Рішення від 23.02.2024 по справі 380/14839/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2024 рокусправа № 380/14839/23

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Сонях» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Сонях» (далі - позивач, ТзОВ «Сонях») звернулося до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (далі - відповідач), у якій просить визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівські області № 00134030410 від 12.06.2023.

В обґрунтування позову зазначено те, що відповідачем проведено камеральну перевірку позивача стосовно дотримання ТзОВ «Сонях» п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010, про що складено Акт № 10491/12-01-04-10/36769379 «Про результати камеральної перевірки дотримання вимог п. 192.1 ст. 192, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI». Вважає, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних, встановлених ст. 201 Податкового кодексу України та, відповідно, протиправно застосував штрафні санкції відповідно до вимог ст. 192 та 201 Податкового кодексу України.

Вважає, що відповідно до пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України, з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються. Звертає увагу суду на те, що на час реєстрації податкових накладних, а також винесення оскаржуваного рішення, карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) триває.

Відтак штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у період з 01.03.2020 і до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину не застосовуються.

Також вказав, що важливим фактом що вплинув на несвоєчасність реєстрації позивачем податкових накладних є постійні зупинення в реєстрації податкових накладних, тобто їх блокування, у контрагентів позивача, що підтверджується таблицями з даними з реєстру податкових накладних в електронному кабінеті платника податків.

Ухвалою від 03.07.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 53298 від 14.07.2023), вважає позовні вимоги такими, що не заслуговують на увагу та є безпідставними. Вказав, що у ході проведення камеральної перевірки Головним управлінням ДПС у Львівській області виявлено порушення ТзОВ «Сонях» порядку реєстрації податкових накладних, що і стало підставою для накладення штрафу. Зазначив, що відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних. Реєстрація таких у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; - для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Також вказав, що відповідно до пункту 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Щодо доводів позивача про те, що в період дії карантину накладено мораторій щодо застосування згідно п. 120.1 ст. 120 ПК України штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН у період з 01.03.2020 і до останнього календарного дня місяця, в якому завершується дія карантину вказав, що Законом України від 12.05.2022 № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану, який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 № 2102-ІХ, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Абзацом 17 пп 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Тобто, на думку відповідача, Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27 травня 2022 року, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пп. 112.8.9 п. 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

При цьому, пп. 69.2 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 27 травня 2022 року (тобто до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану») за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року.

Отже, норма п. 52.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України щодо незастосування штрафів у зв'язку з мораторієм тимчасово не застосовується з 27.05.2022. Просив відмовити у задоволенні позову.

Позивач подав суду відповідь на відзив (вх. № 56218 від 25.07.2023) в якій вказав, що Законом України № 2260-ІХ не скасовано пункт 52-1 підрозділу 1 розділу ХХ ПК України, яким запроваджено звільнення від санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних під час дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Зазначена норма є самостійною підставою для звільнення від відповідальності за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних, навіть незважаючи на зміни правового регулювання спірних правовідносин. Просив позов задовольнити.

Суд всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив таке.

ТзОВ “Сонях” зареєстроване як юридична особа з 05.10.2010, ідентифікаційний код юридичної особи 36769379, основний вид діяльності за КВЕД: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

ГУ ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку дотримання вимог п. 192.1 ст. 192, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями) ТзОВ “Сонях” (ЄДРПОУ 36769379), про що складено акт № 10491/13-01-04-10/36769379 від 27.04.2023.

