Рішення від 29.02.2024 по справі 580/1204/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2024 року справа № 580/1204/24

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рідзеля О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: приватний нотаріус Черкаського міського нотаріального округу Яценко Ольга Валеріївна; ОСОБА_2 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

02.02.2024 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненадання приватному нотаріусу Черкаського міського нотаріального округу Яценко О.В. інформації щодо розміру пенсійних виплат, нарахованих на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 у справі №360/1601/22, але не виплачених померлому ОСОБА_3 ;

зобов'язати відповідача надати приватному нотаріусу Черкаського міського нотаріального округу Яценко О.В. інформацію щодо розміру пенсійних виплат, нарахованих за період з 08.06.2020 до 31.01.2023 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 у справі №360/1601/22, але не виплачених померлому ОСОБА_3 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з метою визначення обсягу спадкового майна для видачі свідоцтва про право власності на спадщину за законом, приватним нотаріусом Яценко О.В. неодноразово здійснювались запити на отримання інформації про наявність (відсутність) суми недоотриманої померлим ОСОБА_3 пенсії. Однак, відповідач протиправно не надав такої інформації.

Ухвалою суду від 07.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними матеріалами відповідно до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також суд залучив до участі у справі третіми особами без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: приватного нотаріуса Черкаського міського нотаріального округу Яценко Ольгу Валеріївну; ОСОБА_2 .

15.02.2024 приватний нотаріус Черкаського міського нотаріального округу Яценко О.В. подала пояснення щодо позову, в яких зазначено, що нею 26.05.2023 було заведено спадкову справу №13/2023 після смерті ОСОБА_3 . Зі слів осіб, які подали заяви про прийняття спадщини, померлому за життя була призначена пенсія за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». У зв'язку з чим нотаріусом для визначення обсягу спадкового майна було зроблено запити №82/02-14/23 від 26.05.2023 та №67/02-14 від 17.08.2023 до для встановлення суми недоотриманої пенсії. У відповідях Пенсійним фондом було зазначено, що здійснити виплату недоодержаної пенсії ОСОБА_4 буде можливо після надходження рішення суду про зміну сторони виконавчого провадження та після виділення коштів з державного бюджету, інформації щодо самої суми недоотриманої пенсії померлого ПФУ надано не було.

20.02.2024 відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у її задоволенні. Зазначив, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 05.02.2023, згідно свідоцтва про смерть (актовий запис №469 від 10.02.2023), ОСОБА_3 помер. Пенсійну справу ОСОБА_3 закрито в лютому 2023 року, у зв'язку зі смертю пенсіонера. Заборгованість за період з 08.06.2020 по 31.01.2023 у сумі 231071,48 грн. обліковано в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Позивач є одним із спадкоємців майна ОСОБА_3 за законом.

Після звернення із заявою про прийняття спадщини після смерті батька до нотаріальної контори, приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Яценко Ольгою Валеріївною відкрито Спадкову справу №13/2023 та внесено запис про реєстрацію спадкової справи №70704392 до Спадкового реєстру.

Засобами територіальної відправки, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов лист Пенсійного фонду України від 12.07.2023 вих.№2800-030203-8/38737, щодо надання відповіді на запит приватного нотаріуса Яценко О.В. (вих.№82/02-14/23 від травня 2023 року). Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14.07.2023 №1200-0505-8/13928, надано відповідь на запит нотаріуса, яка надіслана 18.07.2023 засобами поштового зв'язку.

Також, засобами територіальної відправки, до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 05.09.2023 вих.№1100-0502-8/46237, щодо направлення за належністю листа приватного нотаріуса Черкаського міського нотаріального округу Яценко Ольги Василівни від 17.08.2023 №67/02-14. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 11.09.2023 №1200-0505-8/17880, надано відповідь приватному нотаріусу. У відповіді зазначено, що заборгованість за період з 08.06.2020 по 31.01.2023 обліковано в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Щодо виплати недоодержаної пенсії померлого ОСОБА_3 роз'яснено, що відповідно до статті 61 Закону №2262 суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.

Також відповідачем додатково було повідомлено, що відповіді на алогічний запит №82/02-14/23 були наданні листом Пенсійним Фондом України від 12.07.2023 №2800-030203-8/38737 та листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14.07.2023 №1200-0505-8/13928. Відповідь приватному нотаріусу Яценко О.В. надіслано 11.09.2023 засобами поштового зв'язку.

Відповідач зазначає, що у разі переходу належних спадкодавцеві соціальних виплат, відповідні відносини не є спадковими, у зв'язку з чим не застосовуються норми спадкового права. У цьому випадку право вимоги у зазначених осіб виникає не внаслідок спадкового правонаступництва, а через інший юридичний склад та у спеціально визначений законом порядок. Зокрема, відповідно до частини третьої статті 61 Закону №2262 зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Однак, позивач, як спадкоємець не звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про виплату недоотриманої пенсії батька впродовж шестимісячного строку звернення після смерті пенсіонера, встановленого ч.3 ст.61 Закону №2262, отже позивач не реалізував своє право на неодержану пенсію, у встановленому порядку.

