Рішення від 29.02.2024 по справі 160/20004/23

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2024 рокуСправа №160/20004/23

Суд, у складі судді Дніпропетровського окружного адміністративного суду Савченка А.В., розглянувши за правилами письмового провадження у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної державної адміністрації в особі Департаменту соціального захисту населення регіональної в особі в особі Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

установив:

08 серпня 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної державної адміністрації Департаменту соціального захисту населення регіональної Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у якій заявлено такі вимоги:

- визнати протиправним дії регіональної Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо відмови ОСОБА_1 у видачі довідки про заробітну плату в зоні відчуження у 1986-1990 роках;

- зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію в особі Регіональної Комісії з визначення даних про заробітну працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (вул. Олександра поля, 1, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 00022467) повторно розглянути питання та прийняти рішення про видачу інваліду Чорнобиля та війни 2-ої групи ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), на підставі наданих ним документів, довідки про заробітну плату в зоні відчуження у 1986-1990 роках, оновлена форма складання і методика обрахування якої затверджена 12.10.2012 р. Наказом №644 Мінсоцполітики України, де в розрахунку за відпрацьовані на 3-му енергоблоці Чорнобильської АЕС в ЗОНІ №3 радіаційної небезпеки 16-ть днів з 12 по 27 липня 1986 року при 6-ти годинній праці і підвищеній на 100% оплаті тарифній ставці 1,09 крб., у подвійному розмірі оплати у недільні дні 13, 20, 27 липня 1986 р., та показнику кратності 4, із збереженням середнього заробітку за 16-ть днів праці у липні 1986 р., розрахованого за два попередніх місяці травень та червень 1986 р., з обов'язковим врахуванням одержаної премії 400,00 крб., загальна сума заробітної плати складає: 418,56 крб. + 156,96 крб. + 134,88 крб. + 400 крб. = 1140,40 крб. (одна тисяча сто десять карбованців 40 копійок).

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, а також є інвалідом 2 групи у зв'язку з захворюванням пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю 2 групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків (80%) відповідно до статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-X1I «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.09.1999 року. Так, листом ГУ ПФУ у Дніпропетровській області від 04.04.2023 №0400-010310- 8/43581, позивачу було повідомлено, що його пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків обчислена відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження згідно довідки, виданої ФГ «ЧАС» № 3 від 01.06.2004 року, а у разі ліквідації підприємства видається довідка затверджена наказом Міністерства соціальної політики України 12.10.2012 № 644 «Довідка про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» Департаментом соціального захисту населення за рішенням обласної комісії з визначення даних про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (з розшифровкою виплат на підставі архівних документів), проте така довідка позивачем не надана. У зв'язку з тим, що Васильківська ПМК-14 ліквідована без правонаступництва, то отримати оновлену довідку від підприємства, позивач не має можливості, а отже позивач звернувся до Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р. Дніпропетровської обласної державної адміністрації (далі відповідач) з заявою про видачу довідки затвердженої форми і методики обрахування розміру заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 році. Рішенням відповідача, оформленим протоколом засідання комісії від 10 травня 2023року № 1 відмовлено позивачеві у видачі довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986 році посилаючись на те, що в пенсійній справі позивача є довідка, видана підприємством, згідно з якою обчислена пенсія по інвалідності відповідно до Закону № 796 та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.08.2023 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

