28 лютого 2024 року м. Житомир справа № 240/25822/23
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Громадська організація "Проти придурків та ідіотів", про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому він просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.07.2023;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 14.07.2023, про перебування ОСОБА_1 на пенсії за віком, з дати набуття такого права за паспортом, копія якого знаходиться в матеріалах пенсійної справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою відповідно до Закону України "Про звернення громадян", однак отримав відповідь, яку вважає незаконною. Посилаючись на правові висновки Касаційного адміністративного суду у справі № 200/8218/2-а, зазначає, що Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій не передбачає обов'язку звернення до органу ПФУ особисто та не позбавляє заявника можливості надіслати заяву та документи поштою.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, у якому відповідач проти позовних вимог заперечує, просить відмовити у їх задоволенні. У відзиві зазначено про те, що позивачу було надано відповідь на заяву, а відтак звернення позивача не потребує повторного розгляду.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 14.07.2023 звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою від 13.07.2023, у якій просив:
" - призначити іншу посадову особу з розгляду заяв ОСОБА_1 , та повторно їх розглянути, з врахуванням рішення суду та Пенсійного законодавства;
- визнати факт перебування ОСОБА_1 на пенсії за віком, з дати набуття такого права з паспортом, копія якого знаходиться в матеріалах пенсійної справи;
- негайно виплатити ОСОБА_1 призначені судом та визначені Законом пенсійні виплати".
Відповідачем розглянуто звернення ОСОБА_1 від 13.07.2023 (вх. №27032/Х-0600-23 від 14.07.2023) та повідомлено позивача про те, що для вирішення питання можливості переходу з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" він може звернутись до територіального органу Пенсійного фонду України. Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Відповідачем також зазначено, що прийняття заяв про призначення (перерахунок пенсії), надісланих поштою/електронною поштою, чинним законодавством не передбачено.
Статтею 1 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо (ч. 3 ст. 3 Закону України "Про звернення громадян").
Звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань; у зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги (ч. 1, ч. 7 ст. 5 Закону України "Про звернення громадян").
Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону України "Про звернення громадян" органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Правовий аналіз вказаних норм свідчить про те, що звернення із заявою породжує право на її розгляд у громадянина, який звернувся, та обов'язки щодо її розгляду у особи, до якої таке звернення адресоване.
Між тим, звертаючись з позовом до суду, позивач наполягає на тому, що його звернення стосувалося переведення на пенсію за віком і могло бути подано засобами електронного зв'язку, оскільки Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії не позбавляє можливості надіслати документи поштою.
Частиною першою 1 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Відповідно до пункту 1.1 зазначеного Порядку заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); ..... подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
За правилами пункту 1.8 Порядку № 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява про призначення пенсії подається через вебпортал днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку № 22-1 заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, .... приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Зміст наведених нормативних приписів безперечно дозволяє погодитись з твердженнями позивача, що Порядок № 22-1 передбачає можливість подавати передбачені ним заяви в електронній формі.
Однак позивач помилково ототожнює право на подання заяви з використанням альтернативних форм її подачі з безумовним обов'язком органу Пенсійного фонду України розглянути будь-який документ, який надходить від заявника, як один з різновидів заяв, передбачених Порядком № 22-1.
Так, як вже було зазначено, пунктом 1.1 Порядку передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший має відповідати формі, визначеній у додатку 1 цього Порядку.
Таким чином, лише заява встановленої форми породжує безумовний обов'язок органу Пенсійного фонду України розглянути її по суті, незважаючи на спосіб подання такої заяви - особисто заявником чи засобами поштового або електронного зв'язку.
Надіслане позивачем засобами електронного зв'язку звернення від 13.07.2023 року не відповідає формі, встановленій у додатку № 1 до Порядку № 22-1, а відтак, незважаючи на спосіб його подання, воно не могло бути розглянуте як заява про переведення позивача на пенсію за віком.
За правилами ст. 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.
Позивачу на його звернення, направлене засобами електронного зв'язку, була надана ГУ ПФУ в Житомирській області відповідь з відповідними роз'ясненнями.
Оскільки позивач у позовній заяві наполягає на тому, що його звернення стосувалося переведення на пенсію за віком, та обґрунтовує своє право подати таке звернення в електронній формі вимогами Порядку № 22-1, неправильне зазначення відповідачем про те, що такий вид звернення не передбачений чинним законодавством, не може бути підставою для задоволення позовних вимог. Спосіб подачі такого звернення не є визначальним для вирішення спірних правовідносин.
У свою чергу, суд позбавлений можливості зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача як заяву про переведення його на пенсію за віком, оскільки така заява за встановленою формою подана ним не була. Інший висновок порушував би вимоги, закріплені у ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Слід звернути увагу, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Отже, оскільки позивачем не було подано заяви встановленої форми про переведення на пенсію за віком, підстави для задоволення вимог позивача про зобов'язання відповідача розглянути його звернення від 13.07.2023 року саме як таку заяву відсутні. Відповідь же на це звернення була надана відповідно до Закону України "Про звернення громадян", у зв'язку з чим суд також не вбачає підстав для визнання протиправними дій відповідача щодо неналежного розгляду заяви.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258, 263 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341), третя особа - Громадська організація "Проти придурків та ідіотів" (вул. Гагаріна, 48, м. Коростень, Житомирська область, 12504, код 41029047), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Майстренко