Рішення від 19.02.2024 по справі 372/4210/23

Справа № 372/4210/23

Провадження № 2-247/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2024 року м.Обухів

Обухівський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Зінченко О.М.,

за участі секретаря Григор'єва К.О.,

представників Обухов В.В. , Бойко Ю.А.,

розглянувши у приміщенні Обухівського районного суду Київської області у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Приватного підприємства «Обухівміськвторресурси» до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надані послуги із вивезення побутових відходів,

ВСТАНОВИВ:

05.09.2023 року ПП «Обухівміськвторресурси» звернулось до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за надані послуги із вивезення побутових відходів.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрований і проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Послуги з вивезення надаються ПП з 1 жовтня 2016 року на підставі договору на вивезення побутових відходів, щорічно опублікованому в офіційному друкованому засобі масової інформації Обухівської міської ради - газеті «Обухівські вісті» № 37(708) від 24 вересня 2016 року; в газеті «Обухівські вісті» № 28 (750) від 22 липня 2017 року; в газеті «Обухівські вісті» № 2 (825) від 18 січня 2019 року, а також на власному веб-сайті. Відповідач у справі не надав будь-яких заяв про незгоду з умовами опублікованого договору. В той же час, відповідач, який проживає за вищевказаною адресою та є споживачем послуг, які надає позивач, починаючи із 01 березня 2017 року по 30 червня 2023 року не здійснив оплату вищевказаних послуг, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість на загальну суму 4956 грн. 42 коп.

Позивач просив суд стягнути з відповідача на свою користь борг за послуги з вивезення побутових відходів у вищевказаному розмірі та судові витрати у вигляді судового збору.

Ухвалою судді від 19.10.2023 року відкрито провадження по справі та призначено до судового розгляду.

03.11.2023 р. та 15.01.2024 р. до суду від відповідача ОСОБА_2 надійшли відзиви на позовну заяву, в яких він вказав, що 29.11.2020 р. відповідач уклав договір з ТОВ «Чисте місто ЛТД» №8-Д про надання послуг з вивезення та утилізації твердих побутових відходів та сплачує послуги по фактично наданим послугам щодо вивозу та утилізації побутового сміття у безготівковій формі. Даний договір діє по даний час. ПП «Обухівміськвторресурси» жодного разу не надавало відповідачу послуг із вивезення твердого побутових відходів. Відповідач письмово повідомляв позивача, що він не користується його послугами, між ним та ТОВ «Чисте місто ЛТД» укладено договір №8-Д про надання послуг з вивезення та утилізації твердих побутових відходів, та просив скасувати нарахування за невиконані роботи та в подальшому не виставляти рахунки за послуги. В зв'язку з цим відповідач просив суд поновити процесуальні строки подачі даного відзиву, відмовити у задоволенні позовних вимог.