07 вересня 2023 року від Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках надійшов відзив, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. Уразі якщо в пенсійній справі відсутня довідка про заробітну плату за роботу в зоні відчуження а підприємство, установу або організацію, на яких вони працювали ліквідовані, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 року № 886 “Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках” Дніпропетровською обласною державною адміністрацією було утворено регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, склад та Положення якої затверджено розпорядженням голови облдержадміністрації від 11.10.2012 р. № Р-737/0/3-12. Згідно з Положенням під час прийняття рішення про достатність підстав для видачі працівнику довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, комісія керується законодавчими, іншими нормативно-правовими актами та документами СРСР та УРСР, що діяли на дату їх складення. На підставі рішення Комісії Дніпропетровська обласна державна адміністрація надає довідку про заробітну плату за формою, затвердженою Наказом Міністерства соціальної політики України від 12 жовтня 2012 року № 664.Документи позивача були розглянуті на засідання Комісії 10.05.2023, серед наданих позивачем документів знаходився лист Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 04.04.2023 № 0400-010310-8/43581, в якому позивачу повідомляється, що його пенсія по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків обчислена відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження згідно довідки, виданої ФГ “ЧАС“ № 3 від 01.06.2004року. Порушення у нарахуванні позивачу заробітної плати за роботу в зоні відчуження спеціалістами пенсійного фонду не виявлено. Керуючись роз'ясненнями наданими Міністерством соціальної політики України (газета “Праця і зарплата“ № 20(840) від 29.05.2013р.), що не є предметом розгляду для регіональних комісій випадки, коли в пенсійній справі особи є довідка про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження, за якою нараховано пенсію, розмір якої особу не влаштовує, або є довідка, яку було видано з порушенням норм чинного на той час законодавства з оплати праці за виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та не враховано під час розрахунку пенсії, навіть у тому разі, якщо підприємство, установу, організацію було ліквідовано без правонаступника та взявши до уваги, що в пенсійній справі позивача є довідка видана діючим на той час підприємством і згідно з якої обчислена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Комісією було прийнято рішення відмовити позивачу у видачі оновленої довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження.

Дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд виходить із такого.

Суд встановив, що ОСОБА_1 під час роботи на посаді водія 1 класу у Васильківській пересувній механізованій колоні № 14 Васильківського району Дніпропетровської області у липні 1986 року був мобілізований до лав Радянської Армії, де виконував урядове завдання по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС до 30.07.1986 року, а з 09.07.1986 року по 30.07.1986 року, позивач був призваний па спеціальні збори по ліквідації наслідків аварії па ЧАЕС та виконував роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 3 зоні небезпеки в складі військової частини № НОМЕР_2 , де отримав дозу опромінення - 25 рентген опромінювання, що підтверджується трудовою книжкою позивача від 26.12.1972 р., довідкою військової частини від 30.07.1986 р. № 18576, архівною довідкою Міністерства оборони України від 21.08.2008 р. № 42387.

Згідно довідки обласної МСЕК № 4 серія 12ААБ від 01.06.2021 р. № 606446 ОСОБА_1 встановлено 2 групу інвалідності безстроково, захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Згідно довідки обласної МСЕК № 4 серія 12ААА від 09.12.2021 р. № 057950 позивачу встановлено ступень втрати професійної працездатності - 80% з 03.12.2021 р.

ОСОБА_1 має статус особи, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 , а також отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю 2 групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків (80%) відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 року № 796-X1I «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон № 796) з 01.09.1999 р.

Листом ГУ ПФУ у Дніпропетровській області від 04.04.2023 р. № 0400-010310- 8/43581, позивачу було повідомлено, що його пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків обчислено відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження згідно довідки, виданої ФГ «ЧАС» від 01.06.2004 р. № 3, а у разі ліквідації підприємства видається довідка затверджена наказом Міністерства соціальної політики України 12.10.2012 р. № 644 «Довідка про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках» Департаментом соціального захисту населення за рішенням обласної комісії з визначення даних про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (з розшифровкою виплат на підставі архівних документів), проте така довідка позивачем не надана.

Позивач звернувся до Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р. Дніпропетровської обласної державної адміністрації з заявою про видачу довідки затвердженої форми і методики обрахування розміру заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 році.

До заяви позивачем надано копії таких документів: посвідчення серії НОМЕР_3 інваліда 2 групи безстрокове внаслідок захворювання 1 категорії, пов'язане з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, довідка Міністерства оборони України від 21.08.2008 р. № 42387 про участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 3 зоні небезпеки в складі військової частини № НОМЕР_2 з 09.07.1986 року по 30.07.1986 року, трудова книжка, архівна довідка Комунальної установи «Трудовий архів» Васильківської селищної ради від 09.03.2023 р. № 98 про нарахування заробітної плати за 1986 рік у ОСОБА_2 № 14 Васильківського району Дніпропетровської області, яка була ліквідована 12.04.2002 року, довідка про заробітну плату за 1986 рік з додатком видану виконавчим комітетом Васильківської селищної ради від 22.04.2019 р. № 838, інформація відділу перерахунку пенсій № 6 Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.04.2023 р. № 0400-010310-8/43581, довідка СФГ «ЧАС» № 3 від 01.06.2004 р. про заробітну плату за роботу в зоні відчуження у 1986 році, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 30390649 від 23.03.2023 р. про відсутність в реєстрі ОСОБА_2 №14

Рішенням Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р. Дніпропетровської обласної державної адміністрації, оформленим протоколом засідання комісії від 10.05.2023 року № 1 було вирішено, що не є предметом розгляду регіональної комісії питання щодо видачі оновленої довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження у 1986 році, оскільки в пенсійній справі заявника є довідка, видана підприємством, згідно з якою обчислена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Незгода позивача з відмовою Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р. Дніпропетровської обласної державної адміністрації у видачі довідки про заробітну плату в зоні відчуження у 1986-1990 роках, стала підставою для звернення до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зважає на таке.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право па забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності па них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796).

Відповідно до положень статті 54 Закону №796 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Пунктом 9 Постанови КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 р. № 1210 передбачено, що пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески за 2014-й, 2015-й та 2016 роки, збільшена (збільшений) на відповідні коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої (якого) сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, визначені починаючи з 2019 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124;

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати (доходу), який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

У випадках, коли підприємство, установу, організацію, де особа працювала під час участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, ліквідовано без визначення правонаступника, питання видачі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 886 «Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках», якою затверджене Типове положення про такі комісії (далі - Типове положення про комісії). Відповідно до його норм письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, розглядають регіональні комісії, утворені, зокрема, при обласних державних адміністраціях.

Так, згідно з п. 2 Типового положення про комісії під час прийняття рішення про достатність підстав для видачі працівнику довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, центральна і регіональна комісії керуються законодавчими, іншими нормативно-правовими актами та документами СРСР та УРСР, що діяли на дату їх складення.

Пунктом 8 Типового положення про комісії передбачено, що регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

До заяви додаються копії:

посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), виданого відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551;

архівної довідки про відсутність документів щодо оплати праці за ліквідованим підприємством, установою, організацією;

особового рахунка, розрахунково-платіжної відомості, табуляграми з планом рахунків (розшифрованими кодами) або довідки підприємства про фактично виплачену у 1986-1990 роках заробітну плату в зоні відчуження, у тому числі за її складовими, із зазначенням суми та дати виплати (за наявності);

довідки про періоди несення служби (виконання робіт), виданої військовою частиною (підприємством) або Галузевим державним архівом Міноборони, довідки Галузевого державного архіву CБУ, довідки інших архівних установ та архівів територіальних органів центральних органів виконавчої влади, Міністерства оборони рф, витягу із журналу обліку виїздів у зону відчуження, в яких зазначаються дні виїзду на об'єкти (в населені пункти) зони відчуження;

документа, що підтверджує факт виконання робіт у зонах небезпеки зони відчуження, на об'єктах, місцевостях (населених пунктах) у 1986-1990 роках, визначених рішеннями Урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (за наявності);

колективного договору або положення про оплату праці, що були чинними на підприємстві, в установі чи організації у відповідний період, інших документів про умови та режим роботи підприємства та заявника (із зазначенням змін, підсумованого обліку робочого часу та облікового періоду - місяць, квартал тощо), наказів по підприємству, інших документів заявника; табеля обліку робочого часу заявника в зоні відчуження або шляхового листа (за наявності), що засвідчені печаткою (у разі наявності) підприємства, у складі якого виконувалися роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якому зазначено час, фактично відпрацьований у зоні відчуження заявником.

Відповідно до п. 9 Типового положення про комісії за результатами опрацювання поданих заявником документів регіональна комісія у місячний строк з дати реєстрації заяви приймає рішення про достатність підстав для видачі довідки про заробітну плату. За бажанням заявника його може бути запрошено на засідання регіональної комісії.

Рішення регіональної комісії оформляється протоколом, який підписується її головою та присутніми на засіданні членами.

Форма довідки про заробітну плату встановлюється Мінсоцполітики.

