Рішення від 26.02.2024 по справі 675/1456/23

Справа № 675/1456/23

Провадження № 2/675/89/2024

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" лютого 2024 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі головуючої - судді Янішевської О. С., секретаря судового засідання Беліци М. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяславі в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 247 ЦПК України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Плужненської сільської ради Хмельницької області про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок з надвірними будівлями,

УСТАНОВИВ:

01 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок з надвірними будівлями, мотивуючи це тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 матері позивачки ОСОБА_2 відкрилась спадщина, на яку ОСОБА_1 має право як спадкоємець за заповітом, оскільки за життя спадкодавець склала заповіт на ім'я позивачки, а ОСОБА_1 прийняла спадщину у встановленому законом порядку. До складу спадщини входить, у тому числі, право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований у АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 зазначає, що через відсутність правовстановлюючих документів вона позбавлена можливості у встановленому законом порядку отримати свідоцтво на право на спадщину на житловий будинок.

Позивачка ОСОБА_1 у судовому засіданні заявлені вимоги підтримали, в останнє судове засідання не з'явилась, звернулась до суду з письмовою заявою, в якій просила справу розглядати за її відсутності.

Представник відповідача Плужненської сільської ради Шепетівського району Хмельницької області у судове засідання не з'явився, звернувся до суду з листом, в якому просив справу розглядати за відсутності представника сільської ради, проти заявлених вимог не заперечував.

З огляду на неявку учасників у судове засідання, суд вважає за можливе розглянути справу без їх участі на підставі наданих письмових матеріалів.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

01 вересня 2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Плужненської сільської ради Шепетівського району про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок з надвірними будівлями. Ухвалою Ізяславського районного суду Хмельницької області від 05 вересня 2023 року відкрите провадження за вказаною заявою за правилами загального провадження. 08 лютого 2024 року закрите підготовче провадження.

Правовідносини, які виникають у зв'язку із спадкуванням регулюються книгою шостою Цивільного кодексу України «Спадкове право», а тому суд приходить до висновку про доцільність застосування у даному випадку норм, які містяться у книзі шостій Цивільного кодексу України.

Відповідно до вимог ст. 1223 Цивільного Кодексу України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

За ч. 1 ст. 1233 Цивільного Кодексу України заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1234 Цивільного Кодексу України право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

Згідно ч. 1 ст. 1235Цивільного Кодексу України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

За вимогами ст. ст. 1258, 1261 Цивільного Кодексу України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово; у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Тульчин Тульчинського району Вінницької області, що підтверджується свідоцтвом про смерть, копія якого додана до матеріалів справи.

ОСОБА_1 являється дочкою померлої ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвами про народження та про одруження, копії яких додані до матеріалів справи.

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем М'якотівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області 23 березня 2017 року, що підтверджується копією заповіту, доданою до матеріалів справи, Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори), яка знаходиться в матеріалах спадкової справи № 64/2023 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що розпочата 09 березня 2023 року, копія якої додана до матеріалів справи.

Таким чином, ОСОБА_1 являється спадкоємцем померлої ОСОБА_2 за заповітом.

Згідно свідоцтв про право на спадщину за заповітом, які знаходяться в матеріалах спадкової справи № 64/2023 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , що розпочата 09 березня 2023 року, копія якої додана до матеріалів справи, ОСОБА_1 у встановленому законом порядку прийняла спадщину.

Згідно ч. 1 ст. 1218 Цивільного Кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 3 ст. 1223 Цивільного Кодексу України право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.

Таким чином, до ОСОБА_1 перейшли усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві ОСОБА_2 на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок її смерті.

У ст. 1 ЦПК України вказано, що завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Власником житлового будинку з надвірними будівлями АДРЕСА_1 , являлася ОСОБА_2 , що підтверджується доданою до матеріалів справи копією довідки № 2/359 від 08 серпня 2023 року Плужненської сільської ради Старостинського округу № 2.

Правовстановлюючі документи на домоволодіння відсутні, що підтверджуються доданою до матеріалів справи копією довідки Комунального Підприємства «Ізяславське міське бюро технічної інвентаризації» № 167 від 08 серпня 2023 року.

Оформити свої спадкові права на житловий будинок АДРЕСА_1 , у встановленому порядку ОСОБА_1 не має можливості через відсутність правовстановлюючих документів на нерухоме майно, що підтверджується доданою до матеріалів справи копією листа державного нотаріуса Ізяславської державної нотаріальної контори № 111/02-14 від 30 січня 2024 року.

За таких обставин суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 має право на житловий будинок АДРЕСА_1 як спадкоємець за заповітом після смерті ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст. ст. 8, 13, 19, 41 Конституції України, ст. 22 Кодексу України про шлюб та сім'ю, ст. ст. 1216, 1220, 1223, 1233, 1234, 1235, 1258, 1261, 1268, 1269, 1270 Цивільного Кодексу України, Постановою № 7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 р. «Про судову практику у справах про спадкування», ст. ст. 2, 12, 13, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 92, 95, 133, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Тульчинським РВ УМВС України в Вінницькій області 01 липня 1997 року, жительки АДРЕСА_2 ) до Плужненської сільської ради Хмельницької області (місце знаходження 30320 с. Плужне Шепетівського району Хмельницької області, вул. Бортника, буд. 7, код ЄДРПОУ 04406745), про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок з надвірними будівлями задовольнити.

Визнати право власності ОСОБА_1 на житловий будинок з надвірними будівлями за адресою АДРЕСА_1 , як спадкоємця за заповітом після смерті ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його оголошення.

Суддя О. С. Янішевська

Попередній документ
117322377
Наступний документ
117322379
Інформація про рішення:
№ рішення: 117322378
№ справи: 675/1456/23
Дата рішення: 26.02.2024
Дата публікації: 01.03.2024
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Ізяславський районний суд Хмельницької області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:; про приватну власність, з них:; визнання права власності
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (26.02.2024)
Дата надходження: 01.09.2023
Предмет позову: визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок з надвірними будівлями.
Розклад засідань:
25.10.2023 14:00 Ізяславський районний суд Хмельницької області
27.11.2023 12:00 Ізяславський районний суд Хмельницької області
24.01.2024 10:30 Ізяславський районний суд Хмельницької області
08.02.2024 11:30 Ізяславський районний суд Хмельницької області
26.02.2024 15:30 Ізяславський районний суд Хмельницької області