31.01.2024 р. до суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву , згідно яких ТОВ «Чисте місто ЛТД» не має статусу «виконавця послуги з вивезення побутових відходів» та відповідно не може бути учасником правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг, а тому не може надавати відповідачу та іншим споживачам на території Обухівської міської територіальної громади комунальну послугу з вивезення побутових відходів, а останні не можуть обґрунтовано стверджувати про отримання такої послуги. Законодавчі вимоги в частині обов'язковості укладання договору саме з визначеним виконавцем послуги вказують на те, що свобода договору, у даному випадку є обмеженою. Затверджений графік вивезення побутових відходів, встановлені органом місцевого самоврядування норми вивезення побутових відходів, тарифи та відсутність претензій (скарг) відповідача щодо неотримання графіку є належними, допустимими та доказами в рахунок підтвердження надання позивачем послуг з вивезення побутових відходів та користування такими послугами відповідачем, що спростовує доводи останніх про недоведеність позивачем факту надання послуг з огляду на відсутність в матеріалах справи Актів виконаних робіт або Актів звірки розрахунків. Послуга в селі Дерев'яна відповідно до затвердженого графіку надається кожної п'ятниці. Порядок надання комунальної послуги з поводження з побутовими відходами передбачає обов'язкову наявність затвердженого органом місцевого самоврядування тарифу. Матеріали справи не містять доказів того, що у своїй діяльності ТОВ «Чисте місто ЛТД» використовує затверджені органом місцевого самоврядування тарифи. Згідно п.9.1. 10.1 Договору з ТОВ «Чисте місто ЛТД» строк договору, якщо враховувати відсутність відмови сторони від нього, закінчився 31 грудня 2022 р., належних доказів на продовження його строку відповідачем не надано. З наданих квитанцій, враховуючи умови договору та відсутність встановленого тарифу на послугу, не можливо пересвідчитися в тому, що оплати були здійснені відповідачем саме відповідно до тарифу, встановлених норм та за весь об'єм побутових відходів, що утворюються у домогосподарстві відповідача та в процесі життєдіяльності всіх зареєстрованих та проживаючих осіб за вказаною адресою. В зв'язку з чим представник позивача просив задовольнити вимоги позовної заяви у повному обсязі.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. ТОВ «Чисте місто ЛТД» не є виконавцем послуг. Просив суд стягнути з відповідача заборгованість з надання послуг з вивезення побутових відходів в розмірі 4956,42 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684,00 грн.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнав, квитанції на оплату почали приходили з 2020 р. Він не згодний з позовом, послугами позивача не користується. Він уклав договір з ТОВ «Чисте місто ЛТД».

Суд, вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши письмові докази вважає, позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.1 ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно ч.2 ст.77 ЦПК Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення . Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Згідно ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Судом встановлені наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.

Рішенням Обухівської міської ради № 223-12-УІI від 28.07.2016 «Про визначення переможця конкурсу на вивезення побутових відходів для мешканців приватного сектору на території Обухівської міської ради» виконавцем послуги із вивезення побутових відходів для мешканців приватного сектору території Обухівської міської ради визначено Приватне підприємство «Обухівміськвторресурси».

30.09.2016 між Виконавчим комітетом Обухівської міської ради ( замовник) та ПП «Обухівміськвторресурси» (виконавець) був укладений договір б/н «Про надання послуг із вивезення, утилізації твердих побутових відходів на території Обухівської міської ради: приватної садибної забудови міста Обухова, сіл Теценки та Ленди», відповідно до якого позивач зобов'язався, згідно затвердженого графіку, надавати послуги із вивезення побутових відходів на території Обухівської міської ради: приватної садибної забудови міста Обухова, сіл Теценки та Ленди. Відповідно до розділу 8 договору, фінансове забезпечення господарської діяльності виконавця забезпечується за рахунок грошових коштів, які надходять від споживачів. Вказаний договір набрав чинності 01.10.2016.

Відповідно до п. 1 вказаного договору, виконавець (ПП «Обухівміськвторресурси») зобов'язується згідно з графіком надавати послуги з вивезення відходів на території Обухівської міської ради: приватної садибної забудови міста Обухова, сіл Таценки та Ленди, за видами відходів: твердих побутових відходів, великогабаритних відходів, будівельних (ремонтних) відходів, небезпечних відходів у складі побутових відходів, утворень вуличного змету та відходів з площі зеленого насадження на прибудинковій території, а замовник (Виконавчий комітет Обухівської міської ради) зобов'язується виконати обов'язки, передбачені цим договором.

Згідно умов п. 2 цього договору, адміністративні межі Обухівської міської ради. Площа - 766 га, протяжність вулиць 111, 7 км. (а.13)

Відповідно до п.1 ч.7 договору від 30.09.2016, виконавець зобов'язується укласти договори з мешканцями приватної садибної забудови міста Обухова, сіл Таценки та Ленди про надання послуг з вивезення побутових відходів, згідно з вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 року №1070 «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів». (а.с.14)

У відповідності до ст. 35-1 Закону України «Про відходи» та ст. 20,21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» позивачем було розміщено 24 вересня 2016 року в газеті «Обухівські вісті» №37 (708), в газеті «Обухівські вісті» №28 (750) від 22 липня 2017 року та газеті «Обухівські вісті» №2 (825) від 18.01.2019 року публічну оферту договору про надання послуг з вивезення побутових відходів. (а.с.11-13)

