Рішення від 29.02.2024 по справі 340/8911/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/8911/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Притули К.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» (ЄДРПОУ 35880880, 65048, м. Одеса, вул. Пушкінська, 48) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 43995486, 25005, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» звернулось до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 02.11.2022 № 2669/0406;

- стягнути з Головного управління ДПС у Кіровоградській області (адреса місцезнаходження: 25006, місто Кропивницький, вул. Велика Перспективна, буд. 55; ідентифікаційний код відокремленого підрозділу: 43995486) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» (адреса місцезнаходження: 10030, місто Житомир, вул. Київська, буд. 56; ідентифікаційний код юридичної особи: 35880880) судові витрати у загальному розмірі 53 558,88 (п'ятдесят три тисячі п'ятсот п'ятдесят вісім гривень 88 коп.), які складаються з суми сплаченого судового збору у розмірі 13 588,88 грн. та суми сплаченої вартості професійної правничої допомоги (гонорару) адвокатського об'єднання в розмірі 40 000,00 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує, що головним державним інспектором Кропивницького відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за квітень 2022 року та травень 2022 року ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ».

За результатами перевірки ГУ ДПС у Кіровоградській області складено Акт від 20.09.2022 №1738/11-28-04-06/35880880 «Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» за квітень 2022 року та травень 2022 року». Згідно з викладеним в Акті перевірки, ГУ ДПС у Кіровоградській області дійшло висновку на порушення п.198.6 ст.198, п.200.2, п.200.4 ст.200, п.201 ст.201, п. 69.1 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ (зі змінами та доповненнями, далі - ПКУ) ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» завищено суму податкового кредиту на загальну суму ПДВ 723140,00 грн., що призвело до заниження позитивного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту за квітень та травень 2022 року, яке підлягає сплаті до державного бюджету (рядок 18) на 723140,00 грн. та завищення від'ємного значення на 11473,00 грн.

ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» вважає висновки викладені в акті перевірки такими, що суперечать чинному законодавству України й не підтверджуються матеріалами перевірки, а складене відповідачем на підставі такої перевірки повідомлення-рішення від 02.11.2022 № 2669/0406 - протиправним і таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою судді від 25.10.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному ст. 262 КАС України, витребувано від відповідача докази та запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

09.11.2023 відповідачем надано відзив на позов вимоги якого не визнаються та вказується, що прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення прийнятого за наслідками перевірки обумовлено тим, що за результатами опрацювання податкових декларацій з податку на додану вартість та додатку 1 за квітень та травень 2022 року, встановлено, що ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» включено до складу податкового кредиту податкові накладні по контрагенту ТОВ «МЕЛІОРАНТ+» які відповідно Єдиного реєстру податкових накладних не зареєстровані, в зв'язку з чим позивечеві збільшено суму позитивного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду (рядок 18) на суму 723140,00 грн., а отже, на думку відповідача, ППР №4869/0406 від 29.06.2023 винесене ГУ ДПС у Кіровоградській області з урахуванням норм чинного законодавства та є законним та правомірним.

Ухвалою судді від 10.11.2023 клопотання позивача про розгляд справи у відкритому судовому засіданні з викликом сторін залишено без задоволення.

Ухвалою судді від 01.12.2023 задоволено клопотання представника позивача про витребування додаткових доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши усі фактичні обставини справи, встановивши правові позиції сторін, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Головним державним інспектором Кропивницького відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Кіровоградській області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» за квітень 2022 року та травень 2022 року.

Результати перевірки оформлені актом від 20.09.2022 №1738/11-28-04-06/1/35880880 (а.с.116-119).

Згідно висновків перевірки встановлено, що на порушення п.198.6 ст.198, п.200.1, п.200.2, п.200.4 ст.200, п.201.10 ст.201, п.69.1 ст.69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями, далі - ПКУ) ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» завищено суму податкового кредиту на загальну суму ПДВ 723140,00 грн., що призвело до заниження позитивного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту за квітень та травень 2022 року, яке підлягає сплаті до державного бюджету (рядок 18) на 723140,00 грн. та завищення від'ємного значення на 11473,00 грн.

За результатами перевірки Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.11.2022 №2669/0406 форми «Р» про збільшення суми податкового зобов'язання з ПДВ на 723140,00 грн. та застосування штрафної санкції у сумі 180785,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення є предметом оскарження у даній справі.

Щодо доводів відповідача про пропущення позивачем процесуального строку звернення з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення суд зазначає наступне.

Судова палата з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів КАС ВС висловила правову позицію про те, що процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій) у випадку, якщо платник податків не використовував процедуру досудового вирішення спору (адміністративного оскарження), визначається ч.2 ст.122 КАС України - становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (постанова від 27 січня 2022 року у справі №160/11673/20).

