Справа № 750/2840/24
Провадження № 3/750/1146/24
29 лютого 2024 року м.Чернігів
Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Лямзіна Н.Ю., розглянувши в ході підготовки до розгляду матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 156 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, мешканця АДРЕСА_1 , -
До Деснянського районного суду м. Чернігова, повторно, після повернення з доопрацювання, від начальника ЧРУП ГУНП в Чернігівській області надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, 14.12.2023 о 12:00 год. по пр. Миру, 203, ОСОБА_1 здійснював роздрібну торгівлю тютюновими виробами на вулиці з рук без марок акцизного податку, а саме реалізовував фасовані в одноразові пачки цигарки: Sobranie -10 пачок по 20 сигарет, ціна 50 грн., KOMPLIMENT - 26 пачок в пачці 20 шт., вартість однієї 50 грн., LIFA - 10 пачок в пачці 20 шт., вартість однієї пачки 50 грн., Kemel - 9 пачок в пачці 20 шт., вартість однієї пачки 50 грн., Bond - 18 пачок в пачці 20 шт., ціна однієї пачки 55 грн., Focus 10 пачок в пачці 20 шт., ціна однієї - 45 грн., Brut 26 пачок в пачці 20 шт., вартість однієї пачки 40 грн., DESERT - 8 пачок в пачці 20 шт., вартість однієї пачки 40 грн., Marvel 8 пачок в пачці 20 шт., вартість однієї пачки 50 грн., Parlament 10 пачок в пачці 20 шт., вартість однієї пачки 55 грн., Marldoro - 5 пачок в пачці 20 шт., вартість однієї пачки 50 грн., чим порушив вимоги Закону України «Про державне регулювання виробництва обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів», за що відповідальність передбачена ч.3 ст. 156 КУпАП.
Згідно постанови Деснянського районного суду м. Чернігова від 08.02.2024 (справа № 750/18371/23, провадження № 3/750/262/24) протокол про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 156 КУпАП з доданими до нього матеріалами направлявся до ЧРУП ГУНП в Чернігівській області для належного оформлення, в зв'язку з тим, що у протоколі про адміністративне правопорушення не викладено всіх елементів складу правопорушення, яке передбачає відповідальність за ч.3 ст. 156 КУпАП, а сааме не зазначено об'єктивну сторону адміністративного правопорушення з урахуванням особливостей диспозиції ч.3 ст. 156 КУпАП: не вказано кому ОСОБА_1 здійснював продаж тютюнових виробів, в якій кількості, за якою ціною, з огляду й на письмові пояснення останнього, які долучені до протоколу, відповідно до яких зазначено, що «продаж не проводив, тільки охороняв», у протоколі також відсутні будь-які дані щодо отримання ОСОБА_1 грошей від продажу тютюнових виробів, тобто виручки, яка відповідно до ч.3 ст. 156 КУпАП повинна бути конфіскована, у разі визнання особи винною у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення.
Окрім того, в матеріалах справи відсутні відомості про вилучення предметів торгівлі (цигарок), як то акту огляду та вилучення речей, квитанції тощо з зазначенням найменування та кількості таких предметів, а наявна лише розписка про зобов'язання ОСОБА_1 їх зберігати до рішення суду та не реалізовувати такі, з якої неможливо встановити де такі предмети торгівлі наразі перебувають.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Крім того, диспозиція ч. 3 ст. 156 КУпАП в частині здійснення торгівлі тютюновими виробами у приміщеннях або на територіях, заборонених законом, відсилає до інших законів, якими передбачено заборона. Разом з тим, протокол не містить конкретної норми закону, якою передбачено заборону здійснення торгівлі тютюновими виробами у певних приміщеннях або на певних територіях.
Однак, після того як протокол про адміністративне правопорушення повернувся до суду після доопрацювання, вказані недоліки усунуті не були.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає.
Після доопрацювання адміністративні матеріали у відношенні ОСОБА_1 повернулися до суду без виправлення недоліків, зазначених у постанові судді від 08.02.2024, у зв'язку з чим матеріали про адміністративне правопорушення підлягають повторному поверненню для належного оформлення органу, що склав вказаний протокол.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 268, 283, 294 КУпАП, суд
Повернути протокол з доданими матеріалами про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 156 КУпАП відносно ОСОБА_1 для доопрацювання начальнику ВАП УПП в Чернігівській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Н.Ю. Лямзіна