Оцінивши заявлені доводи та аргументи сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд встановив таке.

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з даними свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (актовий запис №469 від 10.02.2023).

Відповідно до повідомлення приватного нотаріуса Черкаського міського нотаріального округу Яценко О.В. від 16.08.2023, в провадженні нотаріуса перебуває спадкова справа №13/2023 щодо спадкового майна ОСОБА_3 . До кола осіб, які подали заяву про прийняття спадщини належать: ОСОБА_1 ; ОСОБА_2 ; ОСОБА_5 .

Приватний нотаріус Черкаського міського нотаріального округу Яценко Ольга Валеріївна звернулась до Пенсійного фонду України із запитом від 26.05.2023 №62/02-14/23, в якому просила надати інформацію про наявність (відсутність) суми недоотриманої пенсії відносно ОСОБА_3 . Зазначено, що інформація необхідна для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.

На вказане звернення, Пенсійний Фонд України листом від 12.07.2023 №2800-030203-8/38737 повідомив, що ОСОБА_3 отримував пенсію відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Виплату пенсії припинено 05.03.2023 у зв'язку з його смертю.

Також, вказаним листом Пенсійний Фонд України направив запит приватного нотаріуса до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для надання відповіді.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14.07.2023 №1200-0505-8/13928, надано відповідь на запит нотаріуса.

Зазначено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку призначено на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 у справі №360/1601/22 з 08.06.2020.

Заборгованість за період з 08.06.2020 по 31.01.2023 обліковано в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Щодо виплати недоодержаної пенсії померлого ОСОБА_3 роз'яснено, що виплата коштів, які нараховані на виконання рішення суду, але не виплачені у зв'язку зі смертю пенсіонера, здійснюється на підставі рішення суду про заміну сторони виконавчого провадження. Отже, здійснити виплату недоодержаної пенсії ОСОБА_3 буде можливо після надходження рішення суду про заміну сторони виконавчого провадження та виділення коштів з Державного бюджету.

У подальшому, приватний нотаріус Черкаського міського нотаріального округу Яценко Ольга Валеріївна звернулась до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із запитом від 17.08.2023 №67/02-14, в якому просила надати інформацію про наявність (відсутність) суми недоотриманої пенсії відносно ОСОБА_3 . Зазначено, що інформація необхідна для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.

Вказане звернення направлено за належністю Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області листом Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 05.09.2023 №1100-0502-8/46237.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 11.09.2023 №1200-0505-8/17880, надано відповідь на запит нотаріуса.

Зазначено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебував на обліку як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яку призначено на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 10.10.2022 у справі №360/1601/22 з 08.06.2020.

Заборгованість за період з 08.06.2020 по 31.01.2023 обліковано в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Щодо виплати недоодержаної пенсії померлого ОСОБА_3 роз'яснено, що відповідно до статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.

Крім того роз'яснено, що виплата коштів, які нараховані на виконання рішення суду, але не виплачені у зв'язку зі смертю пенсіонера, здійснюється на підставі рішення суду про заміну сторони виконавчого провадження. Отже, здійснити виплату недоодержаної пенсії ОСОБА_3 буде можливо після надходження рішення суду про заміну сторони виконавчого провадження та виділення коштів з Державного бюджету.

Також повідомлено, що особі, яка буде мати право на отримання недоодержаної пенсії ОСОБА_3 , необхідно звернутись до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області будь якими засобами (особисто, веб-портал ПФУ - https://portal.pfu.gov.ua, електронна адреса - gu.lg@pfu.gov.ua).

Не погоджуючись із бездіяльністю щодо надання приватному нотаріусу інформації на запит щодо розміру пенсійних виплат, нарахованих, але не виплачених померлому ОСОБА_3 , позивач звернувся в суд з цим позовом.

Для вирішення спору суд врахував, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки спірні правовідносини виникли з приводу надання інформації на запит, суд враховує, що згідно зі ст.34 Конституції України кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації, здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації врегульовані законами України від 2 жовтня 1992 року №2657-XІІ "Про інформацію" (далі - Закон №2657-XІІ), “Про доступ до публічної інформації” від 13 січня 2011 року №2939-VІ (далі - Закон №2939-VІ) та іншими нормативно-правовими актами.

Частина 1 ст.3 Закону №2657-XІІ встановлює право кожного на вільне одержання, використання, поширення, зберігання та захист інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Відповідно до ст.1 Закону №2939-VI публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом. Доступ до інформації забезпечується шляхом: надання інформації за запитами на інформацію (пункт 1 частини першої статті 3, пункт 2 частини першої статті 5 Закону №2939-VІ).

Суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації згідно з ч.1 ст.12 Закону є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.13 Закону розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

За змістом наведених статей можна виділити такі ознаки публічної інформації: 1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством; 2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація; 3) така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації; 4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків; 5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень.

Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.

Одним із способів доступу до інформації відповідно до п.2 ч.2 ст.5 Закону №2939-VI є надання її за відповідними запитами.

