Справа № 560/21787/23
іменем України
28 лютого 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивачка звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не зарахування до страхового стажу періоду роботи в готелі «Жовтневий» з 04.05.1993 по 22.10.1997.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області обчислити позивачці з 14.07.2020 пенсію за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу період роботи з 04.05.1993 по 22.10.1997.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що незарахування відповідачем відповідачем при призначенні її пенсії до страхового стажу періоду роботи з 04.05.1993 по 22.10.1997 в готелі «Жовтневий», є протиправним.
Ухвалою від 25.12.2023 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що позивачкою у цій адміністративній справі будь яких інших документів для підтвердження спірного періоду роботи позивачем надано не було, відтак посилання позивачки на зазначені рішення Верховного Суду є безпідставним та необґрунтованим. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
У відзиві на позов відповідач просить розглянути справу в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін з метою з'ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною шостою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області подало клопотання, у якому просить позовні вимоги залишити без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
Вирішуючи вказане клопотання, суд враховує, що відповідно до частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути поданий в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Про порушення своїх прав позивачка дізналася 28.07.2023, тому строк звернення до суду із вказаним позовом позивачка не пропустила.
Враховуючи викладене, у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду слід відмовити.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 14.07.2020 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком як матір особи з інвалідністю з дитинства відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
15.07.2023 позивачка звернулася до Головного управління із заявою щодо правильності обчислення страхового стажу.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №2200-0304-8/69151 від 28.07.2023 повідомлено ОСОБА_1 про відсутність підстав щодо врахування до страхового стажу періодів роботи з 04.05.1993 по 22.10.1997, згідно відомостей трудової книжки від 03.08.1989 НОМЕР_1 , оскільки згідно запису №12 дата наказу на звільнення містить виправлення, що є порушенням вимоги інструкції ведення трудових книжок працівників. Зазначено, що для зарахування до страхового стажу періоду роботи з 04.05.1993 по 22.10.1997 позивачці необхідно надати довідку, підтверджуючу стаж роботи із зазначенням номерів і дат наказів про прийняття та звільнення, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати та довідку про реорганізацію підприємства. Згідно довідки виданої архівним відділом Хмельницької міської ради від 24.05.2023 №Р-01-03-14667-23, долученої до звернення, відсутня інформація щодо періодів роботи для можливості зарахування до страхового стажу.
08.09.2023 позивачка звернулася до Головного управління із заявою щодо витребування довідки про підтвердження стажу роботи за період з 04.05.1993 по 22.10.1997 у готелі «Жовтневий», для здійснення перерахунку пенсії за віком.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №13137-12584/Р-02/8-2200/23 від 26.09.2023 повідомлено позивачку, що на запит Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо підтвердження стажу роботи та заробітної плати ОСОБА_2 за період з 04.05.1993 по 22.10.1997 у готелі «Жовтневий», листом від 27.06.2023 №16857/8 Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького надіслала відповідь та повідомила про відсутність зазначеної інформації в матеріалах Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.
Вважаючи дії відповідача щодо незарахування спірного періоду до страхового стажу, протиправними, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Призначення та перерахунок пенсій в органах Пенсійного фонду України проводиться відповідно до вимог Закону України № 1058-IV від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22- 1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1 (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 115 Закону № 1058-IV, жінки, які народили п'ятьох або більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, матері осіб з інвалідністю з дитинства, які виховали їх до зазначеного віку, - після досягнення 50 років та за наявності страхового стажу не менше 15 років мають право на призначення дострокової пенсії за віком.
Відповідно до ст. 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом (до 01.01.2004).
Враховуючи зазначене, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше. З 01.01.2004 страховий стаж обчислюється органами Пенсійного фонду за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (згідно даних про сплату страхових внесків).
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу пропорційно сплаченим страховим внескам.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до 01.01.2004, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Згідно статті ст. 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю. Крім того, до стажу роботи враховуються також час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку.
