28 лютого 2024 року м. Житомир
справа № 240/21805/23
категорія 108080100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Горовенко А.В.,
розглянувши у письмовому провадженні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Укрпалетсистем" до Західного міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
встановив:
Приватне підприємство "Укрпалетсистем" звернулося до суду з позовом, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Західного міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків від 07.06.2023 №449/33000703 у розмірі 3421,72 грн штрафної санкції.
Аргументуючи підстави звернення до суду з даними позовними вимогами позивач зазначає, що 27.04.2023 відповідачем проведено фактичну перевірку ПП “Укрпалетсистем” господарської одиниці АЗС-магазин №58 (Кіровоградська область, Голованівський р-н, смт. Голованівськ, автошлях Ульянівка-Миколаїв, 17км+650м). За результатами перевірки складено акт №3344/11-28-09-01/32285225 08.05.2023 (далі - акт перевірки) відповідно до висновків якого контролюючим органом встановлено: що в ході перевірки під час зняття фактичних залишків пального на АЗС, встановлено відмінність залишків скрапленого газу згідно з Х-звітом та фактичними залишками пального. З урахуванням відносної похибки вимірювання 0,8% для дизельного пального, бензину та 0,5% для скрапленого газу, встановлено перевищення залишків пального згідно з Х-звітом над фактичними залишками пального на 75,24 літри на загальну вартість 3421,72 грн.
Прийняте на підставі акту перевірки податкове повідомлення-рішення від 07.06.2023 №449/33000703 вважає необґрунтованим та таким, що не відповідає вимогам чинного податкового законодавства.
Вказує, що під час зняття фактичних залишків перевіряючими не враховано об'єм нафтопродуктів в трубопроводі, тобто відповідно до Інструкції №281 зняття фактичних залишків повинно проводитися з урахуванням трубопроводів.
Саме тому, згідно з відомістю про зняття залишків станом на 27.04.2023 о 13:14 год. розбіжностей (відхилень) фактичних залишків пального з залишками пального по Х-звіту з врахування похибки 0,8% встановлено не було, отже не було виявлено ні надлишків, ні нестачі пального на АЗС №58.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
22.08.2023 Західне міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків надіслало до суду відзив на позовну заяву (за вх.№57470/23), у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
В ході перевірки встановлено порушення пункту 1 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі - Закон №265/95).
Також вказує, що позивач не скористався своїм правом на недопуск посадових осіб контролюючого органу до проведення перевірки.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що посадовими особами Головного управління ДПС у Кіровоградській області на виконання наказу від 25.04.2023 №510-П, на підставі підпунктів 80.2.4, 80.2.7 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, 27.04.2023 проведено фактичну перевірку ПП “Укрпалетсистем”, за місцем здійснення діяльності - АЗС-магазин №58, Кіровоградська область, Голованівський р-н, смт.Голованівськ, автошлях Ульянівка-Миколаїв, 17км+650м.
За наслідками проведеної перевірки посадовими особами контролюючого органу складено акт фактичної перевірки від 08.05.2023 №3344/11-28-09-01/32285225, у якому встановлено наступні порушення: п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 №265/95-ВР в частині непроведення через реєстратор розрахункових операцій реалізації 75,24 літри пального на загальну вартість 3421,72 грн (а.с. 6-12).
Зокрема зазначено, що під час зняття фактичних залишків пального на АЗС, встановлено відмінність залишків скрапленого газу згідно з Х-звітом та фактичними залишками пального. З урахуванням відносної похибки вимірювання 0,8% для дизельного пального, бензину та 0,5% для скрапленого газу, встановлено перевищення залишків пального згідно з Х-звітом над фактичними залишками пального на 75,24 літри, тобто встановлено нестачу пального, яке підлягає відшкодуванню.
На підставі акту перевірки відповідачем 07.06.2023 прийнято податкове повідомлення-рішення №449/33000703 (форма "С") яким до позивача застосовано штрафні санкцію в розмірі 3421,72 грн.
Не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Згідно пп. 41.1.1 п.41.1 ст.41 ПК України визначено, що контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.
Відповідно до пп. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 ПК України, підпунктами 19.1.14, 19.1.19, 19.1.20 пункту 19.1 статті 19 ПК України контролюючі органи виконують, зокрема, такі функції: проводять відповідно до законодавства перевірки платників податків; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері.
Способом здійснення податкового контролю є перевірки щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п.п.75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Пунктом 80.2 статті 80 ПК України визначено, що фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з перелічених у даному пункті підстав.
Відповідно до пунктів 1, 2 статті 3 Закону №265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:
1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Використання програмних реєстраторів розрахункових операцій при оптовій та/або роздрібній торгівлі пальним забороняється;
2) надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики «Про затвердження Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України» від 20.05.2008 №281/171/578/155 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за №805/15496) затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (далі - Інструкція №281).
