Рішення від 26.02.2024 по справі 380/2935/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2024 рокусправа №380/2935/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Кухар Н.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (79010, м. Львів, вул. Личаківська, 74) в якому просить суд:

- визнати протиправними дії НОМЕР_2 прикордонного Карпатського загону (військова частина НОМЕР_3 ) щодо утримання податку на доходи фізичних осіб з суми, виплаченої ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2015-2016 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпустки та компенсації втрати частини доходів на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 у справі № 380/14191/22 без рівноцінної та повної компенсації витрат доходів;

- зобов'язати НОМЕР_2 прикордонний Карпатський загін (військова частина НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб при виплаті грошової допомоги на оздоровлення за 2015-2016 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпустки та компенсації втрати частини доходів на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 у справі №380/14191/22.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 у справі №380/14191/22 відповідачем перераховано 39133,45 грн. за недоотримане грошове забезпечення у вигляді утриманого податку на доходи фізичних осіб при виплаті грошової допомоги на оздоровлення за 2015-2016 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпустки та компенсації втрати частини доходів. Однак, Військова частина НОМЕР_3 при виплаті таких коштів утримала із нарахованого грошового забезпечення податок з доходів фізичних осіб та не здійснила позивачу виплату рівноцінної компенсації такого податку.

Вважаючи бездіяльність Військової частини НОМЕР_3 щодо виплати йому рівноцінної компенсації утриманих із нарахованого за час проходження військової служби грошового забезпечення сум податку з доходів фізичних осіб протиправною, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого - суддю Кухар Н.А.

Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву (вх. №13778 від 20.02.2024 року) в якому просив у задоволенні позову відмовити з огляду на наступне.

Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.

Наказом начальника НОМЕР_4 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України від 19 травня 2017 року №93-ос старшого прапорщика ОСОБА_1 виключено із списків особового складу загону та знято з усіх видів забезпечення з 21 травня 2017 року.

З позивачем були проведені відповідні розрахунки.

Лише після звільнення, у позивача виникло питання щодо виплат належних сум під час проходження служби.

Враховуючи вищезазначене слід дійти висновку, що на день виключення зі списку особового складу загону та всіх видів забезпечення у Позивача спору між позивачем та Мостиським прикордонним загоном щодо зазначених позовних вимог не було, а питання щодо виплати індексації виникло із значним проміжком часу.

Позивач відповідно до наказу від 19.05.2017 №93-ОС був виключений зі списку особового складу, тобто з 19.05.2017 закінчилось проходження військової служби у НОМЕР_2 прикордонному загоні (військова частина НОМЕР_3 ). Тому середнє грошове забезпечення за весь час затримки по день фактичного розрахунку, яке має бути здійснене 7 прикордонним загоном на користь позивача у разі задоволення позову, не може вважатись грошовим забезпеченням та не витікає із правовідносин пов'язаних з виконанням обов'язків під час проходження служби як підстави для виплат.

Ця виплата не може кваліфікуватись як гарантоване державою грошове забезпечення в обсязі, що відповідає умовам проходження військової служби.

Таким чином, компенсація сум податку з доходів фізичних осіб відповідно п.2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44, у разі стягнення середнього грошового забезпечення за весь час затримки по день фактичного розрахунку не може бути застосованою.

Отже, вищенаведене свідчить про те, що НОМЕР_2 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_3 ) діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України а тому позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії є необґрунтованими, у задоволенні яких слід відмовити в повному обсязі.

Частиною 1 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Суд, з'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.

Наказом начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 19.05.2017 № 93-ос, старшого прапорщика ОСОБА_1 , старшого техніка відділення логістики відділення прикордонної служби "Шегині" І категорії (тип Б) - за статтею 26 частиною 8 пунктом "ї", які в особливий період проходять військову службу за контрактом і строк контракту яких закінчився, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виключено зі списків особового складу загону та знято з усіх видів забезпечення з 21.05.2017.

Згідно із наказом від 19.05.2017 № 93-ос, старшому прапорщику ОСОБА_1 наказано виплатити компенсацію за 13 календарних днів щорічної основної відпустки за 2017 рік, та за 7 календарних днів додаткової відпустки за 2016 рік, виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 50% за 14 повних календарних років служби.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.09.2021 у справі №380/12566/21 визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_3 ) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по 21.05.2017 року включно з урахуванням жовтня 2014 року як базового місяця. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_3 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з грудня 2015 року по 21.05.2017 року включно з врахуванням базового місяця січень 2008 року, з урахуванням виплачених сум.

На виконання рішення суду від 21.09.2021 у справі № 380/12566/21 НОМЕР_2 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_3 ) нарахував та виплатив ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення 25.02.2022, про що свідчить виписка по надходженню коштів на картковий рахунок позивача у Приватбанку.