Крім того позивач визначений «виконавцем послуг із вивезення побутових відходів» на території Обухівської міської територіальної громади, відповідно до рішень виконавчого комітету Обухівської міської ради:

- №157 від 03.03.2020 р. «Про забезпечення збирання, транспортування, утилізації побутових відходів на території Обухівської міської об'єднаної територіальної громади, в селах Нещерів та Дерев'яна»;

- №310-10-VII від 27.05.2021 р. «Про забезпечення переможця конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Обухівської міської територіальної громади у селах: Григорівка, Гусачівка, Матяшівка, Германівка, Деремезна, Долина, Макарівка, Копачів, Застугна, Шевченкове, Красна Слобідка, Безіменне, Красне Перше, Козіївка, Мала Вільшаниця, Степок, Перегонівка, Перше Травня, Семенівка, Кулі, Дерев'яна, Нещерів»;

- №216 від 02.08.2022 р. «Про введення в дію рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу з визначення виконавця послуг з вивезення побутових відходів на території Обухівської міської територіальної громади у селах: Григорівка, Гусачівка, Матяшівка, Германівка, Деремезна, Долина, Макарівка, Копачів, Застугна, Шевченкове, Красна Слобідка, Безіменне, Красне Перше, Козіївка, Мала Вільшаниця, Степок, Перегонівка, Перше Травня, Семенівка, Кулі, Дерев'яна, Нещерів»;

Відповідно до прийнятих рішень між позивачем та Виконавчим комітетом Обухівської міської ради було укладені:

- додаткова угода №1 від 03.03.2020 р. до Договору про надання послуг з вивезення, утилізації твердих побутових відходів на території Обухівської міської ради: приватної забудови м.Обухів, сіл Таценки та Ленди від 30.09.2016 р.;

- договір б/н від 28.05.2021 р. «Про надання послуг з вивезення побутових відходів на території Обухівської міської територіальної громади у селах: Григорівка, Гусачівка, Матяшівка, Германівка, Деремезна, Долина, Макарівка, Копачів, Застугна, Шевченкове, Красна Слобідка, Безіменне, Красне Перше, Козіївка, Мала Вільшаниця, Степок, Перегонівка, Перше Травня, Семенівка, Кулі, Дерев'яна, Нещерів»;

-договір б/н від 04.08.2022 р. «Про надання послуг з вивезення побутових відходів на території Обухівської міської територіальної громади у селах: Григорівка, Гусачівка, Матяшівка, Германівка, Деремезна, Долина, Макарівка, Копачів, Застугна, Шевченкове, Красна Слобідка, Безіменне, Красне Перше, Козіївка, Мала Вільшаниця, Степок, Перегонівка, Перше Травня, Семенівка, Кулі, Дерев'яна, Нещерів».

З додатку №3 до договору Графіку вивезення побутових відходів ПП «Обухівміськвторресурси» з об'єктів утворення таких відходів, розміщених у межах його території обслуговування вбачається, що вивезення побутових відходів в АДРЕСА_1 , де проживає відповідач ОСОБА_2 здійснюється щотижня в п'ятницю.

Порядок надання комунальної послуги з поводженням з побутовими відходами передбачає обов'язкову наявність затвердженого органом місцевого самоврядування тарифу.

Тарифи на послугу позивача є затвердженими відповідними рішеннями виконавчого комітету Обухівської міської ради:

-№529 від 08.10.2020 р. «Про встановлення Приватному підприємству «Обухівміськвторресурси» про встановлення тарифі на послуги поводження з побутовими відходами на території Обухівської міської об'єднаної територіальної громади»;

-№08 від 11.01.2022 р. «Про встановлення Приватному підприємству «Обухівміськвторресурси» тарифі на послуги поводження з побутовими відходами на території Обухівської міської об'єднаної територіальної громади у селах: Григорівка, Гусачівка, Матяшівка, Германівка, Деремезна, Долина, Макарівка, Копачів, Застугна, Шевченкове, Красна Слобідка, Безіменне, Красне Перше, Козіївка, Мала Вільшаниця, Степок, Перегонівка, Перше Травня, Семенівка, Кулі, Дерев'яна, Нещерів»;

-№267 від 04.10.2022 р. «Про встановлення Приватному підприємству «Обухівміськвторресурси» тарифі на послуги поводження з побутовими відходами на території Обухівської міської об'єднаної територіальної громади у селах: Григорівка, Гусачівка, Матяшівка, Германівка, Деремезна, Долина, Макарівка, Копачів, Застугна, Шевченкове, Красна Слобідка, Безіменне, Красне Перше, Козіївка, Мала Вільшаниця, Степок, Перегонівка, Перше Травня, Семенівка, Кулі, Дерев'яна, Нещерів», який діє на даний час.

-Згідно додатку №1 до розрахунку суми заборгованості, відповідач за період з 01.11.2017 року по 30.06.2023 року має заборгованість перед позивачем по оплаті наданих послуг на загальну суму 4956,42 грн. (а.с.6)

- З копії довідки №14_2 від 21.05.2021 р. за адресою: АДРЕСА_1 , знаходиться будинок власником якого є ОСОБА_2 . За даною адресою зареєстровані ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 . ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 (а.с.7)

Відповідач ОСОБА_2 свої заперечення проти позову обґрунтував тим, що 29.11.2020 р між ним та ТОВ «Чисте місто ЛТД» укладено договір №8-Д про надання послуг з вивезення та утилізації твердих побутових відходів. Договір діє з 29.11.2020 р. по 31.12.2021 р. Договір вважається таким, що продовжений на 1 рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії жодна зі сторін не заявила про відмову від договору або про його перегляд. (а.с.50-51)

Відповідач надав суду роздруківки з банківського рахунку Ощадбанк, дублікат квитанції АТ КБ «Приватбанк», призначення платежу вивіз сміття договір 8-Д від 29.11.2020 р. (а.с.52-55)

27.08.2020 р. та 16.12.2020 р. відповідач звертався до Генерального директора ПП «Обухівміськвторресурси» ОСОБА_9 з заявами в яких повідомив, що він з січня по серпень 2020 р. не користування послугами позивача і не має наміру ними користуватися, та уклав договір з ТОВ «Чисте місто ЛТД» (а.с.64-65)

З копії супровідного листа вх.1904 від 10.01.2024 р. вбачається, що ОСОБА_2 подав ПП «Обухівміськвторресурси» Акти-претензії про ненадання послуг із вивезення та утилізації побутового сміття від 03.01.2022 р., 06.06.2022 р., 03.01.2023 р., 03.12.2022 р., 04.02.2023 р., 02.03.2023 р., 03.04.2023 р., 03.05.2023 р., 05.07.2021 р., 02.08.2021 р., 05.09.2021 р., 02.01.2021 р., 02.06.2023 р. (а.с. 56-63)

Однак, як зазначалося вище єдиним виконавцем послуги із вивезення побутових відходів для мешканців приватного сектору території Обухівської міської територіальної громади у селі Дерев'яна визначено Приватне підприємство «Обухівміськвторресурси».

Отже доводи відповідача ОСОБА_2 про неотримання такої послуги від ТОВ «Обухівміськвторресурси» є необґрунтованими.

ТОВ «Чисте місто ЛТД», не має статусу «виконавця послуги з вивезення побутових відходів», а відповідно не може бути учасником правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг, відповідно до ЗУ «Житлово-комунальні послуги» не може надавати відповідачу та іншим споживачам на території Обухівської міської територіальної громади комунальні послуги з вивезення побутових відходів.

Надані відповідачем суду копії договору з ТОВ «Чисте місто ЛТД», роздруківок з Ощадбанку, заяв на ім'я Генерального директора ПП «Обухівміськвторресурси» та Актів-претензії про ненадання послуг із вивезення та утилізації побутового сміття, суд оцінює критично, як намагання відповідача ОСОБА_2 уникнути стягнення заборгованості за послуги з вивезення побутових відходів.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), до комунальних послуг, серед інших, належить вивезення побутових відходів.