У вказаному акті зафіксовано, що за даними Єдиного реєстру податкових накладних встановлено порушення вимог, передбачених п. 201.1 ст. 201 та/або 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України щодо граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, а саме:

- № 7 від 28.06.2022 зареєстровано 15.08.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 31 день, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 2333, 33 грн; сума штрафної санкції - 700 грн;

- № 5 від 27.06.2022 зареєстровано 15.08.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 31 день, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 3000 грн; сума штрафної санкції - 900 грн;

- № 6 від 20.05.2022 зареєстровано 15.08.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 32 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 5183,33 грн; сума штрафної санкції - 1555 грн;

- № 4 від 23.06.2022 зареєстровано 15.08.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 31 день, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 3000 грн; сума штрафної санкції - 900 грн;

- № 3 від 17.06.2022 зареєстровано 15.08.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 31 день, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 5183,33 грн; сума штрафної санкції - 1555 грн;

- № 6 від 05.07.2022 зареєстровано 15.08.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 15 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 50919,80 грн; сума штрафної санкції - 5091,98 грн;

- № 2 від 01.07.2022 зареєстровано 15.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 46 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 23710,50 грн; сума штрафної санкції - 7113,15 грн;

- № 1 від 01.07.2022 зареєстровано 15.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 32 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 26824,22 грн; сума штрафної санкції - 8047,27 грн;

- № 12 від 26.07.2022 зареєстровано 19.08.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 4 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 41666,67 грн; сума штрафної санкції - 4166,67 грн;

- № 10 від 21.07.2022 зареєстровано 19.08.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 4 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 4060 грн; сума штрафної санкції - 406 грн;

- № 3 від 01.07.2022 зареєстровано 15.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 46 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 23710,50 грн; сума штрафної санкції - 7113,15 грн;

- № 15 від 28.07.2022 зареєстровано 15.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 31 день, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 41666,67 грн; сума штрафної санкції - 12500 грн;

- № 13 від 28.07.2022 зареєстровано 15.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 31 день, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 45713,33 грн; сума штрафної санкції - 13714 грн;

- № 8 від 08.07.2022 зареєстровано 19.08.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 19 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 32898,85 грн; сума штрафної санкції - 6579,77 грн;

- № 2 від 03.05.2022 зареєстровано 14.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 62 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 94750 грн; сума штрафної санкції - 37900 грн;

- № 5 від 04.07.2022 зареєстровано 14.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 45 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 64866,67 грн; сума штрафної санкції - 19460 грн;

- № 4 від 01.07.2022 зареєстровано 14.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 45 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 25000 грн; сума штрафної санкції - 7500 грн;

- № 9 від 21.07.2022 зареєстровано 14.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 30 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 2773,33 грн; сума штрафної санкції - 554,67 грн;

- № 7 від 07.07.2022 зареєстровано 14.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 45 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 41666,67 грн; сума штрафної санкції - 12500 грн;

- № 14 від 28.07.2022 зареєстровано 14.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 30 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 2713,33 грн; сума штрафної санкції - 542,67 грн;

- № 12 від 18.08.2022 зареєстровано 16.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 1 день, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 38333,33 грн; сума штрафної санкції - 3833,33 грн;

- № 2 від 03.08.2022 зареєстровано 15.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 15 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 906,67 грн; сума штрафної санкції - 90,67 грн;

- № 3 від 03.08.2022 зареєстровано 15.09.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 15 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 50919,80 грн; сума штрафної санкції - 5091,98 грн;

- № 6 від 09.08.2022 зареєстровано 19.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 49 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 5058,05 грн; сума штрафної санкції - 1517,42 грн;

- № 13 від 22.08.2022 зареєстровано 19.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 34 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 5183,33 грн; сума штрафної санкції - 1555 грн;

- № 14 від 23.08.2022 зареєстровано 19.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 34 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 13663,37 грн; сума штрафної санкції - 4099,01 грн;

- № 18 від 30.08.2022 зареєстровано 19.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 34 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 4455,45 грн; сума штрафної санкції - 1336,64 грн;

- № 15 від 25.08.2022 зареєстровано 19.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 34 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 64389,42 грн; сума штрафної санкції - 3863,36 грн;

- № 7 від 10.08.2022 зареєстровано 18.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 48 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 10333,33 грн; сума штрафної санкції - 3100 грн;

- № 5 від 09.08.2022 зареєстровано 20.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 50 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 11276,95 грн; сума штрафної санкції - 3383,09 грн;

