Ухвала від 29.02.2024 по справі 463/1755/24

463/1755/24

1-кс/463/1999/24

УХВАЛА

про обрання запобіжного заходу -особисте зобов'язання

29 лютого 2024 року слідчий суддя - ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого СВ ЛРУП№1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором Галицької окружної прокуратури міста Львова ОСОБА_4 , про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, щодо -

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки м.Львова, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , яка працює заступником директора Департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, раніше не судимої,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий СВ ЛРУП№1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 звернувся з клопотанням до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова, погодженим з прокурором Галицької окружної прокуратури міста Львова ОСОБА_4 про застосування щодо підозрюваної ОСОБА_5 запобіжного заходу у виді особистого зобов'язання.

Клопотання мотивує тим, що ОСОБА_5 , обіймаючи посаду начальника Управління екології та природніх ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради, виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарчі функції, у зв'язку із чим є службовою особою.

Водночас, 25 листопада 2022 року між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_6 та Управлінням екології та природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради в особі начальника управління ОСОБА_5 укладено договір про закупівлю послуг №25/22 від 25.11.2022 (найменування послуги: «Послуги з благоустрою та поліпшення технічного стану (очищення від намулу) водойм (ставків) розташованих на території парків Львівської міської територіальної громади: «Снопківський», «Піскові озера», «Архангела Михаїла», «Горіховий гай»).

Згідно пунктів 2.1. та 2.2. Договору, виконавець (ФОП ОСОБА_6 ) зобов'язується надати передбачені предметом Договору послуги, якість яких відповідає умовам даного Договору, а в разі їх відсутності або неповноти - вимогам, що звичайно ставляться до Послуг відповідного характеру. Виконавець гарантує належну якість послуг, що надаються.

Відповідно до п.п. 3.1. та 3.3. Договору, ціна цього Договору становить 1 200 000.00 грн. (один мільйон двісті тисяч гривень 00 коп.) без пдв. Ціна цього Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін та у випадках, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та/або: у разі якщо управлінням фінансового контролю департаменту «Адміністрація міського голови» буде виявлено завищення кошторисної вартості послуг; з урахуванням фактичного плану асигнувань на 2022 рік.

Пунктами 4.1.2. та 5.5. Договору передбачено, що Виконавець надає Замовнику рахунок, Акт приймання-передачі наданих Послуг, не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним. Виконавець у разі необхідності може надавати у поточному місяці проміжні Акти приймання-передачі наданих Послуг. Фактом, що підтверджує передачу Виконавцем та приймання Замовником наданих у повному обсязі Послуг за цим Договором, є підписання Сторонами Акту приймання-передачі наданих Послуг (далі - Акт), який датується останнім днем надання Послуг. Акт складається Виконавцем в 2 (двох) оригінальних примірниках, які мають бути підписані, скріплені печаткою Виконавця та надані Замовнику не пізніше 2 (двох) робочих днів з дати підписання.

Згідно із пунктом 6.3.1 Договору, виконавець зобов'язаний якісно, своєчасно та у повному обсязі надати замовнику послуги, передбачені цим договором.

Під час виконання таких робіт у замовника - Управління екології та природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради в особі начальника управління ОСОБА_5 виник протиправний умисел, спрямований на зловживання службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи шляхом підроблення офіційних документів за наступних обставин.

Так, ОСОБА_5 в грудні 2022 року, більш точної дати досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за місцем своєї роботи по вул. Гуцульська, 9, у м. Львові, діючи умисно, посягаючи на встановлені законодавством України суспільні відносини, достовірно знаючи, що вартість робіт завищена та роботи за вказаним договором у повному обсязі не виконані, шляхом документального посвідчення повного обсягу виконання робіт, передбачених договором №25/22 від 25.11.2022, видала, тобто підписала від власного імені та завірила печатками Управління екології та природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради офіційні документи - два акти виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) №1 та №2 за грудень 2022 року (від 12.12.2022 та 23.12.2022), чим засвідчила відповідність відомостей про вищевказаний факт.

На підставі зазначених погоджених сторонами Актів було видано платіжні доручення, які стали підставою для оплати Управлінням екології та природніх ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради коштів ФОП ОСОБА_6 за виконану роботу, яка документально не підтверджена, та призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 758 524,28 гривень та як наслідок Львівській територіальній громаді в особі Львівської міської ради, тобто міському бюджету, заподіяно шкоди на вказану суму, що є тяжкими наслідками.

Поряд з цим, ОСОБА_5 на підставі розпорядження за №497-к Львівського міського голови від 14.08.2020 призначена на посаду начальника Управління екології та природніх ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради.

