Дзержинський міський суд Донецької області
Єдиний унікальний номер 225/203/24
Номер провадження 3/225/190/2024
28 лютого 2024 року
приміщення суду за адресою: вул. Дружби, 4, м. Торецьк
Суддя Дзержинського міського суду Донецької області Геря О.Г., розглянувши матеріали, які надійшли від ВП №1 Бахмутського РВП ГУНП у Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Торецьк Донецької області, продавець-стажер магазин « ІНФОРМАЦІЯ_2 », зареєстрована за та проживає адресою: АДРЕСА_1 , -
за ч.3 ст.156 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , 23.01.2024 о 07.45 год. під час правового режиму воєнного стану, в магазині який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , продавець-стажер ОСОБА_1 здійснила продаж однієї пляшки коньяку «Sikvaruli» ємністю 0,5л., вміст спирту 40% військовослужбовцю ОСОБА_2 за ціною 450 грн., чим порушила п.1 Наказу командувача оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 09.07.2022 № 16од «Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі», тим самим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.156 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася.
Захисник ОСОБА_1 , адвокат Саєнко О.М. в судове засідання не з'явився, просив справу розглянути за його відсутності та за відсутності ОСОБА_1 . Крім того, надав суду клопотання в якому просив провадження у справі закрити, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, посилаючись на те, що дії ОСОБА_1 помилково кваліфіковані за ч. 3 ст. 156 КУпАП, оскільки остання не є суб'єктом господарської діяльності, а тому її дії не можуть бути кваліфіковані за цією статтею. Також в протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 порушила п. 1 наказу командувача ОСУВ «Хортиця» №16-од від 09.07.2022 разом з цим не зазначає повної назви нормативно-правового акту. Крім цього, поліцейськими не зафіксований факт продажу алкогольного напою та отримання грошей за товар.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст.245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.
За правилами ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №977855 від 23.01.2024 року, ОСОБА_1 ставиться у провину те, що вона під час правового режиму воєнного стану, в магазині який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , здійснила продаж однієї пляшки коньяку «Sikvaruli» ємністю 0,5л., вміст спирту 40% військовослужбовцю ОСОБА_2 за ціною 450 грн., чим порушила п.1 Наказу командувача оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 09.07.2022 № 16од «Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі», тим самим вчинив правопорушення передбачене ч.3 ст.156 КУпАП.
З огляду на це, суддя зазначає наступне.
Частина 3 статті 156 КУпАП передбачає відповідальність за торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Диспозиція ч.3 ст.156 КУпАП є бланкетною, а тому при вирішенні питання про притягнення до адміністративної відповідальності за цією статтею слід з'ясувати, серед іншого, яку саме норму спеціального закону порушено та в чому полягає суть цих порушень із відповідним закріпленням вказаних норм.
Беручи до уваги наведене вище, відповідальна особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 156 КУпАП, повинна зазначити, яку норму вказаного Закону порушила особа стосовно, якої складений протокол.
В протоколі про адміністративне правопорушення, особа яка його склала посилається на порушення ОСОБА_1 наказу командувача ОСУВ «Хортиця» № 16од від 09.07.2022 року без документального підтвердження існування такого Наказу взагалі, суті тексту та встановлених обмежень чи заборон, що не може бути належним доказом підтвердження провини особи.
Крім того, згідно із ст.55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Так, ч.1 ст.58 ГК України встановлено, що суб'єкт господарювання підлягає державній реєстрації як юридична особа чи фізична особа-підприємець у порядку, визначеному законом.
Частиною 1 ст.128 ГК України передбачено, що громадянин визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно достатті 58 цього Кодексу.
Окрім цього, статтею 1 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що роздрібна торгівля - це діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.
Відповідно до ст.15 цього Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Відповідно до вимог ч.ч.1, 2 ст.3 ГК України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб'єкти підприємництва - підприємцями.
Відповідно до ст.42 ГК України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таким чином, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП може бути лише суб'єкт господарювання.
На підтвердження вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 суду надані такі докази: рапорт старшого інспектора-чергового ВП №1, протоколи огляду від 23.01.2024, фотозображення до протоколів огляду, письмові пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , довідки про результати проведення перевірки, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців ОСОБА_4 , договір суборенди нежитлових приміщень ОСОБА_5 .
Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 не є суб'єктом господарської діяльності, а є продавцем продовольчих товарів в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_4 », що зазначено також і у самому протоколі про адміністративне правопорушення, а тому не може бути відповідальною особою за ч.3 ст.156 КУпАП, що виключає суб'єктивну сторону даного адміністративного правопорушення та унеможливлює його склад.
Згідно із ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно з приписами ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
При цьому всі викладені в протоколі про адміністративне правопорушення обставини повинні бути належним чином перевірені та доводитися сукупністю належних і допустимих доказів.
Враховуючи, що всі сумніви щодо доведеності вини порушника слід тлумачити на його користь, суд робить висновок, що викладені в протоколі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 відомості про вчинення правопорушення, передбаченого ч.3 ст.156 КУпАП не підтверджуються доказами, отже і протокол про адміністративне правопорушення не можна визнати доказом вини останньої у розумінні ст.251 КУпАП.
Відповідно до положень п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене, справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.156 КУпАП підлягає закритю у зв'язку з відсутністю в її діях складу правопорушення.
Керуючись ст.ст 156, 247 КУпАП, суд
Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.156 КУпАП, - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга через Дзержинський міський суд Донецької області протягом 10 (днів) з моменту винесення постанови.
С у д д я: О.Г.Геря