Рішення від 26.02.2024 по справі 509/5809/23

Справа № 509/5809/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2024 року смт. Овідіополь

Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Панасенка Є.М.,

за участю секретаря судового засідання: Степанової Н.С.,

розглянувши в порядку окремого провадження в приміщенні суду цивільну справу № 509/5809/23 за заявою ОСОБА_1 заінтересована особа Овідіопольський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті

ВСТАНОВИВ:

До Овідіопольського районного суду Одеської області надійшла заява ОСОБА_1 заінтересована особа Овідіопольський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Торез Донецької області, військовослужбовця Збройних Сил України, водія заправника автомобільного відділення ВМТЗ військової частини НОМЕР_1 , який зник безвісти прямуючи в н.п. Бахмут Донецької області під час проходження військової служби під час ведення бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил російської федерації на території Донецької області. В обґрунтування своїх вимог посилалась на те, що вона є матір'ю ОСОБА_2 , який був призваний згідно з Указом Президента України «Про загальну мобілізацію» № 69/2022 від 24.02.2022 року на військову службу та зарахований до списків військової частини НОМЕР_1 . На адресу мати ОСОБА_1 сповіщення в жовтні 2022 року, з ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшло повідомлення про зниклого безвісти № 2/848, в якому сповіщено про те, що солдат ОСОБА_2 зник безвісти за особливих обставин. Вважає що її син солдат ОСОБА_2 очевидно загинув під час виконання обов'язків військової служби по захисту Батьківщини, проте отримати свідоцтво про його смерть не може адже відсутнє лікарське свідоцтво про смерть. Встановлення факту смерті її сина судом необхідне для подальшої реєстрації факту смерті померлого в органах цивільного стану та отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть. В зв'язку з відсутністю свідоцтва вона позбавлена можливості скористатися сімейними, цивільними і соціальними правами пов'язаними із смертю сина, зокрема спадкування, отримання статусу членів сім'ї загиблого військовослужбовця, допомоги сім'ї загиблого. Зазначила що спору про право в неї немає.

Ухвалою судді від 02 жовтня 2023 року відкрито провадження по даній справі в порядку окремого провадження, також витребувано від ВЧ НОМЕР_1 належним чином завірені копії документів за клопотанням заявника.

Ухвалю від 08 листопада 2023 року доручено Міністерству оборони України забезпечити вручення військовій частині НОМЕР_1 копії ухвали Овідіопольського районного суду Одеської області від 02.10.2023 року про прийняття до розгляду та відкриття провадження по справі за заявою ОСОБА_1 .

19.01.2024 року за вх № 1138/24 до суду надійшов пакет документів щодо зниклого безвісті військовослужбовця ОСОБА_2 .

В судове засідання заявник будучи повідомленою належним чином не з'явилася, від її представника надійшла заява в якій просив проводити розгляд справи за їх відсутності, заяву підтримав в повному обсязі та просив суд її задовольнити.

Заінтересована особа Овідіопольський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи у судове засідання свого представника не направив, письмових пояснень, заяв чи клопотань про відкладення справи не надходило, тому суд вважав за можливе розглянути справу за відсутності їх представника.

Суд, дослідивши матеріали справи та наявні у справі докази, встановив такі обставини.

Як встановлено в судовому засіданні заявник ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження Серії НОМЕР_2 виданим повторно Бердянським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області 19 жовтня 2019 року, актовий запис № 277.

Відповідно до акту службового розслідування, затвердженого командиром військової частини НОМЕР_1 25 липня 2022 року встановлено, що 24.05.2022 року група військовослужбовців в складі якої знаходився солдат ОСОБА_2 на автомобілі прямувала у напрямку м. Бахмут та в назначений час 25.05.2022 року не повернувся в пункт дислокації.

Офіційного підтвердження про перебування солдата ОСОБА_2 у полоні не надходило. Встановити місцезнаходження військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 не представилось можливим, оскільки територія траси Лисичанськ - Бахмут де він останній раз був, на даний час там ведуться інтенсивні бойові дії. Військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 солдата ОСОБА_2 вважати особою, яка зникла безвісти.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з адміністративно - господарської діяльності) від 28.07.2022 р. № 136 встановлено, що службове розслідування проведено з метою з'ясування обставин за фактом виявлення безвісти зниклих та, ймовірно, взятих у полон військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 зокрема солдата ОСОБА_2 . В ході службового розслідування стало відомо, що близько 10:00 - 11:00 було з'ясовано про прорив противника в напрямку траси Лисичанськ - Бахмут. Зв'язок з військовослужбовцями військової частини НОМЕР_1 серед яких знаходився солдат ОСОБА_2 зник, до місця призначення вони не доїхали (м. Бахмут) та в розташування КСП 4 стрілецької роти теж не повернулись.