Суд враховує, що відповідно до ч.1 ст.46 Закону України «Про нотаріат» нотаріуси або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, має право витребовувати від фізичних та юридичних осіб відомості та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Згідно з ч.1 ст.19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

П.6 ч.1 ст.14 Закону №2939-VI встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

Ч.1 ст.3 Закону №2939-VI визначені гарантії забезпечення права на публічну інформацію, зокрема: обов'язок розпорядників інформації надавати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту, а у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Закон № 2939-VI передбачає, що публічна інформація є відкритою, крім випадків, установлених законом. Водночас, вказаним Законом визначено випадки обмеження доступу до інформації.

Так, статтею 6 Закону №2939-VІ передбачено, що інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація.

Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог:

1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи кримінальним правопорушенням, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;

2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;

3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо він правомірно оприлюднив її раніше.

Інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником інформації, якщо немає законних підстав для обмеження у доступі до такої інформації, які існували раніше.

Обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Статтями 7, 8, 9 Закону №2939-VІ визначено, що конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень, та яка може поширюватися у визначеному ними порядку за їхнім бажанням відповідно до передбачених ними умов. Не може бути віднесена до конфіденційної інформація, зазначена в частині першій і другій статті 13 цього Закону. Розпорядники інформації, визначені частиною першою статті 13 цього Закону, які володіють конфіденційною інформацією, можуть поширювати її лише за згодою осіб, які обмежили доступ до інформації, а за відсутності такої згоди - лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Таємна інформація - інформація, доступ до якої обмежується відповідно до частини другої статті 6 цього Закону, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі. Таємною визнається інформація, яка містить державну, професійну, банківську, розвідувальну таємницю, таємницю досудового розслідування та іншу передбачену законом таємницю. Порядок доступу до таємної інформації регулюється цим Законом та спеціальними законами.

Відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація:

1) що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;

2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.

Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.

Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб'єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.

Частиною 1 ст.22 Закону №2939-VI визначено, що розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:

1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;

2) інформація, що запитується, належить до категорії (інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;

3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком;

4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.22 Закону №2939-VI відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Пунктом 3 ч.4 статті 22 Закону №2939-VI передбачено, що відмова у задоволенні запиту на інформацію повинна бути мотивованою.

З аналізу наведених норм вбачається, що у відмові розпорядник інформації зобов'язаний обґрунтувати наявність підстав обмеження у доступі до інформації.

Як установлено судом, приватний нотаріус Черкаського міського нотаріального округу Яценко Ольга Валеріївна зверталась до органів Пенсійного фонду України із запитами від 26.05.2023 №62/02-14/23, від 17.08.2023 №67/02-14, які у підсумку передані на розгляд відповідача, щодо надання інформації про наявність (відсутність) суми недоотриманої пенсії відносно ОСОБА_3 з метою видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.

На вказані звернення нотаріуса, відповідач листами від 14.07.2023 №1200-0505-8/13928 та від 11.09.2023 №1200-0505-8/17880, надав відповідь, в яких повідомив про підстави призначення (рішення суду) та припинення виплати пенсії ОСОБА_3 у зв'язку з його смертю, а також, що заборгованість пенсії, що не виплачена ОСОБА_3 за його життя обліковується в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області.

Однак, відповідачем не надано інформації про суми такої заборгованості.

Таким чином відповідач проявив бездіяльність не надавши повної інформації на вищевказані запити приватного нотаріуса щодо суми недоотриманої пенсії ОСОБА_3 .

Суд зазначає, що вказані запити здійснені приватним нотаріусом в межах спадкової справи №13/2023, відкритої після смерті ОСОБА_3 , в якій заяву про прийняття спадщини подав у т.ч. позивач.

Виходячи з викладеного, суд вважає, що вищевказана бездіяльність відповідача є порушенням права на отримання повної інформації на запит нотаріуса під час вчинення нотаріальних дій в інтересах позивача, а тому є підставою для визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо надання повної інформації по суті запитів приватного нотаріуса Черкаського міського нотаріального округу Яценко О.В. від 26.05.2023 №62/02-14/23, від 17.08.2023 №67/02-14.

Тому для повного відновлення порушеного права позивача суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача надати повну інформацію на вказані вище запити приватного нотаріуса.

Посилання відповідача на порядок виплати недоотриманої пенсії, встановлений ст.61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд вважає безпідставним, оскільки питання виплати позивачу недоотриманих сум пенсії його померлого батька ОСОБА_3 не є предметом цього спору.

Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Дотримуючись вказаних вимог, суд дійшов висновку, що сплачений позивачем судовий збір в сумі 1211,20 грн. підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 6, 14, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо надання повної інформації на запити приватного нотаріуса Черкаського міського нотаріального округу Яценко О.В. від 26.05.2023 №62/02-14/23, від 17.08.2023 №67/02-14.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) надати повну інформацію на запити приватного нотаріуса Черкаського міського нотаріального округу Яценко О.В. від 26.05.2023 №62/02-14/23 та від 17.08.2023 №67/02-14 щодо розміру недоотриманих пенсійних виплат ОСОБА_3 .

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд.9, код ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

3. Копію рішення направити сторонам.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Олексій РІДЗЕЛЬ