Рішення від 16.02.2024 по справі 160/32776/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2024 рокуСправа №160/32776/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Єфанової О.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,-

УСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якій просить:

визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо не зарахування ОСОБА_1 час проходження військової служби, протягом якого брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, з кратністю (один місяць служби за три) з 28.08.2014 року по 27.09.2015 року до страхового та пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах;

визнати незаконними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо обчислення призначеної пенсії ОСОБА_1 без застосування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі визначеному абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику зайнятому повний робочий день на підземних роботах;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального та пільгового стажу роботи за професією «майстра підривника підземного» що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1 відповідно до ч.3 ст.114 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Постанови КМУ від 31.03.1994 року №202 період проходження військової служби протягом якого брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з розрахунку один місяць служби за три з 28.08.2014 року по 27.09.2015 року;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначену ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах обчислити із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі визначеному абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику зайнятому повний робочий день на підземних роботах та здійснити перерахунок пенсії і виплату з урахуванням раніше виплачених сум, з дати призначення пенсії, а саме з 15.07.2023 року.

В обґрунтування позову, позивач посилається на протиправну відмову зарахувати період військової служби до пільгового стажу для подальшого розрахунку пенсії відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки має достатнього підтвердженого пільгового стажу для розрахунку пенсії за вказаною нормою.

Ухвалою суду справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження та надано термін для надання відзиву на позовну заяву.

Відповідач відзив в якому зазначив, що участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з агресією РФ проти України з 06.10.2014 по 28.08.2015, зараховано Позивачу до загального та пільгового стажу роботи згідно статті 114 Закону №1058 в одинарному розмірі оскільки відповідно до довідки Військової частини НОМЕР_1 від 21.09.2015 № 3507, позивач у період з 06.10.2014 по 28.08.2015 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з агресією РФ проти України.

Щодо застосування кратності при зарахуванні періоду військової служби відповідач зазначив, що таке зарахування відбувається при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області з 15.07.2023 року та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як зазначає позивач, відповідно до довідки про стаж врахований стаж для призначення пенсії період проходження військової служби та участі в АТО 28.08.2014р. по 27.09.2015р. не було зараховано органами ПФУ у кратному відношенні один місяць за три місяці служби до спеціального та пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

07.09.2023 та від 21.11.2023 позивач звернувся через вебпортал Пенсійного фонду України за № ВЕБ-28000-Ф-С-23-208477 та за № ВЕБ-28000-Ф-С-23-2777 з скаргою щодо незарахування періодів проходження військової служби в АТО з 28.08.2014р. по 27.09.2015р. в кратному обчислені один місяць за три місяці служби та обчислення розміру пенсії без врахування абз.3 ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом Пенсійного фонду України від 07.12.2023 року № 2800-030203-8/69528 позивача повідомлено, що в матеріалах електронної пенсійної справи відсутній стаж на роботах визначених Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (15 років), тому підстав для обчислення пенсії у розмірі встановленому для шахтарів 80% немає.

Так, суд зазначає, що згідно довідки про стаж, яку надав позивач, в розділі робота за списком №1 зарахована військова служба з 28.08.2014 року по 27.09.2015 року (в розділі трудова діяльність частина військової служби зазначена в списку №1, а частина окремим рядком «військова служба»).

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до п. 2.3 розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за №1294/26071, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Так, суд зазначає, що згідно довідки про стаж, яку надав позивач, в розділі робота за списком №1 зарахована військова служба з 28.08.2014 року по 27.09.2015 року (в розділі трудова діяльність частина військової служби зазначена в списку №1, а частина окремим рядком «військова служба»).

Таким чином, позовні вимоги в частині зарахування військової служби в особливий період до списку №1 не підлягають зарахуванню.

При цьому, суд звертає увагу, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (згідно довідки Військової частини НОМЕР_1 від 21.09.2015 № 3507 - 06.10.2014 по 28.08.2015) підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Разом з тим, суд зазначає, що можливість пільгового обчислення періоду проходження військової служби є похідною від визначальної підстави і має пов'язуватися не з категорією працівників, що реалізують право на щомісячне пенсійне забезпечення, а зі спеціальним статусом, якого ці особи набули в результаті проходження військової служби в певний, визначений у законодавчому порядку період часу, що узгоджується з положеннями статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

При цьому, спірні періоди зараховані позивачу до страхового стажу роботи лише в одинарному розмірі.

Проте, зарахування часу проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується у трикратному розмірі незалежно від того, який вид пенсії призначається та за яким законом вона призначається.

Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17).

Верховний Суд в постанові від 10.04.2018 року в справі № 348/2160/15-а (провадження № К/9901/32093/18) дійшов висновку, що обов'язок щодо обчислення загального стажу роботи особи та стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, покладено на орган Пенсійного фонду України, а тому для вирішення питання щодо призначення та виплати пенсії відповідачу слід встановити всі необхідні умови, яким має відповідати позивач для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Слід зазначити, що оскільки відповідачем при призначенні пенсії з 15.07.2023 року не встановлено достатнього стажу для призначення пенсії із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», вказана норма відповідачем і не розглядалась при призначенні пенсії, а тому в частині протиправних дій щодо незастосування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід відмовити.

Проте, з урахуванням висновків суду щодо зарахування до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції (згідно довідки Військової частини НОМЕР_1 від 21.09.2015 № 3507 - 06.10.2014 по 28.08.2015) відповідачу необхідно розглянути питання щодо обчислення призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 15.07.2023 з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до приписів ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За викладених обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст. ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області щодо незарахування до пільгового стажу за списком №1 ОСОБА_1 час проходження військової служби протягом якого брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 06.10.2014 по 28.08.2015 у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці).

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу за списком №1 ОСОБА_1 час проходження військової служби протягом якого брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 06.10.2014 по 28.08.2015 у кратному обчисленні (один місяць служби за три місяці).

Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області розглянути питання щодо обчислення призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та здійснити перерахунок та виплату пенсії з 15.07.2023 з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Єфанова