Рішенням командира військової частини НОМЕР_1 викладеному у пункті 2 вказаного наказу солдата ОСОБА_2 вважати особою, яка зникла безвісти.

Для оформлення необхідних документів для реєстрації смерті сина і отримати свідоцтво про смерть, необхідно встановити даний факт, який має юридичне значення.

Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації смерті є документ встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Заява про державну реєстрацію смерті подається не пізніше трьох днів з дня настання смерті або виявлення трупа, а в разі якщо неможливо одержати документ закладу охорони здоров'я або судово-медичної установи, - не пізніше п'яти днів. Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.

Згідно вимог частини 1 статті 5 розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/5 від 18.10.2000, підставою для державної реєстрації смерті є:

а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрована у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть);

б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть);

в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть;

г) рішення суду про оголошення особи померлою;

ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час;

д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням не судових та судових органів;

е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

Суд, вислухавши пояснення представника заявниці, дослідивши здобуті та перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, вважає, що заява підлягає до задоволення, виходячи з наступного:

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII воєнний стан-це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях уразі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).

У відповідності до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 46 ЦК України фізична особа може бути оголошена судом померлою, якщо вона пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю - протягом шести місяців.

Фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.

Крім того, частиною третьою статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачено, що загиблий (померлий) військовослужбовець виключається із списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) з наступного після загибелі (смерті) дня, військовослужбовець визнаний у встановленому законом порядку безвісно відсутнім або оголошений померлим, - з дня набрання законної сили рішенням суду.

Загальновідомою та такою, що не потребує доказування за змістом ст. 82 ЦПК України є обставина, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався рішенням Верховної Ради України.

Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд також розглядає справи про встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою.

Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Як встановлено в судовому засіданні згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75, який діяв на момент зникнення солдата ОСОБА_2 Донецька область, Краматорський район, Лиманська міська територіальна громада, Бахмутський район, Бахмутська міська територіальна громада визначені районами проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Відповідно до наказу Головнокомандуючого Збройних Сил України від 02.06.2022 № 157 «Про визначення районів бойових дій» Луганська і Донецька області визначені районами ведення воєнних (бойових) дій.

У зв'язку із відсутністю свідоцтва про смерть сина, заявниця не має можливості скористатись своїми сімейними, цивільними і соціальними правами, пов'язаними із смертю ОСОБА_2 , зокрема: отримання статусу членів сім'ї загиблого військовослужбовця, допомоги сім'ї загиблого військовослужбовця, та ін.

Виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, суд за таких обставин вважає обґрунтованим твердження заявниці про неможливість отримання свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки не можливо отримати лікарське свідоцтво про смерть на території, де ведуться бойові дії.

У відповідності до правового висновку викладеного в постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 в справі № 490/6057/19-ц - встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця. Тобто, відповідний юридичний факт має індивідуальний характер, оскільки породжує правові наслідки лише для заявника, а саме: отримання загиблим статусу жертви міжнародного збройного конфлікту з подальшим отриманням членами сім'ї загиблого допомоги від гуманітарних організацій та можливості звернення членів сім'ї загиблого до міжнародних судів із відповідними вимогами.

Згідно положень викладених в листі-роз'ясненні Верховного суду № 985/0/208-21 від 22.04.2021 року, звертатися спочатку до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території підконтрольній владі України та отримати письмову відмову, не є обов'язковим.

У відповідності до вимог ч. 4 ст. 317 ЦПК України - ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, яке підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Згідно з вимогами ч.4 ст. 317 ЦПК України дане рішення підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 259, 264, 265, ч. 6 ст. 259, 268, 293, 315, 317, 319 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 заінтересована особа Овідіопольський відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Торез Донецької області, - ІНФОРМАЦІЯ_3 поблизу м. Привілля Сєвєродонецького району Луганської області під час проходження військової служби під час ведення бойових дій із забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони Батьківщини та територіальної цілісності, відсічі і стримування збройної агресії з боку збройних сил РФ на території Донецької області.

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду безпосередньо або через Овідіопольський районний суд Одеської області протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду складено 29.02.2024 року.

Головуючий: Є. М. Панасенко