18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
"29" лютого 2024 р. Черкаси Справа №925/33/24
Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання Черкаської міської ради про витребування письмових (електронних) доказів у справі за позовом
заступника керівника Черкаської окружної прокуратури,
в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Черкаська обласна державна (військова) адміністрація,
до відповідача - Черкаської міської ради,
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації,
про усунення перешкод шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки та шляхом повернення земельної ділянки,
за участю представників сторін:
від прокуратури - Куліш А.А., прокурор відділу Черкаської обласної прокуратури, посвідчення № 074887 від 01.03.2023;
від позивача - Мішенко О.О., головний спеціаліст юридичного відділу апарату, розпорядження № 32 від 26.01.2024; посадова інструкція;
від відповідача - участі не брали,
від третьої особи - участі не брали.
До Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява заступника керівника Черкаської окружної прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Черкаська обласна державна (військова) адміністрація до Черкаської міської ради з вимогами:
- усунути перешкоди державі в особі Черкаської обласної державної (військової) адміністрації шляхом скасування державної реєстрації (запису) земельної ділянки площею 0,1400 га (кадастровий номер 7110136700:03:004:0333) із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, що розташована за адресою: м. Черкаси, вул. Гагаріна (навпроти домоволодіння по пров. Суботівський, 7);
- усунути перешкоди державі шляхом повернення земельної ділянки площею 0,1400 га (кадастровий номер 7110136700:03:004:0333) із цільовим призначенням для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування, що розташована за адресою: м. Черкаси, вулиця вул. Гагаріна (навпроти домоволодіння по пров. Суботівський, 7) від Черкаської міської ради на користь Черкаської обласної державної (військової) адміністрації.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням, за твердженням прокурора, Черкаською міською радою вимог чинного законодавства при прийнятті рішення від 17.08.2023 № 45-55, яким вирішено зареєструвати право комунальної власності за територіальною громадою міста Черкаси на земельну ділянку площею 0,14 га (навпроти домоволодіння по пров. Суботівський, 7) в м. Черкаси (кадастровий номер 7110136700:03:004:0333).
Ухвалою від 31.01.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/33/24 за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначив на 29.02.2024 об 11:30. Залучив третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.
12.02.2024 відповідач подав клопотання про зупинення провадження у справі.
13.02.2024 відповідач подав клопотання про витребування письмових (електронних доказів) з вимогою витребувати в Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації належним чином засвідчені копії облікової справи в тому числі, облікової документації на пам'ятки археології місцевого значення - культурний шар пізньосередньовічного міста та поселення зарубинецької культури, які взяті на облік розпорядженням голови Черкаської обласної державної адміністрації від 12.03.1996 № 129 для встановлення факту перебування в їх межах спірної земельної ділянки по вул. Князя Ольгерда (колишня Гагаріна) з кадастровим номером 7110136700:03:004:0333.
В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що матеріали позовної заяви не містять доказів того, що в межах земельної ділянки площею 0,14 га розташовані пам'ятки археології місцевого значення - культурний шар пізньосередньовічного міста та поселення зарубинецької культури, які взяті на облік розпорядженням голови Черкаської обласної державної адміністрації від 12.03.1996 № 129, про які зазначає прокуратура (є тільки листи Управління культури Черкаської обласної державної адміністрації, що не є достатніми та достовірними доказами).
Відповідач покликається на положення ст. 14-1 Закону України "Про охорону культурної спадщини", відповідно до якої, межі та режими використання території пам'ятки визначаються науково-проектною документацією, що складається за результатами проведених досліджень. Замовником науково-проектної документації у сфері охорони культурної спадщини з визначення меж і режимів використання території пам'ятки, зон охорони пам'ятки відповідно до статті 33-4 Закону України "Про охорону культурної спадщини" є власник пам'ятки чи уповноважені ним особи. Відповідно до ст. 17 Закону України "Про охорону культурної спадщини" усі пам'ятки археології, в тому числі ті, що знаходяться під водою, включаючи пов'язані з ними рухомі предмети, є державною власністю.
