Рішення від 29.02.2024 по справі 714/1616/23

Справа № 2/714/83/23

ЄУН: 714/1616/23

ЗАОЧНЕРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"29" лютого 2024 р. м.Герца

Герцаївський районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді Костишин Н.Я.

секретар судового засідання Ротар М.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Герца цивільну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої житлової субсидії,-

ВСТАНОВИВ:

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області Скрипник М.В. звернулася в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірну виплаченої житлової субсидії.

В позові вказує, що 24.07.2017 р. року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Герцаївської районної державної із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією.

Призначення житлової субсидії здійснено на підставі заяви та заповненої декларації до Герцаївської РДА.

Згідно з поданою заявою у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміна у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають), зміна в переліку отриманих житлово комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн.), заявник зобов'язується протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення.

Згідно з рішеннями Герцаївської РДА відповідачу призначено субсидію на період з 01.10.2015 р. по вересень 2016 р. на загальну суму 25 071,07 грн.

З рішення про призначення субсидії вбачається, що в розрахунок субсидії брались доходи членів сім'ї, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Під час перевірки інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги 04.07.2021 р. Герцаївською РДА виявлено, що за ОСОБА_1 зареєстровані наступні транспортні засоби: 23.08.2017 р. транспортний засіб марки Volkswagen Tiguan 2012 року випуску, вартість невідома; 01.01.2015 р. здійснена купівля транспортного засобу марки Mersedes-Benz А-140, вартість якого перевищує 50 тисяч грн.

Про дані обставини ОСОБА_1 не повідомляв, документи щодо припинення призначення субсидії не надавав.

Посилається на те, що 16.09.2022 р. КМУ затверджено Постанову №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України», якою зокрема доручено Пенсійному фонду України: - з 01.10.2022 р. виплату та з 01.12.2022 р. призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; - продовжити утримання сум надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах рад, згідно з актами приймання передачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій; - надати до 01.12.2022 р. доступ Національній соціальній сервісній службі та її територіальним органам до інформації про призначення та виплату житлових субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, які оброблюються в інформаційних системах, що адмініструються Пенсійним фондом України. Тобто, повноваження стосовно призначення житлових субсидій з 01.12.2022 р. передано органу Пенсійного фонду України.

Згідно Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, затверджених Постановою №1041 призначення житлових субсидій здійснюється: до 30 листопада 2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення; починаючи з 01.12.2022 р. - органами Пенсійного фонду України.

Головне управління листом від 07.12.2023 р. за №2400-0801-8/51052 звернулося до ОСОБА_1 щодо повернення надмірну виплачених коштів у вигляді житлової субсидії на загальну в суму 25 071,07 грн. Однак жодних дій щодо повернення в добровільному порядку коштів відповідачем не вчинено.

Вважає, що оскільки відповідач не повідомив про обставини, які вплинули на отримання житлової субсидії, що призвело до переплати коштів у виді житлової субсидії на загальну суму 25 071,07 грн., з нього необхідно стягнути надміру виплачені бюджетні кошти в судовому порядку.

Просила стягнути з ОСОБА_1 на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 25 071,07 грн. надміру виплачених коштів у виді житлової субсидії за період з 01.10.2015 р. по 30.09.2016 р., а також понесені позивачем судові витрати.

Представник позивача в судове засідання не з'явилася, до суду надіслала клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, в якому зазначає, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить суд їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся у встановленому законом порядку, причини неявки суду не повідомив, відзив на позов не подав.

Відповідно до ст.280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.За таких обставин суд вважає за можливе справу розглядати по суті за відсутності сторін, на підставі наявних в справі доказів з ухваленням заочного рішення.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.

Згідно ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідного до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів , поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що 24.07.2017 р. відповідач ОСОБА_4 звернувся до Управління соціального захисту населення Герцаївської районної державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.

Відповідно до декларації про доходи і витрати осіб, що звернулися за призначенням житлової субсидії, яку підписав та надав до Герцаївської РДА відповідач 24.07.2017 р. вказував, що до складу його домогосподарства належать: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Згідно з рішенням Герцаївської РДА відповідачу призначено субсидію на період з 01.10.2015 р. по вересень 2016 р. на загальну суму 25 071,07 грн.

У рішенні про призначення субсидії зазначено, що в розрахунок субсидії брались доходи членів сім'ї, а саме: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Під час перевірки інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги, виявлено, що за ОСОБА_1 зареєстровані наступні транспортні засоби: 23.08.2017 р. транспортний засіб марки Volkswagen Tiguan 2012 року випуску, вартість невідома, 01.01.2015 р. здійснена купівля транспортного засобу марки Mersedes-Benz А-140, вартість якого перевищує 50 тисяч грн.

Про дані зміни ОСОБА_1 не повідомів.

Відповідно до абзацу 4, 5 пункту 119 «Положення про порядок призначення житлових субсидій» затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р. №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (з внесеними змінами та доповненнями) (далі - Положення) надання раніше призначеної субсидії припиняється у разі, коли: - у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; - громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Згідно абзаців 1,2,4 пп.4 п.14 Положення субсидія не призначається, якщо будь-хто із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має у власності: транспортний засіб, що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку, з року випуску якого минуло менше п'яти років (крім мопеда і причепа); більше ніж один транспортний засіб, що підлягає реєстрації в установленому законодавством порядку, з року випуску якого минуло менше ніж 15 років (крім мопеда і причепа); наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації.

Також, відповідачу направлялися письмові повідомлення про повернення надміру виплачених бюджетних кошів в сумі 25 071,07 грн., однак відповідач жодних дій по їх поверненню в добровільному порядку не вчиняє.

Відповідно п.20 Положення сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

Якщо фізична особа не повернула добровільно надміру виплачені суми, вони стягуються в судовому порядку на підставі заяви органу праці та соціального захисту населення, що призначив компенсацію.

Відповідно до Постанови КМУ №1041 від 16.09.2022 р. «Про деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України» постановлено Пенсійному фонду України: - забезпечити з 01.10.2022 р. виплату та з 01.12.2022 р. призначення житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; - продовжити утримання сум надміру виплачених житлових субсидій, рішення про які прийнято структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій (військових адміністрацій), виконавчих органів міських, районних у містах рад, згідно з актами прийманняпередачі відповідних справ про одержувачів житлових субсидій; - надати до 01.12.2022 р. доступ Національній соціальній сервісній службі та її територіальним органам до інформації про призначення та виплату житлових субсидій і пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, які оброблюються в інформаційних системах, що адмініструються Пенсійним фондом України. Таким чином повноваження стосовно призначення житлових субсидій з 01.12.2022 р. передано органу Пенсійного фонду України.

Згідно Змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, затверджених Постановою №1041 призначення житлових субсидій здійснюється: до 30.11.2022 р. включно - структурними підрозділами з питань соціального захисту населення; починаючи з 01.12.2022 р. - органами Пенсійного фонду України. Контроль за правильністю призначення і виплати житлових субсидій здійснює Нацсоцслужба та її територіальні органи. Заяви про призначення та надання житлової субсидії за формою згідно з додатком 1 з необхідними документами та/або відомостями приймаються від громадян: структурними підрозділами з питань соціального захисту населення - до 30.11.2022 р. включно в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний вебпортал електронних послуг (далі - Портал Дія); органами Пенсійного фонду України починаючи з 01.12.2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України, засобами Порталу Дія).

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області згідно акту приймання передачі даних про одержувачів житлових субсидій, по яких прийнято рішення про утримання сум надміру виплачених житлових субсидій від 21.12.2022 р. №2, прийняло на облік переплату по надміру виплаченій ОСОБА_1 житлової субсидії в сумі 25 071,07 грн. за період з 01.10.2015 р. по 30.09.2016 р.

Головне управління листом від 07.12.2023 р. за №2400-1801-8/51052 звернулося до ОСОБА_1 щодо повернення надмірну виплачених коштів у виді житлової субсидії на загальну в суму 25 071,07 грн. Однак жодних дій щодо повернення в добровільному порядку коштів відповідачем не вчинено.

Відповідно до п.49 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

На підставі ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Таким чином, суд вважає, що оскільки відповідач не повідомив про обставини на отримання житлової субсидії, що призвело до переплати коштів у виді житлової субсидії, з нього необхідно стягнути надміру виплачені бюджетні кошти в судовому порядку.

Відповідно до ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до роз'яснень, викладених в п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №6 від 27.02.1992 р. «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв'язок та є вина зазначеної особи.

Відповідно до ч.4 п.13 вищенаведеного Положення, громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до п.20 вказано Положення надання субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.

Про наведене вказує і правова позиція Верховного Суду (справа №598/1874/16-ц, від 04.07.2018 р.).

За таких обставин, суд доходить висновку, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої йому державної допомоги є правомірними.

Відповідно до ст.141 ЦПК України необхідно стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2 147,20 грн.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 р. №848, ст.ст.1166, ст.ст.12, 81, 141, 223, 247, 259, 263, 265, 268, 280 - 282 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, р/р НОМЕР_2 в АТ «Ощадбанк», МФО 300465, одержувач - Пенсійний фонду України, код ЄДРПОУ 00035323 - 25 071,07 грн. (двадцять п'ять тисяч сімдесят одну гривню 07 коп.) надміру виплачених коштів у виді житлової субсидії за період з 01.10.2015 р. по 30.09.2016 р. та судовий збір в сумі 2 147,20 грн. (дві тисячі сто сорок сім гривень 20 коп.)

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження починається відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому ЦПК України.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя