28 лютого 2024 р.м. ОдесаСправа № 420/17496/23
Перша інстанція: суддя Бжассо Н.В.,
повний текст судового рішення
складено 31.10.2023, м. Одеса
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Димерлія О.О.,
суддів: Танасогло Т.М., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі №420/17496/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії
12.07.2023 ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 22797,98 грн. з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 3989,65 грн. та 2023 рік в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 28287,63 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 22797,98 грн. з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 3989,65 грн. та 2023 рік в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 28287,63 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 25 відсотків збільшення пенсії вираховується з основного розміру пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення. Однак, органом Пенсійного фонду здійснено розрахунок збільшення пенсії виходячи лише з основного розміру пенсії, без урахування індексації.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області з позовними вимогами не погоджується та вважає їх необґрунтованими з підстав викладених у відзиві на позовну заяву вказуючи, що підстав для виплати пенсії в розмірі більшому, ніж передбачено ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної симтеми», немає. Також, суб'єкт владних повноважень зауважує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з 01.03.2023 позивачу нараховано індексацію пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі №420/17496/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку і виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 22797грн. 98коп., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 24297грн. 98коп.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як особі з інвалідністю внаслідок війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 22797грн. 98коп., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2023 рік в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 24297грн. 98коп.
У задоволені іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Приймаючи означене рішення в частині відмови в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції вказав, що суми індексації пенсії на 2022 рік не враховуються при обчисленні з 01.03.2023 суми підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення. Як зазначено окружним адміністративним судом, у 2023 році сума підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення обчислюється з урахуванням індексації пенсії на визначений у 2023 році Кабінетом Міністрів України коефіцієнт, який установлено постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог позивачем подано апеляційну скаргу в якій, з посиланням на неправильне з'ясування окружним адміністративним судом фактичних обставин справи, неправильне застосування норм матеріального права, викладено прохання скасувати оскаржувану частину судового акту та прийняти у відповідній частині нове судове рішення про задоволення позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги ОСОБА_1 не погоджується із висновком окружного адміністратвиного суду стосовно того, що сума збільшення основного розміру пенсії (25%) при перерахунку пенсії з 01.03.2023 повинна становити 6074грн. 50коп. На думку позивача, сума збільшення становить 7071грн. 90коп., а сума основного розміру пенсії - 28287грн. 63грн.
В силу приписів пунктів 1, 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, у системному зв'язку з положеннями чинного, на час виникнення спірних правовідносин, законодавства, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, з урахуванням такого.
Зокрема, колегією суддів установлено, що ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Апеляційним судом з'ясовано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023.
Згідно протоколу за пенсійною справою №N/A20512 (МВС) від 01.03.2023, грошове забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії становить: посадовий оклад 3400 грн., оклад за військове звання 2200 грн., процентна надбавка за вислугу років (50% ) 2800 грн., надбавка за умови режимних обмежень допуск Ф2 (15%) 510 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (74,18%) 6231грн. 12коп., премія (67,3%) 10189грн. 97коп., в тому числі сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 25331грн. 09коп. Основний розмір пенсії: 90% грошового забезпечення, що становить 22797грн. 98коп. з урахуванням індексації 25 989грн. 70коп., доплати - індексація базового ОСНП (22797,98 х 0,140) 3191грн. 72коп., в т.ч. збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 25 989грн. 70коп. - 6497грн. 43коп., в т.ч. індексація збільшення пенсії на 25% - 797грн. 93коп., надбавка інваліду війни 2 гр. - 773грн. 60коп., інвалід війни 2 гр. при виконанні обов'язків в/с 50 грн.
Підсумок пенсії 33 310грн. 73коп., з урахуванням максимального розміру пенсії 33 310грн. 73коп.
Уважаючи, що органом Пенсійного фонду під час здійснення перерахунку пенсії допущено порушення позивач за захистом прав, свобод та охоронюваних законом інтересів звернувся до суду з даною позовною заявою.
Здійснюючи перегляд справи в апеляційному порядку в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовано Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію вказаного Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами зазначеного Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію вказаного Закону.
Усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за вказаним Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» пенсії є одним із об'єктів індексації грошових доходів населення.
У законодавчій нормі також зазначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
16.02.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році».
Пунктами 1, 2 вказаного рішення Уряду установлено, що з 1 березня 2022 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році”, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.
З 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Пунктом 2 вказаного акту Уряду установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
28.12.2011 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».
Пунктом 1 означеного рішення Уряду установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, статей 13 і 21 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
Аналіз наведених вище законодавчих приписів свідчить про те, що основний розмір пенсії з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Як установлено колегією суддів, на виконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» Головним управлінням ПФУ в Одеській області з 01.03.2022 та з 01.03.2023 відповідно здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .
Згідно перерахунку пенсії ОСОБА_1 індексація базового ОСНП 2022 становить 3989грн. 65коп. (28497,48 х 0,140).
Відповідно до перерахунку пенсії ОСОБА_1 індексація базового ОСНП 2023 становить 6399грн. 96коп. (32487,13 х 0,197).
Збільшення основного розміру пенсії (25%) органом Пенсійного фонду розраховано від суми 22797грн. 98грн.
Отже, Головним управлінням ПФУ в Одеській області розрахунок пенсії позивача здійснено за такою формулою: основний розмір пенсії (22797грн. 98коп.) + 25% підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1381 * на коефіцієнт збільшення у 2022 році 14 % (0,140), у 2023 році 19,7% (0,197), однак не може перевищувати 1500 грн.
З аналізу наведеного розрахунку убачається, що передбачене постановою Кабінету Міністрів України № 1381 від 28.12.2011 підвищення (25%) Головним управлінням ПФУ в Одеській області розраховано з основного розміру пенсії без урахування індексації.
Апеляційний адміністративний суд зауважує, що вказаний підхід органу Пенсійного фонду є неправильним, адже 25 відсотків збільшення пенсії вираховуються з основного розміру пенсії з врахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення.
Таким чином, беручи до уваги наведене, а також те, що індексація пенсії в 2022 році на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,41% є сталою величиною та продовжується нараховуватися і в 2023 році, колегія суддів зазначає, що при збільшенні на 25 % пенсії має враховуватися не лише основний розмір пенсії, а й проведені в 2022 та 2023 році індексації пенсії (наростаючим підсумком) відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №118 та №168.
Означене вказує на неправильність висновку суду першої інстанції про те, що суми індексації пенсії на 2022 рік не враховуються при обчисленні з 01.03.2023 суми підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення.
Відтак, колегія суддів зазначає, що сума збільшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2023 має розраховуватись наступним чином: (22797грн. 98коп. (основний розмір пенсії) + 3989грн. 65коп. (індексація ОСНП 2022) + 1500грн. (індексація ОСНП 2023)) х 25% = 7071грн. 91коп.
Залишивши поза увагу наведені обставини окружним адміністративним судом неправильно вирішено спір.
Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно із практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено апеляційним судом у даній справі.
Межі перегляду судом апеляційної інстанції справи визначено статтею 308 КАС України, відповідно до частини 1 якої суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Згідно із п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Статтею 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.
Як установлено колегією суддів, викладені Одеським окружним адміністративним судом у рішенні від 31.10.2023 у справі №420/17496/23 висновки не відповідають обставинам справи, а тому такий судовий акт підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний адміністративний суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовльнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 у справі №420/17496/23 скасувати.
Прийняти у справі нове судове рішення.
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовльнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо нездійснення перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 22797грн. 98коп. з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 3989грн. 65коп. та 2023 рік в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 28287грн. 63коп;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії з 01.03.2023 з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 22797грн. 98коп. з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії за 2022 рік в розмірі 3989грн. 65коп. та 2023 рік в розмірі 1500 грн, а саме з загальної суми 28287грн. 63коп.
Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.
Суддя-доповідач О.О. Димерлій
Судді Т.М. Танасогло А.В. Крусян