- № 17 від 26.08.2022 зареєстровано 18.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 33 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 33333,33 грн; сума штрафної санкції - 10000 грн;

- № 8 від 10.08.2022 зареєстровано 20.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 50 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 22100 грн; сума штрафної санкції - 6630 грн;

- № 10 від 16.08.2022 зареєстровано 20.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 35 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 21500,08 грн; сума штрафної санкції - 6450,02 грн;

- № 1 від 01.08.2022 зареєстровано 20.10.2022, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 50 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 38184,08 грн; сума штрафної санкції - 11455,22 грн;

- № 3 від 13.09.2022 зареєстровано 12.01.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 104 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - -166,67 грн; сума штрафної санкції - 66,67 грн;

- № 1 від 13.09.2022 зареєстровано 12.01.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 104 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - -4000 грн; сума штрафної санкції - 1600 грн;

- № 4 від 28.11.2022 зареєстровано 13.01.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 104 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - -4166,67 грн; сума штрафної санкції - 833,33 грн;

- № 5 від 08.12.2022 зареєстровано 13.01.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 13 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - -4166,67 грн; сума штрафної санкції - 416,67 грн;

- № 5 від 08.12.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 110 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 28400 грн; сума штрафної санкції - 11360 грн;

- № 4 від 07.12.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 110 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 33166,67 грн; сума штрафної санкції - 13266,67 грн;

- № 16 від 26.12.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 95 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 65000 грн; сума штрафної санкції - 26000 грн;

- № 12 від 19.12.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 95 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 41100 грн; сума штрафної санкції - 16440 грн;

- № 13 від 23.12.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 95 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 26453,33 грн; сума штрафної санкції - 10581,33 грн;

- № 9 від 15.12.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 110 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 9220,83 грн; сума штрафної санкції - 3688,33 грн;

- № 10 від 16.12.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 95 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 33333,33 грн; сума штрафної санкції - 13333,33 грн;

- № 7 від 12.12.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 110 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 4000 грн; сума штрафної санкції - 1600 грн;

- № 8 від 14.12.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 110 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 9220,83 грн; сума штрафної санкції - 3688,33 грн;

- № 11 від 16.12.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 95 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 46666,67 грн; сума штрафної санкції - 18666,67 грн;

- № 13 від 09.09.2022 зареєстровано 13.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 195 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 10233,33 грн; сума штрафної санкції - 4093,33 грн;

- № 16 від 13.09.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 202 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 9220,83 грн; сума штрафної санкції - 3688,33 грн;

- № 17 від 14.09.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 202 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 10833,33 грн; сума штрафної санкції - 4333,33 грн;

- № 15 від 13.09.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 202 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 9220,83 грн; сума штрафної санкції - 3688,33 грн;

- № 2 від 05.10.2022 зареєстровано 20.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 171 день, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 116666,67 грн; сума штрафної санкції - 46666,67 грн;

- № 22 від 20.09.2022 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 186 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 65833,33 грн; сума штрафної санкції - 26333,33 грн;

- № 4 від 02.09.2022 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 201 день, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 78333,33 грн; сума штрафної санкції - 31333,33 грн;

- № 9 від 09.09.2022 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 201 день, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 10833,33 грн; сума штрафної санкції - 4333,33 грн;

- № 5 від 11.11.2022 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 140 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 51666,67 грн; сума штрафної санкції - 20666,67 грн;

- № 6 від 09.12.2022 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 109 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 50000 грн; сума штрафної санкції - 20000 грн;

- № 3 від 06.12.2022 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 109 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 33333,33 грн; сума штрафної санкції - 13333,33 грн;

- № 31 від 29.09.2022 зареєстровано 12.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 179 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 14400 грн; сума штрафної санкції - 5760 грн;

- № 28 від 23.09.2022 зареєстровано 12.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 179 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 41666,67 грн; сума штрафної санкції - 16666,67 грн;

- № 29 від 26.09.2022 зареєстровано 12.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 179 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 9900,98 грн; сума штрафної санкції - 3960,39 грн;

