Рішення від 01.03.2024 по справі 360/90/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

01 березня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/90/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Дніпровської міської ради, Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради, Дніпровської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 22.01.2024 надійшов адміністративний позов адвоката ОСОБА_1 (далі позивач) до виконавчого комітету Дніпровської міської ради (далі відповідач 1), Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради (далі відповідач 2), Дніпровської міської ради (далі відповідач 3), відповідно до якої позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Дніпровської міської ради щодо не вчинення дій стосовно поновлення порушених прав ОСОБА_1 у порядку, передбаченому пунктами 2, 3 статті 44 ЖК УРСР, щодо прийняття рішення про перенесення чи відмову у перенесенні черговості забезпечення житлом, з 19.09.2023 на 24.05.2023;

визнати протиправною бездіяльність Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради щодо не розгляду у передбачений законодавством спосіб заяви ОСОБА_1 від 24.10.2023 та письмового електронного звернення, поданого через особистий кабінет на Урядовій гарячій лінії 1545 за № БО-16309724 від 25.10.2023 про перенесення дати зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 19.09.2023 на 24.05.2023 та внесення відповідних змін в обліковий документ щодо черги на отримання житла з урахуванням нової дати;

визнати протиправною та скасувати оформлену листом від 03.11.2023 № Б-483/4-1/09-23 відмову Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради від 03.11.2023 за № Б-483/4-1/09-23 у перенесенні дати зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 19.09.2023 на 24.05.2023 та внесення відповідних змін в обліковий документ щодо черги на отримання житла з урахуванням нової дати;

зобов'язати Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради, підготувати проєкт рішення на заяву ОСОБА_1 від 24.10.2023 та письмове електронне звернення № БО-16309724 від 25.10.2023 про перенесення дати зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 19.09.2023 на 24.05.2023 та внесення відповідних змін в обліковий документ щодо черги на отримання житла з урахуванням нової дати та передати вказаний проєкт рішення до Дніпровської міської ради для винесення його на розгляд виконавчому комітету Дніпровської міської ради;

зобов'язати Дніпровську міську раду після надходження до неї проєкту рішення, підготовленого на заяву ОСОБА_1 від 24.10.2023 та письмове електронне звернення № БО-16309724 від 25.10.2023, винести вказаний проєкт рішення на розгляд виконавчого комітету Дніпровської міської ради;

зобов'язати виконавчий комітет Дніпровської міської ради на черговому засіданні, розглянути проєкт рішення, підготовлений за заявою ОСОБА_1 від 24.10.2023 та письмовим електронним зверненням № БО-16309724 від 25.10.2023, про перенесення дати зарахування ОСОБА_1 на квартирний облік з 19.09.2023 на 24.05.2023 та внесення відповідних змін в обліковий документ щодо черги на отримання житла (з урахуванням нової дати) з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні за результатами розгляду цієї позовної заяви.

В обґрунтування пред'явленого позову зазначено, що 24.04.2023 засобами поштового зв'язку Укрпошти (відправлення № 4900810928480) до Дніпровської міської ради з усіма необхідними додатками надійшла заява ОСОБА_1 про взяття його на облік потребуючих поліпшення житлових умов, як внутрішньо переміщеної особи з числа учасників бойових дій. Заява зареєстрована 24.04.2023 за № 32/482.

19.09.2023 виконавчим комітетом Дніпровської міської ради за вказаною заявою ОСОБА_1 було прийнято рішення від 19.09.2023 № 18-19/9 «Про прийняття на облік громадян та зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, внесення змін до облікових справ», яким позивача як внутрішньо переміщену особу з числа учасників бойових дій зі складом родини одна особа зараховано на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов з 19.09.2023.

Позивач заважує, що після прийняття рішення виконавчим комітетом Дніпровської міської ради за його заявою від 24.04.2023 вх. № 32/482, вказаним органом були набуті владні повноваження передбачені пунктами 2, 3 статті 44 ЖК УРСР, які у свою чергу, надають можливість вказаному органові, вчинити дії щодо поновлення його порушених прав, а саме прийняти нове рішення про перенесення черговості, відповідно до дати набуття права, а саме з 24.05.2023, оскільки рішення щодо взяття на квартирний облік повинно бути винесене у місячний строк з дня подання громадянином необхідних документів.

