Рішення від 20.02.2024 по справі 620/16670/23

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2024 року Чернігів Справа № 620/16670/23

Чернігівський окружний адміністративний суд:

під головуванням судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Лавровської В.І.,

представника позивача Косової О.А.,

представника відповідача Кураш А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Керівника Корюківської окружної прокуратури в інтересах держави до Чернігівської обласної ради, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Керівника Корюківської окружної прокуратури в інтересах держави (далі також - позивач) до Чернігівської обласної ради (далі також - відповідач), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної державної адміністрації (далі також - третя особа) про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не оформлення правовстановлюючих документів та права власності на пам'ятку архітектури національного значення «Успенська церква», (охоронний № 1780), балансовою вартістю 17539980,00 грн., що знаходиться в с. Волосківці, Корюківського району, Чернігівської області та зобов'язання відповідача вжити заходи щодо оформлення правовстановлюючих документів та права власності на пам'ятку архітектури національного значення «Успенська церква» (охоронний № 1780), балансовою вартістю 17539980,00 грн., що знаходиться в с. Волосківці, Корюківського району Чернігівської області.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Корюківською окружною прокуратурою в межах, визначених Законом України «Про прокуратуру», повноважень вивчено стан додержання вимог чинного законодавства в діяльності органів місцевого самоврядування в частині оформлення правовстановлюючих документів та державної реєстрації прав власності, зокрема, на об'єкт культурної спадщини національного значення, що знаходиться за адресою: с. Волосківці, Менський район, Чернігівська область, оціночною вартістю 17539980,00 грн та встановлено, що факт перебування у відповідача вказаного майна підтверджується рішенням № 87-23/ VІІ від 22.05.2020, проте відповідач не вживає відповідні заходи, чим вчиняє протиправну бездіяльність, що може призвести до руйнування та втрати пам'ятника культурної спадщини. З наведених підстав прокурор просив позов задовольнити.

29.11.2023 ухвалою суду провадження у справі відкрито, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.

Відповідач подав відзив на позов, в якому зазначив, що передача спірного об'єкта із державної у комунальну власність у встановленому законодавством порядку не проводилась, тому зі свого боку протиправної бездіяльності не вбачає.

Третя особа письмові пояснення по справі суду не надала.

18.01.2024 ухвалою суду відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.

29.01.2024 протокольною ухвалою суду закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги повністю з підстав, наведених у позові.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав з доводів, наведених у відзиві.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

У Чернігівській області, Менському районі в с. Волосківці розташована пам'ятка культурної спадщини національного значення «Успенська церква» (охоронний № 1780, що підтверджується паспортом, розробленим Науково-дослідним інститутом архітектури та містобудування, (а.с.32-47).

Зазначений об'єкт включений до списку пам'яток містобудування та архітектури, що перебувають під охороною держави постановою Ради Міністрів УРСР від 06.09.1979 №442, (а.с.23-27).

З 22.04.1997 наведена пам'ятка культурної спадщини національного значення перебуває на балансі Управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної державної адміністрації на підставі розпорядження Чернігівської ОДА від 22.04.1997 №231, (а.с.28-31).

На підставі клопотань Чернігівської обласної державної адміністрації та інформації балансоутримувача, рішенням Чернігівської обласної ради від 26.06.2019 № 59-18/ VІІ спірний об'єкт включено до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.

Рішенням двадцять третьої сесії сьомого скликання Чернігівської обласної ради від 22.05.2020 № 87-23/VІІ затверджено перелік об'єктів спільної комунальної власності територіальних громад району, до яких включено об'єкт культурної спадщини національного значення, що знаходиться за адресою: с. Волосківці, Менський район, Чернігівська область, ( а.с. 48-54).

Листом від 09.06.2023 №02.1-09/775 Управління містобудування та архітектури Чернігівської ОДА повідомило Корюківську окружну прокуратуру, що охоронний договір на об'єкт культурної спадщини національного значення, що знаходиться за адресою: с. Волосківці, Менський район, Чернігівська область не укладений, (а.с.21).

Листом від 03.08.2023 № 06-601 Управляння комунального майна Чернігівської обласної ради повідомило Корюківську окружну прокуратуру, що за відсутністю відповідного фінансування процедура державної реєстрації на об'єкт культурної спадщини національного значення, що знаходиться за адресою: с. Волосківці, Менський район, Чернігівська область, призупинена. Водночас звернута увага на доцільність вивчення питання перевірки законності включення вказаного об'єкта до Переліку об'єктів комунальної власності, оскільки постановою КМУ від 05.11.1991 № 311 не визначено перелік культових споруд, які підлягали передачі у комунальну власність, ( а.с. 59-60).

ТОВ «Трудовий колектив Чернігівського обласного бюро технічної інвентаризації» листом від 12.07.2023 № 51-75-3102 вих-23 повідомило Корюківську окружну прокуратуру, що право власності на об'єкт нерухомого майна, що знаходиться за адресою: с. Волосківці, Менський район, Чернігівська область не зареєстровано, технічна документація не виготовлялась, (а.с. 69).

Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не оформлення правовстановлюючих документів та не проведення державної реєстрації на об'єкт культурної спадщини національного значення, що знаходиться за адресою: с. Волосківці, Менський район, Чернігівська область, прокурор ( позивач) звернувся до суду з даним позовом.

Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97 ВР від 21.05.1997, Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» № 1952-ІV від 01.07.2004.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності.

Згідно з визначеннями, наведеними у ст.1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності - право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

В силу ч.5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Частинами 1, 2 ст.60 наведеного Закону передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Нормами ст.329 ЦК України передбачено, що юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.