Відповідно до п. п. 2.1.-2.1.5. «Положення про управління екології та природніх ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради та його структури», затвердженого рішенням виконавчого комітету за №947 від 22.10.2021 та із внесеними змінами за №538 від 14.07.2022 (далі- Положення), основними завданнями управління є: здійснення у межах чинного законодавства України організаційно-функціональних повноважень з метою задоволення потреб та інтересів Львівської міської територіальної громади у сфері екології та збереження природніх ресурсів; реалізація політики міської ради у сфері екології та збереження природніх ресурсів, розробка та виконання екологічних програм; забезпечення контролю за охоронною довкілля, дотримання екологічних норм та стандартів; забезпечення збереження природних ресурсів; забезпечення реалізації програми благоустрою Львівської міської територіальної громади у частині озеленення, а також використання, а також захисту та збереження природніх ландшафтів, природоохоронних об'єктів та зелених зон населених пунктів.

Пунктом 3.5 Положення передбачено, що управління видає накази організаційно-розпорядчого характеру.

Згідно із п. п. 3.6.-3.6.8. Положення, начальник управління: здійснює керівництво діяльністю управління, несе персональну відповідальність перед міською радою, Львівським міським головою, виконавчим комітетом, а також заступником міського голови з містобудування, директором департаменту містобудування за виконання покладених на управління завдань; організовує роботу та визначає міру відповідальності всіх працівників управління; у процесі реалізації завдань та функцій управління забезпечує взаємодію управління з іншими виконавчими органами міської ради; організовує виконання рішень міської ради та її виконавчого комітету, розпоряджень Львівського міського голови, наказів директора департаменту містобудування; підписує видані у межах компетенції накази, організовує перевірку їх виконання; призначає та звільняє з посад працівників управління (крім працівників номенклатури посад Львівського міського голови), організовує та проводить конкурси на заміщення вакантних посад в управлінні, встановлює посадові оклади, надбавки і доплати, забезпечує ведення особових справ, присвоює ранги, вирішує питання преміювання, надання відпусток і допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, службових відряджень працівникам управління, проведення оцінки виконання працівниками службових обов'язків, застосування заходів дисциплінарного впливу та дисциплінарних стягнень тощо (за винятком працівників, які належать до номенклатури посад Львівського міського голови); для заступників начальника управління визначає міру відповідальності, вирішує питання преміювання, службових відряджень, надання відпусток і допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; для керівників структурних підрозділів та інших працівників вирішує питання преміювання, службових відряджень, надання відпусток і допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Пунктами 4.1, 4.1.7., 4.1.9. та 4.1.10. Положення передбачено, що до компетенції управління належать такі повноваження: розпорядження коштами бюджету Львівської територіальної громади у межах, визначених міською радою, виконавчим комітетом і Львівським міським головою, раціональний розподіл та контроль за їхнім цільовим використанням; організація та проведення у встановленому порядку аукціонів, конкурсів, публічних закупівель, укладання договорів з підприємствами, установами, організаціями, а також іншими суб'єктами господарювання, укладення господарських та інших договорів; залучення на договірних засадах у порядку, визначеному законодавством України, коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення на будівництво, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони довкілля та історичного середовища.

Також п. п. 7.1.-7.3. Положення передбачено, що посадові особи управління повинні сумлінно виконувати свої службові обов'язки, шанобливо ставитися до громадян, керівників і співробітників, дотримуватися високої культури спілкування, не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам служби чи негативно вплинути на репутацію міської ради, її виконавчих органів та посадових осіб. Посадові особи управління несуть відповідальність згідно із законодавством України. Матеріальна шкода, задана незаконними діями чи бездіяльністю посадових осіб управління при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується у встановленому законодавством порядку.

Таким чином, ОСОБА_5 обіймала в органі місцевого самоврядування посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, тобто відповідно до примітки 1 статті 364 КК України є службовою особою.

Так, 25.11.2022 між Управлінням екології та природніх ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради в особі начальника управління ОСОБА_5 та ФОП ОСОБА_6 укладено про закупівлю послуг №25/22 від 25.11.2022 (найменування послуги: «Послуги з благоустрою та поліпшення технічного стану (очищення від намулу) водойм (ставків) розташованих на території парків Львівської міської територіальної громади: «Снопківський», «Піскові озера», «Архангела Михаїла», «Горіховий гай») (далі - Договір).