З метою поновлення своїх порушених прав позивачем спрямовано на адресу відповідача 1 заяву від 24.10.2023 (відправлення № 4901401925360), в якій ОСОБА_1 просив взяти його на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з часу набуття права бути зарахованим на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень, а саме з 24.05.2023.

Крім того, через особистий кабінет на Урядовій гарячій лінії 1545 ОСОБА_1 подав письмове електронне звернення до відповідача 1 (№ БО-16309724 від 25.10.2023), в якому повідомив про спрямування заяви за вище вказаним номером поштового відправлення, а також взяття його на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з 24.05.2023. До електронного звернення позивач додав сканкопії заяви (разом із додатками), що були спрямовані на адресу відповідача за вище вказаним номером поштового відправлення.

Листом Департамента житлового господарства Дніпровської міської ради від 03.11.2023 за № Б-483/4-1/09-23 позивача повідомлено, що відповідно до пункту 22 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР (далі - Правила), затверджених Постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470 (зі змінами), громадяни вважаються прийнятими на квартирний облік у виконавчому комітеті міської ради з дня винесення рішення виконавчим комітетом.

Позивач зауважує, що за його заявою від 24.10.2023 та електронним зверненням № БО-16309724 від 25.10.2023, не було винесено рішення про перенесення чи відмову у перенесенні черговості забезпечення житлом, з 19.09.2023 на 24.05.2023, а також не вчинено дій щодо поновлення порушених прав, у порядку передбаченому пунктами 2, 3 статті 44 ЖК УРСР, а тому має місце протиправна бездіяльність, внаслідок чого звернувся до суду.

Представник відповідачів позов ОСОБА_1 не визнав, 22.02.2024 та 26.02.2024 подав відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначив таке.

Згідно з рішенням Дніпровської міської ради від 10.02.2021 № 6/3 «Про затвердження структури виконавчих органів Дніпровської міської ради, загальної чисельності працівників Дніпровської міської ради та її виконавчих органів» (зі змінами), від 24.02.2021 № 82/4 «Про внесення змін до рішення міської ради від 21.12.2016 № 33/17 «Про затвердження Положення про департамент житлового господарства Дніпровської міської ради», Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради передано функції ведення квартирного обліку та розподілу житлового фонду, що перебуває у комунальній власності Дніпровської міської територіальної громади.

Листом Департамента житлового господарства Дніпровської міської ради від 16.02.2024 № 3/9-801 повідомлено, що відповідно до пункту 22 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP (далі - Правила), затверджених Постановою Ради Міністрів Української PCP і Українською республіканською радою професійних спілок від 11.12.1984 № 470 (зі змінами), громадяни вважаються прийнятими на квартирний облік у виконавчому комітеті місцевої ради з дня винесення рішення виконавчого комітету.

Датою прийняття ОСОБА_1 на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, є дата рішення виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 19.09.2023 № 18-19/9 «Про прийняття на облік громадян та зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, внесення змін до облікових справ».

Відповідно до пункту 23 Правил громадяни, прийняті на квартирний облік, вносяться в книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на отримання жилих приміщень. З числа зазначених громадян формуються списки осіб, які користуються правом першочергового отримання жилих приміщень.

Ураховуючи те, що ОСОБА_1 перебуває на квартирному обліку з 19.09.2023 у загальній черзі та у списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, перенесення дати його взяття на квартирний облік призведе до зміни його номерів у загальному списку та у списку осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

На підставі викладеного, на думку представника відповідачів, при розгляді звернень ОСОБА_1 органи місцевого самоврядування діяли в межах чинного законодавства, відтак відсутні підстави для задоволення позовної заяви, у зв'язку з чим Дніпровська міська рада, виконавчий комітет Дніпровської міської ради та Департамент житлового господарства Дніпровської міської ради просять суд відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 29.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 13.02.2024 відмовлено в задоволенні клопотання Дніпровської міської ради про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Дніпровської міської ради, Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради, Дніпровської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-74 КАС України, суд прийшов до такого.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 , згідно довідки про взяття на облік ВПО від 13.04.2023 № 1230-5002707222; є учасником бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 09.08.2022.

Рішенням виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 19.09.2023 № 18-19/9 «Про прийняття на облік громадян та зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, внесення змін до облікових справ» за наслідками розгляду заяви від 24.04.2023, ОСОБА_1 зараховано на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, зі складом родини 1 особа та включено його до списку осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом першочергового одержання жилих приміщень.

Довідкою Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради від 02.10.2023 №3/16-7599 підтверджено, що ОСОБА_1 згідно з рішенням виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 19.09.2023 № 18-19/9 складом родини 1 особа, зараховано на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, як внутрішньо перемішену особу з числа учасників бойових дій, та включено до списку осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом першочергового одержання жилих приміщень. Номер у першочерговому списку - 3 028, у загальній черзі - 7 324.

24.10.2023 ОСОБА_1 звернувся до виконавчого комітету Дніпровської міської ради із заявою, в якій просив взяти його як внутрішньо перемішену особу з числа учасників бойових дій зі складом родини одна особа на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з часу набуття права бути зарахованим на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень, а саме з 24.05.2023.

Також ОСОБА_1 25.10.2023 через особистий кабінет на Урядовій гарячій лінії звернувся до виконавчого комітету Дніпровської міської ради із зверненням № БО-16309724, в якому повідомив про надіслання заяви від 24.10.2023 та повторно просив взяти його як внутрішньо переміщену особу з числа учасників бойових дій зі складом родини одна особа на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з часу набуття права бути зарахованим на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм жилих приміщень, а саме з 24.05.2023.

Листом Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради від 03.11.2023 за № Б-483/4-1/09-23 повідомлено ОСОБА_1 про розгляд його заяви від 24.10.2023 та повторно повідомлено, що відповідно до пункту 22 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених Постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11.12.1984 № 470 (зі змінами), громадяни вважаються прийнятими на квартирний облік у виконавчому комітеті міської ради з дня винесення рішення виконавчим комітетом.

Водночас, на думку позивача, при розгляді його заяв, відповідачами допущено протиправну бездіяльність в частині невчинення виконавчим комітетом Дніпровської міської ради дій по прийняттю рішення про перенесення чи відмову у перенесенні черговості забезпечення житлом, а Департаментом житлового господарства Дніпровської міської ради розглянуто заяви не у спосіб, передбачений законом, тобто у формі листа, тоді як мало бути винесене відповідне рішення.

Отже, предметом спору по цій справі є бездіяльність: виконавчого комітету Дніпровської міської ради щодо не прийняття рішення про перенесення чи відмову у перенесенні черговості забезпечення житлом за заявою ОСОБА_1 та Департаменту житлового господарства щодо нерозгляду у передбачений законодавством спосіб заяви ОСОБА_1 від 24.10.2023 та електронного звернення від 25.10.2023 № БО-16309724 про перенесення дати зарахування позивача на квартирний облік.

Вирішуючи справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 3 Житлового кодексу України (далі ЖК України) житлові відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом та іншими актами законодавства України.

За статтею 1 ЖК України відповідно відповідно до Конституції України громадяни мають право на житло. Це право забезпечується розвитком і охороною житлового фонду, сприянням кооперативному та індивідуальному житловому будівництву, справедливим розподілом під громадським контролем жилої площі, яка надається в міру здійснення програми будівництва благоустроєних жител, наданням громадянам за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, а також невисокою платою за квартиру і комунальні послуги.

Відповідно до частини першої статті 9 ЖК України громадяни мають право на одержання у безстрокове користування у встановленому порядку жилого приміщення в будинках державного чи громадського житлового фонду або на одержання за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення для категорій громадян, визначених законом, або в будинках житлово-будівельних кооперативів.

Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими актами законодавства України. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством України), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю (стаття 31 ЖК України).

Підстави для визнання громадян потребуючими поліпшення житлових умов визначені статтею 34 ЖК України. Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.

Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, здійснюється, як правило, за місцем проживання у виконавчому комітеті районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради (стаття 36 ЖК України).

Відповідно до статті 38 ЖК України порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється цим Кодексом та законодавством України.

Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання врегульовано Правилами обліку громадян, потребуючих покращення житлових умов, та надання їм жилих приміщень, затвердженими постановою Ради Міністрів УРСР та Української республіканської ради професіональних союзів від 11 грудня 1984 № 470 (далі Правила).

Відповідно до пункту 2 Правил жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають у даному населеному пункту (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на смію.

Квартирний облік здійснюється, як правило, за місцем

проживання громадян у виконавчому комітеті районної, міської,

районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів (пункт 8 Правил).

Згідно із підпунктом 8 пункту 13 Правил на квартирний облік беруться громадяни, які потребують поліпшення житлових умов. Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: внутрішньо переміщені особи з числа учасників бойових дій відповідно до пунктів 19-21 частини першої статті 6 та осіб з інвалідністю внаслідок війни, визначених у пунктах 10-14 частини другої статті 7, та членів їх сімей, а також членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, визначених абзацами першим та четвертим пункту 1 статті 10, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, визначених у статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідно до пункту 18 Правил заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, сільському голові (у разі, коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) за місцем проживання громадян (у випадку, передбаченому абзацом четвертим пункту 8 цих Правил, - за місцем перебування внутрішньо переміщеної особи на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб) та адміністрації підприємства, установи, організації чи органу або іншому громадському об'єднанню (організації) за місцем їх роботи.

Заява підписується членами сім'ї, які разом проживають, мають самостійне право на одержання жилого приміщення і бажають разом стати на облік. Перелік документів, які додаються до заяви також визначено пунктом 18 Правил.

За нормами пункту 19 Правил попередній розгляд заяв про взяття на квартирний облік у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів провадиться громадською комісією з житлових питань при виконавчому комітеті, а на підприємстві, в установі, організації - комісією по житлово-побутовій роботі профспілкового комітету.

Вказані комісії перевіряють житлові умови громадян і про результати перевірки складають акт.

Заяви і матеріали перевірки житлових умов громадян розглядаються на засіданні відповідної комісії, яка вносить свої пропозиції виконавчому комітетові місцевої Ради або адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілковому комітетові. На засідання комісії при необхідності запрошується заявник.

Громадяни беруться на квартирний облік, зокрема за місцем проживання - рішенням виконавчого комітету районної, міської, районної у місті, селищної, сільської Ради народних депутатів; рішення щодо взяття на квартирний облік повинно бути винесене у місячний строк з дня подання громадянином необхідних документів (абзаци перший, третій пункту 20 Правил).

Абзацом першим пункту 21 Правил встановлено, що у рішенні виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів або у спільному рішенні адміністрації підприємства, установи, організації чи органу кооперативної або іншої громадської організації і профспілкового комітету, які розглядали заяви громадян, вказуються дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень (загальна черга, в першу чергу), а при відмові у взятті на облік - підстава відмови.

При цьому, у відповідності до абзацу першого пунктом 22 Правил громадяни вважаються взятими на квартирний облік у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів - з дня винесення рішення виконавчого комітету.

Відповідно до пункту 23 зазначених Правил громадяни, взяті на квартирний облік, вносяться до книги обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень (додаток №4). Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана секретарем виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів і скріплена печаткою виконавчого комітету.

З числа вказаних громадян складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень (додаток № 5).

Громадянам, які перебувають на квартирному обліку, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється законодавством Союзу РСР, житловим кодексом УРСР, цими Правилами та іншими актами законодавства Української РСР.

Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень) (пункт 38 Правил).

Громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості.

Статтею 43 ЖК України визначено, що порядок визначення черговості надання громадянам жилих приміщень встановлюється цим Кодексом та іншими актами законодавства України.

З числа громадян, взятих на облік потребуючих поліпшення житлових умов, складаються списки осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень.

Черговість надання жилих приміщень визначається за часом взяття на облік (включення до списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень).

Аналіз наведених норм діючого законодавства дає підстави для висновку, що внутрішньо переміщеної особи з числа учасників бойових дій приймаються на квартирний облік як особи, що потребують поліпшення житлових умов за місцем перебування на обліку на підставі заяви, що подається виконавчому комітету сільської, селищної, міської ради, за наслідками розгляду якої виноситься рішення виконавчого комітету районної, міської, районної у місті, селищної, сільської Ради народних депутатів. Громадянам, які перебувають на квартирному обліку, жилі приміщення надаються в порядку черговості, яка визначається за часом взяття на облік.

Як вбачається з матеріалів справи, за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.04.2023, рішенням виконавчого комітету Дніпровської міської ради від 19.09.2023 № 18-19/9 позивача було зараховано на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, зі складом родини 1 особа та відповідно включено до списку осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом першочергового одержання жилих приміщень.

Довідкою Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради від 02.10.2023 №3/16-7599 підтверджено включення ОСОБА_1 до списку осіб, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом першочергового одержання жилих приміщень, як учасника бойових дій, номер у першочерговому списку - 3 028, у загальній черзі - 7 324.

