Справа № 317/1159/23
Провадження № 1-кп/317/94/2024
29 лютого 2024 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника обвинуваченого, адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження (in absentia) в залі суду кримінальне провадження №22023080000000292 від 17.02.2023 за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Гостеприїмне Джанкойського району АР Крим, громадянки України, одруженої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
24.02.2022 збройні сили Російської Федерації шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на визнану міжнародним співтовариством територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі і Мелітопольського району Запорізької області, який було захоплено 25.02.2022.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати станом на час ухвалення цього вироку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України (тимчасово окупована територія), відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» територія Чкаловської сільської територіальної громади внесена до вказаного переліку та з 26.02.2022 є тимчасово окупованою Російською Федерацією територією України.
Після повної окупації території Мелітопольського району Запорізької області, представниками збройних формувань РФ фактично було узурповано всі владні повноваження на цій тимчасово окупованій території шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності територіальних громад, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення на захоплених територіях, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
У невстановлений досудовим розслідуванням час, але не раніше 20.04.2022, представниками збройних формувань РФ всупереч установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами порядку, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію PФ - так звану «военно-гражданскую администрацию Мелитопольського района», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території Мелітопольського району Запорізької області, та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
Так, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»визначено, що окупаційна адміністрація РФ - це сукупність державних органів і структур PФ, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольними РФ самопроголошеними органами, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріуси та суб'єкти адміністративних послуг.
У свою чергу незаконними органами, посадовими та службовими особами відповідно до ч.2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
У подальшому, продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених територіях Мелітопольського району Запорізької області, представники збройних формувань РФ, діючи за підтримки місцевих колаборантів, які безпосередньо і сформували окупаційну адміністрацію РФ «военно-гражданскую администрацию Мелитопольского района», та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення, створили на території, у тому числі Чкаловської об'єднаної територіальної громади,, аналогічні незаконні органи влади у вигляді місцевих окупаційних адміністрацій замість діючих сільських та селищних рад, які безпосередньо підпорядкували створеній раніше окупаційній адміністрації- «военно-гражданской администрации Мелитопольского района».
У другій декаді червня 2022 року (точну дату органом досудового розслідування та судом не встановлено) на тимчасово окупованій території Чкаловської об'єднаної територіальної громади, представники збройних формувань РФ та створеної ними окупаційної адміністрації РФ «военно-гражданская администрация Мелитопольского района», створили окупаційну адміністрацію держави-агресора - «администрация Чкаловского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области», наділивши її всіма узурпованими у чинної Чкаловської сільської ради Мелітопольського району Запорізькоїа області владними повноваженнями.
У той же час громадянка України ОСОБА_5 , перебуваючи у с. Чкалове, діючи умисно, за безпосередньої підтримки представників збройних формувань РФ та окупаційної адміністрації держави-агресора «военно-гражданская администрация Мелитопольского района», прийняла пропозицію та, на підставі наказу голови т.зв. «военно-гражданской администрации Мелитопольского района» ОСОБА_6 , добровільно зайняла керівну посаду - голови т.зв. «администрации Чкаловского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области» (що розміщена за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Чкалове,вул. Чкалова, б. 27) яка пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Займаючи вказану посаду, ОСОБА_5 виконувала покладені на неї організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції очільника вказаної окупаційної адміністрації держави-агресора та вказівки представників збройних формувань РФ і окупаційної адміністрації держави-агресора «военно-гражданская администрация Мелитопольского района» щодо здійснення організації та керівництва роботи з:
- управління такою окупаційною адміністрацією та ї структурними підрозділами;
- винесення та затвердження рішень та владних розпоряджень від імені адміністрації, обов'язкових для виконання;
- формування структури та комплектації штату підпорядкованого їй незаконного владного органу;
- контролю за виконанням обов'язків підлеглими їй працівниками, з числа незаконно призначених на посади у незаконному органі влади;
- розпорядження коштами та майном окупаційної адміністрації,
- організації та керівництво роботою системи закладів освіти, розміщених на території вказаної об'єднаної територіальної громади.
Так, зайнявши посаду голови т.зв. «администрация Чкаловского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области», ОСОБА_5 здійснила пошук та підбір кадрів, а також їх подальше призначення на посади в підпорядкованому їй незаконному органі влади, зокрема громадянина України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , - на на посаду заступника голови т.зв. «администрации Чкаловского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области», громадянку України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , - на посаду діловода вказаної окупаційної адміністрації, тощо.
Крім того, захопивши адміністративну будівлю Чкаловської сільської ради та узурпувавши всі владні повноваження, ОСОБА_5 прийняла управлінське рішення про створення печатки із зображенням офіційної символіки т.зв. «администрации Чкаловского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области», та з метою надання виданим нею документам достовірності, автентичності та юридичної сили, започаткувала використання такої.
Водночас, на виконання розпоряджень очільників незаконних органів влади, утворених на тимчасово окупованій території Запорізької області, зокрема т.зв. «военно-гражданской администрации Запорожской области» та т.зв. «военно-гражданской администрации Мелитопольського района Запорожской области», ОСОБА_5 здійснила активні дії для реєстрації підпорядкованого їй нсзаконного органу влади - т.зв. «администрации Чкаловского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области» в єдиному реєстрі юридичних осіб РФ - «Едином государственном реестре юридических лиц», після чого відомості про вказаний незаконний орган влади внесені до такого реєстру під «основным государственным регистрационным номером» 1229000023856.
Дії ОСОБА_5 органом досудового розслідування кваліфіковані за ч. 5 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Враховуючи ті обставини, що ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, знала про розпочате щодо неї кримінальне провадження, протягом тривалого часу переховувалася від органів досудового розслідування, знаходиться на тимчасово окупованій території, і ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 21.02.2023 (справа №331/1227/23, провадження 1-кс/331/421/2023) прийнято рішення про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_5 у зв'язку із оголошенням її у розшук, ухвалою Запорізького районного суду Запорізької області від 30.06.2023 постановлено здійснювати відносно обвинуваченої спеціальне судове провадження відповідно до ч. 3 ст. 323 КПК України.
Виклик обвинуваченої у судові засідання, в ході судового розгляду кримінального провадження, здійснювався шляхом розміщення оголошень у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, у газеті «Урядовий кур'єр» та на веб-сайті «Судова влада України».
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України) суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Судом установлено, що в даному кримінальному провадженні стороною обвинувачення вжито всіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваної на захист, з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування. При здійсненні судового провадження судом також здійснені всі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням установлених законом особливостей такого провадження.
Обвинувачена ОСОБА_5 , будучи обізнаною, що стосовно неї розпочато кримінальне провадження, складене повідомлення про підозру, та обвинувальний акт направлено до суду, в судові засідання не з'явилася, незважаючи на те, що всі судові повістки (оголошення) були опубліковані у газеті «Урядовий кур'єр» та розміщені на офіційному веб-сайті суду, у зв'язку з чим обвинувачена ОСОБА_5 не була допитана судом в якості обвинуваченої по суті пред'явленого їй обвинувачення.
Враховуючи відсутність обвинуваченої та особливості розгляду кримінального провадження, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника - адвоката ОСОБА_4 , який був забезпечений державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в у Донецькій та Запорізькій областях.
Захисник обвинуваченої - адвокат ОСОБА_4 у судових засіданнях зазначав, що не мала можливості зв'язатися з обвинуваченою і з'ясувати в неї правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення. Водночас, захисник належним чином приймав участь у реалізації права на захист обвинуваченої під час судового розгляду та висловив свою позицію з приводу всіх процесуальних питань, що відбулись в судових засіданнях.
Крім того, зазначив, що у разі якщо суд дійде висновку про доведеність провини ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй злочину, просив, з урахуванням даних про особу ОСОБА_5 , призначити їй мінімальне покарання, визначене санкцією ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Винуватість обвинуваченої ОСОБА_5 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення (злочину) знайшла своє підтвердження під час судового розгляду кримінального провадження та доводиться поза розумним сумнівом такими письмовими доказами, наданими стороною обвинувачення.
Даними з особової картки Державної міграційної служби України щодо ОСОБА_5 , згідно із якими остання народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Гостеприїмне Джанкойського району АР Крим та є громадянкою України (т. 2 а.с.5).
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 2 ст. 111 КК України, із наступним коротким викладом обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: «Громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , діючи умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності України, здійснив перехід на бік ворога в умовах военного часу, не раніше 03.03.2022, добровільно надав згодую на співробітництво із представниками іноземної держави (окупаційною адмністрацією РФ, що з 24.02.2022 діє на території України), відкрито, сприяє у здійснені опору України та встановлення окупаційного режиму на території м. Запоріжжя і Запорізької області, надає сприяння представникам окупаційних військ у проведенні підривної діяльності проти України, утому числі шляхом пошуку, збору та передачі інформації про розташування військових частин, блокпостів та переміщення військової техніки ЗС України.» (т.2 а.с.15)
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №42022000000000626 від 26.05.2022, правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 5 ст. 111-1 КК України, із наступним коротким викладом обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: «Невстановлені громадяни України з числа мешканців м. Мелітополь та Мелітопольського району Запорізької області, серед яких ОСОБА_5 , діючи умисно, підтримуючи агресію Російської Федерації на території України, погодились надавати сприяння представникам окупаційних військ Російської Федерації у проведенні підривної діяльності проти України, та на пропозицію невстановлених представників вказаної окупаційної влади, що діє на території м. Мелітополь та Мелітопольського району, добровільно зайняли посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади окупаційної адміністрації держави-агресора, утворених на тимчасово окупованій території Мелітопольського району.» (т.2 а.с.39-40)
Постановою прокурора від 28.06.2022 кримінальні провадження №22022080000000092 від 23.03.2022 за ч. 2 ст. 111 КК України та №42022000000000626 від 26.05.2022 за ч.5 ст.111-1 КК України об'єднано в одне провадження під №22022080000000092 (т.2 а.с.30-31)
Постановою прокурора від 17.02.2023 виділено з матеріалів кримінального провадження №22022080000000092 від 23.03.2022 матеріали досудового розслідування за епізодом вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України в окреме провадження під №22023080000000292 (т.2 а.с.11-14).
