Ухвала від 21.02.2024 по справі 405/852/24

Справа № 405/852/24

провадження № 1-кс/405/378/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.02.2024 м. Кропивницький

Слідчий суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянув клопотання старшого слідчого ВР ОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів.

Суд перевірив матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022120000000181 від 22.11.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 362 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні за № 42022120000000181 від 22.11.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 362 КК України, відповідає вимогам ст. 160 КПК України.

Слідчий в обґрунтування клопотання зазначив, що у провадженні слідчого управління ГУНП в Кіровоградській області перебувають матеріали досудового розслідування, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022120000000181 від 22.11.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 362 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що заклади охорони здоров'я, які розташовані на території Кіровоградської області, що мають укладені договори з ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та обслуговують населення за програмами медичних гарантій, які є надавачами послуг за напрямками первинної та спеціалізованої медичної допомоги, за які державою здійснюється відшкодування, розробили схеми незаконного заволодіння бюджетними коштами, шляхом надання фіктивних медичних послуг.

Разом з вище зазначеним, у ході досудового розслідування проведено аналіз реєстру укладених декларацій з сімейними лікарями КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області» (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (далі по тексту - КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 »), за результатами якого встановлено факти укладання повторних декларацій (дублювання) з одними і тими самими особами, що могли призвести до надмірної оплати бюджетних коштів ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу надавача медичних послуг - КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », в якості відшкодування за надані послуги з обслуговування населення за програмами медичних гарантій.

З урахуванням вищевикладеного, такі дії службових осіб медичного закладу охорони здоров'я, містять ознаки вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ст. 191, ст. 362 КК України.

Так, під час виконання доручення наданого в порядку ст. 93 КПК України, проведено допити значної кількості пацієнтів КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », у ході яких встановлено, що останнім невідомо про укладання другої декларації з медичним закладом охорони здоров'я.

Крім того, проведеним тимчасовим доступом до речей і документів, володільцем яких є ІНФОРМАЦІЯ_5 та проведеним порівнянням з раніше отриманими відомостями, виявлено укладання двох і більше декларацій сімейними лікарями КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » з близько 8 тисячами пацієнтами.

Так, за рахунок збільшення кількості укладених декларацій з сімейними лікарями КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ІНФОРМАЦІЯ_1 що місяця, здійснюється зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок КНП, за надані медичні послуги сума зарахування залежить від кількості діючих (активних) декларацій.

В подальшому, після зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок ІНФОРМАЦІЯ_6 , дані грошові кошти скеровуються на фонд заробітної плати.

Таким чином, у результаті вчинення незаконних дій медичними працівниками КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », призвело до незаконно перерахованих коштів з державного бюджету, які в подальшому розподіляються між лікарями та службовими особами КНП у вигляді заробітних плат та надбавок до них, що зараховуються на відкриті у банківській установі рахунки.

Постановою КМУ №411 від 25.04.2018 затверджений Порядок функціонування електронної системи охорони здоров'я.

Відомості щодо медичних записів, на підставі яких формуються автоматично звіти про обсяг наданих медичних послуг перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Власником центральної бази даних, у тому числі майнових прав на програмне забезпечення центральної бази даних, є держава у особі ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Завданням електронної системи охорони здоров'я є забезпечення можливості використання пацієнтами електронних сервісів для реалізації їх прав, зокрема за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, автоматизація ведення обліку медичних послуг і управління медичною інформацією, запровадження електронного документообігу у сфері медичного обслуговування населення.

Створення, внесення, перегляд інформації та документів у центральній базі даних, внесення змін та доповнень до них здійснюються користувачами відповідно до прав доступу, встановлених цим Порядком та нормативно-правовими актами, що регулюють порядок ведення відповідних реєстрів.

У ході проведеного аналізу матеріалів кримінального провадження та реєстру декларацій КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » Олександрівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) встановлено, наявність у деяких пацієнтів одночасного існування декількох ID - пацієнта в ЕСОЗ, що у свою чергу може свідчити про дублювання декларацій з однією і тією ж особою. Зазначені обставини, можуть свідчити про можливі факти надмірно сплачених коштів в адресу надавача медичних послуг - КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 », код ЄДРПОУ НОМЕР_1 .

За результатами, співставлення відомостей, отриманих у ході проведення слідчих дій, проведено аналіз наявних реєстрів декларацій та складено електронну таблицю, у якій відображено перелік пацієнтів з двома та більше ID - пацієнта на одну й ту ж особу.

З метою повного, всебічного та неупередженого дослідження усіх обставин кримінального провадження, виявлення як тих обставин, що викривають, так і тих, що виправдовують особу, а також обставин, що пом'якшують чи обтяжують її покарання, з метою надання цим обставинам належної правової оцінки та забезпечення прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень, у кримінальному провадженні, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 , (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), адреса: АДРЕСА_1 , а саме, наступних відомостей та документів:

-Підтвердження або спростування одночасного існування зареєстрованих в ЕСОЗ декількох ID - пацієнта на одну і ту ж особу, відомості про період їх одночасної дії;

-Фактична сума коштів, яка була сплачена НСЗУ, в адресу КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за укладеними деклараціями по кожному з ID - пацієнта, в розрізі кожного місяця, в період з 01.01.2018 по 31.12.2023;

-Сума надлишково сплачених НСЗУ коштів, в адресу КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » по кожній особі, в результаті реєстрації в ЕСОЗ декількох ID - пацієнта, в період з 01.01.2018 по 31.12.2023;

-Відомості про дії користувачів в ЕСОЗ (log file - спеціальний файл, у якому накопичується зібрана службова та статистична інформація про події в системі) по кожному ID - пацієнта, з моменту їх реєстрації в системі, до теперішнього часу.

Необхідність здійснення тимчасового доступу до речей і документів є у тому, щоб дослідити та виявити можливі факти заволодіння бюджетними коштами надавачами послуг та дотримання ними умов закупівель за програмами медичних гарантій.

Слідчий в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив.

На підставі ч.2 ст.163 КПК України, слідчим доведено, що є наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення зазначених документів, а тому розгляд клопотання проводився без виклику представника ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до ст.107 ч.4 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження під час розгляду питань слідчим суддею, крім вирішення питання про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та в суді під час судового провадження є обов'язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність надання тимчасового доступу, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що у провадженні слідчого управління Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42022120000000181 від 22.11.2022 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 191, ч. 3 ст. 368, ч. 3 ст. 362 КК України.

Статтею 159 КПК України визначено, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

З матеріалів, доданих до клопотання вбачається, що є достатні підстави вважати, що зазначені у клопотанні документи, до яких просить слідчий надати тимчасовий доступ, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ).

Слідчим доведено, що вищезазначені документи самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема, встановлення осіб, що причетні до вчинення кримінального правопорушення.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 162 КПК України, в документах, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, містяться відомості, які можуть становити лікарську таємницю та слідчим доведена можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.

На підставі викладеного, слідчий суддя приходить до висновку про надання тимчасового доступу до документів, зазначених в клопотанні, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Керуючись ст.ст. 159-166, 309, 369-372 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого ВР ОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.

Надати старшому слідчому ВР ОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області майору поліції ОСОБА_3 , старшому слідчому в ОВС ВР ОТЗ СУ ГУ Національної поліції в Кіровоградській області майору поліції ОСОБА_4 , старшому слідчому в ОВС ВР ОТЗ СУ ГУ Національної поліції в Кіровоградській області майору поліції ОСОБА_5 , старшому слідчому ВР ОТЗ СУ ГУ Національної поліції в Кіровоградській області майору поліції ОСОБА_6 , старшому слідчому в ОВС ВР ОТЗ СУ ГУ Національної поліції в Кіровоградській області майору поліції ОСОБА_7 , старшому слідчому ВР ОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області майору поліції ОСОБА_8 , заступнику начальника ВР ОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області майору поліції ОСОБА_9 , старшому слідчому ВР ОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області підполковнику поліції ОСОБА_10 , старшому слідчому ВР ОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області капітану поліції ОСОБА_11 , старшому слідчому ВР ОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області старшому лейтенанту поліції ОСОБА_12 , слідчому ВР ОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області лейтенанту поліції ОСОБА_13 , слідчому ВР ОТЗ СУ ГУНП в Кіровоградській області лейтенанту поліції ОСОБА_14 тимчасовий доступ до документів, які містять відомості про:

-підтвердження або спростування одночасного існування зареєстрованих в ЕСОЗ декількох ID - пацієнта на одну і ту ж особу, відповідно до таблиці наведенолї нижче, відомості про період їх одночасної дії;

-Фактична сума коштів, яка була сплачена НСЗУ, в адресу КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за укладеними деклараціями по кожному з ID - пацієнта, в розрізі кожного місяця, в період з 01.01.2018 по 31.12.2023;

-Сума надлишково сплачених НСЗУ коштів, в адресу КНП « ІНФОРМАЦІЯ_4 » по кожній особі, в результаті реєстрації в ЕСОЗ декількох ID - пацієнта, в період з 01.01.2018 по 31.12.2023;

-Відомості про дії користувачів в ЕСОЗ (log file - спеціальний файл, у якому накопичується зібрана службова та статистична інформація про події в системі) по кожному з наведеного нижче переліку ID - пацієнта, з моменту їх реєстрації в системі, до теперішнього часу, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 ), з можливістю ознайомитися з ними та зробити їх копії.

Строк дії ухвали встановити до 21.04.2024.

Роз'яснити, що згідно ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти ухвали можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_15