Постанова від 29.02.2024 по справі 750/4791/23

Справа № 750/4791/23

Провадження № 3/750/1/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2024 року Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:

головуючого: судді Кузюри М.М.

з участю: секретаря Дзюби Я.А.

прокурора Лазоренка Є.Ю.

захисника Дуденок О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові об'єднані матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, депутата Чернігівської обласної ради, мешканки АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Чернігівської обласної ради 8-го скликання та згідно приписів пп. б п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VІІ від 14.10.2014 року, являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог п. 1, п. 2, п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», діючи з корисливих мотивів, не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, невідкладно в усній та письмовій формі не повідомила голову Чернігівської обласної ради, Національне агентство з питань запобігання корупції чи інший визначений законом орган про наявність реального конфлікту інтересів, вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, який виник 07 вересня 2022 року, коли ОСОБА_1 видала та підписала клопотання № 26 щодо врахування пропозицій по спрямуванню коштів обласного бюджету та іншої субвенції на виконання доручень виборців за програмою сприяння виконанню повноважень депутатами Чернігівської обласної ради у 2022 році, на підставі якого матері останньої - ОСОБА_2 надано адресну матеріальну допомогу у розмірі 2 600 грн, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією.

Крім того, згідно об'єднаних протоколів про адміністративні правопорушення № 66/2023, № 63/2023, № 70/2023, № 68/2023, № 64/2023, № 67/2023, № 65/2023, № 69/2023, ОСОБА_1 , будучи депутатом Чернігівської обласної ради 8-го скликання та згідно приписів пп. б п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VІІ від 14.10.2014 року, являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог п. 1, п. 2, п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», діючи з корисливих мотивів, не вжила заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, невідкладно в усній та письмовій формі не повідомила голову Чернігівської обласної ради, Національне агентство з питань запобігання корупції чи інший визначений законом орган про наявність реального конфлікту інтересів, вчинила дії та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, який виник 07 вересня 2022 року, коли ОСОБА_1 видала та підписала клопотання № 26 щодо врахування пропозицій по спрямуванню коштів обласного бюджету та іншої субвенції на виконання доручень виборців за програмою сприяння виконанню повноважень депутатами Чернігівської обласної ради у 2022 році, на підставі якого ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які є депутатами Прилуцької міської ради 8-го скликання від фракції політичної партії ВО «Батьківщина», від якої ОСОБА_1 обрана депутатом 8-го скликання Чернігівської обласної ради, надано адресну матеріальну допомогу у розмірі 3 400 грн кожному.

ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечила свою провину та пояснила, що вона є депутатом Чернігівської обласної ради, а також головою Прилуцької міської організації ВО «Батьківщина». На кожного депутата обласної ради виділяються кошти обласного бюджету та іншої субвенції на виконання доручень виборців за програмою сприяння виконанню повноважень депутатами Чернігівської обласної ради. У травні 2022 року до неї звернувся командир Добровольчого формування Прилуцької міської територіальної громади № 2 ОСОБА_7 з листом-проханням про надання фінансової підтримки для забезпечення добровольців, список яких додавався, зимовою формою одягу. Правових підстав для надання такої допомоги не було, але керуючись бажанням допомогти добровольчому формуванню, на виконання вказаного прохання вона дала вказівку своєму помічнику, яка 07 вересня 2022 року сформувала клопотання № 26 на ім'я голови Чернігівської обласної ради з проханням спрямувати кошти в сумі 125 000 грн до бюджету міста Прилуки з метою надання адресної допомоги мешканцям міста, які потребують такої допомоги. До цього списку була включена також її мама ОСОБА_2 та інші особи - її колишній чоловік ОСОБА_4 , з яким вона розлучена з 2003 року, ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , які були депутатами Прилуцької міської ради 8-го скликання від фракції політичної партії ВО «Батьківщина», але на час складання клопотання виключені з членів партії. Усі вказані у списку особи не потребували адресної допомоги, а після отримання коштів мали їх повернути для передачі добровольчому формуванню, що і було зроблено після рішення виконкому. Жодної корисної мети вона не переслідувала, відтак, не вбачає у своїх діях правопорушень, пов'язаних з корупцією. Зазначає, що особисто не готувала, не підписувала і не подавала клопотання № 26 від 07.09.2022, оскільки його виготовила та направила електронною поштою її помічниця.

Заслухавши прокурора, пояснення ОСОБА_1 та доводи захисника, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

ОСОБА_1 обрано депутатом Чернігівської обласної ради 8-го скликання від політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», про що міститься інформація на офіційному сайті https://chor.gov.ua.

Рішенням другої позачергової сесії обласної ради восьмого скликання 26 січня 2021 року № 28-2/VIII затверджено Програму сприяння виконанню повноважень депутатами Чернігівської обласної ради на 2021 - 2022 роки, метою якої є забезпечення умов для ефективного здійснення депутатами Чернігівської обласної ради наданих їм повноважень, сприяння їм у вирішенні проблемних питань та доручень окремих виборців та територіальних громад в цілому.