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №22023080000000292 від 17.02.2023, правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 5 ст. 111-1 КК України, із наступним коротким викладом обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення: «Громадянка України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , перебуваючи у с. Чкалове Мепітопольського району Запорізької області, де з 25.02.2022 по теперіній час діє окупаційний режим Російської Федерації, діючи умисно, у другій декаді червня 2022 року (точну дату органом досудового розслідування не встановлено), добровільно зайняла керівну посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, - голови незаконного органу влади окупаційної адміністрації держави-агресора - т.зв. «администрации Чкаловского сельского поселения Мепитопольского района Запорожской области», створеному представниками держави-агресора на тимчасово окупованій території Чкаловської об'єднаної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області.» (т.1 а.с.63-64)
Протокол огляду від 06.01.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким була оглянута інформація, розміщена у Всесвітній мережі Інтернет, яка містить дані про нормативно-правові акти, які регламентують реєстрацію юридичних осіб Російської Федерації, разом із додатками: DVD-R-диском та роздрукованою випискою, отриманою на офіційному сайті «Единый государственный реестр юридических лиц» щодо юридичної особи «Администрация Чкаловского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области», згідно із якою 22.12.2022 було у вказаний реєстр РФ було внесено юридичну особу «Администрация Чкаловского сельского поселения Мелитопольского района Запорожской области», із місцем знаходження: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Чкалове, буд. 27, особа, яка має право без доручення діяти від імені юридичної особи: ОСОБА_5 (т.2 а.с.79-92
Протокол огляду від 19.11.2022 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким було оглянуто відкриту для вільного доступу інформацію у мережі Інтернет, а саме наявні публікації у телеграм-каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ІНФОРМАЦІЯ_8 ), у ході огляду якого виявлена опублікована ІНФОРМАЦІЯ_9 о 18:56 публікація за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_8 із наступним змістом: «Чкаловская община тоже с нами! Работники администрации во главе АДРЕСА_2 вышли на субботник». На фотографіях, які розміщенні у публікації зображена ОСОБА_5 під час суботника, в футболці з написом «мы вместе с россией» і зображенням герба РФ. Зазначена інформація безпосередньо збережена на DVD-R диск, який є додатком до протоколу та який було безпосередньо досліджено судом. (т.1 а.с.94-101).
Протокол огляду від 17.10.2022 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким було оглянуто відкриту для вільного доступу інформацію у мережі Інтернет, а саме допис, опублікований ІНФОРМАЦІЯ_10 о 20 годині 05 хвилин у телегра-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_11 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_12 , яка містить кольорову фото-копію «Графика прийома граждан в Чкаловской сельской администрации Мелитопольского района», з вказаними посадами, прізвищами, ім'ям, по батькові та часом прийому громадян, який пропечатано печаткою «Чкаловской сельской администрации» і підписаний ОСОБА_5 ..Зазначена інформація безпосередньо збережена на DVD-R диск, який є додатком до протоколу та який було безпосередньо досліджено судом.(т.2 а.с.102-106).
Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.02.2023, згідно із яким свідок ОСОБА_9 впізнав на фото під №3 ОСОБА_5 , про яку він давав покази під час допиту його як свідка. ОСОБА_5 приблизно в першій половині червня призначена головою незаконного органу влади «військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району» ОСОБА_6 на посаду голови незаконного органу влади Чкалівської сільської адміністрації. На теперішній час ОСОБА_5 співпрацює з представниками окупаційної влади РФ та представниками незаконного органу влади військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району», зокрема ОСОБА_6 , виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, характерні для голови сільської ради (т.2 а.с.107-108).
Протокол огляду від 02.02.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким за участю свідка ОСОБА_9 , було проведено огляд додатку до протоколу огляду від 19.11.2022, на якому міститься публікації і фото зтелеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за 27.08.2022, яке опубліковане у вільному доступі всесвітньої мережі Інтернет. Після перегляду вказаної публікації свідок ОСОБА_9 пояснив, що на першій та четвертій фотографії особу, одягнену у зелені бріджи, білі тапки, без головного убору, на руках вдягнені рукавички синього кольору, білу футболку з написом: «мы вместе с россией» і зображенням герба РФ, чітко впізнає як ОСОБА_5 , яка на момент його виїзду з території тимчасово окупованого с. Чкалове та за своїм бажанням працювала на російські окупаційні війська та зайняла посаду голови т.зв. «Чкалівської сільської адміністрації Мелітопольського району Запорізької області». (т.2 а.с.107-111).
Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.02.2023, згідно із яким свідок ОСОБА_10 впізнала на фото під №3 ОСОБА_5 , про яку вона давала покази під час допиту її як свідка. ОСОБА_5 приблизно в першій половині червня призначена головою незаконного органу влади «військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району» ОСОБА_6 на посаду голови незаконного органу влади Чкалівської сільської адміністрації. На теперішній час ОСОБА_5 співпрацює з представниками окупаційної влади РФ та представниками незаконного органу влади військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району», зокрема ОСОБА_6 , виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, характерні для голови сільської ради (т.2 а.с.124-126).
Протокол огляду від 02.02.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким за участю свідка ОСОБА_10 , було проведено огляд додатку до протоколу огляду від 19.11.2022, на якому міститься публікації і фото з телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за 27.08.2022, яке опубліковане у вільному доступі всесвітньої мережі Інтернет. Після перегляду вказаної публікації свідок ОСОБА_10 пояснила, що на першій та четвертій фотографії особу, одягнену у зелені бріджи, білі тапки, без головного убору, на руках вдягнені рукавички синього кольору, білу футболку з написом: «мы вместе с россией» і зображенням герба РФ, чітко впізнає як ОСОБА_5 , яка на момент її виїзду з території тимчасово окупованого с. Чкалове та за своїм бажанням працювала на російські окупаційні війська та зайняла посаду голови т.зв. «Чкалівської сільської адміністрації Мелітопольського району Запорізької області». (т.2 а.с.127-129).
Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.02.2023, згідно із яким свідок ОСОБА_8 впізнала на фото під №3 ОСОБА_5 , про яку вона давала покази під час допиту її як свідка. ОСОБА_5 приблизно в першій половині червня призначена головою незаконного органу влади «військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району» ОСОБА_6 на посаду голови незаконного органу влади Чкалівської сільської адміністрації. На теперішній час ОСОБА_5 співпрацює з представниками окупаційної влади РФ та представниками незаконного органу влади військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району», зокрема ОСОБА_6 , виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, характерні для голови сільської ради. Також, ОСОБА_5 запропонувала свідку роботу на посаді «деловода», на що вона погодилась та написала заяву про прийняття її на роботу в окупаційній адміністрації на ім'я «главы сельской администрации с. Чкалове» ОСОБА_5 та була прийнята на роботу, де пропрацювала з 01.07.2022 (т.2 а.с.131-133).
Протокол огляду від 02.02.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким, за участю свідка ОСОБА_8 , було проведено огляд додатку до протоколу огляду від 19.11.2022, на якому міститься публікації і фото з телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за 27.08.2022, яке опубліковане у вільному доступі всесвітньої мережі Інтернет. Після перегляду вказаної публікації свідок ОСОБА_8 пояснила, що на першій та четвертій фотографії особу, одягнену у зелені бріджи, білі тапки, без головного убору, на руках вдягнені рукавички синього кольору, білу футболку з написом: «мы вместе с россией» і зображенням герба РФ, чітко впізнає як ОСОБА_5 , яка на момент її виїзду з території тимчасово окупованого с. Чкалове та за своїм бажанням працювала на російські окупаційні війська та зайняла посаду голови т.зв. «Чкалівської сільської адміністрації Мелітопольського району Запорізької області». (т.2 а.с.134-136).
Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 26.07.2022, згідно із яким свідок ОСОБА_11 впізнала на фото під №3 ОСОБА_5 , про яку вона давала покази під час допиту її як свідка. ОСОБА_5 приблизно в першій половині червня призначена головою незаконного органу влади «військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району» ОСОБА_6 на посаду голови незаконного органу влади Чкалівської сільської адміністрації. На теперішній час ОСОБА_5 співпрацює з представниками окупаційної влади РФ та представниками незаконного органу влади військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району», зокрема ОСОБА_6 , виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, характерні для голови сільської ради. (т.2 а.с.137-139).
Протокол огляду від 02.02.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким, за участю свідка ОСОБА_11 , було проведено огляд додатку до протоколу огляду від 19.11.2022, на якому міститься публікації і фото з телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за 27.08.2022, яке опубліковане у вільному доступі всесвітньої мережі Інтернет. Після перегляду вказаної публікації свідок ОСОБА_11 пояснила, що на першій та четвертій фотографії особу, одягнену у зелені бріджи, білі тапки, без головного убору, на руках вдягнені рукавички синього кольору, білу футболку з написом: «мы вместе с россией» і зображенням герба РФ, чітко впізнає як ОСОБА_5 , яка на момент її виїзду з території тимчасово окупованого с. Чкалове та за своїм бажанням працювала на російські окупаційні війська та зайняла посаду голови т.зв. «Чкалівської сільської адміністрації Мелітопольського району Запорізької області». (т.2 а.с.141-143).
Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.02.2023, згідно із яким свідок ОСОБА_12 впізнала на фото під №3 ОСОБА_5 , про яку вона давала покази під час допиту її як свідка. ОСОБА_5 приблизно в першій половині червня призначена головою незаконного органу влади «військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району» ОСОБА_6 на посаду голови незаконного органу влади Чкалівської сільської адміністрації. На теперішній час ОСОБА_5 співпрацює з представниками окупаційної влади РФ та представниками незаконного органу влади військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району», зокрема ОСОБА_6 , виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, характерні для голови сільської ради. (т.2 а.с.145-147).
Протокол огляду від 02.02.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким, за участю свідка ОСОБА_12 , було проведено огляд додатку до протоколу огляду від 19.11.2022, на якому міститься публікації і фото з телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за 27.08.2022, яке опубліковане у вільному доступі всесвітньої мережі Інтернет. Після перегляду вказаної публікації свідок ОСОБА_12 пояснила, що на першій та четвертій фотографії особу, одягнену у зелені бріджи, білі тапки, без головного убору, на руках вдягнені рукавички синього кольору, білу футболку з написом: «мы вместе с россией» і зображенням герба РФ, чітко впізнає як ОСОБА_5 , яка на момент її виїзду з території тимчасово окупованого с. Чкалове та за своїм бажанням працювала на російські окупаційні війська та зайняла посаду голови т.зв. «Чкалівської сільської адміністрації Мелітопольського району Запорізької області». (т.2 а.с.148-150).
Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07.02.2023, згідно із яким свідок ОСОБА_13 впізнала на фото під №3 ОСОБА_5 , яка приблизно в першій половині червня призначена головою незаконного органу влади «військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району» ОСОБА_6 на посаду голови незаконного органу влади Чкалівської сільської адміністрації. На теперішній час ОСОБА_5 співпрацює з представниками окупаційної влади РФ та представниками незаконного органу влади військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району», зокрема ОСОБА_6 , виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, характерні для голови сільської ради. (т.2 а.с.154-156).
Протокол огляду від 07.02.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким, за участю свідка ОСОБА_13 , було проведено огляд додатку до протоколу огляду від 19.11.2022, на якому міститься публікації і фото з телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за 27.08.2022, яке опубліковане у вільному доступі всесвітньої мережі Інтернет. Після перегляду вказаної публікації свідок ОСОБА_13 пояснила, що на першій та четвертій фотографії особу, одягнену у зелені бріджи, білі тапки, без головного убору, на руках вдягнені рукавички синього кольору, білу футболку з написом: «мы вместе с россией» і зображенням герба РФ, чітко впізнає як ОСОБА_5 , яка на момент її виїзду з території тимчасово окупованого с. Чкалове та за своїм бажанням працювала на російські окупаційні війська та зайняла посаду голови т.зв. «Чкалівської сільської адміністрації Мелітопольського району Запорізької області». (т.2 а.с.151-153).
Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07.02.2023, згідно із яким свідок ОСОБА_14 впізнала на фото під №3 ОСОБА_5 , яка приблизно в першій половині червня призначена головою незаконного органу влади «військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району» ОСОБА_6 на посаду голови незаконного органу влади Чкалівської сільської адміністрації. На теперішній час ОСОБА_5 співпрацює з представниками окупаційної влади РФ та представниками незаконного органу влади військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району», зокрема ОСОБА_6 , виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, характерні для голови сільської ради. (т.2 а.с.160-162).
Протокол огляду від 07.02.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким, за участю свідка ОСОБА_14 , було проведено огляд додатку до протоколу огляду від 19.11.2022, на якому міститься публікації і фото з телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за 27.08.2022, яке опубліковане у вільному доступі всесвітньої мережі Інтернет. Після перегляду вказаної публікації свідок ОСОБА_14 пояснила, що на першій та четвертій фотографії особу, одягнену у зелені бріджи, білі тапки, без головного убору, на руках вдягнені рукавички синього кольору, білу футболку з написом: «мы вместе с россией» і зображенням герба РФ, чітко впізнає як ОСОБА_5 , яка на момент її виїзду з території тимчасово окупованого с. Чкалове та за своїм бажанням працювала на російські окупаційні війська та зайняла посаду голови т.зв. «Чкалівської сільської адміністрації Мелітопольського району Запорізької області». (т.2 а.с.157-159).
Протокол пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 07.02.2023, згідно із яким свідок ОСОБА_15 впізнала на фото під №3 ОСОБА_5 , яка приблизно в першій половині червня призначена головою незаконного органу влади «військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району» ОСОБА_6 на посаду голови незаконного органу влади Чкалівської сільської адміністрації. На теперішній час ОСОБА_5 співпрацює з представниками окупаційної влади РФ та представниками незаконного органу влади військово-цивільної адміністрації Мелітопольського району», зокрема ОСОБА_6 , виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, характерні для голови сільської ради. (т.2 а.с.166-168).
Протокол огляду від 07.02.2023 у кримінальному провадженні №22022080000000092 від 23.03.2022, згідно із яким, за участю свідка ОСОБА_15 , було проведено огляд додатку до протоколу огляду від 19.11.2022, на якому міститься публікації і фото з телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_13 » за 27.08.2022, яке опубліковане у вільному доступі всесвітньої мережі Інтернет. Після перегляду вказаної публікації свідок ОСОБА_15 пояснила, що на першій та четвертій фотографії особу, одягнену у зелені бріджи, білі тапки, без головного убору, на руках вдягнені рукавички синього кольору, білу футболку з написом: «мы вместе с россией» і зображенням герба РФ, чітко впізнає як ОСОБА_5 , яка на момент її виїзду з території тимчасово окупованого с. Чкалове та за своїм бажанням працювала на російські окупаційні війська та зайняла посаду голови т.зв. «Чкалівської сільської адміністрації Мелітопольського району Запорізької області». (т.2 а.с.163-165).
Судом також оглянуто наступні речові докази, надані стороною обвинувачення:
DVD-R диск, на якому записано файл з назвою «Ревізія Чкалово» з розширенням «mp4» (т.2 а.с.116)
Копія «Справка исх №10 от 16.08.2022» за підписом т.зв. «главы Чкаловской сельской администрации И.А. Чирко», яку підписано ОСОБА_5 як главою Чкаловськой сельськой адміністрации та завірено печаткою «Чкаловськой сельськой адміністрации Мелитопольского района» (т.2 а.с.119).
Копія «Расписка главы Чкаловской сельской администрации Чирко Ирины Александровны от 16.08.2022», складена останньою про те, що вона отримала особові справи учнів Корніївської СОШ (т.2 а.с.120).
Копія «Объявление сельской администрации», з якого вбачається, що 01 серпня о 09-00 годині в сільському клубі відбудеться зустріч із головою «Чкаловской ВГА Чирко Ириной Александровной» з питань освіти дітей, виплат та оформлення пенсій тощо. (т. 2 а.с.121).
Копія фото, на якому зображено ОСОБА_5 , яка тримає в руках бюлетень. (т.2 а.с.122).
За клопотанням сторони обвинувачення судом було допитано свідків:
Свідок ОСОБА_11 , повідомила суд, що знайома із обвинуваченою з 2004 року, вона родом з Криму, її рідня там проживає, після 2014 року обвинувачена почала розповідати про гарне життя в Криму після анексії, мала відкриту пророрійську позицію.
У червні 2022 року ОСОБА_5 зайняла посаду начальника в окупаційній владі, до цього вона була головним бухгалтером підприємства, головою адміністрації її призначив ОСОБА_16 , який був начальником Мелітольської адміністрації. Свідок безпосередньо бачила наказ про призначення ОСОБА_5 головою сільської адміністрації. ОСОБА_5 добровільно пішла працювати на окупаційну владу, в неї є чоловік та дочка, чоловік наразі допомагає їй як водій, дочка наразі перебуває в Криму. ОСОБА_5 у якості голови проводила збори в школах, вона особисто з представниками військових формувань РФ їздила до фермерів. Село по сей день відвідують військові РФ по списку, який, на думку свідка, їм надала ОСОБА_5 , оскільки була головою виборчої комісії в Україні.
Одразу після призначення ОСОБА_5 головою окупаційної адміністрації вона все робила самостійно, пізніше взяла собі заступника Москаленка. Окупаційна адміністрація розташована за адресою сільської ради, у тій самій будівлі за адресою: Чкалова, 27.
Свідок ОСОБА_9 , який є головою Чкаловської сільської ради, повідомив суд, що ОСОБА_5 знає ще з 90-х років, після її приїзду з Криму, працювала спеціалістом та завідуючою, звільнена за власним бажанням через привласнення державних коштів, погляди проросійські не приховувала, свідок попереджав про це відповідні органи безпеки. ОСОБА_5 самостійно себе запропонувала на посаду голови окупаційної адміністрації, десь в травні місяці, до цього працювала бухгалтером КП «Чкалове». ОСОБА_5 організовувала своїх прихильників, на робочому місці проводилися збори, показувала свідку розпорядження про призначення її головою адміністрації та пропонувала добровільно передати майно. Сигута - це заступник голови Мелітопольської адміністрації, він від окупаційної влади давав посади, на наказі були печатки з орлом, на відео, що надав органу досудового розслідування були присутні Стовбур, Сигута та Чирко, як представники окупаційної влади, відео прислали знайомі з окупованих територій. Також ОСОБА_5 збирала педагогів, батьків дітей для організації навчального процесу, вилучала особисті справи учнів, проводила репресії щодо населення.
Свідок ОСОБА_10 повідомила, що обвинувачена є її сусідкою, до окупації працювала головним бухгалтером, потім очолила Чкаловську общину, намагалася забрати все майно, яке належало Чкаловській сільській раді, самостійно змінили замки, майно вимагали віддати добровільно, ОСОБА_5 свідку представили як нового сільського голову, остання казала, що треба співпрацювати, бо ОСОБА_17 прийшла назавжди, показувала документ про своє призначення, вимагала за списком надати майно сільської ради, заступником собі самостійно обрала ОСОБА_18 , пропонувала роботу чоловікові свідка - ОСОБА_9 ..
Свідок ОСОБА_12 повідомила суду, що їй відомо, що ОСОБА_5 самостійно просила призначити її на посаду десь у лютому 2022 року, обвинувачена завжди мала проросійські погляди. У серпні 2022 року на батьківських зборах ОСОБА_5 заявила, що була призначена головою, збори організовувала директор школи, яка пришла на посаду при окупаційній владі, ОСОБА_5 неодноразово пропонувала свідку роботу в дитячому садочку, секретарем сільської ради, та пропонувала взяти участь в організації у референдумі про приєднання території України до РФ та працювати в комісії, також ОСОБА_5 організовувала надання гуманітарної допомоги від РФ, ОСОБА_5 обіцяла велику зарплатню - 30 000 рублів, під її керівництвом був призначений ОСОБА_18 та ОСОБА_19 . Сама ОСОБА_5 приймала участь усюди і все контролювала, навчальний процес здійснювався за програмою Росії. 27 вересня 2022 року свідок виїхала з окупованої території, проте чула, що по вказівкам обвинуваченої перевіряли воїнів АТО. Також свідку відомо, що в школах знаходилися російські солдати зі зброєю, своїх дітей до школи не віддавала, на що ОСОБА_5 їй погрожувала, що додасть дітей у списки, що не навчаються до народної міліції.
Крім того, судом було досліджено протокол допиту свідка ОСОБА_8 від 16.09.2022, а також відеофіксацію вказаного допиту свідка, в порядку ст.615 КПК України, у зв'язку із її виїздом за кордон, що підтверджено листом начальника УСБУ в Запорізькій області №59/28-926 від 20.01.2024 (т.2 а.с.215-216), проти чого сторона захисту не заперечувала.
Так, свідок ОСОБА_8 під час її допиту органом досудового розслідування повідомила, що десь з травня 2022 ОСОБА_5 почала співпрацювати із окупаційною владою, були об'яви про набір людей та ОСОБА_5 самостійно пропонувала роботу. До серпня 2022 року всі докумети завірялися лише підписом ОСОБА_20 , після ОСОБА_5 була виготовлена печатка. Свідку ОСОБА_5 запропонувала роботу у адміністрації - видавати гуманітарну допомогу, на що остання погодилася. Ця робота була неофіційна, проте після неї ОСОБА_5 запропонувала свідку офіційно працювати діловодом у сільській раді. Свідок видавала гроші за заявами громадян - по 7000 рублів одиноким матерям, пенсіонерам, пільговикам, тощо. Заяву про призначення на посаду діловода свідок писала на ім'я ОСОБА_5 .. Працювала діловодом 2 місяці і днів десять, отримала приблизно 10 000 рублів. Коли трохи піднакопила грошей вирішила виїхати із окупованої території, повідомила про це ОСОБА_5 , вона не заперечувала.(т.2 а.с.218-221).
Під час судового розгляду, суд допитав всіх заявлених осіб та дослідив всі надані докази, після чого в кінці судового слідства учасники провадження повідомили суду, що будь-яких інших пояснень, клопотань та доповнень вони не мають, в зв'язку з чим можливо завершити судове слідство та постановити вирок на підставі досліджених доказів, наданих суду.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КПК України суд за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінює кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, адже ні підозра, ні обвинувачення не можуть відповідно до ч. 3 ст. 17 КПК України ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а сукупність зібраних доказів, суд оцінює з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Дослідивши у судовому засіданні надані сторонами провадження докази, суд дійшов висновку про те, що надані докази є належними, оскільки прямо та непрямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та інших обставин, які мають значення для кримінального провадження, а також достовірність та можливість чи неможливість використання інших доказів.
При цьому, суд також урахував, що сторона захисту не посилалась на недопустимість доказів, які надані стороною обвинувачення, а отже, в силу положень ст. 26 КПК України, суд також не вбачає підстав визнавати докази недопустимими, оскільки вони зібрані у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, та отримані без істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, чи завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини.
Крім того, суд також вважає, що надані державним обвинуваченням докази є допустимими, оскільки зібрані у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом України, та отримані без істотного порушення прав та свобод людини, гарантованих Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, чи завдяки інформації, отриманій внаслідок істотного порушення прав та свобод людини.
Інші документи, які надані стороною обвинувачення є процесуальними рішеннями, відомостями, що характеризують особистість обвинуваченого чи інші рішення, які вирішують певні процедурі питання досудового розслідування, встановлюють чи визначають певні процесуальні статуси, або їх затверджують.
При цьому, суд також урахував, що сторона захисту не посилалась на порушення порядку проведення досудового розслідування, як і прийняття певних процесуальних рішень, а отже, у силу положень статей 22, 26 КПК України, суд також не вбачає підстав надавати оцінку цих документам.
Проведеним у судовому засіданні дослідженням доказів судом також встановлено, що надані державним обвинуваченням докази є достовірними та достатніми, оскільки не протирічать один одному, та у своїй сукупності надають можливість суду зробити висновок про доведеність винуватості обвинуваченої ОСОБА_5 поза розумним сумнівом у передбаченому законом порядку.
При доведеності винуватості ОСОБА_5 поза розумним сумнівом, суд відповідно до ст. 17 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 12.06.2018 у справі № 712/13361/15 (провадження № 51-1604км18, ЄДРСР № 74777387). Крім того, суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 04.07.2018 у справі № 688/788/15-к (провадження № 51-597км17, ЄДРСР № 75286445). Зокрема, при вирішенні питання щодо достатності встановлених під час змагального судового розгляду доказів для визнання особи винуватою суди мають керуватися стандартом доведення (стандартом переконання), визначеним частинами другою та четвертою статті 17 КПК.
Отже, надані стороною обвинувачення докази, які зібрані під час досудового розслідування, надані свідками покази у судовому засіданні доводять беззаперечно (поза розумним сумнівом), що ОСОБА_5 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, тобто будучи громадянкою України добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
У відповідності до ст. 12 КК України, кримінальне правопорушення передбачене ч.5 ст.111-1 КК України відноситься до тяжкого злочину.
Особі, яка вчинила кримінальні правопорушення, має бути призначене покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нового кримінального правопорушення.
Обираючи обвинуваченому ОСОБА_5 вид та розмір покарання, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, яке віднесене до категорії тяжких злочинів, обставини його вчинення, характер діяння, форму й ступінь вини, мотив вчинення кримінального правопорушення, дані про особу обвинуваченої, та обставини, що пом'якшують та обтяжують її покарання.
Обставин, які обтяжують покарання, як і обставин, які пом'якшують покарання, обвинуваченій, судом не встановлено.
При визначенні міри покарання обвинуваченій ОСОБА_5 суд також враховує особу обвинуваченої, те, що вона є раніше не судимою, на обліках у лікаря-нарколога та психіатра не перебуває, одружена, є громадянкою України, яка під час війни добровільно співпрацювала з окупантами, характер займаною нею посади в незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, а також те, що остання переховується на тимчасово окупованій території України.
Позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю є обов'язковим додатковим покаранням, передбаченим санкцією частини 5 статті 111-1 КК України.
Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу. Санкцією частини 5 статті 111-1 КК України передбачена можливість застосування додаткового покарання у вигляді конфіскації майна.
За таких обставин, враховуючи особу винної та для досягнення цілей, встановлених ст. 50 КК України, суд вважає доцільним призначити обвинуваченій ОСОБА_5 покарання в межах санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України у вигляді позбавлення волі на певний строк з конфіскацією майна, яке є власністю засудженої, та з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Підстав для застосування статей 69 та 75 КК України в даному кримінальному провадженні не встановлено.
Оскільки суд дійшов висновку про призначення ОСОБА_5 покарання у вигляді позбавлення волі, то строк відбування нею покарання слід рахувати з часу її фактичного затримання.
Строк додаткового покарання слід обчислювати відповідно до ч. 3 ст. 55 КК України.
Враховуючи те, що ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 22 лютого 2023 року в порядку, визначеному ч. 6 ст. 193 КПК України обвинуваченій обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити незмінним.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся. Процесуальні витрати по справі відсутні.
Питання про речові докази суд вирішує відповідно до вимог ст. 100 КПК України.
Керуючись ст.323, 369-376, 615 КПК України, суд,
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити покарання у вигляді 10 (десяти) років позбавлення волі, з позбавленням права обіймати будь-які посади у органах державної влади та місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах, а також організаціях, що надають публічні послуги строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього майна, що належить їй на праві власності.
Строк відбування покарання обчислювати з моменту фактичного затримання ОСОБА_5 після набрання вироком законної сили.
Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати будь-які посади у органах державної влади та місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах, а також організаціях, що надають публічні послуги обчислювати з моменту відбуття ОСОБА_5 основного покарання у виді позбавлення волі.
Запобіжний захід ОСОБА_5 , обраний ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду міста Запоріжжя від 22 лютого 2023 року у вигляді тримання під вартою, залишити незмінним.
Речові докази: DVD-R диск, на якому записано файл з назвою «Ревізія Чкалово» з розширенням «mp4», «Справка исх №10 от 16.08.2022» за підписом т.зв. «главы Чкаловской сельской администрации И.А. Чирко» на 1 арк.; «Расписка главы Чкаловской сельской администрации Чирко Ирины Александровны от 16.08.2022» на 1 арк.; «Объявление сельской администрации» на 1 арк.; копія фото, на якому зображено ОСОБА_5 на 1 арк. - залишити в матеріалах кримінального провадження.
Вирок може бути оскаржений протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Запорізький районний суд Запорізької області.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення судового рішення судом апеляційної інстанції.
Вирок суду після його проголошення вручити учасникам кримінального провадження, які присутні у судовому засіданні, та не пізніше наступного дня надіслати учаснику судового провадження, який в судове засідання на проголошення вироку не прибув.
Копію вироку для вручення обвинуваченій видати захиснику.
Суддя ОСОБА_1