Постанова від 27.02.2024 по справі 400/11921/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2024 р. Категорія: 112010201м. ОдесаСправа № 400/11921/23

Перша інстанція: суддя Біоносенко В. В.,

час і місце ухвалення: письмове провадження,

м. Миколаїв

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача - Семенюка Г.В.,

суддів - Домусчі С.Д., Шляхтицького О.І.,

розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 р. у справі № 400/11921/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій та бездіяльності протиправними; зобов'язання вчинити певні дії, -

встановиВ:

Позивач, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області. в якому просив: 1) визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо застосування з 01.03.2023 обмеження розміру збільшення пенсії ОСОБА_1 , передбаченого пунктами 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", граничною сумою 1500 грн; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 23.03.2023 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , в порядку, передбаченому пунктами 1-7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії граничною сумою 1 500 грн та з урахуванням рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 06.06.2023 по справі № 400/6398/23, без обмеження максимальним розміром, мотивуючи його тим, що він є пенсіонером та йому призначено пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. З 01.03.2023 відповідач провів індексацію пенсії позивача згідно постанови КМУ № 168 від 24.02.2023р. з урахуванням коефіцієнта 1,197 із обмеженням розміру індексації сумою 1 500, 00 грн. На звернення позивача від 05.09.2023, листом № 18123-17609/Г-02/8-1400/23 від 17.09.2023 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повідомило позивача про те, що відповідно до пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки зміст п.10 Постанови № 168 не відповідає вимогам ст.64 Закону № 2262, зважаючи на визнання неконституційними положень ч.7 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, то п.10 Постанови № 168 в частині обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії сумою у 1500 гривень суперечить законодавчо встановленим нормам, порушує право позивача на належний, гарантований державою рівень пенсійного та соціального забезпечення, та призводить до додаткового обмеження розміру пенсії.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року у позові відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити вимоги позивача у повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що відмовляючи у позові, суд першої інстанції не врахував, що оскільки зміст п.10 Постанови № 168 не відповідає вимогам ст. 64 Закону № 2262, зважаючи на визнання неконституційними положень ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, то п.10 Постанови № 168 в частині обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії сумою у 1500 гривень суперечить законодавчо встановленим нормам, порушує право позивача на належний, гарантований державою рівень пенсійного та соціального забезпечення, та призводить до додаткового обмеження розміру пенсії.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне:

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та з жовтня 2003 отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

24 лютого 2023 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 168 "Про індексацію пенсійних виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

На виконання цієї постанови, Головним управлінням ПФУ в Миколаївській області до пенсії позивача було встановлено підвищення пенсії (індексація) у розмірі 1 500 грн.

05.09.2023 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Миколаївській області із заявою про проведення перерахунку та виплати його пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні у розмірі 1,197 відповідно до постанови № 168 від 24.02.2023, без обмеження її максимальним розміром 1500 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області листом від 17.09.2023 повідомило позивача про те, що відповідно до пункту 10 Постанови № 168 розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

Не погоджуючись з цим, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що пенсійний орган, нарахувавши позивачеві з 01.03.2023 року індексацію (підвищення) пенсії в сумі 1500 грн., діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

П'ятий апеляційний адміністративний суд не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке:

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Порядок обчислення пенсії вказаної категорії осіб врегульований Розділом V Закону від 09.04.1992 року № 2262-XII.

На момент прийняття Закон від 09.04.1992 року № 2262-XII не містив положень щодо застосування максимального розміру при обчисленні та виплаті пенсії.

Зміни стосовно виплати пенсії вказаній категорії осіб у максимальному розмірі введені з 01.01.2008 року із набранням чинності Законом України від 28.12.2007 року № 107-VI.

Так, пунктом 29 Розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI доповнено частиною 5 статтю 43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII.

У зв'язку із вказаними доповненнями, частина 5 статті 43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII передбачала, що максимальний розмір пенсій, призначених відповідно до цього Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) не може перевищувати дванадцять мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Конституційного Суду від 22 травня 2008 року по справі № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Таким чином, визначення у статті 43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII застережень щодо максимального розміру пенсії осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду від 22.05.2008 року по справі № 10-рп/2008.

Водночас, Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI частину 5 статті 43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII викладено в такій редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

Наведені обставини свідчать про те, що Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI вносились зміни у частину 5 статті 43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII, положення якої з 22 травня 2008 року визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Неконституційність положень Закону щодо виплати пенсії вказаної категорії осіб в межах максимального розміру за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, по 31 грудня 2017 року (на підставі доповнень згідно Закону України від 24.12.2015 року № 911-VIII та Закону України від 06.12.2016 року № 1774-VIII) встановлена і на підставі Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року по справі № 7-рп/2016.

Наведені обставини свідчать про те, що доповнення, а також подальші зміни у статтю 43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII в цілому визнані такими, що не відповідають Конституції України, а відтак не підлягають застосуванню під час перерахунку пенсії позивачу.

Положеннями Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VI внесені зміни у норми Закону, які визнані такими, що Конституції України не відповідають, а отже не підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 року №168 установлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1, 197 (пункт 1).

Установлено, що 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (пункт 2).

Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Підвищення пенсії, передбачене цим пунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 установлено, що:

у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

Щодо застережень у постанові Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 про підвищення пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, суд першої інстанції з посиланням на положення частини 3 статті 7 КАС України правильно визначив, що вказані правила акту Кабінету Міністрів України суперечить приписам Закону № 2262-XII (з урахуванням висновків про неконституційність його окремих положень про обмеження максимальним розміром пенсії, призначеної особам за цим Законом), які є спеціальними у спірних правовідносинах та підлягають застосуванню у спірних правовідносинах.

Таким чином, проведення виплати пенсії позивача з березня 2023 року в межах максимального розміру суми індексації пенсії, є очевидно протиправним, чим підтверджується обґрунтованість доводів апеляційної скарги про наявність обставин для зобов'язання територіального пенсійного органу здійснити апелянту виплату пенсії з урахуванням підвищення, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168, без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням раніше виплачених сум.

Щодо вимоги позивача - виплачувати перераховану пенсію з урахуванням індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, суд зазначає, що ця вимога є передчасною, оскільки відсутні докази порушення прав позивача на майбутнє.

Отже, позов підлягає частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до статті 139 КАС України.

Враховуючи вище викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано судом обставини, що мають значення для справи, а відтак, відповідно до ст.ст. 315, ст. 317 КАС України, - оскаржуване Рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення у справі.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , - задовольнити частково.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2023 року по справі № 400/11921/23, - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 , - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління ПФУ в Миколаївській області щодо обмеження розміру збільшення пенсії ОСОБА_1 , нарахованого в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", граничною сумою 1 500 грн.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.03.2023 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 , в порядку, передбаченому пунктами 1-7 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії граничною сумою 1500 грн., з урахуванням раніше виплачених сум.

В решті позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ЄДРПОУ 13844159) судовий збір на корить ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) за подачу позовної заяви 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 60 коп. та апеляційної скарги у розмірі 1610 (одна тисяча шістсот десять) грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач Г.В. Семенюк

Судді С.Д. Домусчі О.І. Шляхтицький