Рішення від 28.02.2024 по справі 420/36872/23

Справа № 420/36872/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Бутенка А.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Стислий зміст позовних вимог.

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна Головного управління ДПС в Одеській області до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , в якій просить суд:

- стягнути з фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , суму заборгованості у розмірі 6 083 420,86 гривень, а саме:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 2 582 424,92 грн. на бюджетний рахунок UА838999980333109341000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/11010500;

- з податку військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 249 200,92 грн. на бюджетний рахунок UА438999980313090137000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/11011001;

- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) -3 250 435,02 грн. на бюджетний рахунок UА358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл./14060100;

- з податку адміністративні штрафи та інші санкції - 1 360,00 грн. на бюджетний рахунок UА518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/21081103.

Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що станом на 27.12.2023 року, відповідно до розрахунку податкового боргу до бюджету та інтегрованої картки платника (ІКП) у позивача наявна непогашена податкова заборгованість/недоїмка у сумі- 6 083 420,86 грн.

Заяви чи клопотання від сторін не надходили.

Процесуальні дії вчинені судом.

Ухвалою суду від 01.01.2024 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Копія ухвали про прийняття справи до провадження була розміщена на сайті Судова влада України, Одеський окружний адміністративний суд (https://adm.od.court.gov.ua/sud1570/).

Суд зауважує, що Відповідач відзив на адміністративний позов не надав.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Обставини справи.

Фізична-особа підприємець ОСОБА_1 перебувала на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області з 03.04.2018 року за №155318068669.

ОСОБА_1 прийняла рішення про припинення підприємницької діяльності за власним рішенням та 01.10.2018 року проведено державну реєстрацію припинення за №1815530702731.

Станом на 27.12.2023 року, відповідно до розрахунку податкового боргу до бюджету та інтегрованої картки платника (ІКП) у позивача наявна непогашена податкова заборгованість/недоїмка у сумі- 6 083 420,86 грн.

Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (б/к НОМЕР_2 ) складає -2 582 424,92 грн., яка виникла в результаті нарахування, а саме:

- донараховані штрафні санкції за актом перевірки (поточний рік) Податкове повідомлення-рішення (форма ПС) №000/17353/2405 від 19.07.2023 на загальну суму - 340,00 грн.;

- донараховано основного платежу за актом перевірки (поточний рік). Податкове повідомлення-рішення (форма Т) №000/17349/2405 від 19.07.2023 на загальну суму - 2 065 670,46 грн. (основний платіж - 2 065 67-0,46 гри., штрафні -санкції - 0, 00 гри., пеня -0,00 грн.), з урахуванням часткової стати в рахунок погашення боргу у розмірі -3,16 гривень;

- донараховані штрафні санкції за актом перевірки (поточний рік) Податкове повідомлення-рішення (форма 'Р') №000/17349/2405 від 19.07.2023 на загальну суму - 516 417,62 грн.(основний платіж - 0,00 грн., штрафні санкції- 516 417,62 грн., пеня - 0,00 грн.).

Заборгованість по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт* послуг(б/к 14060100) складає - 3 250 435,02 грн., яка виникла в результаті нарахування, а саме:

- донараховано основного платежу за актом перевірки (поточний рік). Податкове повідомлення-рішення (форма Т) №000/17348/2405 від 19.07.2023 на загальну суму -2 098 680,00 грн. (основний платіж - 2 098 680,00 грн., штрафні санкції - 0,00 грн., пеня -0,00 грн.);

- донараховані штрафні санкції за актом- перевірки (поточний рік)- Податкове-повідомлення-рішення (форма Т) №000/17348/2405 від 19.07.2023 на загальну суму -524 670,00 грн. (основний платіж - 0,00 грн., штрафні санкції - 524 670,00 грн., пеня - 0,00 грн.);

- нараховано пені (ст. 129 ПК України). Податкове повідомлення-рішення (форма Т) №000/17348/2405 з 19.07.2023 по 30.05.2023 року на Акт про результати перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства №14658/15-32-24-05-09/2993801489 від 30.05.2023 року на загальну суму - 627 085;02 грн. (основний платіж -0,00 грн., штрафні санкції - 0,00 грн., пеня - 627 085,02 грн.).

Платнику податків була нарахована пеня на загальну суму - 627 085,02 грн., відповідно до ст. 129 Податкового кодексу України.

Заборгованість по податку військовій збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, (б/к НОМЕР_3 ) складає -249 200,92 грн., яка виникла в результаті нарахування . а саме:

- донараховано основного платежу за актом перевірки (поточний рік). Податкове повідомлення-рішення (форма Т) №000/17345/2405 від 19.07.2023 на загальну суму -172 139,20 грн. (основний платіж - 172 139,20 грн., штрафні санкції - 0,00 грн., пеня -0,00 грн.);

- донараховані штрафні санкції за актом перевірки (поточний рік) Податкове повідомлення-рішення (форма 'Р) №000/17345/2405 від 19.07.2023 на загальну суму - 43 034,80 грн.(основний платіж - 0,00 грн., штрафні санкції - 43 034,80 грн., пеня - 0,00 грн.);

- нараховано пені (ст. 129 ПК України). Податкове повідомлення-рішення (форма Р) №000/17345/2405 з 19.07.2023 по 30.05.2023 року на Акт про результати перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства №14658/15-32-24-05-09/2993801489 від 30.05.2023 року на загальну суму - 34 026,92 грн. (основний платіж - 0,00 грн., штрафні санкції - 0,00 грн., пеня -34 026,92 грн.).