Відповідно до вказаної Програми, засобами розв'язання проблеми забезпечення ефективного здійснення депутатами своїх повноважень є виділення коштів з обласного бюджету та іншої субвенції шляхом формування і використання коштів депутатського фонду на виконання доручень виборців. Сума коштів, визначена для одного депутата складає 250 тис. гривень на рік.

Кошти депутатського фонду можуть бути спрямовані в тому числі і на надання адресної матеріальної допомоги малозабезпеченим громадянам, малозабезпеченим та багатодітним сім'ям, громадянам, які опинилися у складних життєвих обставинах внаслідок стихійного лиха або зовнішніх обставин непереборної сили, громадянам похилого віку, інвалідам, ветеранам, учасникам бойових дій, учасника АТО та ООС, ліквідаторам наслідків на ЧАЕС.

За змістом Положення про використання коштів депутатського фонду на виконання доручень виборців (Додаток 1 до Програми), обсяг бюджетних призначень на конкретні заходи здійснюються на основі клопотання депутата до голови обласної ради, яке аналізується працівниками апарату ради та готується для подання до обласної державної адміністрації.

07 вересня 2022 року депутат Чернігівської обласної ради Солорева В.В. направила на електронну адресу клопотання № 26, в якому просила врахувати пропозиції по спрямуванню коштів обласного бюджету та іншої субвенції на виконання доручень виборців. Серед вказаних пропозицій є пропозиція надання адресної матеріальної допомоги своїй матері ОСОБА_2 у розмірі 2 600 грн, а також депутатам Прилуцької міської ради 8-го скликання від фракції політичної партії ВО «Батьківщина» ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 у розмірі 3 400 грн кожному.

Розпорядженням начальника Чернігівської обласної військової адміністрації № 416 від 11.11.2022 для фінансування видатків на виконання доручень виборців депутатами обласної ради департамент фінансів ОДА зобов'язано виділити іншу субвенцію місцевим бюджетам області, зокрема, бюджету Прилуцької міської територіальної громади 322 600 грн.

Виконавчий комітет Прилуцької міської ради 15.11.2022 прийняв рішення № 299, яким фінансовому управлінню міської ради доручено направити кошти із загального фонду міського бюджету за рахунок субвенції на виконання доручень виборців депутатами обласної ради, зокрема і ОСОБА_1 , виконавчому комітету міської ради для надання матеріальної допомоги громадянам, в тому числі, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Таким чином, свідоме включення ОСОБА_1 у список на отримання адресної допомоги своєї матері ОСОБА_2 створює реальний конфлікт інтересів у ОСОБА_1 , що виражається у суперечності між її приватним майновим інтересом, який полягає у бажанні поліпшити матеріальне становище своєї матері за рахунок власного депутатського фонду, у вигляді направлення їй адресної матеріальної допомоги в розмірі 2 600 грн.

Доводи ОСОБА_1 та її захисника Дуденок О.О. про те, що метою таких дій ОСОБА_1 було лише бажання посприяти добровольцям у забезпеченні їх зимовою формою одягу, у ході судового розгляду не знайшли свого підтвердження з огляду на наступне.

ОСОБА_1 не заперечує, що її мама ОСОБА_2 не потребувала адресної матеріальної допомоги, відтак її включення до такого списку з іншою метою, саме по собі прямо суперечить Програмі сприяння виконанню повноважень депутатами Чернігівської обласної ради на 2021 - 2022 роки, пунктом 5 абз. 3 якого використання коштів депутатського фонду на виборчі кампанії, підготовку виборів (упорядкування виборчих дільниць тощо), фінансування власних потреб депутата, його довірених осіб та на цілі, що прямо або опосередковано суперечать законодавству України, забороняється.

Фактично за сприяння ОСОБА_1 бюджетні кошти були вилучені з бюджету та передані не за призначенням фізичним особам всупереч положень Програми.

Доводи ОСОБА_1 та захисника Дуденок О.О. про те, що вказані кошти, які були отримані зазначеними у переліку громадянами як адресна матеріальна допомога, були ними повернуті одразу ж після отримання в касі Прилуцької міської ради та передані на потреби Добровольчого формування Прилуцької міської територіальної громади № 2, жодним належним доказом не підтверджені. Подані в ході судового розгляду стороною захисту документи на підтвердження повернення коштів та начебто виготовлення за їх рахунок зимової військової форми є недопустимими доказами по причині сумнівності у їх достовірності. Зазначені документи, зокрема, лист-прохання командира Добровольчого формування на адресу депутата ОСОБА_1 про надання фінансової підтримки, довідка цього ж командира про виготовлення зимової форми за рахунок повернутих коштів, не містять будь-якої достовірної інформації щодо часу їх виготовлення, реєстрації, направлення чи отримання адресатом і такі документи надані суду лише після тривалого розгляду справи.

Згідно ч. 2 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.

Статтею 28 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено заходи запобігання та врегулювання конфлікту інтересів. Зокрема суб'єкти відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією зобов'язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатись про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосередньо керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів.

ОСОБА_1 не заперечувала факту ознайомлення з положеннями Закону України «Про запобігання корупції». За інформацією Чернігівської обласної ради (лист № 01-05/157 від 22.02.2023), повідомлень про виникнення реального конфлікту інтересів від депутата Чернігівської обласної ради ОСОБА_1 у період з 01.01.2021 по 01.01.2023 не надходило.

Доводи захисника Дуденок О.О. у клопотанні про закриття провадження у справі про те, що метою корупційного правопорушення є одержання неправомірної вимоги, чого не вчиняла ОСОБА_1 , відтак, у її діях відсутній склад вказаних правопорушень, є необґрунтованими.

Диспозиція ч. 1 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів та вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції»:

- реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

- приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Чернігівської обласної ради, діючи всупереч Положення про використання коштів депутатського фонду на використання доручень виборців Програми сприяння виконанню повноважень депутатами Чернігівської обласної ради на 2021 - 2022 роки, підготувала та надіслала до Чернігівської обласної ради клопотання № 26, у якому просила врахувати пропозиції по спрямуванню коштів до бюджету м. Прилуки на виконання доручень виборців - надання адресної матеріальної допомоги, до якого включила осіб згідно списку, наданого добровольчим формуванням, а також свою матір ОСОБА_2 , не повідомивши, таким чином, відповідні органи про наявність у неї реального конфлікту, зумовленого приватним інтересом - сімейними стосунками з ОСОБА_2 , а також вчинила дії в умовах реального конфлікту, надіславши відповідне клопотання до Чернігівської обласної ради, в результаті чого ОСОБА_2 безпідставно отримала 2 600 грн.

За наведених обставин суд визнає доведеною вину ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП у неповідомленні у встановлених законом випадках та порядку про наявність реального конфлікту інтересів, а також за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП у вчиненні дій та прийнятті рішення в умовах реального конфлікту інтересів, який виник 07 вересня 2022 року, коли ОСОБА_1 видала та підписала клопотання № 26 щодо врахування пропозицій по спрямуванню коштів обласного бюджету та іншої субвенції на виконання доручень виборців за програмою сприяння виконанню повноважень депутатами Чернігівської обласної ради у 2022 році, на підставі якого матері останньої - ОСОБА_2 надано адресну матеріальну допомогу у розмірі 2 600 грн.

За сукупністю діянь ОСОБА_1 підлягає адміністративній відповідальності за ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 КУпАП з дотриманням правил, передбачених ст. 36 КУпАП, з накладенням стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, яка передбачає більш суворе стягнення.

Разом з тим, в судовому засіданні не знайшло свого підтвердження наявність реального конфлікту інтересів у ОСОБА_1 , що на думку орану, який склав протокол, полягає у суперечності між її приватним майновим інтересом, який полягає у бажанні поліпшити матеріальне становище осіб, з якими ОСОБА_1 пов'язана позаслужбовими стосунками, які виникають у зв'язку з членством або діяльністю в політичних організаціях, за рахунок власного депутатського фонду у вигляді направлення адресної матеріальної допомоги в розмірі 3 400 грн., а саме, щодо ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 .

Відповідно до підпункту 5 ч. 3 ст.6 Закону України «Про політичні партії» військовослужбовці не можуть бути членами партії. Згідно витягу з протоколу № 28 від 16.04.2022 засідання бюро Прилуцької міської партійної організації ВО «Батьківщина» зазначені вище особи призупинили членство у цій партії, відтак на час подання клопотання ОСОБА_1 вони не були одно партійцями.

Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних чи інших організаціях.

З огляду на призупинення ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 членства у партії на час звернення ОСОБА_1 з клопотанням про надання адресної матеріальної допомоги, суд вважає відсутнім реальний конфлікт інтересів за ознакою позаслужбових стосунків, що виникли у зв'язку зі спільним членством у політичній партії.

За таких обставин провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності згідно протоколів про адміністративні правопорушення № 66/2023, № 63/2023, № 70/2023, № 68/2023, № 64/2023, № 67/2023, № 65/2023, № 69/2023 підлягає закриттю, у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративних правопорушень.

Керуючись ст. ст. 36, 172-7 ч. ч. 1, 2, 283, 284, 247 п. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-7 та ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення згідно протоколів про адміністративні правопорушення № 66/2023, № 63/2023, № 70/2023, № 68/2023, № 64/2023, № 67/2023, № 65/2023, № 69/2023 закрити у зв'язку з відсутністю в її діях події і складу адміністративних правопорушень.

ОСОБА_1 за протоколами № 61/2023 та № 62/2023 притягнути до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти стягнення за правилами ст. 36 КУпАП у виді штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 5 100 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 605 грн 60 коп.

На постанову протягом 10 днів з дня її винесення може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова.

Суддя М.М. Кузюра