Суд встановив, що позивачці з 14.07.2020 призначена пенсія за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», однак Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не зараховано до страхового стажу позивачки період роботи в готелі "Жовтневий" з 04.05.1997 до 22.10.1997 через наявність виправлення в даті наказу про звільнення.
Відповідно до ст. 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а порядок підтвердження трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 48 Кодексу Законів про працю України від 10.12.1971 № 322-VIII трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п'ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації.
До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.
З 20 червня 1974 року порядок ведення трудових книжок регулювався Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР № 162 від 20.06.1974 (далі - Інструкція).
Відповідно до абз. 3 п. 2.3 Інструкції записи здійснюються пером або кульковою ручкою, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольору.
До трудової книжки вносяться відомості про роботу: прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, пунктом 1 якого передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, за відсутності її або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами,
За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи для підтвердження трудового стажу, приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи (п.3 Порядку №637).
Наказом Міністерства праці України за №58 від 29.07.1993 затверджено Інструкцію про порядок ведення трудових книжок працівників.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка, відомості якої підлягають врахуванню при визначенні стажу роботи особи.
Довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори та угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи, приймаються для підтвердження трудового стажу лише у випадку відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи.
За даними трудової книжки позивачки серії НОМЕР_1 04.05.1993 її прийнято на посаду товарознавця в готель «Жовтневий», 09.08.1994 позивачка була переведена на посаду продавця, 14.10.1994 переведена на посаду портьє, 03.12.1996 переведена на посаду адміністратора та 20.10.1997 звільнена з посади адміністратора за ст.38 КЗпП України за власним бажанням.
Вказані записи виконано без перекреслень, в чіткій послідовності та відповідності, дати завірені підписом та печаткою роботодавця.
Щодо посилання відповідача в листі від 28.07.2023 на те, що дата наказу на звільнення містить виправлення, слід зазначити, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки.
На підтвердження періоду роботи позивачки в готелі «Жовтневий» свідчить рішення Хмельницького міського суду від 17.10.1997, яким було задоволено позов ОСОБА_3 до готелю «Жовтневий» та визнано незаконним наказ директора готелю «Жовтневий» №33 від 12.05.1997 про накладення на позивачку догани та поновлено на посаді адміністратора готелю, а також стягнуто на її користь заробітну плату за час вимушеного прогулу.
Суд звертає увагу, що в постанові Верховного Суду від 21.02.2018 року у справі №687/975/17, викладена правова позиція, де зазначено, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Відсутність посилання чи неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати на конкретну посаду, яку займав позивач у той чи інший період його роботи у підприємстві за наявності/належним чином оформленої трудової книжки, не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність да повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо/вирішення питань надання пенсії за віком.
Верховний Суд у постанові від 24 травня 2018 року у справі № 490/12392/16-а (провадження № К/9901/2310/18) висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи відповідачем, суду не надано. При цьому, при вирішенні спору суд враховує, що позивач не може впливати на дотримання роботодавцем порядку заповнення трудової книжки та не може нести негативні наслідки за окремі недоліки у внесених в ній записах.
Згідно ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що незарахування відповідачем при призначенні пенсії позивачки до страхового стажу періоду роботи з 04.05.1993 по 22.10.1997 в готелі «Жовтневий», є протиправним.
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню через зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити позивачці обчислення та виплату пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 14.07.2020, зарахувавши до страхового стажу період роботи в готелі "Жовтневий" з 04.05.1993 по 22.10.1997.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо незарахування ОСОБА_1 до страхового стажу періоду роботи в готелі «Жовтневий» з 04.05.1993 по 22.10.1997.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити ОСОБА_1 обчислення та виплату пенсії за віком як матері особи з інвалідністю з дитинства, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 14.07.2020, зарахувавши до страхового стажу період роботи в готелі "Жовтневий" з 04.05.1993 по 22.10.1997.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя В.К. Блонський