Згідно п.п. 1.1., 1.2. Договору, Виконавець зобов'язується надати Замовникові послуги, зазначені в пп. 1.2. цього Договору, в строки, на умовах та в порядку передбаченому цим Договором, а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги. Найменування послуги: Послуги з благоустрою та поліпшення технічного стану (очищення від намулу) водойм (ставків) розташованих на території парків Львівської міської територіальної громади: «Снопківський», «Піскові озера», «Архангела Михаїла», «Горіховий гай» ДК 021:2015: 90730000-3 - Відстеження, моніторинг забруднень і відновлення (далі- Послуги).

Згідно пунктів 2.1. та 2.2. Договору, виконавець (ФОП ОСОБА_6 ) зобов'язується надати передбачені предметом Договору послуги, якість яких відповідає умовам даного Договору, а в разі їх відсутності або неповноти - вимогам, що звичайно ставляться до Послуг відповідного характеру. Виконавець гарантує належну якість послуг, що надаються.

Відповідно до п.п. 3.1. та 3.3. Договору, ціна цього Договору становить 1 200 000.00 грн. (один мільйон двісті тисяч гривень 00 коп.) без пдв. Ціна цього Договору може бути зменшена за взаємною згодою Сторін та у випадках, передбачених ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та/або: у разі якщо управлінням фінансового контролю департаменту «Адміністрація міського голови» буде виявлено завищення кошторисної вартості послуг; з урахуванням фактичного плану асигнувань на 2022 рік.

Пунктами 4.1.1., 4.1.2. Договору передбачено, що Замовник приймає надані Послуги на підставі Акту приймання-передачі наданих послуг, підписаного уповноваженими представниками Сторін та скріпленого печатками Сторін (у разі використання). Виконавець надає Замовнику рахунок, Акт приймання-передачі наданих Послуг, не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним.

Виконавець у разі необхідності може надавати у поточному місяці проміжні Акти приймання-передачі наданих Послуг.

Відповідно до п.п. 5.5. - 5.9. Договору, фактом, що підтверджує передачу Виконавцем та приймання Замовником наданих у повному обсязі Послуг за цим Договором, є підписання Сторонами Акту приймання-передачі наданих Послуг (далі - Акт), який датується останнім днем надання Послуг. Акт складається Виконавцем в 2 (двох) оригінальних примірниках, які мають бути підписані, скріплені печаткою Виконавця та надані Замовнику не пізніше 2 (двох) робочих днів з дати підписання.

Замовник зобов'язаний протягом 5 (п'яти) робочих днів з дати одержання від Виконавця відповідного Акту, підписати його або направити Виконавцю письмову відмову від прийняття наданих Послуг та підписання Акту, із зазначенням переліку зауважень та виявлених недоліків у наданих Послугах та/або викладенням обставин, які унеможливлюють підписання Акту. У своїй мотивованій відмові Замовник має право визначити строк для усунення зазначених ним недоліків. При цьому визначений Замовником строк є обов'язковим для Виконавця.

Якщо Виконавець не усуне повністю та/або у строк, визначений Замовником або повідомить Замовника про неможливість усунення недоліків, визначених Замовником у відмові, та/або неможливості їх усунення у строк, що визначається згідно з п. 5.2 цього Договору, Замовник має право прийняти надані фактично Послуги, але у такому випадку вартість наданих Послуг зменшується та визначається Замовником з урахуванням недоліків у наданих Послугах.

Якщо надання Послуг Виконавцем внаслідок їх прострочення/неналежної якості часткового надання втратило інтерес для Замовника, Замовник має право розірвати цей Договір та вимагати від Виконавця відшкодування завданих збитків.

Замовник має право не підписувати Акт до моменту усунення Виконавцем недоліків та не оплачувати неякісно надані Послуги.

Згідно із пунктом 6.3.1 Договору, виконавець зобов'язаний якісно, своєчасно та у повному обсязі надати замовнику послуги, передбачені цим договором.

За результатами виконання робіт за вказаним Договором ФОП ОСОБА_6 , складено два акти виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) №1 та №2 за грудень 2022 року (від 12.12.2022 та 23.12.2022), які передано на підписання іншій стороні, а саме замовнику - начальнику управління екології та природніх ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради ОСОБА_5 , яка перебуваючи за місцем своєї роботи по АДРЕСА_2 та діючи на виконання злочинного умислу, направленого на використання з корисливих мотивів грошових коштів Управління екології та природніх ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради в інтересах ФОП ОСОБА_6 , всупереч вищевказаних Договору та Положення, зловживаючи своїми службовим становищем, безпідставно підписала та завірила відтиском печатки Управління вказані акти приймання-виконання робіт, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, підписала та завірила відтиском печатки Управління вказані акти приймання-виконання робіт, що стало підставою для оплати Управлінням екології та природніх ресурсів департаменту містобудування Львівської міської ради коштів ФОП ОСОБА_6 за виконану роботу у повному обсязі відповідно до договору №25/22 на загальну суму 1 199 989,00 грн.

