27 лютого 2024 року м. Дніпросправа № 280/7178/23
Суддя І інстанції - Дегтярьова С.В.
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Коршуна А.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним адміністративним позовом в якому просив:
Визнати протиправним та скасувати рішення Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 08.06.2023 р. № 32 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області».
Зобов'язати Долинську сільську раду Запорізького району Запорізької області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ОСОБА_1 , кадастровий номер 2322183500:06:001:0126 площею 5,5800 га із земель комунальної власності, категорії земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що в оскаржуваному рішенні №32 від 08.06.2023, в якості підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер 2322183500:06:001:0126 площею 5,5800 га послався лише на заборону безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність під час дії воєнного стану, що передбачена підпунктом 5 пункту 27 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України (далі - ЗК України). Інших підстав для такої відмови відповідачем не наведено. На переконання позивача, відповідач не вірно застосував зазначений пункт Перехідних положень ЗК України, оскільки його положення не поширюються на позивача, тому що, земельна ділянка, яку позивач просить відповідача передати у власність (кадастровий номер 2322183500:06:001:0126), є частиною земельної ділянки кадастровий номер 2322183500:06:001:0035, яка була надана ОСОБА_2 у користування згідно Державного акта на право довічного успадкованого володіння землею №000137, та згодом поділена. Зазначена земельна ділянка передана у користування з 12 грудня 1991 року, тобто до набрання чинності Земельним кодексом України, прийнятого Верховною радою України 25.10.2001 р. №2768-111. Підпункт 5 пункту 27 Розділу X «Перехідні положення» ЗК України містить пряму норму щодо не поширення цієї заборони на безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність на земельні ділянки, передані у користування до набрання чинності цим Кодексом. Оскільки позивачем подано клопотання про безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, які передані в користування до набрання чинності ЗК України, у відповідача не існувало підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою та передачі земельної ділянки у власність позивача.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року у задоволенні позову було відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в якій просить рішення суду скасувати та прийняти нове яким задовольнити позов в повному обсязі. В обґрунтування апеляційної скарги посилається на те, що керуючись принципом верховенства права, складовою якого є вимога «якості закону» суд мав тлумачити приписи підпункту 5 пункту 27 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України відповідно до ст. 8 Конституції України та ст. 6 КАС України, на користь особи - позивача у справі. А саме враховуючи той факт, що земельна ділянка кадастровий номер 2322183500:06:001:0126 була передана у користування ОСОБА_2 до набрання чинності Земельним кодексом України для фермерського господарства СФГ «Даня», членом якого є позивач, положення підпункту приписи підпункту 5 пункту 27 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо заборони передачі земельної ділянки у приватну власність під час воєнного стану не поширюється на позивача.
У письмовому відзиві на апеляційну скаргу Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 04.07.2019 Долинською сільською радою Запорізького району Запорізької області прийнято Рішення №19 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення фермерського господарства за межами населених пунктів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області членам СФГ «Даня». За змістом вказаного рішення, Долинська сільська рада Запорізького району Запорізької області розглянувши заяви членів Селянського фермерського господарства «Даня», серед інших заяву позивача, вирішила надати дозвіл членам СФГ «Даня» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною площею 33,5154 га, кадастровий номер 2322183500:06:001:0035, в розмірі, що не перевищує розмір земельної частки (пай) на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області із земель комунальної власності, що перебуває на праві користування землею засновника СФГ «Даня» ОСОБА_2 згідно державного акту на право довічного успадковуваного володіння 000137 від 24.12.1991 та зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право довічного успадковуваного володіння землею за №368, зокрема ОСОБА_1 .
Рішенням Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 19.12.2019 року №58 «Про розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності» надано згоду на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 33,5154 га кадастровий номер 2322183500:06:001:0035 на 6 земельних ділянок орієнтовною площею 5,5859 га за рахунок земель комунальної власності Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, які перебувають на праві довічного успадковуваного володіння згідно Державного акта №000137 від 24.12.1991 у ОСОБА_2 .
На підставі зазначеного рішення №58 від 19.12.2019 на замовлення ОСОБА_2 TOB «Центр землеустрою та технічної інвентаризації» розроблена технічна документація із землеустрою щодо поділу земельної ділянки, та в подальшому на її підставі Міжрайонним управлінням у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області проведено державну реєстрацію шести земельних ділянок, в тому числі земельної ділянки загальною площею 5,58 га, якій присвоєно кадастровий номер 2322183500:06:001:0126.
На підставі рішення Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області №19 від 04.07.2019 Товариством з обмеженою відповідальністю «Інститут ефективних технологій - Сателіт» виготовлений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення фермерського господарства на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області (за межами населених пунктів) площею 5,5800 га, кадастровий номер 2322183500:06:001:0126.
04.04.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення фермерського господарства та безоплатне передання у власність позивача такої земельної ділянки. До заяви позивачем додано розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та Витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку.
