Справа № 420/13207/20
29 лютого 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюти В. про зміну способу і порядку виконання судового рішення, -
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа № 420/13207/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області, Державної судової адміністрації України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року позов задоволено. Визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області щодо нарахування та виплати судді Миколаївського районного суду Одеської області ОСОБА_1 суддівської винагороди з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року із застуванням щомісячного обмеження її нарахування згідно частини третьої статті 29 Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік із змінами та доповненнями, внесеними Законом України №553-ІХ від 13 квітня 2020 року; зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області провести нарахування та сплатити невиплачену суддівську винагороду судді Миколаївського районного суду Одеської області ОСОБА_1 на підставі статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений з 01 січня 2020 року та доплати за вислугу років в розмірі 80% від посадового окладу, за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року, з урахуванням виплачених за цей період сум.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 р. апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області - задовольнити частково, рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року - змінено та викладено абзац 3 його резолютивної частини в наступній редакції: «Зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області провести нарахування та сплатити судді Миколаївського районного суду Одеської області ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період з 18.04.2020 р. по 28.08.2020 р. у розмірі 188261,08 грн., з відрахуванням податків та інших обов'язкових платежів». В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року залишено без змін.
08 лютого 2024 року від старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюти В. надійшла заява про встановлення чи зміну способу і порядку виконання судового рішення у виконавчому провадженні № 73676919 з примусового виконання вимог виконавчого листа № 420/13207/20 виданого 24.08.2023 Одеським окружним адміністративним судом про зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області провести нарахування та сплатити судді Миколаївського районного суду Одеської області ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період з 18.04.2020 р по 28.08.2020 р. в розмірі 188261,08 грн. з відрахуванням податків та інших обов'язкових платежів, на стягнення з держави України за рахунок коштів Державного бюджету України в межах бюджетної програми КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», шляхом безспірного списання Державною казначейською службою України на користь ОСОБА_1 188261,08 грн. у вигляді недоотриманої суддівської винагороди за період обмежень. На теперішній час ОСОБА_1 не працює суддею та не відправляє правосуддя, тому відповідна виплата не може бути здійснена за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2113 «Суддівська винагорода». Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється згідно з чинним законодавством України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів суддів у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період виключно за КЕКВ 2730. Станом на теперішній час рішення суду не виконано.
Від представника відповідача Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області надійшли пояснення, в яких представник відповідача зазначив, що безспірне списання коштів державного бюджету повинно виконуватись органами Казначейства в межах бюджетної програми КПКВ 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів». Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів, здійснюється згідно з чинним законодавством України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період. Таким чином, Територіальне управління Державної судової адміністрації України просить задовольнити заяву старшого державного виконавця.
Від представника Державної судової адміністрації України надійшов відзив де з посиланням на приписи ст. 19 Конституції України, ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та п. 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабміну України від 03.08.2011 № 845, зазначено, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 травня 2021 року по справі 420/13207/20 необхідно виконувати шляхом стягнення коштів з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області у сумі 188261,08 грн на користь ОСОБА_1 з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя» з відрахуванням податків та обов'язкових платежів.
В судове засідання учасники процесу не з'явилися, сповіщені належним чином про день час та місце розгляду справи. Згідно ч. 9 ст. 205 КАС України заява розглянута в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Відповідно до ст. 378 КАС України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду (ч.1). Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (ч.2). Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч.3).
Зі змісту положень ст. 378 КАС України, вбачається, що встановлення або зміна способу або порядку виконання судового рішення здійснюється у разу наявності обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Під зміною способу і порядку виконання судового рішення розуміють застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв'язку з неможливістю виконання цього рішення визначеними способом і порядком. При цьому зміна способу виконання не має змінювати (зачіпати) суті самого судового рішення.
Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб і порядок виконання рішення суду. При цьому, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб та наявність таких обставин має бути підтверджена належними та допустимими доказами.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 р по справі 420/13207/20, яке набрало законної сили 25.10.2021 року, зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області провести нарахування та сплатити судді Миколаївського районного суду Одеської області ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період з 18.04.2020 р. по 28.08.2020 р. у розмірі 188261,08 грн., з відрахуванням податків та інших обов'язкових платежів.
Позивачем 30 жовтня 2023 року по справі № 420/13207/20 отримано виконавчий лист.
20.12.2023 року виконавчий лист № 420/13207/20 подано позивачем до Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) для примусового виконання.
16 грудня 2023 року старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косютою В.І. відкрито виконавче провадження № 73676919 з виконання виконавчого листа № 420/13207/20.
05.02.2024 року Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області направило на адресу Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) заяву щодо зміни та порядку виконання рішення суду в якій просили звернутися до Одеського окружного адміністративного суду з заявою про зміну способуі порядку виконання судового рішення по справі 420/13207/20.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників встановлений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабміну України від 03.08.2011 № 845 (у редакції постанови Кабміну України від 30.01.2013 № 45 зі змінами).
Відповідно до п. 25 Порядку № 845 у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою.
Законом України Про Державний бюджет України на 2024 рік від 09 листопада 2023 року № 3460-IX Державній судовій адміністрації України, як головному розпоряднику, затверджені бюджетні призначення за бюджетною програмою КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя».
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 148 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Державна судова адміністрація України здійснює функцію головного розпорядника коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності судів.
Згідно з ч.1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань.
Головним розпорядником бюджетних коштів за бюджетною програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя», за рахунок якої здійснюється виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів є Державна судова адміністрація України.
За таких обставин, виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 р по справі 420/13207/20 в частині здійснення сплати нарахованих відповідачем сум суддівської винагороди, можливе лише після зміни способу і порядку виконання судового рішення шляхом стягнення з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя», розпорядником бюджетних коштів якої є ДСА України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Обов'язковість судових рішень безпосередньо гарантується статтею 124 Конституції України.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що зазначені заявником обставини істотно ускладнюють виконання рішення суду та задля належного виконання судового рішення в адміністративній справі є необхідність для встановлення способу і порядку виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 р. по справі № 420/13207/20, яке набрало законної сили, шляхом стягнення за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, на користь ОСОБА_1 , невиплачену суддівську винагороду за період з 18.04.2020 р. по 28.08.2020 р. у розмірі 188261,08 грн., з відрахуванням податків та інших обов'язкових платежів.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 378 КАС України, суд, -
Заяву старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Косюти В.І. про зміну способу і порядку виконання судового рішення, - задовольнити.
Встановити спосіб і порядок виконання рішення постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2021 р. по справі № 420/13207/20, шляхом стягнення за рахунок бюджетної програми КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників апаратів судів та працівників органів і установ системи правосуддя», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, на користь ОСОБА_1 , невиплачену суддівську винагороду за період з 18.04.2020 р. по 28.08.2020 р. у розмірі 188261,08 грн., з відрахуванням податків та інших обов'язкових платежів.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.А.Вовченко