справа №380/18726/23
26 лютого 2024 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Личаківсько-Залізничного об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Львова про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Куспись Євгеній Адамович, звернувся до суду з позовом до Личаківсько-Залізничного об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову відповідача у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, оформлену листом від 11.07.2023 вих. №3673;
- зобов'язати відповідача надати позивачу відстрочку від призову за мобілізацією на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який здійснює постійний догляд за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, та видати довідку за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що спірним рішенням відповідач відмовив в отриманні відстрочки від призову за мобілізацією на підставі частини першої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-ХІІ. Вважає відмову протиправною і такою, що не відповідає положенням статті 23 Закону №3543-ХІІ, а тому підлягає скасуванню з огляду на такі обставини. Позивач проживає за адресою: АДРЕСА_1 разом із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за яким здійснює постійний догляд та який потребує такого постійного догляду відповідно до висновків №125/95 від 13.06.2023 та №139/101 від 06.07.2023. У зв'язку із порушенням функцій організму, здійснює установку урологічного катетера фолея, проводить інші процедури, які не зможуть виконувати особи, що не мають медичної освіти. Вказує, що окрім позивача за даною адресою не проживають інші особи, які б могли здійснювати такий постійний догляд. Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, звернувся до суду з цим позовом.
Відповідачем позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. На виконання рішення Міністерства оборони України у військових адміністраціях створено комісії з розгляду питань надання відстрочок військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Після прийняття відповідних рішень комісією, витяги з протоколів направляються до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військовозобов'язаним відстрочок від мобілізації. Враховуючи такий порядок, з метою надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації слід звертатися у відповідні комісії військових адміністрацій. Стверджує про те, що відповідачем на надавалося позивачу жодних відмов в наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації. Відповідно до пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік. Вказує, що законодавством передбачено лише порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, а не відмову у їх наданні. Просить відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 14.08.2023 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідачем 28.08.2023 (вх. №65468) подано відзив на позовну заяву.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебуває на військовому обліку у Личаківсько-Залізничному об'єднаному районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки м. Львова.
Згідно до диплому НОМЕР_1 від 05.07.2007 ОСОБА_1 закінчив у 2007 році ТзОВ Медичний коледж «Монада» за спеціальністю «Стоматологія ортопедична» і здобув кваліфікацію «зубний технік».
ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , разом із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується відомостями з Реєстру Львівської міської територіальної громади про кількість зареєстрованих осіб №123335 .
Згідно з висновком №122/95 від 13.06.2023 про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, ОСОБА_4 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи (помічника по догляду). Висновок дійсний до 13.06.2024.
Відповідно до медичного висновку ЛКК від 06.07.2023 №139/101 Комунального некомерційного підприємства « 6-а міська поліклініка м. Львова» ОСОБА_4 діагностовано захворювання серцево-судинної системи.
Згідно до нотаріально завіреної приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Сворень Р. О. заяви, ОСОБА_3 відповідно до висновку №122/95 про наявність порушень функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватись і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від 13.06.2023, являється особою, яка потребує отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи (помічник по догляду).
Розпорядженням Личаківської районної адміністрації м. Львова №293 від 31.07.2023 ОСОБА_1 зареєстровано помічником дієздатної фізичної особи ОСОБА_4 , терміном до 06.07.2024, з правами та обов'язками, визначеними статтею 78 Цивільного Кодексу України.
ОСОБА_1 24.06.2023 звернувся із заявою від 15.06.2023 до Личаківсько-Залізничного ОРТЦК та СП, у якій просив:
- надати йому відстрочку від призову за мобілізацією на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», який зайнятий постійним доглядом за ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , як за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду;
- відобразити прийняте рішення у військово-обліковій документації та надати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 ), довідку за встановленою формою про надання відстрочки від призову за мобілізацією на підставі ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
До заяви ОСОБА_1 долучив такі документи:
- копію паспорту та коду ОСОБА_1 ;
- копію паспорту та коду ОСОБА_3 ;
- витяг з реєстру про місце проживання ОСОБА_1 ;
- копію відомостей з реєстру про зареєстрованих осіб за адресою:
АДРЕСА_1 ;
- копію диплому ОСОБА_1 про здобуття медичної освіти;
- копію висновку ЛК №122/95 від 13.06.2023 про потребу постійного догляду ОСОБА_3 ;
- копію розпорядження від 31.07.2023 (подав наручно та просив долучити до вищезазначеної заяви);
- копію заяви ОСОБА_3 про відсутність інших осіб, які можуть здійснювати догляд (подав наручно та просив долучити до вищезазначеної заяви).