Відповідно до ст.327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді.

Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Як вже встановив суд, об'єкт культурної спадщини національного значення «Успенська церква», розташований в селі Волосківці, Менського району, Чернігівської області (далі-об'єкт культурної спадщини), внесений до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області на підставі рішення Чернігівської обласної ради (двадцять третя сесія сьомого скликання) № 87-23/VІІ від 22.05.2020, (а.с. 48-54).

При цьому, станом на момент прийняття відповідачем рішення № 87-23/ VІІ від 22.05.2020, норми чинного законодавства не містять визначення «правовстановлюючі документи», перелік яких містився в Тимчасовому положенні про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 №7/5, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за №157/6445, який втратив чинність 01.01.2013 на підставі наказу Міністерстві юстиції України від 14.12.2012 №1844/5.

Разом з тим, з наведених в Тимчасовому положенні про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно норм слідує, що «правовстановлюючі документи» є документи, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності (інших речових прав) на нерухоме майно.

Чинний Порядок державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, п.44 якого передбачено, що для державної реєстрації права власності на закінчений будівництвом об'єкт державної або комунальної власності, будівництво якого завершено та право власності на який не зареєстровано до 1 січня 2013 р., за відсутності документа, що посвідчує набуття права державної або комунальної власності на такий об'єкт, подаються:

- витяг з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо такого об'єкта (у разі державної реєстрації права державної власності);

- документ, що підтверджує факт перебування закінченого будівництвом об'єкта у комунальній власності, виданий відповідним органом місцевого самоврядування (у разі державної реєстрації права комунальної власності);

- документ, що підтверджує факт відсутності перебування закінченого будівництвом об'єкта у державній власності, виданий Фондом державного майна чи його регіональним відділенням (у разі державної реєстрації права комунальної власності).

Отже, рішення відповідача № 87-23/VІІ від 22.05.2020 на час розгляду справи є відповідним документом, який підтверджує факт перебування у відповідача об'єкта культурної спадщини у комунальній власності, і до моменту визнання вказаного рішення нечинним, або його скасування, в розумінні положень п. 44 Порядку № 1127, саме такий документ подається для державної реєстрації права комунальної власності.

В ході розгляду справи, прокурор зазначила, що в даному випадку правовстановлюючими документами також є технічний паспорт та рішення про присвоєння адреси.

Однак такі документи, як технічний паспорт та рішення про присвоєння адреси не є тими документами, що належать до переліку документів, які передбачені наведеними нормами, як правовстановлюючі.

Крім того, жодного нормативного обґрунтування щодо наявності у відповідача обов'язку з оформлення правовстановлюючих документів на об'єкти, які вже перебувають в комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області прокурором (позивачем) не наведено, а судом не встановлено.

Отже, викладені в позовній заяві вимоги щодо необхідності зобов'язати відповідача вжити заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів не ґрунтуються на нормах чинного законодавства.

Разом з тим, посилання відповідача на те, що оскільки постановою КМУ від 05.11.1991 № 311 не визначено перелік культових споруд, які підлягали передачі у комунальну власність, то є помилковим та безпідставним включення спірного об'єкту до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області і, відповідно, рішення від 22.05.2020 № 87-23/VІІ не є правовстановлюючим документом, на підставі якого має бути проведена державна реєстрація, суд відхиляє, оскільки не є предметом даного спору правомірність передачі у комунальну власність спірного об'єкту та законність прийняття рішення від 22.05.2020 № 87-23/VІІ.

Щодо не здійснення відповідачем державної реєстрації права власності на об'єкт пам'ятки архітектури, що може мати незворотні наслідки у вигляді аварійності та руйнування, втрати пам'ятки національного значення як об'єкту культурної спадщини.

Статтею 182 ЦК України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом.

В силу п.1 ч.1 ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Загальними засадами державної реєстрації прав є, зокрема, обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав (п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»).

Однак державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації. При дослідженні судом обставин існування в особи права власності необхідним є, передусім, встановлення підстави, на якій особа набула таке право, оскільки сама по собі державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, такої підстави закон не передбачає. Вказаний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 24.01.2020 у справі № 910/10987/18.

Відповідно до п. 13 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна, об'єкта незавершеного будівництва, майбутнього об'єкта нерухомості з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність.

Отже вказана норма визначає виключні обставини для проведення державної реєстрації нерухомого майна, а саме, у випадку його передачі:

- з державної власності у комунальну;

- з комунальної власності у державну;

- з приватної власності у державну;

- з приватної власності у комунальну.

У той же час, положення п.13 ч.1 ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не визначають підстав для реєстрації права власності на нерухоме майно при відсутності зміни форми власності, оскільки жодний офіційний документ, який би підтверджував обставину передачі з державної у комунальну власність відповідача пам'ятки культурної спадщини - пам'ятку архітектури національного значення «Успенська церква» (охоронний № 1780), у встановленому законодавством України порядку, відсутній.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Проте позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, суд дійшов висновку про недоведеність позивачем наявності з боку відповідача протиправної бездіяльності, тому в задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Позивач: Керівник Корюківської окружної прокуратури в інтересах держави вул. Шевченка, 98,м. Корюківка,Чернігівська обл., Корюківський р-н,15300 код ЄДРПОУ 02910114.

Відповідач: Чернігівська обласна рада просп. Миру, 43,м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14000 код ЄДРПОУ 25618741.

Третя особа: Управління містобудування та архітектури Чернігівської обласної державної адміністрації, проспект Миру,21-а, м. Чернігів,14000, код ЄДРПОУ 3106713472.

Повний текст рішення виготовлено 29 лютого 2024 року.

Суддя І.І. Соломко