Рішення від 31.12.2021 по справі 320/7151/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 грудня 2021 року № 320/7151/19

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області в якому просить суд:

-визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок щомісячної виплати протягом 2018 року 50 відсотків, а протягом 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року;

-зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області провести перерахунок і виплату пенсії з 1 березня 2018 року з урахуванням 100 відсотків суми її підвищення, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Позов мотивовано протиправністю виплати Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області пенсії відповідачу з обмеженням суми підвищення пенсії за наявності правових підстав для виплати позивачу з 01.01.2018 суми підвищення пенсії у розмірі 100%, оскільки нормативно-правові акти, на підставі яких позивачу з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії, визнано в судовому порядку протиправними, відповідно, втручання у право власності позивача не може бути законним. Тому, відновлення порушеного права має бути здійснено з моменту такого порушення, а саме з 01.01.2018.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачам подати відзив на позовну заяву.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Київській області подано відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про правомірність поетапної виплати позивачу, починаючи з 01.01.2018, підвищення до пенсії згідно вимог постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 30.08.2017 №704. Також, відповідачем наголошено, що визнання нечинними в подальшому пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком визнання протиправним дій відповідача, які було вчинено до визнання нечинною зазначеної постанови Кабінету Міністрів України.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з'ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 є пенсіонером, якому призначено пенсію за вислугу років у відповідності з законодавством про пенсійне забезпечення осіб офіцерського складу, прапорщиків, мічманів, військовослужбовців надстрокової служби і військової служби за контрактом та їх сімей, про що видано 13.10.1997 пенсійне посвідчення серії НОМЕР_1 .

Згідно розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній ФК 1001010390 ОСОБА_1 від 01.01.2018, позивачу призначено підвищення до пенсії у розмірі 3645,43 грн., з якого виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1822,72 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 2734,07 грн.; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення - 3645,44 грн.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 15.11.2019 №1863/Т-01 позивачу повідомлено про перерахунок його пенсії з 01.01.2018 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та від 30.08.2017 №704 та про виплату йому пенсії відповідно до норм чинного законодавства.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо поетапної виплати позивачу підвищення до пенсії, а не у стовідсотковому розмірі з 01.01.2018, позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі по тексту - Закон №2262-ХІІ).

Згідно з преамбулою Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі по тексту - Порядок №45), яка набрала чинності 20.02.2008.

Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку № 45 (у редакції, яка діяла з 21.02.2018) пенсії, призначені відповідно до «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (в редакції на момент виникнення спірних відносин), виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 - 50 відсотків; з 1 січня 2019 по 31 грудня 2019 - 75 відсотків; з 1 січня 2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Як встановлено судом, позивачу призначено підвищення до пенсії у розмірі 3645,43 грн., з якого виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 1822,72 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 2734,07 грн.; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення - 3645,44 грн.

Таким чином на момент здійснення перерахунку пенсії позивачу 01.01.2018, виплата підвищення до пенсії позивачу здійснювалась Пенсійним фондом у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103, яка станом на час здійснення перерахунку була чинною, та підлягала застосуванню.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18, залишеним в силі постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до абзацу четвертого пункту 10.2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 №7 «Про судове рішення в адміністративній справі», визнання акта суб'єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта.

Згідно вимог частини другої статті 255 КАС України, у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Отже, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 в адміністративній справі №826/3858/18 набрало законної сили з моменту прийняття постанови Шостого апеляційного адміністративного суду, тобто з 05.03.2019.

Відтак, починаючи з 05.03.2019 підвищення пенсії позивачу повинно було виплачуватись Пенсійним фондом у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеної на 01.03.2018.

Втім, як вбачається з наявних розрахунків пенсії по пенсійній справі ФК 1001010390 ОСОБА_1 , підвищення до пенсії фактично виплачувалось позивачу починаючи з 01.01.2019 по 31.12.2019 у розмірі 75% суми підвищення пенсії.

Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області починаючи з 05.03.2019 неправомірно виплачувалось позивачу підвищення до пенсії у зменшеному розмірі, а саме 75% суми підвищення замість 100% суми підвищення пенсії.

Аналогічні висновки щодо виплати 100% суми підвищення пенсії містяться, зокрема, в постанові Верховного Суду від 06.08.2019 у справі №160/3586/19.

Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо виплати позивачу, починаючи з 05.03.2019 - 75% суми підвищення пенсії та про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області виплачувати пенсію позивачу з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням вже виплачених сум.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, положень проаналізованого законодавства, наявних у матеріалах справи доказів та встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.

Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо виплати ОСОБА_1 , починаючи з 05.03.2019 - 75% суми підвищення пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області виплачувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням вже виплачених сум.

У задоволенні решти адміністративного позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.