Рішення від 28.02.2024 по справі 600/6223/23-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/6223/23-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 , про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернулась в суд з позовом до Міністерства оборони України (далі - відповідач), третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_2 , в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Міністерства оборони України з питань пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі 5 000 000 грн. як члену сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 , яке викладене в протоколі засідання комісії від 10.03.2023 № 78/168;

- зобов'язати Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_1 як члену сім'ї (матері) загиблого військовослужбовця збройних сил України ОСОБА_3 передбачену ст. 16 Закону України від 20.12.1991 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразову грошову допомогу в розмірі 2 500 000 грн.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням комісії Міністерства оборони України від 10 березня 2023 року, яке оформлене протокол № 78/168 призначено виплату одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум позивачеві, як матері загиблого військовослужбовця, а також дружині загиблого - ОСОБА_2 та сину в розмірі 15 000 000 грн. у рівних частках кожному.

Разом з тим, позивач вважає зазначене вище рішення в частині призначення одноразової грошової допомоги дружині загиблого в розмірі 5 000 000 грн протиправним і таким, що підлягає скасуванню, з огляду на те, що остання не перебувала з загиблим військовослужбовцем у шлюбі, не проживала з ним разом, не вела спільного господарства, не несла спільних витрат не мала спільного бюджету. Взагалі, це була абсолютно стороння людина, яка проживала цивільним шлюбом з іншим чоловіком, відтак і позбавлена права на таку допомогу.

2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Заперечуючи проти позову зазначив, що рішення Новоселицького районного суду Чернівецької області від 22.09.2022, яким розірвано шлюб між ОСОБА_2 і ОСОБА_3 , станом на день виникнення права у ОСОБА_2 права на отримання грошової компенсації (08.10.2022 року дата смерті ОСОБА_3 ) не набрало законної сили.

Зверталась також увага суду на те, що при зборі всіх необхідних документів та їх перевірці, органи територіальних центрів комплектування керуються чинним законодавством. Відтак, зважаючи на отриману інформацію з реєстру актів цивільного стану - станом на дату загибелі ОСОБА_3 (08.10.2022), про відсутність реєстрації відмітки про розірвання шлюбу, посадовими особами відповідача правомірно прийнято рішення в часині призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_2 , як дружині загиблого військовослужбовця, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

3. Третя особа подала до суду заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких заперечувала щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Зокрема зазначила, що на момент смерті ОСОБА_3 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа перебувала з ним у офіційному шлюбі та була його законною дружиною, шлюб між ними було розірвано заочним рішенням Новоселицького районного суду Чернівецької області від 22 вересня 2022 року, яке вступило в законну силу 01.11.2022 року, відтак на її думку відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.

1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

2. Ухвалою суду забезпечено позов, шляхом зупинення рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 10 березня 2023 року № 78/168 - в частині виплати ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі 5000000,00 грн.

3. Ухвалою суду відмовлено в задоволенні клопотання позивача, про виклик свідків.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. 22.09.2022 року Новоселицьким районним судом Чернівецької області прийнято рішення, яким розірвано шлюб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , яке набрало законної сили 01.11.2022 року.

2. ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 11.10.2022 року.

3. 10.03.2023 року прийнято рішення, яке оформлене протоколом засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 78/168, відповідно до якого матері, дружині та сину загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 у період дії воєнного стану старшого солдата ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_3), що підтверджено свідоцтвом про смерть НОМЕР_1 від 11.10.2022 року та листом Кадрового центру Збройних Сил України від 27.01.2023 року № 321/КЦ/695 призначено виплати - в сумі 15000000,00 грн у рівних частках кожному.

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1.Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Згідно з положеннями статті 41 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон України №2232-XII) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

2. Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції закону на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2011-XII) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 статті 16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.

Приписами статті 16-1 Закону № 2011-XII визначено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).

Частиною 9 статті 16-3 Закону № 2011-XII визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

3. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Відповідно до пункту 5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Пунктом 10 Порядок № 975 встановлено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи: заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу); витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

4. Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 Постанови № 168 особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.

За приписами абзацу 3 пункту 2 Постанови № 168 у разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.

Відповідно до абзацу 4 пункту 2 Постанови № 168 якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.

5. На реалізацію наведених положень, телеграмою Міністра оборони України від 19.04.2022 №248/1553 визначено порядок оформлення документів для призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовців в період дії воєнного стану та перелік необхідних документів для її виплати.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , як дружині загиблого ОСОБА_3 призначено одноразову грошову допомогу, з огляду на те, що станом на дату загибелі ОСОБА_3 остання в силу Закону була членом його сім'ї, перебувала в зареєстрованому шлюбі (що власне не заперечується позивачем), що відповідає вимогам Сімейного кодексу України.

Крім того, як встановлено судом, станом на дату виникнення права на таку допомогу в реєстрі актів цивільного стану був відсутній запис, про розірвання шлюбу, що також підтверджується матеріалами справи, та не заперечується учасниками справи.

При цьому, суд вважає за необхідне зазначити і те, що рішення про розірвання шлюбу на яке посилається позивач, як на підставу протиправності дій відповідача в частині призначення ОСОБА_2 грошової допомоги, станом на час виникнення права в останньої на таку допомогу, не набрало законної сили.

Аналіз наведених вище норм свідчить про те, що законодавець імперативно визначив подію, яка дає право на призначення і отримання виплат у зв'язку із втратою/загибеллю військовослужбовця, і в причинному зв'язку визначив, що таке право виникає станом на дату смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.

Як вже зазначалось, коло осіб, які мають право на одержання допомоги, визначено статтею 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.

Згідно вимог статті 3 Сімейного кодексу України сім'я є первинним та основним осередком суспільства.

Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.

Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.

Права члена сім'ї має одинока особа.

Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Згідно із частинами 1, 2 статті 21 Сімейного кодексу України шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення в них прав та обов'язків подружжя.

Відповідно до частини 1 статті 36 цього Кодексу шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.

6. З огляду на наведене вище, суд відхиляє аргументи позивача про те, що ОСОБА_2 не була членом сім'ї загиблого ОСОБА_3 станом на дату виникнення права на грошову компенсацію.

Отже, судом не встановлено та позивачем не подано належних та достатніх доказів, які відповідно до вимог Сімейного кодексу України підтверджують, що ОСОБА_2 не була членом сім'ї загиблого. А тому, оскільки відсутні будь - які документи, які відповідно до Сімейного кодексу України спростовували б той факт, що ОСОБА_2 станом на день смерті ОСОБА_3 була членом сім'ї загиблого, відтак відповідач обґрунтовано встановив наявність у ОСОБА_2 права на отримання частки одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 2 Порядку №168 та діяв правомірно під час прийняття спірного рішення.

7. Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд не вирішує питання розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 - відмовити повністю.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_2 ).

Відповідач - Міністерство оборони України (АДРЕСА_3, код ЄДРПОУ: НОМЕР_3).

Третя особа - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ).

Суддя О.В. Боднарюк