Відповідно до ст. 19 даного Закону відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.

Відповідно до ст.20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором, а споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Згідно зі ст. 26 Закону договір на надання житлово-комунальних послуг набирає чинності з моменту його укладення. Істотні умовами договору на надання житлово-комунальних послуг визначені ч. 1 ст. 26 вказаного Закону.

Відповідно до ст. 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).

Згідно зі ст. 634 ЦК України, договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.

Згідно з частинами першою, другою статті 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Реклама або інші пропозиції, адресовані невизначеному колу осіб, є запрошенням робити пропозиції укласти договір, якщо інше не вказано у рекламі або інших пропозиціях.

Відповідно до статті 642 ЦК України відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною. Якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом. Особа, яка прийняла пропозицію, може відкликати свою відповідь про її прийняття, повідомивши про це особу, яка зробила пропозицію укласти договір, до моменту або в момент одержання нею відповіді про прийняття пропозиції.

Конклюдентні дії є акцептом, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Таким чином, договір про надання послуг з вивезення побутових відходів є укладеним з моменту, коли споживач акцептував пропозицію офертанта повністю та без застережень або у вигляді конклюдентних дій прийняв оферту, або за умови передбачення у договорі або законі не висловив заперечень проти договору (мовчання).

Договір з вивезення відходів містить в собі також елементи договору приєднання (стаття 634 ЦК України), оскільки договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.

Вивезення відходів є видом житлово-комунальних послуг, що надаються мешканцям певної адміністративно-територіальної одиниці і на ці правовідносини розповсюджується Закон України «Про житлово-комунальні послуги».

Цим законом зокрема, передбачено, що споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору; оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом (частина третя пункт 1 та 5 статті 20).

Такі положення Закону України «Про житлово- комунальні послуги» свідчать про обов'язковість договору щодо житлово-комунальних послуг для споживача та не можливість споживача відмовитись від укладання договору (за виключенням у випадках встановлених законом та у порядку встановленому законом), зокрема договору про вивезення відходів. За таких обставин, прийняття оферти виконавця послуг з вивезення відходів може бути у вигляді мовчання.

Згідно з пунктом б частини першої статті 15 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов'язані вносити в установленому порядку плату за користування послугами з вивезення побутових відходів.

У частинах другій та третій статті 35-1 Закону України «Про відходи» передбачено, що власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

На виконання зазначеного закону прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 року № 1070 про затвердження «Правил надання послуг з поводження з побутовими відходами», за положеннями пунктів 6-13 цієї постанови визначення норми вивозу відходів, контроль якості послуг, графік надання послуг визначається замовником послуг- органом місцевого самоврядування, а оплата за послуги здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року № 1010.

Системне тлумачення вказаних норм свідчить, що на фізичних осіб покладено законодавчий обов'язок укласти договір та вносити плату за користування послугами з вивезення побутових відходів; а тому у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору про вивезення відходів або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.

Вказана позиція знайшла своє відображення у постанові Верховного Суду від 22 лютого 2018 року справа № 641/2634/16-ц, провадження № 61-4824св18.

Таким чином, в судовому засіданні, встановлено, що ПП «Обухівміськвторресурси» в якості пропозиції для підписання споживачами в газеті «Обухівські вісті» від 24 вересня 2016 року №37 (708) та від 22 липня 2017 року та газеті «Обухівські вісті» №2 (825) від 18.01.2019 був опублікований публічний договір про надання послуг з вивезення побутових відходів.

Отже, відповідно до вимог закону ПП «Обухівміськвторресурси» направило оферту (опублікований у примірнику газети «Обухівські вісті» договір про надання послуг із вивезення побутових відходів, який було доставлено відповідачу).

Відповідно до частини третьої статті 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» процедура погодження умов договору відбувається протягом одного місяця з дня внесення проекту договору однією із сторін.

