Рішення від 28.02.2024 по справі 240/1631/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2024 року м. Житомир справа № 240/1631/24

категорія 102020000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у наданні можливості ознайомлення з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 на запит ОСОБА_1 від 14 березня 2023 року "05.01.24 УПФ запит пенсійна справа", оформленою листом від 12.01.2024 №0600-0202-8/4756;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати ОСОБА_1 можливість ознайомлення з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 згідно запиту на інформацію ОСОБА_1 від 14 березня 2023 року "05.01.24 УПФ запит пенсійна справа" згідно з нормами Закону України "Про доступ до публічної інформації".

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 05.01.2024 позивач спільно з громадською організацією "Проти придурків та ідіотів" звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області із запитом від 05 січня 2024 року "05.01.24 УПФ запит пенсійна справа", в якому просив надати можливість ознайомлення з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 та інформацію про дату, час, місце такого ознайомлення та посадову особу (посада, прізвище ім'я по батькові, приміщення, кабінет), яка забезпечить таке ознайомлення. Однак, відповідач без належного обґрунтування відмовив позивачу у наданні інформації, яка за законом є відкритою, чим, на думку позивача, порушив його право на доступ до публічної інформації, гарантоване Законом України "Про доступ до публічної інформації".

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 25.01.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що позивач звертався до управління зі зверненнями від 05.01.2024 (вх. №419/Х-0600-24, №420/Х-0600-24, №421/Х0600-24, №497/Х-0600-24, № 7/11 від 05.01.2024, №16/11 від 10.01.2024, № 20/11 від 11.01.2024) щодо питання пенсійного забезпечення. Запити від 05.01.2024 (вх. № 16/11 від 10.01.2024, вх. № 20/11 від 11.01.2024) щодо надання публічної інформації були розглянуті відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та надана відповідь, яка викладена у листі від 12.01.2024 № 0600-0202-8/475, про те, що підняті питання є персональними даними та до публічної інформації не відносяться, а тому відповідь буде надана в терміни встановлені Законом України "Про звернення громадян". Відповідно, управління листом 01.02.2024 за вих. №3188-497/Х-02/8-0600/24 надало відповідь з додатками щодо розрахунку пенсії. А тому, звернення позивача розглянуто управлінням в межах та спосіб, передбачений чинним законодавством і за результатами розгляду йому надана відповідь. В задоволенні позовних вимог просить відмовити в повному обсязі.

Позивачем 28.02.2024 на офіційну електронну адресу суду подано відповідь на відзив, в якій останній наголошує, що відповідачем не надано жодного доказу, що підтверджує надання відповіді на його запит в повному обсязі та відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами із прийняттям рішення відповідно до ч.5 ст.250 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що 05.01.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області із запитом від 05 січня 2024 року "05.01.24 УПФ запит пенсійна справа", відповідно до ст.34 Конституції України, ч.5 ст.6, пп.1 частини 1 ст.13 Закону України "Про доступ до публічної інформації", в якому просив надати:

1. Можливість ознайомлення з матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 .

2. Інформацію про дату, час, місце такого ознайомлення та посадову особу (посада, прізвище ім'я по батькові, приміщення, кабінет), яка забезпечить таке ознайомлення.

Листом Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 12.01.2024 № 0600-0202-8/4756 повідомило позивача про те, що підняті ним питання є персональними даними та до публічної інформації не відносяться, а тому відповідь на звернення буде надана в терміни встановлені Законом України "Про звернення громадян".

Вважаючи таку відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з таких приписів законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.ч.1-2 ст.34 Конституції України кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань; кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13 січня 2011 року №2939-VІ (далі - Закон №2939-VІ) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Право на доступ до публічної інформації гарантується: обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом. Доступ до інформації забезпечується шляхом: надання інформації за запитами на інформацію (пункт 1 частини першої статті 3, пункт 2 частини першої статті 5 Закону № 2939-VІ).

Суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації згідно з ч.1 ст.12 Закону є:

1) запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень;

2) розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону;

3) структурний підрозділ або відповідальна особа з питань доступу до публічної інформації розпорядників інформації.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.13 Закону розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

За змістом наведених статей можна виділити такі ознаки публічної інформації: 1) готовий продукт інформації, який отриманий або створений лише в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством; 2) заздалегідь відображена або задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація; 3) така інформація знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень або інших розпорядників публічної інформації; 4) інформація не може бути публічною, якщо створена суб'єктом владних повноважень не під час виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків; 5) інформація не може бути публічною, якщо створена не суб'єктом владних повноважень.

Отже, визначальним для публічної інформації є те, щоб вона була заздалегідь готовим, зафіксованим продуктом, отриманим або створеним суб'єктом владних повноважень у процесі виконання своїх обов'язків.

В свою чергу, суд зазначає, що персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Так, пенсійна справа - це документ, який містить інформацію про внески, які особа здійснює у пенсійний фонд протягом свого життя, підстави та розмір нарахування пенсії, та інше щодо конкретної особи, тобто персональні дані.

З огляду на викладене, запит щодо доступу до пенсійної справи є запитом щодо інформації, яка містить персональні дані, а тому Закон №2939-VІ не розповсюджується на такі запити, про що й було повідомлено позивача листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 12.01.2024 № 0600-0202-8/4756.

В свою чергу, відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про звернення громадян" від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР (далі - Закон № 396/93-ВР) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно із частинами 1, 3, 4 статті 3 Закону № 393/96-ВР під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Статтею 19 Закону № 396/93-ВР передбачено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, зокрема: об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу; скасовувати або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення; особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.

Статтею 20 Закону № 396/93-ВР встановлено терміни розгляду звернень громадян. Так, передбачено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.

Так, як зазначено представником відповідача, позивач звертався до управління зі зверненнями від 05.01.2024 (вх. №419/Х-0600-24, №420/Х-0600-24, №421/Х0600-24, №497/Х-0600-24, № 7/11 від 05.01.2024, №16/11 від 10.01.2024, №20/11 від 11.01.2024) щодо питання пенсійного забезпечення.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 01.02.2024 за вих. № 3188-497/Х-02/8-0600/24 надано відповідь з додатками щодо розрахунку пенсії, отримання якого підтверджує позивач.

Серед іншого, у зазначеному листі ОСОБА_1 роз'яснено, що відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 №13-1 особи, що звертаються до органів Пенсійного фонду, мають право: ознайомлюватись з матеріалами пенсійної справи, отримувати виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії, про періоди страхового стажу та заробітної плати, яка врахована при розрахунку пенсії, копії документів, які знаходяться в пенсійній справі. Для ознайомлення з матеріалами пенсійної справи позивачу необхідно звернутись до відділу обслуговування громадян №9 (сервісного центру), за адресою АДРЕСА_1 , з безперервним обслуговуванням щоденно у робочі дні з 8.30 год. до 17.00 год., контактний телефон -( НОМЕР_1 .

Тобто, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області в листі від 01.02.2024 № 3188-497/Х-02/8-0600/24 у встановлені строки та в порядку роз'яснено, де та в який час ОСОБА_1 може ознайомитись зі своєю пенсійною справою.

Згідно із ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведено правомірність своїх дій, а тому позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Зважаючи на відсутність судових витрат у даній адміністративній справі питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 28 лютого 2024 року.

Суддя Л.А.Шуляк