- № 30 від 27.09.2022 зареєстровано 12.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 179 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 7425,73 грн; сума штрафної санкції - 2970,29 грн;

- № 20 від 16.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 178 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 2928,33 грн; сума штрафної санкції - 1171,33 грн;

- № 2 від 02.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 10600 грн; сума штрафної санкції - 4240 грн;

- № 1 від 01.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 3316,67 грн; сума штрафної санкції - 1326,67 грн;

- № 11 від 09.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 11550 грн; сума штрафної санкції - 4620 грн;

- № 10 від 09.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 11551,15 грн; сума штрафної санкції - 4620,46 грн;

- № 19 від 16.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 178 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 11550 грн; сума штрафної санкції - 4620 грн;

- № 14 від 12.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 15676,57 грн; сума штрафної санкції - 6270,63 грн;

- № 5 від 05.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 11250 грн; сума штрафної санкції - 4500 грн;

- № 12 від 09.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 11550 грн; сума штрафної санкції - 4620 грн;

- № 26 від 22.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 178 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 14683,35 грн; сума штрафної санкції - 5873,34 грн;

- № 21 від 16.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 178 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 18855 грн; сума штрафної санкції - 7542 грн;

- № 3 від 02.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 6066,67 грн; сума штрафної санкції - 2426,67 грн;

- № 18 від 15.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 14191,42 грн; сума штрафної санкції - 5676,57 грн;

- № 6 від 05.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 2099,83 грн; сума штрафної санкції - 839,93 грн;

- № 7 від 06.09.2022 зареєстровано 11.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 193 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 18616,67 грн; сума штрафної санкції - 7446,67 грн;

- № 8 від 06.09.2022 зареєстровано 10.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 192 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 11250 грн; сума штрафної санкції - 4500 грн;

- № 3 від 09.11.2022 зареєстровано 10.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 131 дні, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 39333,33 грн; сума штрафної санкції - 15733,33 грн;

- № 9 від 17.01.2023 зареєстровано 18.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 59 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 8033,33 грн; сума штрафної санкції - 803,33 грн;

- № 10 від 19.01.2023 зареєстровано 18.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 59 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 1333,33 грн; сума штрафної санкції - 133,33 грн;

- № 7 від 16.01.2023 зареєстровано 18.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 59 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 3750 грн; сума штрафної санкції - 375 грн;

- № 4 від 13.01.2023 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 78 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 1666,67 грн; сума штрафної санкції - 666,67 грн;

- № 5 від 13.01.2023 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 78 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 1666,67 грн; сума штрафної санкції - 666,67 грн;

- № 6 від 13.01.2023 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 78 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 833,33 грн; сума штрафної санкції - 333,33 грн;

- № 1 від 09.01.2023 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 78 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 8080 грн; сума штрафної санкції - 3232 грн;

- № 3 від 10.01.2023 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 78 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 16772,50 грн; сума штрафної санкції - 6709 грн;

- № 2 від 10.01.2023 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 78 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 15574,83 грн; сума штрафної санкції - 6229,93 грн;

- № 12 від 23.19.2023 зареєстровано 19.04.2023, порушення термінів реєстрації податкової накладної на 60 днів, сума податку на додану вартість за податковою накладною/розрахунком коригування - 10688,75 грн; сума штрафної санкції - 1068,88 грн;

Перевіркою встановлено, що ТзОВ «Сонях» відповідно до ст. 192, ст. 1201, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, штрафна санкція становить 646819,47 грн.

ГУ ДПС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення форми “Н” від 12.06.2023 № 00134030410 за платежем: податок на додану вартість, відповідно до якого до позивача у зв'язку із встановленими порушеннями граничних строків реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України, та згідно з п. 1201.1 ст. 1201 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 646819,47 грн.

Вважаючи таке рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи справу суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі ПК України).

