28 лютого 2024 р.Справа № 480/4097/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Ральченка І.М.,
Суддів: Чалого І.С. , Катунова В.В. ,
розглянувши матеріали адміністративної справи за апеляційною скаргою Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 року по справі № 480/4097/23
за позовом ОСОБА_1
до Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 У внесені до довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується при перерахунку пенсій, відомостей про додаткові види грошового забезпечення у наступних розмірах: надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років на підставі постанови КМУ №704), премії (у розмірі 130% посадового окладу, на підставі п.5,п.2 постанови КМУ №704), та наданні до Головного управлнняПенсійного фонду України в Сумській області.
- зобов?язати Сумський обласний територіальнии центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності з постановою каолнету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), для перерахунку та виплати пенсі з 01.04. 2019 р на підставі ст.43, 8, 10, та 63 ЗУ №.2262 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби (100% від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років на підставі постанови КМУ №704) премії (у розмірі 130% посадового окладу, на підставі п.5,п.2 постанови КМУ №704), громадянина ОСОБА_1 .
- стягнути на користь слободенюка ОСОБА_2 судові витрати на сплату судового зоору за рахунок юджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 16.11.2023 року позовні вимоги частково задоволено.
На зазначене рішення відповідачем подано апеляційну скаргу.
В ході судового розгляду встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.11.2023 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 380/19324/23 за позовом особи до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Предметом спору у цій зразковій справі є дії територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на виконання судового рішення зі зменшенням розмірів надбавки за особливості проходження служби з 65% до 1% та премії з 35% до 10%.
Ознаками вказаної типової справи, є:
1) позивач пенсіонер, якому призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
2) відповідач орган державної влади, до повноважень якого належить видача довідок для перерахунку пенсії;
3) спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку з видачею довідок на виконання рішень суду, у яких, на думку позивача, усупереч положенням постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, неправильно визначено відсоткове значення надбавки за особливості проходження служби та премії);
4) позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії щодо зменшення в довідках станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби із 65% до 1% та премії з 35% до 10%, та, як наслідок, зобов'язати відповідача скласти та подати до територіального органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, станом на 01.01.2021 та станом на 01.01.2022, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260, указати правильні відсоткові значення згаданих величин).
В силу положень п. 21 ст. 4 КАС України типовими адміністративними справами є адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що зазначена справа, що перебуває в провадженні Другого апеляційного адміністративного суду, підпадає під ознаки типової, провадження у якій відкрито Верховним Судом ухвалою від 08.11.2023 у справі № 380/19324/23, оскільки відповідачем в обох випадках є орган державної влади, до повноважень якого належить видача довідок для перерахунку пенсії, а спір виник з аналогічних підстав і відносин, що регулюються одними нормами права, зазначеними вимогами позивачів.
Відповідно до ч. 1 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Згідно з ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Пунктом 9 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що провадження в даній справі необхідно зупинити до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 380/19324/23.
Керуючись ст. ст. 291, 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Зупинити провадження по справі № 480/4097/23 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 380/19324/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Ральченко І.М.
Судді Чалий І.С. Катунов В.В.