Заборгованість адміністративні штрафи та інші санкції, (б/к 21081103) складає -249 200,92 грн., яка виникла в результаті нарахування , а саме:

- донараховані штрафні санкції за актом перевірки (поточний рік) Податкове повідомлення-рішення (форма 77С) №2000/17355/2405 від 19.07.2023 на загальну суму -340,00 грн. (основний платіж-0, 00 грн., штрафні санкції - 340,00 грн., пеня - 0,00 грн.);

- донараховані штрафні санкції за актом перевірки (поточний рік) Податкове повідомлення-рішення- (форма- ИС)- №2000/17343/2405 від- 19.07.2023- на- загальну суму -1 020,00 грн. (основний платіж - 0,00 грн., штрафні санкції - 1 020,00 грн., пеня - 0,00 грн,).

У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ф» №0022846-1305-1532 від 25.09.2023 року.

Податкова вимога №0022846-1305-1532 від 25.09.2023 року відповідачем не оскаржувалася, не є скасованою, зміненою або відкликаною, а тому є узгодженою.

У встановлений Податковим кодексом України строк відповідачем самостійно узгоджену суму податкового зобов'язання не сплачено, у зв'язку з чим, Головне управління ДПС в Одеській області звернулось до суду з даною позовною заявою.

Джерела права й акти їх застосування.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

В силу ч.2 ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Спірні правовідносини регулюються нормами Конституції України та Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Податкового кодексу України).

Відповідно до п.14.1.137 ст.14 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Контролюючий орган має право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджету та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.

Згідно п.15.1 ст.15 Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Пунктом 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п.56.11 ст.56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Згідно п.57.1. ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Правовими положенням пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України передбачено, що податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень, у відповідності до положень пункту 41.2 статті 41 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.

Також, податкова вимога надсилається (вручається) коли платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п.59.4 ст.59 Податкового кодексу України).

Підпунктом 14.1.153 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що податкова вимога - це письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Пунктом 59.5 ст.59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно з п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі, однак не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Джерела погашення податкового боргу платника податку визначені нормами ст.87 Податкового кодексу України. Крім того, в силу приписів п.87.9 ст.87 цього Кодексу у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до ст.95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Підпунктом 20.1.34 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України визначено право контролюючих органів у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг.

Відповідно до абз.1 п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно з п.95.4 ст.95 Податкового кодексу України контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 97.3 статті 97 Податкового кодексу України визначено, що у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності), погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.

За приписами підпункту 97.4.3 пункту 97.4 статті 97 Податкового кодексу України, особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків стосовно фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, є така фізична особа.

Отже, податковий борг, який виник за відповідачем, як за фізичною особою підприємцем, після припинення ним підприємницької діяльності стягується з нього як з фізичної особи.

Згідно з п.41.4 ст.41 Податкового кодексу України органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Відповідно до п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Висновки суду.

Судом встановлено, що у зв'язку з несплатою Відповідачем заборгованості податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ф» №0022846-1305-1532 від 25.09.2023 року, яку було направлено рекомендованим листом на адресу ОСОБА_1 .

Податкову вимогу форми «Ф» №0022846-1305-1532 від 25.09.2023 року було повернуто у зв'язку із закінченням терміну зберігання.

Враховуючи, що з дня надіслання контролюючим органом відповідачу податкової вимоги минуло 30 календарних днів, тому можливо вживати заходи щодо погашення податкового боргу платника податків за рішенням суду.

Таким чином, беручи до уваги, що відповідачем доказів погашення податкового боргу у сумі 6 083 420,86 грн. суду не надано, позов Головного управління ДПС в Одеській області є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішенням повинне бути прийнято з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), N 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ст.242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Розподіл судових витрат.

Згідно з вимогами ст.139 КАС України судові витрати не стягуються.

Керуючись ст.ст.6, 72-73, 77, 132, 139, 143, 241-246, 250-251 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) до фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення суми податкового боргу - задовольнити.

2. Стягнути з фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , суму заборгованості у розмірі 6 083 420,86 гривень, а саме:

- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 2 582 424,92 грн. на бюджетний рахунок UА838999980333109341000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/11010500;

- з податку військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування - 249 200,92 грн. на бюджетний рахунок UА438999980313090137000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/11011001;

- з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) -3 250 435,02 грн. на бюджетний рахунок UА358999980313090029000015001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./Одеська обл./14060100;

- з податку адміністративні штрафи та інші санкції - 1 360,00 грн. на бюджетний рахунок UА518999980313050106000015744, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код отримувача 37607526, отримувач коштів ГУК в Од.обл./м.Одеса/21081103.

Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя А.В. Бутенко