Місцезнаходженням ТОВ "ТЕРРА-ІСТЕЙТ», відповідно до витягу з ЄДРПОУ (а.с. 20-28), є Житомирська область, місто Житомир, вулиця Київська, будинок 56.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем акт про результати камеральної перевірки від 20.09.2022 №1738/11-28-04-06/1/35880880 та ППР від 02.11.2022 №2669/0406 направлявся за адресою вул. Чайковського, 32, м. Львів (тобто не за місцезнаходженням ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ») та повернуто із зазначенням причини повернення «неправильно зазначена (відсутня) адреса», а отже позивач не належним чином повідомлений про складення акту про результати камеральної перевірки від 20.09.2022 №1738/11-28-04-06/1/35880880 та ППР від 02.11.2022 №2669/0406 (а.с.120, 124).

Позивач зазначає, що про оскаржуване податкове повідомлення-рішення йому стало відомо під час ознайомлення з матеріалами справи №240/20968/23 за позовом ГУ ДПС у Львівській області до ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» про стягнення податкового боргу у розмірі 1565905,88 грн. - 25.09.2023.

Таким чином, враховуючи відсутність належного повідомлення позивача про прийняття відповідачем акту про результати камеральної перевірки від 20.09.2022 №1738/11-28-04-06/1/35880880 та ППР від 02.11.2022 №2669/0406, суд дійшов висновку, що процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення необхідно обраховувати з 25.09.2023, тобто з дня коли позивач дізнався про порушення своїх прав, а отже, позивачем процесуальний строк звернення з позовом до суду не пропущений.

Надаючи правову оцінку оскаржуваному податковому повідомленню-рішенню Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 02.11.2022 № 2669/0406 суд зазначає наступне.

Як вбачається із акту під час камеральної перевірки податкової звітності ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» ГУ ДПС у Кіровоградській області було використано: податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2022 року від 20.07.2022 року №9133818948 з додатками; податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2022 року від 20.07.2022 року №9133819233 з додатками; інформацію комп'ютерних баз даних та автоматизованих інформаційних систем державної податкової служби: ІС «Податковий Блок» з її підсистемами.

В акті камеральної перевірки від 20.09.2022 №1738/11-28-04-06/1/35880880, зокрема зазначено, що:

- за результатами опрацювання податкової декларації з податку на додану вартість та додатку 1 за квітень 2022 року встановлено, що ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» включено до складу податкового кредиту податкову накладну по контрагенту ТОВ «МЕЛІОРАНТ+» з датою виписки «квітень 2022 року» на суму ПДВ 100012,50 грн., яка відповідно Єдиного реєстру податкових накладних не зареєстрована. Таким чином, ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» завищено суму податкового кредиту на загальну суму ПДВ 100013,0 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 9 декларації) (р.19) за квітень 2022 року на 5098,0 грн.;

- за результатами опрацювання податкової декларації з податку на додану вартість та додатку 1 за травень 2022 року встановлено, що ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» включено до складу податкового кредиту податкову накладну по контрагенту ТОВ «МЕЛІОРАНТ+» з датою виписки «травень 2022 року» на суму ПДВ 634600,00 грн., яка відповідно Єдиного реєстру податкових накладних не зареєстрована. Таким чином, ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» завищено суму податкового кредиту на загальну суму ПДВ 634 600,00 грн., що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 17 - рядок 9 декларації) (р.19) за травень 2022 року на 11473,0 грн.

09.04.2021 між ТОВ «МЕЛІОРАНТ+» (постачальник) та ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» (покупець) було укладено договір №09/04/2021МП купівлі-продажу товарів з використання паливних карток (а.с.52-58).

Відповідно до п.2.1 вказаного договору, постачальник зобов'язується передати у власність (поставляти) покупцеві товари (паливно-мастильні матеріали (нафтопродукти), а також супутні товари, реалізація яких здійснюється на АЗС з використанням паливних карток) з використанням ПК на АЗС, а покупець зобов'язується приймати товари та повністю оплачувати їх вартість, в порядку та на умовах, вказаних у цьому договорі та додатках (додаткових угодах) до нього.

На виконання умов договору №09/04/2021МП від 09.04.2021, у період квітень-травень 2022 року, між ТОВ «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» та ТОВ «МЕЛІОРАНТ+» було підписано видаткові накладні на суму 4407675 грн., у тому числі ПДВ - 734612,50 грн. (а.с. 62-67) та складені податкові накладні від 29.04.2022 №1, від 18.05.2022 №4, від 19.05.2022 №5, від 20.05.2022 №1, від 26.05.2022 №6, від 31.05.2022 №3 (а.с. 68-73).

Суд зазначає, що в даній справі спірним є відображення позивачем у податковій звітності з ПДВ за квітень та травень 2022 року показників за наслідками господарських операцій із купівлі нафтопродукту у ТОВ «МЕЛІОРАНТ+» без реєстрації податкових накладних в ЄРПН, зауважень у контролюючого органу до первинної документації в акті перевірки не зазначено.

В матеріалах справи міститься лист ТОВ «МЕЛІОРАНТ+» від 15.06.2022 №2022/06-15, адресований всім контрагентам підприємства, в якому зазначено, що у ТОВ «МЕЛІОРАНТ+», згідно з абзацем 1 підпункту 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, відсутня можливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування в ЄРПН. Цим листом, ТОВ «МЕЛІОРАНТ+» підтверджує та гарантує, що протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні, - всі податкові накладні будуть будуть зареєстровані у передбачений законом спосіб та порядок (а.с. 74).

Згідно пп. 16.1.3, пп. 16.1.4. п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків, серед визначеного, зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 75.1 ст. 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО (пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України).

Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента Дія Сіті вимогам, визначеним пунктами 2, 3 частини першої та пунктом 10 частини другої статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 «Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість» (далі Порядок №21).

Згідно п. 1 розділу І Порядку № 21 податкова декларація з податку на додану вартість (далі - декларація) відповідно до пункту 46.1 статті 46 розділу II «Адміністрування податків, зборів, платежів» подається контролюючому органу у строки, визначені статтею 203 розділу V «Податок на додану вартість» Податкового кодексу України (далі - Кодекс).

Відповідно до п. 6 розділу І Порядку № 21 до податкової звітності з податку на додану вартість (далі - податкова звітність) належать: податкова декларація з податку на додану вартість з додатками; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками; розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.

За п. 2 розділу ІІ Порядку №21 відповідно до підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II та пункту 203.1 статті 203 розділу V Кодексу декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податку самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає в податковій звітності. Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (п. 6 розділу ІІ Порядку №21).

Згідно з п.44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною (пункт 198.2 статті 198 ПК України).

Згідно з пунктом 198.3 статті 198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

При цьому, відповідно до пункту 198.6 статті 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/ розрахунків коригування до таких податкових накладних.

На виконання п. 201.1 ст. 201 ПК України платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пп. 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України ЄРПН є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, що ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 у ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, що надсилається протягом операційного дня. Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 до останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року № 2260-IX (далі Закон № 2260-IX), внесено зміни до розділу XX "Перехідні положення", а саме:

пункт 32-2 підрозділу 2 викладено в такій редакції:

« 32-2. Тимчасово, за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в Єдиному реєстрі податкових накладних постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку:

включають до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»;

отримувачі послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, у разі нарахування таким отримувачем послуг податку на додану вартість у складі податкових зобов'язань, визначених у податковій декларації за відповідний звітний (податковий) період, такі платники податку мають право на віднесення таких сум податку до податкового кредиту відповідного звітного (податкового) періоду, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання послуг, відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Згідно п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Отже, на період дії воєнного стану, тобто з 24.02.2022 року, підлягають застосуванню норми п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України як спеціальні.

Згідно п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо, зокрема:

подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та переліків документів на підтвердження затверджено наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 №225.

Цей Порядок розроблено відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо. Дія цього Порядку поширюється на платників податків - фізичних осіб - резидентів України, зокрема самозайнятих осіб, юридичних осіб (резидентів і нерезидентів України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування, та на яких покладено обов'язок зі сплати податків та зборів, подання звітності, виконання інших обов'язків, передбачених Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно вказаного вище порядку керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку на підставі відповідної заяви платника податків.

Вказаний порядок не містить обмежень стосовно податкових періодів (до набрання чинності вказаним Порядком або після), за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації.

Тобто, платник податків вправі у заяві визначити будь-який період починаючи з 24.02.2022 року, за який неможливо виконувати податкові обов'язки.

Матеріали справи не містять доказів звернення із заявою до контролюючих органів щодо неможливості ТОВ «МЕЛІОРАНТ+» своєчасного виконати свого податкового обов'язку, крім того відсутні жодні докази того, що платник податків в дійсності не мав можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок під час дії воєнного стану на території України.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що ГУ ДПС у Кіровоградській області вірно зроблено висновок про завищення позивачем сум податкового кредиту на загальну суму ПДВ 723140,00 грн., що призвело до заниження позитивного значення різниці між сумою податкових зобов'язань та сумою податкового кредиту за квітень та травень 2022 року, яке підлягає сплаті до державного бюджету (рядок 18) на 723140,00 грн. та завищення від'ємного значення на 11473,00 грн., а отже викладені в позовній заяві доводи є необґрунтованими, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподіл судових витрат, у зв'язку з відмовою у задоволенні позову, не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ТЕРРА-ІСТЕЙТ» (ЄДРПОУ 35880880, 65048, м. Одеса, вул. Пушкінська, 48) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ: 43995486, 25005, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду К.М. ПРИТУЛА