Згідно з частиною третьою статті 205 ЦК України визначено, що у випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.

У матеріалах справи відсутні докази того, що протягом одного місяця з дня опублікування позивачем у засобах масової інформації проекту договору (публічної оферти), відповідач у письмовому вигляді повідомляв ПП «Обухівміськвторресурси» про свою відмову укласти договір чи про свою незгоду з умовами опублікованого договору, а отже, така публічна оферта вважається погодженою та прийнятою (акцептованою) відповідачем.

Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

За змістом ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Аналізуючи встановлені дійсні обставини справи, досліджені судом докази та вимоги матеріального прав, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача щодо доведеності факту укладення договору позивача з відповідачем, факту надання позивачем послуг із вивезення побутових відходів відповідачеві не спростований, а також факту споживання відповідачем послуг, наданих позивачем.

Відносно доводів відповідача ОСОБА_2 про наявність укладеного договору про надання послуг з вивезення та утилізації побутових відходів із ТОВ «Чисте місто ЛТД» суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції 2017 року (діє з 01 травня 2019 року) виконавцем комунальної послуги з поводження з побутовими відходами є суб'єкт господарювання визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.

Згідно ч. 3 ст. 35-1 Закону України «Про відходи», виконавця послуг з вивезення побутових відходів визначає орган місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Послуга із вивезення побутових відходів в силу положень п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції 2004 року (діяла до 01 травня 2019 року) та послуга з поводження з побутовими відходами, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції 2017 року (діє з 01 травня 2019 року), відноситься до комунальної послуги і за приписами ст. 16 згаданих Законів України, мають надаватися на безперервній (систематичній) основі відповідно до встановлених Правил.

Системний аналіз наведених норм чинного законодавства чітко вказує на те, що в контексті житлово-комунальних правовідносин, суб'єктом - виконавцем комунальної послуги із вивезення побутових відходів (поводження з побутовими відходами) може вважатися лише той суб'єкт господарювання, який визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку, зокрема органом місцевого самоврядування, відповідно до ч. 3 ст. 35-1 Закону України «Про відходи», п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції 2004 року (діяла до 01 травня 2019 року) та Порядку визначення на конкурсних засадах виконавця послуги із вивезення побутових відходів, затвердженого постановою КМУ № 1173 від 16 листопада 2011 року «Питання надання послуг із вивезення побутових відходів».

За таких обставин, відповідач ОСОБА_2 зобов'язаний сплачувати вартість послуг, пов'язаних із вивезенням побутових відходів, які здійснює ПП, за тарифами визначеними органом місцевого самоврядування на підставі Постанови КМУ.

Внаслідок невиконання вказаного зобов'язання виникла заборгованість відповідача перед позивачем, що підлягає стягненню у розмірі, визначеному виконавцем на підставі тарифів, затверджених органом місцевого самоврядування і який останнім не спростовано.

Позивач просив відповідно до статті 526 ЦК України та пункту б частини першої статті 15 Закону України «Про відходи» стягнути з відповідача плату за користування послугами з вивезення побутових відходів у розмірі 4956 грн. 42 коп.

Інші розрахунки у матеріалах справи відсутні, а тому суд виходить саме з цих розрахунків.

Згідно зі статті 141 ЦПК України судові витрати у вигляді судового збору підлягають стягненню із відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 4, 10, 76, 81,141, 259, 264-265, 268, 273 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Приватного підприємства «Обухівміськвторресурси» задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Приватного підприємства «Обухівміськвторресурси», код ЄДРПОУ 321552706 заборгованість за надані послуги з вивезення побутових відходів за період з 01 березня 2017 року по 30 червня 2023 року в розмірі 4956, грн.. 42 коп..

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Приватного підприємства «Обухівміськвторресурси», код ЄДРПОУ 321552706, сплачений позивач при зверненні до суду судовий збір в розмірі 2684 грн. 00 коп..

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 28.02.2024.

Суддя О.М.Зінченко