В той же час, 24.10.2023 засобами поштового зв'язку, а також 25.10.2023 через особистий кабінет на Урядовій гарячій лінії (№ БО-16309724) позивач звернувся до виконавчого комітету Дніпровської міської ради із заявою про взяття його на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов з 24.05.2023.

Отже, фактично своїми зверненнями позивач просив відповідача 1 перенести черговість взяття його на облік, а саме не з дня винесення рішення виконавчим комітетом 19.09.2023, а з 24.05.2023 як часу набуття ним права бути зарахованим на обік у відповідності до норм абзацу третього пункту 20 Правил, тобто у місячний строк з дня подання заяви від 24.04.2023.

При цьому, на думку позивача виконавчим комітетом Дніпровської міської ради допущено протиправну бездіяльність в частині не прийняття рішення про перенесення чи відмову у перенесенні черговості забезпечення житлом за заявою ОСОБА_1 , а Департаментом житлового господарства - щодо нерозгляду у передбачений законодавством спосіб його заяв.

Разом з тим, суд зауважує, що ані ЖК України, ані Правила не визначають порядок перенесення черговості взяття громадянина на облік, як і не передбачають обов'язку виконавчого комітету міської ради щодо винесення за наслідками розгляду такої заяви рішення. У відповідності до вимог Правил, рішення виконавчого комітету міської ради виноситься у разі звернення громадянина із заявою про взяття на квартирний облік, що й було вчинено виконавчим комітетом Дніпровської міської ради за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.04.2023 шляхом винесення рішення від 19.09.2023 № 18-19/9.

Посилання позивача на норми підпункту 3 пункту 38 Правил та статті 44 ЖК України, якими на його думку передбачено перенесення черговості на підставі рішення органів, які винесли рішення про взяття громадянина на облік потребуючих поліпшення житлових умов, на увагу не заслуговують, оскільки вони ґрунтуються на невірному розумінні позивачем вимог діючого законодавства.

Так, пункт 38 Правил міститься в розділі ІІІ, який врегульовує розподіл та надання жилих приміщень; а норми статті 44 ЖК України визначають перенесення черговості одержання громадянами жилих приміщень.

Тобто, перенесення черговості одержання житлових приміщень та перенесення черговості перебування громадянина на квартирному обліку не є тотожними поняттями.

В спірних правовідносинах ОСОБА_1 24.04.2023 звертався до виконавчого комітету Дніпровської міської ради із заявою про взяття його на облік громадян, які потребують поліпшення житлових як внутрішньо переміщена особа із числа учасників бойових дій. Отже, питання надання жилого приміщення ОСОБА_1 не вирішувалось, а тому зазначені норми законодавства не є застосовними при вирішенні питання про перенесення черговості взяття позивача на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, з правом позачергового одержання жилих приміщень. До того ж, суд звертає увагу позивача, що норми статті 44 ЖК України, на яку він посилається в обґрунтування наявності у відповідача 1 повноважень для перенесення черговості перебування на квартирному обліку, передбачають перенесення черговості на одержання жилого приміщення стосовно громадян, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов за місцем роботи. Водночас, позивач перебуває на квартирному обліку як внутрішньо переміщена особа із числа учасників бойових дій за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи.

Таким чином, судом встановлено відсутність обов'язку у виконавчого комітету міської ради щодо винесення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 24.10.2023 та 25.10.2023 рішення, а тому підстави для задоволенні вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності виконавчого комітету Дніпровської міської ради в частині не вчинення дій щодо прийняття рішення про перенесення чи відмову у перенесенні черговості забезпечення житлом, відсутні.

З огляду на те, що решта заявлених вимог ОСОБА_1 є похідними від вимог ОСОБА_1 до виконавчого комітету Дніпровської міської ради, які судом визнані необґрунтованими, підстави для їх задоволення також відсутні.

Суд звертає увагу позивача на ту обставину, що рішення Дніпровської міської ради від 19.09.2023 № 18-19/9 не є предметом спору в цій справі, а тому правова оцінка доводам ОСОБА_1 про обов'язок відповідача 1 прийняти рішення про взяття на квартирний облік у відповідності до вимог абзацу третього пункту 20 Правил у місячний строк з дня подання громадянином необхідних документів, не надається.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими, з огляду на що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

При вирішенні спору суд враховує, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до виконавчого комітету Дніпровської міської ради, Департаменту житлового господарства Дніпровської міської ради, Дніпровської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити певні дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.Є. Петросян