П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
27 лютого 2024 р. м. ОдесаСправа № 420/22006/23
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Домусчі С.Д.
суддів: Семенюка Г.В., Шляхтицького О.І.,
за участю секретаря судового засідання - Вовненко А.В.
прокурора - Клюкіна К.І.
представника ГУ ДСНС України в Одеській області - Осадчого Д.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання Одеської міської ради про зупинення провадження у справі за апеляційною скаргою Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2023 року у справі за позовом заступника керівника Приморської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області та Одеської обласної військової адміністрації до Комунального підприємства “Сервісний центр” Одеської міської ради”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеська міська рада, про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії, спрямовані на приведення у стан готовності захисної споруди цивільного захисту,
Позивач, Заступник керівника Приморської окружної прокуратури міста Одеси в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, Одеської обласної військової адміністрації звернувся з позовом до Комунального підприємства “Сервісний центр”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеська міська рада, в якому просив суд визнати протиправною бездіяльність Комунального підприємства “Сервісний центр” щодо не приведення у стан готовності захисної споруди - сховища №57161, яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 23 до використання за призначенням, зобов'язання Комунального підприємства “Сервісний центр” вчинити дії, спрямовані на приведення у стан готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища №57161, яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 23, з метою використання його за призначенням у відповідності до “Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту”, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 року.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2023 року позовна заява Заступника керівника Приморської окружної прокуратури міста в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, Одеської обласної військової адміністрації до Комунального підприємства “Сервісний центр”, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеська міська рада про визнання протиправною бездіяльності Комунального підприємства “Сервісний центр” щодо не приведення у стан готовності захисної споруди - сховища №57161, яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 23 до використання за призначенням, зобов'язання Комунального підприємства “Сервісний центр” вчинити дії, спрямовані на приведення у стан готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища №57161, яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 23, з метою використання його за призначенням у відповідності до “Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту”, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 року - задоволена.
Визнана протиправною бездіяльність Комунального підприємства “Сервісний центр” щодо приведення у стан готовності захисної споруди - сховища № 57161, яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 23 до використання за призначенням.
Зобов'язано Комунальне підприємство “Сервісний центр” вчинити дії, спрямовані на приведення у стан готовності захисної споруди цивільного захисту - сховища № 57161, яке знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Тираспольська, 23, з метою використання його за призначенням у відповідності до “Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту”, затверджених Наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018 року.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Одеська міська рада подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
До апеляційного суду надійшло клопотання апелянта про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав КАС ВС у справі №260/4199/22, предметом спору в якій є правовідносини, подібні із правовідносинами, які є предметом спору у справі №420/22006/23
Відповідно до ч. 4 ст. 236 КАС України про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Апеляційний суд встановив, що ухвалою Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду від 25.01.2024 справа №260/4199/22 за позовом керівника Хустської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області до Комунального некомерційне підприємство «Лікувально-профілактична установа Міжгірська районна лікарня» Міжгірської селищної ради Закарпатської області, (третя особа Міжгірська селищна рада), про зобов'язання приведення у стан готовності захисної споруди передана на розгляд об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Підставою для передачі справи №260/4199/22 на розгляд об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду є саме питання відсутності єдиного підходу до застосування частини третьої та частин четвертої та п'ятої статті 53 КАС України у контексті наявності повноважень у прокурора щодо захисту інтересів держави шляхом реалізації права на звернення до суду із позовами в особі суб'єктів владних повноважень, зокрема, в інтересах органів державної служби України з надзвичайних ситуацій з вищезазначеними позовними вимогами.
Так, предметом спору у вказаній справі є правовідносини, подібні із правовідносинами, які є предметом спору у справі № 420/22006/23.
За вказаних обставин, апеляційний суд, враховуючи, що право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державою і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених статтями 22 та 64 Конституції України, та з метою правильного і однакового застосування приписів частини 2 статті 122 КАС України, з огляду на положення частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ, вважає за необхідне зупинити провадження у справі №420/22006/23 до набрання законної сили судовим рішенням судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав КАС ВС у справі №260/4199/22.
Керуючись ст. ст. 236, 242, 248, ч. 2 ст. 321, ч. 2 ст. 325, ст. ст. 327-329 КАС України,
Клопотання Одеської міської ради про зупинення провадження у справі задовольнити.
Зупинити провадження у справі №420/22006/23 за апеляційною скаргою Одеської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2023 року до набрання законної сили судовим рішенням судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав КАС ВС у справі №260/4199/22.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її підписання але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений та підписаний 28 лютого 2024 р..
Суддя-доповідач С.Д. Домусчі
Судді Г.В. Семенюк О.І. Шляхтицький