За результатами розгляду заяви позивача рішенням від 08.06.2023 р. № 32 «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області» позивачеві відмовлено у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, кадастровий номер 2322183500:06:001:0126 площею 5,5800 га з посиланням на підпункт 5 пункту 27 розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються положеннями ЗК України з урахуванням особливостей, внесених зокрема пп. 5 п. 27 Розділу X «Перехідні положення» ЗК України, що забороняють зокрема, безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність. З 19.11.2022 така заборона не стосується випадків безоплатної передачі земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на них об'єктів нерухомого майна, а також безоплатної передачі у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих їм у користування до набрання чинності цим Кодексом. В той же час матеріали справи не містять доказів того, що позивач є власником розташованих на земельній ділянці за кадастровим номером 2322183500:06:001:0126 площею 5,5800 га, (щодо, якої позивач просить прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ОСОБА_1 ) об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), або що така земельна ділянка за кадастровим номером 2322183500:06:001:0126 площею 5,5800 га передавалася йому у користування до 2002 року (тобто до набрання чинності Земельного кодексу України)
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання земельних відносин регулюється Конституцією України, нормами Земельного кодексу України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами. Земельні відносини, що виникають при використанні надр, лісів, вод, а також рослинного і тваринного світу, атмосферного повітря, регулюються цим Кодексом, нормативно-правовими актами про надра, ліси, води, рослинний і тваринний світ, атмосферне повітря, якщо вони не суперечать цьому Кодексу (стаття 3 Земельного кодексу України).
Пунктом «а» частини третьої статті 22 ЗК України встановлено, що землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.
Відповідно до п. «б» ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Порядок набуття права на землю визначається главою19 Розділу IV ЗК України.
Так, згідно зі ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами врегульований положеннями статті 118 ЗК України. Зокрема, частиною шостою цієї статті визначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
За приписами ч. 1 ст. 122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 59 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Такі питання вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (ст. 26 Закону №280/97-ВР).
Так, підставою для відмови позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, слугували приписи підпункту 5 пункту 27 Перехідних положень ЗК України.
Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Воєнний стан неодноразово продовжувався, та діє по теперішній час.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 №389-VIII (далі - Закон №389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» №2145-IX від 24 березня 2022 року, який набув чинності 07 квітня 2022 року, внесено зміни до Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, доповнено пунктом 27 такого змісту «Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється (підпункт 5 пункту 27 Розділу X «Перехідні положення» ЗК України).
В подальшому в пункт 27 розділу Х Земельного кодексу вносились зміни.
На час апеляційного перегляду підпункт 5 пункту 27 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України має редакцію, відповідно до якої під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: « 5) безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом».
З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка загальної площею 33,5154 (кадастровий номер 2322183500:06:001:0035) у розмірі, що не перевищує розміру земельної частки (паю) на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області із земель комунальної власності, перебуває на праві користування землею у засновника СФГ «ДАНЯ» ОСОБА_2 згідно з державним актом на право довічного успадкованого володіння 000137 від 24.12.1991, зареєстрованим в Книзі записів державних актів на право довічного успадкованого володіння землею за № 368.
Рішенням Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 19.12.2019 року №58 «Про розробку технічної документації щодо поділу земельної ділянки комунальної власності» надано згоду на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 33,5154 га кадастровий номер 2322183500:06:001:0035 на 6 земельних ділянок орієнтовною площею 5,5859 га за рахунок земель комунальної власності Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Міжрайонним управлінням у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області проведено державну реєстрацію шести земельних ділянок, в тому числі земельної ділянки загальною площею 5,58 га, якій присвоєно кадастровий номер 2322183500:06:001:0126.
В той же час, як вірно встановлено судом першої інстанції, матеріали справи не містять доказів того, що позивач є власником розташованих на земельній ділянці за кадастровим номером 2322183500:06:001:0126 площею 5,5800 га, (щодо, якої позивач просить прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ОСОБА_1 ) об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), або що така земельна ділянка за кадастровим номером 2322183500:06:001:0126 площею 5,5800 га передавалася йому у користування до 2002 року (тобто до набрання чинності Земельного кодексу України), що спростовує доводи апеляційної скарги про те, що земельна ділянка за кадастровим номером 2322183500:06:001:0126 площею 5,5800 га була передана ОСОБА_1 до набрання чинності Земельним кодексом України.
Відмовляючи у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність із земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області відповідачем вірно застосовані приписи пп. 5 п. 27 Розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України, які набрали чинності з 07.04.2022.
Виходячи з викладеного колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що до припинення (скасування) воєнного стану в Україні діє встановлена законом заборона на безоплатну передачу у приватну власність земель державної та комунальної власності, на надання уповноваженим органом виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, а також на розроблення відповідної документації.
При цьому як вірно зауважив суд першої інстанції, така заборона носить тимчасовий характер і після закінчення воєнного стану в Україні позивач не позбавлений права звернутись з заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність ОСОБА_1 , кадастровий номер 2322183500:06:001:0126 площею 5,5800 га із земель комунальної власності, категорії земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованої за межами населених пунктів Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області.
Вказані обставини свідчать про правомірність оскарженого рішення та відсутність підстав для його скасування, в зв'язку з чим позовні вимог задоволенню не підлягають .
Наведені в апеляційній скарзі доводи про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які привели до неправильного вирішення спору по суті не знайшли свого підтвердження, а тому рішення суду першої підлягає залишенню без змін, а апеляційна скарга - без задоволення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, колегія суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2023 року - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили.
В повному обсязі постанова складена 27 лютого 2024 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.В. Сафронова
суддя А.О. Коршун