Справа № 560/20392/23
іменем України
27 лютого 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Тарновецького І.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області в особі територіального підрозділу - Красилівського сектору УДМС у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
Позивачка звернулась до суду з позовом Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області в особі територіального підрозділу - Красилівського сектору УДМС у Хмельницькій області в якому просить визнати неправомірною відмову відповідача від 24.10.2023 та зобов'язати відповідача оформити та видати ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що позивач, ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся з письмовою заявою до відповідача з приводу видачі йому паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до чинного Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-XII, без застосування засобів ЄДДР. Однак, листом відповідачем відмовлено. Позивач вважає, що відповідач порушує його права та інтереси, відмовляючи у оформленні паспорта у формі книжечки.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Враховуючи те, що заява позивача станом на момент звернення до Шепетівського відділу Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області не досяг 16-ти річного віку, а тому підстав для видачі паспорта немає.
Позивачем подано відповідь на відзив, яким заперечує обгрунтування відповідача та просить позовну заяву задовольнити.
Дослідивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі письмові докази, оцінивши їх в сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження виданого 28.09.2009 Серія НОМЕР_1 .
Позивач звернувся із письмовою заявою до відповідача у якій просив видати бланк паспорту громадянина України виключно у вигляді паспортної книжечки, оскільки вона відмовляється від внесення інформації до безконтактного електронного носія, що імплантований у відповідний бланк документа .
Відповідач листом надав відповідь про те, що оскільки позивач станом на момент звернення з заявою не досяг 16-ти річного віку, не подано усіх визначених законодавством документів, а тому відсутні підстави у видачі паспорта.
Вважаючи відмову відповідача щодо оформлення паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 5 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 №2235-III (далі Закон №2235-III) визначено, що документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України та Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Так, згідно з пунктами 1, 3, 5, 8, 9-11 Положення про паспорт громадянина України паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Терміни впровадження паспортної картки визначаються Кабінетом Міністрів України у міру створення державної автоматизованої системи обліку населення.
Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88 х 125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується.
Паспорт, виготовлений у вигляді паспортної картки (інформаційного листка), має розмір 80 х 60 мм. У інформаційний листок вклеюється фотокартка і вносяться відомості про його власника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження і особистий номер, а також дата видачі і код органу, що його видав. Інформаційний листок заклеюється плівкою з обох боків. Термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної картки, визначається Кабінетом Міністрів України.
Бланки паспортів виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, з високоякісного паперу з використанням спеціального захисту.
Отже, чинним Положенням про паспорт громадянина України передбачено дві форми паспорта громадянина України: книжечка і картка.
Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) визначені правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Згідно зі статтею 13 Закону №5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на паспорт громадянина України.
Відповідно до частин другої, четвертої та шостої статті 14 Закону №5492-VI, документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Відцифрований образ обличчя особи в документах у формі книжечки розміщується на сторінці даних і виконується за технологією лазерного гравіювання та дублюється в центрі сторінки даних за технологією лазерної перфорації.
Отже, вказаним Законом передбачено можливість видачі документа як у формі книжечки, так і у вигляді картки.
Тобто, заявник, звернувшись до уповноваженого суб'єкта з відповідними документами, передбаченими вказаним Законом, має право на отримання документа у формі книжечки, зокрема, паспорта громадянина України.
Відповідно до частини сьомої статті 16 Закону №5492-VI уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником. У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа. Рішення про відмову у видачі документа може бути оскаржено особою в адміністративному порядку або до суду.
Зі змісту вищенаведеної норми встановлено, що законодавець передбачив вичерпний перелік підстав для відмови заявнику у видачі документа. Водночас вказаним Законом не передбачено визначення поняття "документ".
Разом з цим відповідно до статті 21 Закону №5492-VI паспортом громадянина України є документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Отже, відповідач у своєму листі на звернення позивача зобов'язаний був вказати одну з вище перерахованих підстав для відмови у оформленні паспортів позивачу у формі книжечки, оскільки паспорт громадянина України в розумінні статті 21 вказаного Закону є документом.
Згідно з пунктом 2 Положення № 2503-ХІІ, паспорт громадянина України (далі паспорт) видається кожному громадянинові України центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства після досягнення 16-річного віку.
Верховним Судом у постанові від 07.11.2018 у справі № 820/3327/16 також зазначено, що згідно з нормами Закону № 5492-VI подання документів для оформлення і отримання документів, що посвідчують особу та встановлюють громадянство України, здійснюється громадянами України, які досягли шістнадцятирічного віку, на підставі їхньої особистої заяви.
Отже, право на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення № 2503-ХІІ та Закону №5492-VI виникає у особи після досягнення 16-річного віку, за умови звернення з відповідною заявою, передбаченою цим Положенням.
Із наявних у матеріалах справи доказів установлено, що позивач народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто, на момент звернення з відповідною заявою від 07.10.2022 до відповідача не досяг 16-ти річного віку, про що і вказав у листі (відмові) відповідач.
Суд встановив, що відповідач своїм листом лише повідомив заявнику про те, що право на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року виникає у особи після досягнення 16-ти річного віку, за умови звернення з відповідною заявою, передбаченою законодавством та необхідним переліком документів.
Таким чином, відповідач у спірних правовідносинах прийняв правомірно відмовив позивачу у видачі паспорту громадянина України у вигляді паспортної книжечки та навів правову підставу для такої відмови у проведенні оформлення паспорту громадянина України у вигляді паспортної книжечки.
Крім того, у листі відповідач запропонував позивачу зокрема, з метою реалізації його конституційних прав на оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року звернутись до територіального підрозділу УДМС після досгнення ОСОБА_2 шістнадцятирічного віку.
Враховуючи те, що позивачу станом на день звернення із заявою (11.10.2023) про видачу йому паспорта громадянина України у вигляді книжечки зразка 1994 року не виповнилося 16 (шістнадцять) років, то у відповідності до вимог Положення № 2503-ХІІ він не має право на отримання паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, оскільки ним не дотримано необхідної вимоги, передбаченої законодавством, а тому в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
Враховуючи відмову в задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_2 до Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області в особі територіального підрозділу - Красилівського сектору УДМС у Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1
Відповідач:Управління державної міграційної служби України у Хмельницькій області в особі територіального підрозділу - Красилівського сектору УДМС у Хмельницькій області (вул. Грушевського, 46,м. Красилів,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,31002 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя І.І. Тарновецький