Таким чином, відповідач стверджує, що замовником науково-проектної документації у сфері охорони культурної спадщини з визначення меж і режимів використання території пам'ятки, зон охорони пам'ятки відповідно до ст. 33-4 Закону України "Про охорону культурної спадщини" є органи, уповноважені державою на місцях. Відповідно до п. 4 наказу Міністерства культури України від 27.06.2019 № 501, "Про внесення змін до Порядку обліку об'єктів культурної спадщини" органам виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органам охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій необхідно до 31 грудня 2021 року забезпечити формування облікових справ в паперовій формі у відповідності до Порядку обліку об'єктів культурної спадщини. Відповідно до п. 1, 2 розділу VII "Порядку обліку об'єктів культурної спадщини", затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 № 158, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.08.2019 за № 941/33912 на кожну пам'ятку формується облікова справа у паперовій та електронній формах, виготовлена шляхом сканування документів. Облікова справа містить такі документи (за наявності): копію рішення про занесення об'єкта культурної спадщини до Переліку; облікову документацію; протоколи Експертної комісії; копію рішення про занесення пам'ятки до Реєстру; копію рішення про внесення змін до відомостей Реєстру, внесення змін до Реєстру; копію повідомлення власника про набуття статусу пам'ятки; копію рішення про визначення меж території пам'ятки; копію рішення про встановлення режиму використання пам'ятки, її території; охоронний договір; науково-проектну документацію про визначення меж та режимів зон охорони пам'ятки (оригінал або копію), копію рішення про затвердження науково-проектної документації про визначення меж та режимів зон охорони пам'ятки; матеріали наданих адміністративних послуг та документи, на підставі яких вони надані; матеріали інвентаризації; документи про застосування заходів реагування на порушення законодавства у сфері охорони культурної спадщини.
Відповідач зазначає, що на адресу Управління було надіслано лист від 08.01.2024 № 24-01-21 з проханням надати копії облікової документації на зазначені пам'ятки археології, а у разі відсутності затвердженої науково-проектної (науково-дослідної) документації з визначення меж та режимів використання території пам'яток відповідно до ч. 1 ст. 14-1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" зазначити орієнтовні географічні центри (центроїди) знахідок фрагментів ділянок археологічного культурного шару, визначеного в обліковій документації. Однак на даний час, копії запитуваних документів так і не були надані.
Так відповідач зауважує, що облікова документація на пам'ятки археології місцевого значення - культурний шар пізньосередньовічного міста та поселення зарубинецької культури, на підставі якої можна встановити їх межі знаходиться у розпорядника інформації - третьої особи.
13.02.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а позов такий, що не підлягає задоволенню.
28.02.2024 Черкаська окружна прокуратура подала відповідь на відзив на позовну заяву, в якій заперечувала проти доводів відповідача викладених у відзиві.
У судовому засіданні 29.02.2024 представники відповідача та третьої особи участі не брали, про дату та час судового засідання належно повідомлені, що підтверджується довідками про доставку електронних листів (копій ухвал суду про відкриття провадження у справі) до їх електронних кабінетів 31.01.2024.
Присутня у судовому засіданні представниця прокуратури наголосила, що в матеріалах справи достатньо доказів того, що в межах земельної ділянки площею 0,14 га розташовані пам'ятки археології місцевого значення, але проти задоволення клопотання не заперечувала. Присутній представник позивача позицію прокурора підтримав.
Розглянувши клопотання відповідача про витребування письмових (електронних) доказів господарський суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ч. 2 ст. 81 ГПК України, у клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів); 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.
Суд встановив, що клопотання подано в строк, що встановлений досліджуваною нормою, також відповідач надав докази самостійного звернення до третьої особи з вимогою надати такі докази, проте відповіді не отримав.
Підсумовуючи викладене, господарський суд задовольняє клопотання відповідача про витребування доказів.
За ч. 4, 7 - 9 ст. 81 ГПК України, у разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
У разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.
Керуючись ст. 81, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Клопотання Черкаської міської ради про витребування письмових (електронних) доказів задовольнити.
Зобов'язати Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської обласної державної адміністрації надати Господарському суду Черкаської області у строк протягом десяти днів з дня отримання даної ухвали належним чином засвідчені копії облікової справи в тому числі, облікової документації на пам'ятки археології місцевого значення - культурний шар пізньосередньовічного міста та поселення зарубинецької культури, які взяті на облік розпорядженням голови Черкаської обласної державної адміністрації від 12.03.1996 № 129.
У разі неможливості подання відповідних документів надати відповідні письмові пояснення у той же строк.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню.
Копії ухвали надіслати учасникам справи за допомогою системи "Електронний суд".
Повний текст ухвали складено та підписано 29.02.2024.
Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА