Рішення від 01.03.2024 по справі 909/1146/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.03.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1146/23

Господарський суд Івано-Франківської області у складі:

суддя Рочняк О. В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін матеріали справи

за позовом: Державної служби України з безпеки на транспорті (вх.№14010/23 від 19.12.2023)

вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150

ел. пошта: contact@dsbt.gov.ua

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро"

вул. В.Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018

про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування в сумі 39 811 грн 41 коп.

ВСТАНОВИВ: Державна служба України з безпеки на транспорті звернулася до Господарського суду Івано-Франківської області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Європа Транс Агро" про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 39 811 грн 41 коп.

Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 22.12.2023, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановив сторонам строк для надання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.

08.01.2024 через особистий кабінет в системі "Електронний суд" від відповідача надійшов відзив на позовну заяву від 05.01.2024 (вх.№351/24).

12.01.2024 до господарського суду від позивача надійшла відповідь на відзив від 11.01.2024 (вх.№683/24).

22.01.2024 через особистий кабінет в системі "Електронний суд" від позивача надійшло клопотання про уточнення реквізитів від 19.01.2024 (вх.№1120/24).

Відповідно до ч.2 ст.252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Частиною 3 статті 252 ГПК України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін від учасників справи до суду не надходило.

ПОЗИЦІЇ СТОРІН

Позиція позивача: позовні вимоги обґрунтовано невиконанням відповідачем у строк, визначений п. 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879, обов'язку щодо внесення вищевказаної спірної суми плати, розмір якої визначено на підставі відповідного акту посадових осіб Управління Укртрансбезпеки у Черкаській області про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів. Стосовно того, що у талоні зважування відсутній показник фактичного навантаження на строєну вісь зазначив, що показники при проїзді кожного колеса осі через платформу зчитуються і формують результат навантаження на кожне колесо, кожну вісь транспортного засобу та його загальну масу і визначення навантаження на строєну вісь відбувається шляхом арифметичного додавання осьових навантажень на кожну з осей. Так відповідно до талону зважування від 08.05.2020: вісь 3 - 9315 кг + вісь 4 - 9110 кг + вісь 5 - 9 405 кг = 27 830 кг, що є навантаженням на строєну вісь. Щодо посилань відповідача, що показник відстані перевезення, який застосований позивачем у формулі при обрахуванні плати за проїзд є сумнівним представник позивача зазначив, що відстань перевезення визначена відповідно до відомостей, наданих водієм щодо маршруту по території України, міжнародної товарно-транспортної накладної від 06.05.2020 та даних інтернет ресурсу https://www.google.com/maps/dir.

Позиція відповідача. Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що у талоні зважування відсутній показник фактичного навантаження на строєну вісь, відповідно документи щодо порушення відповідачем параметрів транспортного засобу є необґрунтованими та такими, що складені з порушенням чинного законодавства. Також відповідач вказав на те, що показник відстані перевезення, який застосований позивачем у формулі при обрахуванні плати за проїзд є сумнівним, його коректність є недоведеною, а розрахунок плати за проїзд необґрунтованим.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст.86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Згідно з міжнародною товарно-транспортною накладною CMR №667091 від 06.05.2020 ТОВ "Європа Транс Агро" автомобілем НОМЕР_1 за замовленням ТОВ "Імперово-Фудз" здійснювало перевезення товару (яєць птахів у шкарлупі, свіжі, кур свійських, столові, білі, кат. М(С1), сер. вага 53-62,9г, 360 яєць в ящику, з упаковкою) з пункту навантаження: с. Загвіздя, Івано-Франківська обл. до пункту розвантаження: ООО "ТИС-КТ" (а.с. 15).

Відповідно до направлення на рейдову перевірку №010944 від 30.04.2020, виданого Державною службою України з безпеки на транспорті у Черкаській області на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок (а.с.38-41), 08.05.2020 на автомобільній дорозі Київ - Одеса 210 км +450 м проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу автомобіля MAN, НОМЕР_1 з причепом KRONE НОМЕР_2 , що належить ТОВ "Європа Транс Агро".

За результатами зважування вказаного автомобіля встановлено перевищення нормативних вагових параметрів, нормативно допустима повна маса транспортного засобу становить 44 т, фактична 43,255 т; осьові навантаження, тонн: нормативно допустиме - 11; 11; 24; фактичне - 6,11; 9,315; 27,83, про що складено акт №035864 від 08.05.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів (а.с. 19), довідку №043578 від 08.05.2020 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (а.с. 18) та акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №207734 від 08.05.2020 (а.с. 15).

Як вбачається з вказаного акту, під час перевірки виявлено порушення, у тому числі, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" абз. 3 ч.1 ст. 60 - надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 цього Закону, а саме: відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезень вантажів з перевищенням вагових обмежень.

Згідно з розрахунком №1137 від 08.05.2020 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування до акту №035864 від 08.05.2020, ТОВ "Європа Транс Агро" нараховано до сплати 1377 євро (а.с. 17).

Листами №44413/39-1/24-20 від 12.06.2020 та №34987/826/24-22 від 13.10.2022 Управлінням Укртрансгазбезпеки у Черкаській області повідомлено ТОВ "Європа Транс Агро" про те, що відповідно до акту №035864 від 08.05.2020 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, ТОВ "Європа Транс Агро" нараховано плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування вказаного транспортного засобу в розмірі 1377 євро, яку у відповідності до п. 31-1 "Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні", затвердженого постановою КМ України №879 від 27.06.2007, перевізник зобов'язаний внести (сплатити) протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати, згідно з курсом НБУ на момент складення розрахунку в дохід Державного бюджету України (а.с. 23-27).

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух" з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

Положеннями статті 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює державний нагляд і контроль за дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті; габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

В ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) та порядок здійснення габаритно-вагового контролю визначаються Кабінетом Міністрів України (ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт").

Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок).

Відповідно до пп. 4 п. 2 Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів (п. 6 Порядку).

Відповідно до п. 12 Порядку, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

До матеріалів справи приєднано свідоцтво від 22.04.2020 про повірку регульованого засобу вимірювання техніки, чинне до 22.04.2021, що підтверджує відповідність ваг автомобільних для зважування в русі вимогам Порядку (а.с. 32).

Згідно з п. 20 Порядку, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.

Пунктом 21 Порядку встановлено, що у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Згідно з п. 27 Порядку, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір, який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України", справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які в установленому порядку не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.

Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (п. 28 Порядку).

Відповідно до пункту 30 Порядку плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де П - розмір плати за проїзд; Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду; В - відстань перевезення, кілометрів. Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.

За правилами пункту 31-1 Порядку (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

У матеріалах справи наявні усі передбачені Порядком документи, зокрема: довідка №043578, акт №035864 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів та розрахунок плати за проїзд, які були складені працівниками Укртрансбезпеки 08.05.2020 у зв'язку з виявленням під час габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам і правилам перевезення вантажу.

Судом встановлено, що розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування в сумі 1377 євро здійснений відповідно до затвердженої формули та є правильним.

Відповідач у встановлений законом строк плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговим транспортним засобом у розмірі 1377 євро (ставка НБУ станом на 08.05.2020 становила 28,9117 грн за 1 євро), що еквівалентно 39 811 грн 41 коп. не сплатив, дії Укртрансбезпеки не оскаржив.

Посилання представника відповідача на те, що у талоні зважування відсутній показник фактичного навантаження на строєну вісь, спростовується відомостями цього талона (а.с.16), оскільки як зазначив представник позивача у відповіді на відзив, визначення навантаження на строєну вісь відбувається шляхом арифметичного додавання осьових навантажень на кожну з осей, а відповідно до даних талону зважування: вісь 3 - 9315 кг + вісь 4 - 9110 кг + вісь 5 - 9 405 кг = 27 830 кг, що є навантаженням на строєну вісь.

Посилання представника відповідача, що показник відстані перевезення, який застосований позивачем у формулі при обрахуванні плати за проїзд є сумнівним, критично оцінюється судом, оскільки доказів в спростування визначеної працівниками Укртрансбезпеки відстані відповідачем не надано.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що вимога щодо стягнення з відповідача плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні в сумі 39 811 грн 41 коп. є обґрунтованою та підлягає до задоволення.

Судовий збір, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.

Керуючись статтями 86, 129, 165, 178, 202, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмежено відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 41101091) в дохід Державного бюджету України (одержувач: ГУК у Черк.обл / тг м. Черкаси/22160100, код отримувача (ЄДРПОУ): 37930566, Банк: Казначейство України (ел. адм. подат.), р/р UA868999980313020087000023759) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та габаритні параметри яких перевищують нормативні в розмірі 39 811 (тридцять дев'ять тисяч вісімсот одинадцять) грн 41 коп.

Стягнути з Товариства з обмежено відповідальністю "Європа Транс Агро" (вул. В. Івасюка, 62, м. Івано-Франківськ, 76018, код ЄДРПОУ 41101091) на користь Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Антоновича, 51, м. Київ, 03150, код ЄДРПОУ 39816845) 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до апеляційної інстанції в порядку розділу 4 ГПК України.

Рішення складено та підписано 01.03.2024.

Суддя О. В. Рочняк