Вважаючи, що відповідачем протиправно не проведений перерахунок грошової допомоги на оздоровлення за 2015-2016 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за 16 календарних років служби та компенсації за невикористані дні основної та додаткових відпусток з урахуванням індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з позовом.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2023 року у справі №380/14191/22 позов ОСОБА_1 задоволено частково - визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) щодо не проведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2015-2016 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожні повні 14 календарних роки служби та компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпусток, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення індексації грошового забезпечення; зобов'язано 7-й прикордонний загін (військова частина НОМЕР_3 ) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення за 2015-2016 роки, одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 50 % місячного грошового забезпечення за кожні повні 14 календарних роки служби та компенсацію за невикористані дні основної та додаткової відпусток, з урахуванням у складі місячного грошового забезпечення, з якого був обчислений розмір таких виплат, індексації грошового забезпечення, та з урахуванням виплачених сум; визнано протиправною бездіяльність НОМЕР_5 прикордонного загону (військова частина НОМЕР_3 ) щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми індексації грошового забезпечення за весь час затримки виплати із грудня 2015 року по день фактичної виплати 25.02.2022; зобов'язано НОМЕР_6 прикордонний загін (військова частина НОМЕР_3 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати на суми індексації грошового забезпечення за весь час затримки із грудня 2015 року по день фактичної виплати 25.02.2022; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2023 року у справі №380/14191/22 відповідачем 28.10.2023 року перераховано позивачу 39133,45 грн. грошового забезпечення.

Як встановлено судом і не заперечується сторонами вказана сума виплачена вже після утримання податку з доходів фізичних осіб 8750,34 грн. та військовий збір - 729,19 грн.).

Позивач вважає, що відповідачем протиправно утримано податок на доходи фізичних осіб з суми, виплаченої ОСОБА_1 на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03 квітня 2023 року у справі №380/14191/22, а тому звернувся до суду з даним позовом.

При вирішення вказаного спору суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, […] у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби регламентовано Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 січня 2004 року № 44(далі - Порядок № 44).

Відповідно до абзацу 1 пункту 2 Порядку № 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, […], а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Виплата грошової компенсації здійснюється установами (організаціями, підприємствами), що утримують військовослужбовців, […], за рахунок відповідних коштів, які є джерелом доходів цих осіб, шляхом рівноцінного та повного відшкодування втрат частини грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошове забезпечення), що пов'язані з утриманням податку з доходів фізичних осіб у порядку та розмірах, визначених Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» (пункт 3 Порядку № 44).

Пунктами 4, 5 Порядку № 44 визначено, що виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення. Грошова компенсація виплачується за місцем одержання грошового забезпечення у розмірі суми податку з доходів фізичних осіб, утриманого з грошового забезпечення.

Аналіз викладених правових норм свідчить про те, що військовослужбовець, звільнений з військової служби, має право на виплату грошової компенсації за утриманий податок з доходів фізичних осіб з грошового забезпечення в період проходження ним військової служби.

При виборі та застосуванні норм права ,судом врахована правова позиція, викладена Верховним Судом у постанові від 29 липня 2020 року у справі №814/142/17.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача компенсувати ОСОБА_1 суму податку з доходів фізичних осіб, яка утримана з суми компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004 (далі - Порядок № 44) передбачена щомісячна грошова компенсація сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ) у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби.

У відповідності до абз.1 п.2 Порядку №44, грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.

Згідно з п.4 Порядку №44, виплата грошової компенсації військовослужбовцям, поліцейським та особам рядового і начальницького складу здійснюється одночасно з виплатою їм грошового забезпечення.

Водночас, суд зауважує, що компенсація втрат доходів, у зв'язку з порушенням термінів виплати індексації грошового забезпечення не є частиною грошового забезпечення військовослужбовців, дана виплата має іншу правову природу та фактично являє собою спеціальний вид відповідальності відповідача за несвоєчасну виплату грошового забезпечення та не пов'язана з виконанням позивачем обов'язків військової служби, а відтак і не підпадає під випадки виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, які визначені Порядком №44.

Відтак, позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Таким чином, суд вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що належать до задоволення частково.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення частково.

Щодо питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

За наслідками розгляду даної справи розподіл судових витрат у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_3 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задоволити частково.

Визнати протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_1 (Військова частина НОМЕР_3 ) щодо утримання податку на доходи фізичних осіб з суми, виплаченої ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2015-2016 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпустки на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 у справі № 380/14191/22.

Зобов'язати 7 прикордонний Карпатський загін ДПС України (Військова частина НОМЕР_3 ) компенсувати ОСОБА_1 суму податку з доходів фізичних осіб, яка утримана з суми, виплаченої ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2015-2016 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні, компенсації за невикористані дні основної та додаткової відпустки на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.04.2023 у справі № 380/14191/22.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКухар Наталія Андріївна