Разом з тим встановлено, що у акти виконаних будівельних робіт (форми КБ-2в) за №1 та №2 за грудень 2022 року (від 12.12.2022 та 23.12.2022) включено роботу будівельної техніки (екскаватора), яка документально не підтверджена, та як наслідок призвело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 758 524,28 гривень, яку неправомірно отримав ФОП ОСОБА_6 , чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Львівській територіальній громаді в особі Львівської міської ради, тобто міському бюджету на вказану суму, що спричинило тяжкі наслідки.

Такими чином, ОСОБА_5 підозрюється у службовому підробленні, тобто у видачі службовою особою завідомо неправдивого офіційного документу, внаслідок чого спричинено тяжкі наслідки, тобто у вчиненні злочину, передбаченому ч. 2 ст. 366 КК України.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється в зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої фізичної особи, використанні службового становища, всупереч інтересам служби, яке спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом громадським інтересам, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Від прокурора та підозрюваного та його захисника надійшли клопотання,в яких вони просять слухати вказане клопотання без їх участі. Прокурор просив вказане клопотання задоволити.

Оглянувши і перевіривши надані матеріали клопотання, приходжу до наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 177 Кримінального процесуального кодексу України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Згідно з ч. 2 ст. 177 Кримінального процесуального кодексу України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

До Єдиного реєстру досудового розслідування внесені дані за вказаними вище злочинами з правовою кваліфікацією за ч.2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України та розпочато кримінальне провадження №12022141360002170 від 30.12.2022

28 лютого 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у скоєнні злочинів передбачених ч.2 ст. 364 та ч. 2 ст. 366 КК України .

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні вказаних злочинів підтверджується зібраними по кримінальному провадженню доказами, а саме:документами, вилученими на підставі ухвал слідчого судді від 06.07.2023 та 12.01.2024, висновком судово-економічної експертизи від 04.01.2024, висновком почеркознавчої експертизи від 24.01.2024, допитами свідківу даному кримінальному провадженні, іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

В ході розгляду клопотання встановлено, що ОСОБА_5 підозрюється у вчинені злочинів за найважчий з яких передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 6 років, що дає підстави вважати, що вона може не з'являтись до органів досудового розслідування, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, вчиняти інші кримінальні правопорушення.

Таким чином, враховуючи обставини, перераховані у ст. 178 КПК України, а також доведеність прокурором під час розгляду клопотання, що запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання може запобігти доведеним під час розгляду клопотання ризикам, зокрема, запобіганню спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на свідків експерта та спеціаліста підшукувати осіб,які можуть надати вигідні їй неправдиві показання, тому клопотання слідчого про застосування до ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання необхідно задовольнити та застосувати до останньої запобіжний захід - особисте зобов'язання.

Також слідчий суддя вважає за необхідне відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України, у зв'язку з обранням відносно підозрюваної запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, і доведеністю прокурором наявності всіх обставин, передбачених ч. 1 ст. 194 КПК України, зобов'язати ОСОБА_5 виконувати обов'язки передбачені ч.5 ст. 194 КПК України.

Відповідно до ст. 198 КПК України висловлені в ухвалі слідчого судді, суду за результатами розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу висновки щодо будь-яких обставин, які стосуються суті підозри, обвинувачення, не мають преюдиціального значення для суду під час судового розгляду або для слідчого чи прокурора під час цього або іншого кримінального проваджень.

Керуючись ст. ст. 3, 176, 177, 178, 179, 184, 193, 194, 196 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

клопотання слідчого СВ ЛРУП№1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 , яке погоджене з прокурором Галицької окружної прокуратури міста Львова ОСОБА_4 , про обрання запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання - задоволити в повному обсязі.

Застосувати щодо підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , запобіжний захід у виді особистого зобов'язання строком на два місяці, до 28 квітня 2024 року включно або до кінця строку досудового розслідування, якщо він спливає раніше.

Покласти на підозрювану ОСОБА_7 такі обов'язки:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду, в провадженні яких перебуватиме дане кримінальне провадження;

- не відлучатися за межі Львівської області без дозволу слідчого, прокурора, суду, в провадженні яких перебуватиме дане кримінальне провадження;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утримуватися від спілкування із свідками у даному кримінальному провадженні;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та роботи.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення. Контроль за виконанням особистого зобов'язання покласти на слідчого.

Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1