганню майбутніх порушень вимог декларування; Суд не може не звернути увагу, що Суд Європейського Союзу нещодавно вирішив, що сукупний штраф, який складався із штрафу та інших видів відповідальності не був пропорційним (рішення Суду ЄС від 30 січня 2019 року; об'єднані справи №o C-335/18 та C-336/18).

Як наслідок, суд констатує, що позивачем доведено факт порушення його прав оспорюваними розпорядженням та постановою, оскільки останні не відповідають критеріям, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України, зокрема як такі, що прийняти відповідачем не на підставі та не в межах повноважень, що визначені законами України, не обґрунтовано, тобто без врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо та не пропорційно, тобто без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці рішення, а відтак є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Суд враховує, що прохальна частина позову містить вимогу про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.05.23 року №958 “Про накладення штрафу на АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії”.

Тоді як до позову долучено постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.05.23 року №985 “Про накладення штрафу на АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії”.

У зв'язку з чим, суд приходить до висновку про допущення позивачем очевидної описки, відтак вважає за необхідне задовольнити позов, визнавши протиправними та скасувавши розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.05.2023 №143-р “Про усунення порушень АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” та постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.05.2023 №985 “Про накладення штрафу на АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО”.

Згідно з ч.1 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 5368,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням №991276 від 21.06.2023 на суму 2684,00 грн та платіжним дорученням №991277 від 21.06.2023 на суму 2684,00 грн /а.с. 80-81, т.1/.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З огляду на ухвалення судом у цій справі рішення про задоволення позовних вимог, понесені позивачем судові витрати сплаченого судового збору у розмірі 5368,00 грн належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (вул. Старий Поділ, буд. 5, м. Полтава, Полтавська область, 36022, код ЄДРПОУ 00131819) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Бродських сім'ї, буд. 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправними та скасування розпорядження і постанови задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.05.2023 №143-р “Про усунення порушень АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” та постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 31.05.2023 №985 “Про накладення штрафу на АТ “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО”.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Бродських сім'ї, буд. 19, м. Київ, 03057, ідентифікаційний код 39369133) на користь Акціонерного товариства “ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО” (вул. Старий Поділ, буд. 5, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 00131819) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 5368,00 грн (п'ять тисяч триста шістдесят вісім гривень нуль копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному ч.8 ст. 18, ч.ч. 7-8 ст. 44 та ст. 297 КАС України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підп. 15.5 підп. 15 п. 1 р. VII "Перехідні положення" КАС України.

Суддя І.Г.Ясиновський