Справа № 727/1620/24
Провадження № 3/727/713/24
30 січня 2024 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Танасійчук Н.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст.130 ч.1 КУпАП ,-
В провадженні Шевченківського районного суду м.Чернівці перебувають на розгляді протоколи про адміністративні правопорушення серії ААД № 035610 від 08.02.2024 року та протокол серії ААД № 632413 від 08.02.2024 року складені відносно ОСОБА_1 за ст.130 ч.1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення від 08.02.2024р. серії ААД№035610 судом встановлено, що 07 лютого 2024 року о 23 год. 28 хв. в м. Чернівці, по вул. Золочівська, 2 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Фольцваген», д.н.з. НОМЕР_1 в стані алкогольного сп'яніння. Своїми діями порушив п. 2.9А Правил дорожнього руху України.
З протоколу про адміністративне правопорушення від 08.02.2024р. серії ААД №632413 встановлено, що 08.02.2024 року о 23 год. 33 хв. по вул. Бережанській в м. Чернівці, гр.. ОСОБА_1 керував автомобілем «Фольцваген», д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння а саме: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, поведінка що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, водій відмовився. Відмова фіксувалася працівниками поліції за допомогою технічних засобів відеозапису. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст.130 ч.1 КУпАП.
Постановою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 28.02.2024 р. об'єднано в одне провадження адміністративні справи відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за № 727/1620/24, провадження № 3/727/713/24, та справу № 727/1654/24, провадження №3/727/725/24 присвоївши об'єднаній справі номер № 727/1620/24, провадження № 3/727/713/24.
ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явився, причин неявки не пояснив. В його інтересах представник ОСОБА_2 , спрямував до суду клопотання в якому просить справу розглянути та накласти стягнення в межах ст..130 ч.1 КУпАП, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали справи по протоколу серії ААД № 035610 від 08.02.2024 рокуприходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад правопорушення передбаченого ст. 130 КУпАП, а саме порушення п 2.9А Правил дорожнього руху України, що підтверджується роздруківкою алкотестера «Драгер», згідно якої ОСОБА_1 керував автомобілем в стані алкогольного сп'яніння із результатом 0,36 проміле та висновком Чернівецького обласного наркологічного диспансеру №193 від 08.02.2024 р., згідно якого у ОСОБА_1 встановлено стан алкогольного сп'яніння.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 08.02.2024р. серії ААД №632413 судом встановлено, що 07 лютого 2024 року о 23 год. 28 хв. в м. Чернівці, по вул. Золочівська, 2 працівниками поліції було зупинено водія ОСОБА_1 який керував транспортним засобом «Фольцваген», д.н.з. НОМЕР_1 . Під час спілкуванням із ОСОБА_1 виявлено ознаки наркотичного сп'яніння і відповідно до п.12 розділу ІІ вищевказаної інструкції це є підставою для проведення огляду на визначення стану сп'яніння з метою встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння обстежуваної особи, та запропоновано пройти огляд на предмет визначення стану наявності чи відсутності наркотичного сп'яніння, в закладі охорони здоров'я, однак останній відмовився пройти такий огляд.
Статтею 130 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка перебуває у стані алкогольного наркотичного чи іншого сп'яніння, або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Згідно п. 2-4 розділу І Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735, зареєстрованого в МЮ України 11.11.2015 року за № 1413/27858 (далі Інструкції), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Як встановлено судом, згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 08.02.2024р. серії ААД№035610 підставою для огляду були виявлені у ОСОБА_1 ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: нестійка хода, розширені зіниці очей, поведінка не відповідає дійсності, запах алкоголю із ротової порожнини.
Щодо протоколу про адміністративне правопорушення від 08.02.2024р. серії ААД №632413 то згідно пункту 2.5 Правил Дорожнього руху України слідує, що водій повинен, на вимогу поліцейського, пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 12 Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу І цієї Інструкції, поліцейський направляє, цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Аналіз вказаних нормативних актів свідчить, що у разі виявлення у водія ознак наркотичного сп'яніння співробітниками поліції огляд на місці зупинки транспортного засобу не проводиться, для проведення огляду, водій відразу направляється до найближчого закладу охорони здоров'я.
Відповідно до ст.266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій.
Так, працівниками поліції під час спілкуванням із ОСОБА_1 виявлено ознаки наркотичного сп'яніння і відповідно до п.12 розділу ІІ вищевказаної інструкції це є підставою для проведення огляду на визначення стану сп'яніння з метою встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння обстежуваної особи, та запропонували пройти огляд на предмет визначення стану наявності чи відсутності наркотичного сп'яніння, в закладі охорони здоров'я, однак останній відмовився пройти такий огляд.
З дослідженого в судовому засіданні відеозапису який наданий до обох протоколів вбачається, що ОСОБА_1 транспортним засобом керував. Під час спілкування з працівниками поліції та освідування, ОСОБА_1 неодноразово вказує працівникам поліції про те, що він нічого не порушив, та після огляду на алкотестері «Драгер» та огляду в обласному наркологічному диспансері погоджується із його результатом.
Огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння проведений у відповідності до вимог ст.266 КУпАП, «Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС та МОЗ України від 09.11.2015 року за №1452/735(далі-Інструкція)
На підставі викладеного, суд вважає, що досліджені докази є послідовними, взаємоузгодженими та у своїй сукупності поза розумним сумнівом підтверджують, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, чим порушив вимоги п.2.9а ПДР, а згідно протоколу серії ААД №632413 відмовився пройти огляд для визначення стану сп'яніння своїми діями вчинивши адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
Відповідно до положень ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника (вік, соціальне положення, майновий стан), ступінь його вини, відношення до скоєного адміністративного правопорушення, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи викладене, слід визнати ОСОБА_1 винуватим у вчинені адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130 КУпАП, на підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП, призначити йому адміністративне стягнення в межах санкції тобто у вигляді штрафу у розмірі 17 000 гривень з позбавлення права керувати транспортними засобами на 1 (один) рік.
Згідно ст.. 40-1 КпАП України судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, 130, 221, 283, 284 КпАП України, суд, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ст.. ст.130 ч.1 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в сумі 17 000 гривень 00 коп. з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів строком на 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернівецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її оголошення.
Суддя: Танасійчук Н.М.