За приписами п. 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи а зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Так, відповідно до абз. 1 п. 201.10 статті 201 ПК України в редакції, яка була чинною на момент складення податкових накладних при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування дод Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Фактично вказана норма визначає юридичний факт, яким платник податків може підтверджувати надіслання контролюючому органу даних для забезпечення обробки таких відомостей з метою їх подальшого відображення в ЄПН.

У пункті 201.10 статті 201 ПК України також передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Статтею 1201 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення п. 201.10 статті 201 ПК України.

Так, згідно з п. 1201.1 статті 1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Із аналізу вказаних правових норм слідує, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у строк, встановлений податковим законодавством, а саме: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних є підставою для притягнення суб'єкта господарювання до відповідальності у вигляді штрафу за п.1201.1 статті 1201 ПК України.

Суд зазначає, що у цій справі не є спірним сам факт затримки реєстрації податкових накладних, оскільки позивач погоджується з тим, що зареєстрував податкові накладні пізніше встановленого строку. Натомість доводи позивача ґрунтуються на тому що, оскільки відповідно до пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за порушення, вчинені протягом періоду з 01.03.2020 до останнього календарного дня місяця (включно), в якому завершується дія карантину, штрафні санкції не застосовуються, відтак вважає, що оскільки дія карантину закінчилася 30 червня 2023 року штрафні санкції відповідачем застосовано протиправно.

З цього приводу суд зазначає, що Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесено зміни до п. 69 підрозділу 10 XX «Перехідні положення» ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Так, відповідно до пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Отже, з набранням чинності Законом № 2260-ІХ передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.

Закон № 2260-IX доповнив підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, з 27 травня 2022 року припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Законом № 2260-IX було внесено зміни й до підпункту 69.9 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.

Відповідно до нової редакції цієї норми для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.

З 27 травня 2022 року пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений підпунктом 69.11.

Згідно з новими положеннями цього підпункту платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.2 п.69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Тобто, Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27 травня 2022 року, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених пп. 112.8.9 п. 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 27 травня 2022 року (тобто до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану») за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15 липня 2022 року.

Судом з акта перевірки від 27.04.2023 № 10491/13-01-04-10/36769379 встановлено, що за результатами проведеної перевірки контролюючий орган дійшов висновку про порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині дотримання термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, перелік яких наведено вище.

Як встановлено судом з матеріалів справи, усі податкові накладні, реєстрація яких була предметом перевірки відповідачем, складені у період з 20.05.2022 по 23.01.2023 та зареєстровані позивачем у період з 15.08.2022 по 19.04.2023, тобто в період дії відновленої Законом України № 2260-ІХ від 12 травня 2022 року відповідальності за невчасну реєстрацію податкових накладних.

За таких обставин суд відхиляє доводи позивача про те, що на час реєстрації податкових накладних, а також винесення оскаржуваного рішення штрафні санкції за невчасну реєстрацію таких не застосовуються.

Доводи позивача про те, що важливим фактом, що вплинув на несвоєчасність реєстрації позивачем податкових накладних є постійні зупинення в реєстрації податкових накладних, тобто їх блокування, у контрагентів ТОВ «Сонях», що підтверджується таблицями даних з єдиного реєстру податкових накладних з електронного кабінету платника податків, суд оцінює критично, оскільки відповідно до нової редакції пункту 69, доповненого підпунктом 69.1.1 підрозділу 10 ХХ «Перехідні положення» ПК України в редакції Закону № 2260-ІХ платники податку на додану вартість зобов'язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками податків на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документі, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, позивач підлягав притягненню до відповідальності за порушення строків реєстрації вищевказаних податкових накладних у розмірах, визначених статтею 1201 ПК України.

Вказаний висновок узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеній у справі № 280/4484/23 від 30.01.2024, яка в силу приписів частини 2 статті 242 КАС України враховується судом при вирішенні спірних правовідносин.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням штрафні фінансові санкції за порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищезазначені висновки суду, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ТзОВ «Сонях».

В силу приписів ст. 139 КАС України, судові витрати покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 25, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 294, 295 КАС України, суд-

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову відмовити повністю.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Качур Р.П.