Личаківсько-Залізничний ОРТЦК та СП листом від 11.07.2023 №3673 повідомив позивача, що з метою оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абзацу 12 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» йому необхідно надати військово-обліковий документ встановленого взірця, яким для військовозобов'язаного відповідно до пункту 20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022, є військовий квиток або тимчасове посвідчення. Додатково повідомлено про те, що чинним законодавством не передбачена довідка про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Предметом оскарження є поведінка Личаківсько-Залізничного ОРТЦК та СП по відмові у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав протиправності такої.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до статті 65 Конституції України Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
У зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому продовжувався і діє на час розгляду справи.
За приписами пункту 2 Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 військове командування (Генеральний штаб Збройних Сил України, Командування об'єднаних сил Збройних Сил України, командування видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управління оперативних командувань, командири військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджують та здійснюють передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Указом Президента України №69/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російською Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань оголошено про проведення загальної мобілізації, в тому числі і на території Львівської області.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ).
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону №3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Частиною другою статті 4 Закону 3543-ХІІ встановлено, що загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
Водночас, статтею 23 Закону №3543-ХІІ визначено коло осіб, яким надається відстрочка від призову на військову службу за мобілізацією.
Так, частина перша статті 23 Закону №3543-ХІІ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) містить перелік військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, у разі якщо вони є: опікунами особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особами, зайнятими постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особами, зайнятими постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд (абзац одинадцятий).
Позивач, оскаржуючи відмові відповідача у наданні йому відстрочки від призову на військову службу за мобілізацією у воєнний стан, посилається саме на абзац одинадцятий частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ, долучаючи при цьому відповідні документи на підтвердження вказаної підстави, які також подавалися ним до відповідача і які відповідачем не оспорюються.
Натомість відповідач заперечує наявність у нього повноважень щодо надання відстрочки військовозобов'язаним, стверджуючи про те, що повноваженнями з розгляду питань надання відстрочок військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону №3543-ХІІ наділені комісії, створені у військових адміністраціях.
Суд не бере до уваги такі доводи відповідача, виходячи з такого.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення №154), згідно з пунктом 1 якого територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення […] оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Таким чином, оформлення відстрочки від призову для військовозобов'язаних у воєнний час відповідно до Положення №154 віднесено до повноважень відповідача.
Також відповідач заперечує надання відмови позивачу листом від 11.07.2023 №3673.
Даючи оцінку листу відповідача від 11.07.2023 №3673, суд зазначає, що зміст такого не є відмовою у наданні позивачу відстрочки від призову під час мобілізації у воєнний час, а містить вимогу необхідності подання військово-облікового документа встановленого взірця з метою оформлення такої відстрочки і роз'яснення того, що чинним законодавством не передбачено видачі довідки про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 відповідно до частини п'ятої статті 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Порядок №1487).
Згідно до пунктів 2, 3 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період.
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З метою ведення військового обліку в державі створюється система військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - система військового обліку).
Системою військового обліку є сукупність узгоджених за завданнями державних органів, підприємств, установ та організацій, які ведуть військовий облік та забезпечують її функціонування із застосуванням засобів автоматизації процесів та використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених законодавством.
Головною вимогою до системи військового обліку є забезпечення повноти та достовірності даних, що визначають кількісний склад та якісний стан призовників, військовозобов'язаних та резервістів (пункт 5 Порядку №1487).
Відповідно до пункту 20 Порядку №1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Військово-обліковими документами є: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов'язаного; для резервістів - військовий квиток.
Викладене в сукупності дає підстави стверджувати про те, що оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації є складовою військового обліку.
Оскільки забезпечення виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації покладено на відповідача як на орган військового управління, неподання позивачем військово-облікового документа унеможливлює оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Матеріали справи не містять доказів подання позивачем відповідачу разом із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації військово-облікового документа.
Згідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем виконано обов'язок доведення правомірності своєї поведінки.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов є безпідставним і у його задоволенні слід відмовити повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України не підлягають відшкодуванню понесені позивачем судові витрати у вигляді судового збору.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Личаківсько-Залізничного об'єднаного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома