ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"29" лютого 2024 р. справа № 300/446/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправними дій, скасування наказів
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, військової частини НОМЕР_1 в якому просить суд: визнати протиправними дії Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації, визнати протиправним та скасувати наказ Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки в частині щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації від 17.01.2024, визнати протиправним та скасувати наказ військової частини НОМЕР_1 від 20.01.2024 щодо зарахування позивача до списків особового складу та призначення на посаду помічника кулеметника.
25.01.2024 позивачем подано зміни до позовної заяви (а.с.6-11).
Позовні вимоги, з врахування змін до позовної заяви, обґрунтовані тим, що під час дії воєнного стану призов на строкову військову службу не проводиться, позивач строкову службу не проходив. Також він був визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатний у воєнний час. Крім того, позивач немає військової (спеціальності) офіцерського звання, оскільки ним не закінчувалися відповідні навчальні заклади. Тому позивач вважає, що його незаконно призвано на військову службу під час мобілізації, як військовослужбовця, який перебуває у запасі, оскільки ним не досягнуто 27 річного віку. Крім цього зазначив, що повторний огляд військово-лікарською комісією здійснено не за місцем перебування на військовому обліку, без обов'язкового обстеження у спеціалізованому лікувально-профілактичному закладі. Оскільки, на думку позивача, є протиправними дії та наказ щодо призову позивача на військову службу підлягає визнанню протиправним та скасуванню наказ військової частини НОМЕР_1 від 20.01.2024 щодо зарахування позивача до списків особового складу та призначення на посаду помічника кулеметника, як похідної вимоги. З таких підстав, вважає, що відповідачі діяв протиправно, всупереч діючому законодавству, а тому просив позов задовольнити повністю.
29.01.2024 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та вирішено розглянути її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Івано-Франківський міський територіальний центр комплектування та соціальної підтримки подав відзив на позов, в якому заперечує щодо задоволення позовних вимог. Свої заперечення аргументує тим, що позивач згідно чинного законодавства набув статусу військовозобов'язаного у 2019 році, перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних запасу у Чортківському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки Тернопільської області. З 05.01.2023 згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів Чортківським РТЦК поданий таким, що перебуває в розшуку та оповіщений Івано-Франківським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Висновком військово-лікарської комісії від 17.01.2024 року визнаний придатним до військової служби. Враховуючи наведене, а також те, що позивач не має права на відстрочку (звільнення) від призову на військову службу під час мобілізації, згідно з Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 №65/2022 правомірно призваний до лав Збройних Сил України з дотриманням вимог чинного законодавства. В задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.
Ухвалу про відкриття провадження доставлено до електронного кабінету Військової частини НОМЕР_1 - 30.01.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.25).
Заяв чи клопотань відповідач суду не подав, правом на подання відзиву на позов, у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, не скористався.
Згідно частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, керуючись частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 згідно протоколу призовної комісії № 7 від 09.10.2019 звільнений від призову на строкову військову службу як непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час і переданий на облік військовозобов'язаних та зарахований в запас, що підтверджується тимчасовим посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 (а.с. 12).
17.01.2024 позивач оповіщений Івано-Франківським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії Івано-Франківського МТЦК та СП №4/30/178 від 17.01.2023 проведено медичний огляд солдату запасу ОСОБА_1 , 1999 р.н., встановлено діагноз та на підставі графи ІІ Розкладу хвороб визнаний придатним до військової служби (а.с. 32 зворот).
17.01.2024 начальником Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки прийнято наказ «Про призов резервістів, військовозобов'язаних на військову службу по мобілізації» № 21, яким наказано призвати та направити для проходження військової служби по мобілізації резервістів та військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку, які призвані на військову службу по мобілізації в складі команди№ НОМЕР_3 , категорія солдатський, сержантський склад (додаток 1), зокрема, ОСОБА_1 .
Згідно поіменного списку ОСОБА_1 18.01.2024 прибув до військової частини НОМЕР_1 .
Вважаючи наказ про призов на військову службу протиправним, а також як похідний наказ військової частини НОМЕР_1 від 20.01.2024 щодо зарахування позивача до списків особового складу та призначення на посаду помічника кулеметника, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частинами першою, другою статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Відповідно до частин першої, другої статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
За приписами частини першої статті 4 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-ХІІ (далі - Закон № 1932-ХІІ) у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.
Згідно із частинами першою третьою статті 17 Закону № 1932-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Громадяни України чоловічої статі, придатні до проходження військової служби за станом здоров'я і віком, а жіночої статі - також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов'язок згідно із законодавством. Громадяни проходять військову службу, службу у військовому резерві та виконують військовий обов'язок у запасі відповідно до законодавства.
Згідно статті 11 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-ХІІ відповідно до повноважень, визначених Конституцією України, Президент України: приймає рішення про введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях, про загальну або часткову мобілізацію та про демобілізацію із внесенням їх на затвердження Верховною Радою України.
Пунктами 1, 4 Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 69/2022 передбачено, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1,17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, Президентом України постановлено: оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - мобілізація); мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва; мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом; призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ), у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та триває дотепер.