На виконання п. 9 вказаного Типового положення наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 р. № 644 затверджена форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Зі змісту вказаної форми довідки вбачається, що до неї передбачено внесення Комісією інформації, зокрема, щодо: суми виплаченої заробітної плати; розміру коефіцієнта відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7; найменування населеного пункту зони відчуження; періоду роботи; посади; тарифної ставки (розцінка відрядна, оклад, посадовий оклад) та реквізити відповідної відомості; коефіцієнта. Також, необхідно внесенні інформації у такі графи: «Зона небезпеки», «Кількість днів, годин», «Денна (годинна) тарифна ставка», «Кратність», «Доплата за роботу у надурочний час, години і сума», «Доплата за роботу у вихідні та святкові дні, години, сума». Крім того, у формі довідки передбачено, що заробітна плата працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, із якої визначається пенсія враховує такі складові: «Збережений середній заробіток за дні роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках», «Оплата праці за тарифними ставками (розцінками відрядними, окладами, посадовими окладами) за дні роботи в зоні відчуження в 1986-1990 роках», «Премії за діючими системами преміювання за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (із зазначенням показника преміювання, розміру премії та підстави її виплати)», «Інші доплати та надбавки (за роботу у нічний час, за класність тощо із зазначенням розміру та підстави виплати).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 року № 886 “Про комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках” Дніпропетровською обласною державною адміністрацією було утворено регіональну комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, склад та Положення якої затверджено розпорядженням голови облдержадміністрації від 11.10.2012 № Р-737/0/3-12.

Так, п. 7 Положення про регіональну Комісію з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 11.10.2012 № Р-737/0/3-12 передбачено, що регіональна комісія розглядає письмові заяви громадян України з числа інвалідів внаслідок каліцтва або захворювання (категорія 1) і осіб, які втратили годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - заявник), про видачу довідки про заробітну плату, одержану за робочу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у разі, коли підприємство, установу або організацію ліквідовано без правонаступника.

Суд встановив, що відповідно до архівної довідки Комунальної установи «Трудовий архів» Васильківської селищної ради від 09.03.2023 року № 98 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно працював у 1986 році у Васильківський Пересувній Механізованій Колоні № 14 Васильківського району Дніпропетровської області, яка була створена в кінці 1971 року і входила до складу Виробничого об'єднання «Дніпроспецсільгоспмонтаж скорочено «ВО ДССМ», яке 13.10.1995 року було перетворено у відкрите акціонерне товариство, скорочено «ВАТ ДССМ».

25 травня 1999 року Васильківська ПМК-14 вийшла зі складу «ВАТ ДССМ» по рішенню правління (протокол № 1 від 24.05.1999 року) зі своїм майном та своїми акціями. Згідно з наказом від 26.05.1999 р. № 44/11-АТ створили ВАТ Агрофірма ПМК-14.

27 березня 2002 року рішенням № 2 зборів акціонерів ВАТ Агрофірма ПМК-14 була приєднана до Селянського фермерського господарства «ЧАС». Відомості нарахування заробітної плати та книги наказів ВАТ Агрофірми ПМК-14 передано в архів СФГ «ЧАС» 12 квітня 2002 року ВАТ Агрофірма ПМК-14 була ліквідована.

Васильківською селищною радою прийнятті архівні документи Васильківської агрофірми ПМК-14 Васильківського району Дніпропетровської області згідно акта прийому-передачі справ від 13.12.2013 року на відповідальне збереження для видачі необхідних довідок, що підтверджується архівною довідкою № 98 від 09.03.2023 року.

Згідно з даними довідки Селянського фермерського господарства «ЧАС» від 05.02.2008 р. № 2 ОСОБА_1 дійсно працював в ТОВ «Васильківське ПМК-14», яке з 12.04.2002 року ліквідоване на підставі протоколу загальних зборів акціонерів ТОВ «Васильківське ПМК-14» за № 1 від 27.03.2002 р.

Листом ГУ ПФУ у Дніпропетровській області від 04.04.2023 № 0400-010310- 8/43581, позивачу повідомлено, що він отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю 2 групи інвалідності від захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на ЧАЕС, в розмірі відшкодування фактичних збитків (80 %) відповідно до статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з 01.09.1999 р.

Пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків обчислено відповідно до пункту 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (далі - Прядок № 1210), виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження згідно довідки, виданої ФГ “ЧАС” №3 від 01.06.2004 року.

Середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсій, становить 3,26257 (0,00584 (заробітна плата): 0,00179 (середня заробітна плата по н/г за 1986 рік).

Також в матеріалах справи міститься довідка, видана ФГ “ЧАС” від 01.06.2004 року № 3, відповідно до якої позивач за роботу в населених пунктах зони відчуження Чорнобильськой атомної станції з 12.07.1986 р. по 28.07.1986 р. отримав в загальному розмірі 583,85 карбованців.

Щодо мотивів оскаржуваного рішення Комісії.

Оскаржуваним Рішенням було вирішено, що не є предметом розгляду регіональної комісії питання щодо видачі оновленої довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження у 1986 році, оскільки в пенсійній справі заявника є довідка, видана підприємством, згідно з якою обчислена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”

У відзиві на позовну заяву відповідач, в обґрунтування вказаного висновку зазначив, що відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики (газета «Праця і зарплата» № 20(840) від 29.05.2013 р.) не є предметом розгляду для регіональних комісій випадки, коли в пенсійній справі особи є довідка про зарплату, одержану за роботу в зоні відчуження, за якою нараховано пенсію, розмір якої особу не влаштовує, або є довідка, яку було видано з порушенням норм чинного на той час законодавства з оплати праці за виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та не враховано під час розрахунку пенсії, навіть у тому разі, якщо підприємство було ліквідовано без правонаступника.

Суд не може погодитись із такими доводами, оскільки вказані роз'яснення не є нормативно-правовим актом, а тому не є мають обов'язкового характеру.

Проте, суд не може визнати обґрунтованими такі посилання, оскільки роз'яснення не є нормативно-правовим актом.

Так, частина 3 статті 117 Конституції України передбачає, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади підлягають реєстрації в порядку, встановленому законом.

Державна реєстрація нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, які виступають суб'єктами нормотворення, здійснюється відповідно до Указу Президента України від 3 жовтня 1992 р. № 493 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади".

Пунктом 1 зазначеного Указу установлено, що з 1 січня 1993 року нормативно-правові акти, які видаються міністерствами, іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління та контролю і які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.

Спеціальний порядок державної реєстрації нормативно-правових актів установлено Положенням про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.92 (далі - Положення).

Критерієм чинності таких актів та їх застосування є державна реєстрація нормативно-правових актів у Міністерстві юстиції України та занесення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, який запроваджений згідно з Указом Президента України від 27.06.1996 р. № 468. Державна реєстрація полягає у тому, що такі нормативно-правові акти проходять правову експертизу на відповідність Конституції України, законам України та іншим актам законодавства.

Отже, роз'яснення Міністерства соціальної політики не є нормативно правовим актом, тому не може бути джерелом права.

Відтак, відмова у видачі ОСОБА_1 довідки з тих підстав, що у пенсійній справі вже є довідка, не ґрунтується на законі.

При цьому, законодавство, зокрема, Типове положення про комісії не містить таких положень.

На час запровадження наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 р. № 644 нової форми довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, та на час звернення позивача із заявою до Комісії, підприємство, на якому він працював у 1986 році, ліквідоване, тому відповідно до п. 8 Типового положення про комісії Регіональна комісія повинна розглянути письмову заяву позивача про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986 році.

Суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування п. 8 рішення Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р. Дніпропетровської обласної державної адміністрації, оформленого протоколом засідання комісії від 10.05.2023 року №1

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання повторно розглянути питання та прийняти рішення про видачу інваліду Чорнобиля та війни 2-ої групи ОСОБА_1 , на підставі наданих ним документів, довідки про заробітну плату в зоні відчуження у 1986-1990 роках, оновлена форма складання і методика обрахування якої затверджена 12.10.2012 р. Наказом №644 Мінсоцполітики України, де в розрахунку за відпрацьовані на 3-му енергоблоці Чорнобильської АЕС в ЗОНІ №3 радіаційної небезпеки 16-ть днів з 12 по 27 липня 1986 року при 6-ти годинній праці і підвищеній на 100% оплаті тарифній ставці 1,09 крб., у подвійному розмірі оплати у недільні дні 13, 20, 27 липня 1986 р., та показнику кратності 4, із збереженням середнього заробітку за 16-ть днів праці у липні 1986 р., розрахованого за два попередніх місяці травень та червень 1986 р., з обов'язковим врахуванням одержаної премії 400,00 крб., загальна сума заробітної плати складає: 418,56 крб. + 156,96 крб. + 134,88 крб. + 400 крб. = 1140,40 крб.

У позовній заяві позивач вказує, що фермерським господарством «ЧАС» - правонаступником ОСОБА_2 № 14, де позивач в період виконання завдання Уряду і військових обов'язків в складі в/ч № НОМЕР_2 брав участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи - працював водієм 1 класу та 01.06.2004 р., видана належним чином оформлена старого зразка і форми довідка № 3 про обраховану, за відпрацьовані ним безпосередньо в епіцентрі ядерної катастрофи району 3-го енергоблоку території ЧАЕС 16 днів з 12 по 27 липня 1986 року, заробітну плату із суми 583,85 крб., відповідно до якої позивач має обчислену в розмірі відшкодування фактичних збитків пенсію.

Разом з цим, як зазначає позивач, на виконання вимог затвердженої наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 р. № 644 методики обрахунку розміру заробітної плати позивача-водія 1-го класу за відпрацьовані, за наданими архівними довідками і документами при виконанні ним завдання уряду та військових обов'язків у складі військової частини у зоні № 3 радіац2ійного відчуження 16 днів з 12 по 27 липня 1986 року при участі в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи при 6-ти годинній праці і підвищеній на 100% оплаті тарифної ставки - 1,09 крб., у подвійному розмірі оплати у недільні дні - 13, 20, 27 липня 1986 р., та показники кратності - 4, із збереженням середнього заробітку за 16 днів праці у липня 1986 року, розрахованого за два попередніх місяці травень та червень 1986 р., з обов'язковим врахуванням одержаної премії - 400 крб., загальна сума заробітної плати буде складати 1110,40 крб., про що надано розрахунок складових цієї суми.

Проте, встановлені у цій справі обставини свідчать, що відповідач взагалі не здійснював обрахунок заробітної плати для довідки на підставі поданих документів, натомість, його рішення базувалось на тому, що заявлене позивачем питання про видачі оновленої довідки не може бути предметом розгляду комісії.

Згідно з п. 4 ч. 2, ч. 4 ст. 245 КАС у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо, зокрема, для його прийняття виконано всі умови, визначені законом.

Оскільки відповідач у спірних правовідносинах не здійснював перевірку поданих заявником документів та не встановлював на підставі цих документів належні суми заробітної плати для обрахунку пенсії відповідачем, тобто не перевірив виконання усіх умов, необхідних для видачі довідки із сумою заробітної плати саме 1140,40 крб., суд дійшов висновку про відсутність підстав для зобов'язання відповідача прийняти рішення про видачу довідки про заробітну плату в зоні відчуження у 1986-1990 роках, оновлена форма складання і методика обрахування якої затверджена 12.10.2012 р. Наказом №644 Мінсоцполітики України, де в розрахунку за відпрацьовані на 3-му енергоблоці Чорнобильської АЕС в ЗОНІ №3 радіаційної небезпеки 16-ть днів з 12 по 27 липня 1986 року при 6-ти годинній праці і підвищеній на 100% оплаті тарифній ставці 1,09 крб., у подвійному розмірі оплати у недільні дні 13, 20, 27 липня 1986 р., та показнику кратності 4, із збереженням середнього заробітку за 16-ть днів праці у липні 1986 р., розрахованого за два попередніх місяці травень та червень 1986 р., з обов'язковим врахуванням одержаної премії 400,00 крб., загальна сума заробітної плати складає: 418,56 крб. + 156,96 крб. + 134,88 крб. + 400 крб. = 1140,40 крб.

Згідно з п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов належить задовольнити частково та прийняти рішення про інший спосіб захисту прав позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, а саме зобов?язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986 році.

Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову з викладених підстав.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі Закону України «Про судовий збір», з відповідача судові витрати, відповідно до статті 139 КАС України, не стягуються.

Керуючись ст. 241-246, 250 КАС України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п. 8 рішення Регіональної комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 р. Дніпропетровської обласної державної адміністрації, оформленого протоколом засідання комісії від 10.05.2023 року № 1.

Зобов?язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію в особі Департаменту соціального захисту населення регіональної в особі в особі Комісії з визначення даних про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках (вул. Олександра поля, 1, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 00022467) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про видачу довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в 1986 році.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.В. Савченко