Таким чином, на час виникнення спірних правовідносин та на дату ухвалення рішення у цій справі на території України діє воєнний стан, правовий режим якого визначається Законом України «Про правовий режим воєнного стану» від 12.05.2015 № 389-VIII.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII.
Згідно із частиною першою статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
За змістом ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
До видів військової служби, згідно із частиною шостою статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», відноситься військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період.
За змістом ч. 1 ст. 18 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від призову на строкову військову службу звільняються громадяни України, які, зокрема, визнані особами з інвалідністю або за станом здоров'я непридатними до військової служби в мирний час.
Згідно з положеннями ст. 27 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі. Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.
Запас військовозобов'язаних поділяється на першу і другу категорії.
До запасу першої категорії належать військовозобов'язані, які проходили військову службу та здобули під час її проходження військово-облікову спеціальність.
До запасу другої категорії належать військовозобов'язані, які не здобули військово-облікової спеціальності під час проходження військової служби або не проходили військової служби.
Пунктом 2 частини 1 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» встановлено, що взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України: на військовий облік військовозобов'язаних: які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
Як встановлено судом позивач згідно протоколу призовної комісії № 7 від 09.10.2019 звільнений від призову на строкову військову службу як непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час і переданий на облік військовозобов'язаних.
Таким чином, на момент призову на військову службу під час мобілізації, позивач мав статус військовозобов'язаного та перебував на військовому обліку Чортківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у запасі. Вказане підтверджується копією облікової картки позивача та тимчасовим посвідченням № НОМЕР_4 (а.с. 12, 33)
З огляду на викладене, норми закону, на які посилається позивач у позовній заяві, зокрема ст. 15 та ст.. 18-1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» стосуються виключно призовників, та не можуть бути застосовані до спірних правовідносин, оскільки з 09.10.2019 позивач звільнений від проходження строкової військової служби і на момент виникнення спірних правовідносин вже мав статус військовозобов'язаного, а не призовника.
З пояснень відповідача встановлено, що позивач з 05 січня 2023 року згідно з даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовозобов'язаного ОСОБА_1 Чортківським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки подано таким, що перебуває у розшуку.
17.01.2024 позивач оповіщений Івано-Франківським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до довідки військово-лікарської комісії Івано-Франківського МТЦК та СП №4/30/178 від 17.01.2023 проведено медичний огляд солдата запасу ОСОБА_1 , 1999 р.н., встановлено діагноз та на підставі графи ІІ Розкладу хвороб визнано придатним до військової служби (а.с. 32 зворот).
Отже, позивач підлягав призову на військову службу відповідно до ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
При цьому перелік підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації встановлений ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Однак, будь-яких заяв, клопотань чи заперечень щодо наявності права на відстрочку на призов на військову службу під час мобілізації від позивача не надходило. Доказів зворотного суду не надано ні позивачем, ні відповідачами.
Щодо тверджень позивача про те, що медичний огляд та призов на військову службу вчинені неповноважними органами, оскільки такий огляд та призов повинен був бути здійснений ВЛК за місцем перебування на військовому обліку та Чортківським районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки відповідно, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України №154 від 13.02.2022 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Абзацом 11 пункту 9 вказаного Положення встановлено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку).
При цьому, громадяни призвані на військову службу під час проведення мобілізації проходять обов'язковий медичний огляд.
Оскільки позивач призваний на військову службу по мобілізації Івано-Франківським міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, медичний огляд здійснений військово-лікарською комісією Івано-Франківського МТЦК та СП не суперечить вимогам чинного законодавства та спрямований на дотримання вимог частини 13 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». При цьому доказів оскарження дій чи бездіяльності ВЛК Івано-Франківського МТЦК та СП суду не надано.
Зважаючи на встановлені обставини справи в їх сукупності, суд вважає наказ «Про призов резервістів, військовозобов'язаних на військову службу по мобілізації» № 21 від 17.01.2024, яким наказано призвати та направити для проходження військової служби по мобілізації резервістів та військовозобов'язаних відповідно до поіменного списку, які призвані на військову службу по мобілізації в складі команди № НОМЕР_3 , категорія солдатський, сержантський склад (додаток 1), зокрема, ОСОБА_1 , прийнятий з урахування всіх обставин справи, як такий, що відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, а отже не підлягає скасуванню.
Оскільки судом встановлено правомірність оскаржуваного наказу не підлягають також задоволенню похідна вимога про визнання протиправним та скасування наказу військової частини НОМЕР_1 від 20.01.2024 щодо зарахування позивача до списків особового складу та призначення на посаду помічника кулеметника, так як єдиним обгрунтуванням протиправності вказаного наказу позивач зазначає протиправність наказу № 21 від 17.01.2024.
За встановлених в ході розгляду справи обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Правові підстави для відшкодування судових витрат у порядку ст. 139 КАС України відсутні.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , с. Красіїв, Монастириський район, Тернопільська область, 48334) до Івано-Франківського міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ЄДРПОУ 09654803), Військової частини НОМЕР_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання протиправними дій, скасування наказів - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.