Вимоги цієї Інструкції є обов'язковими для всіх суб'єктів господарювання (підприємств, установ, організацій та фізичних осіб - підприємців), що займаються хоча б одним з таких видів економічної діяльності, як закупівля, транспортування, зберігання і реалізація нафти і нафтопродуктів на території України (далі - підприємства).
Пункт 10.4.2 Інструкції передбачає, що під час приймання-передавання зміни оператори АЗС:
визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи "обліковий залишок попередньої зміни"), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок);
вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об'єм нафтопродуктів (фактичний залишок);
роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам'яті;
У разі встановлення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі в границях відносної похибки методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976 зміна передається і приймається за обліковим залишком нафтопродукту. Перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення фіксується у змінному звіті. У разі перевищення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі понад зазначених норм керівництво повинно вжити заходів щодо проведення позачергової інвентаризації. До встановлення обставин перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення обліковий залишок не корегується.
Згідно з пунктом 10.4.3 Інструкції після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою N 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.
Пунктом 4.3.1 п. 4.3 Інструкції визначено, що об'єм та маса нафти і нафтопродуктів визначаються у стаціонарних резервуарах, залізничних цистернах, танках суден, мірах повної місткості та технологічних трубопроводах, градуйованих відповідно до вимог чинних нормативних документів Держспоживстандарту України, та/або за допомогою об'ємних та масових лічильників.
Матеріали справи свідчать, що працівниками АЗС №58, що розташована за адресою: Кіровоградська область, Голованівський р-н, смт. Голованівськ, автошлях Ульянівка-Миколаїв, 17км+650м, в присутності фахівців контролюючого органу знято фактичні залишки пального згідно з рівномірів-лічильників встановлених в резервуарах АЗС станом на 27.04.2023 о 13 год.14 хв. (а.с.15).
При цьому, особисто начальником АЗС роздруковано станом на 27.04.2023 на 13 год. 14 хв., обліковий залишок нафтопродукті в резервуарах на АЗС,у якому вказано:
1) фактичні залишки (визначені витратомірами):
- паливо диз ДП-Євро 5 - 11779 л;
- паливо диз ДП-Євро 5 - 2860 л;
- бензин upg А95 - Євро 5 - 9447 л;
- бензин upg А95 - Євро 5 - 12427 л
- бензин upg 100 А98 - Євро 5 - 12621 л;
- газ скраплений - 4366 л. (а.с.15).
2) залишки згідно з показниками РРО (Х-звіт) складають:
- паливо диз ДП-Євро 5 - 11898,26 л;
- паливо диз ДП-Євро 5 - 2908,85 л;
- бензин upg А95 - Євро 5 - 9544,36 л;
- бензин upg А95 - Євро 5 - 12514,92 л
- бензин upg 100 А98 - Євро 5 - 12727,4 л;
- газ скраплений - 4385,16 л. (а.с.15).
Отже, відомості облікового залишку нафтопродуктів на момент перевірки згідно з Х-звітом та фактичні залишки нафтопродуків у резервуарах на АЗС 27.04.2023 на 13 год. 14 хв. та відомості вказані у таблиці розрахунків таких залишків, що міститься в акті перевірки, є ідентичними (а.с.11-12, 15).
При цьому суд зазначає, що вказана інформація про фактичні залишки та облікові залишки нафтопродуктів підтверджується фотокопії екрану модулю рівномірів, яку подано відповідачем до суду (а.с.34).
В свою чергу, порівнявши фактичні дані з обліковими (Х-звіт), уповноваженими особами відповідача, з урахуванням похибки 0,8% для дизельного пального, бензину та 0,5% для скрапленого газу встановлено перевищення залишків пального згідно Х-звіту над фактичними залишками пального на 75,24 літри на загальну суму 3421,72 грн, тобто встановлено нестачу пального, яке підлягає відшкодуванню у розмірі 3421,72 грн (а.с. 11-12).
Суд зауважує, що позивачем не оспорюється інформація щодо зняття фактичних залишків пального та залишків пального по Х-звіту, позивач лише зауважує на неврахування контролюючим органом під час обрахунку вказаних залишків, об"єму нафтопродуктів в трубопроводі.
Облік нафтопродуктів на АЗС визначений нормами розділу 16 Інструкції №281.
Зокрема, матеріально відповідальні особи АЗС ведуть облік руху нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива в залежності від масової частки сірки) нафтопродуктів у змінному звіті за формою №17-НП, який складається у двох примірниках. Перший примірник разом з первинними документами здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається у матеріально відповідальної особи.
Бухгалтерські служби підприємств перевіряють та приймають змінні звіти з доданими до них первинними документами (ТТН, талони, відомості встановленої форми, супровідні відомості за інкасацією готівки та інші), перевіряють правильність перенесення показників лічильників ПРК, ОРК з попередньої зміни, звіти про обсяг реалізації і форми оплати за РРО, визначення фактичних залишків нафтопродуктів у резервуарах АЗС за результатами вимірювання, відображених у формі №17-НП, та надходження готівки. Зроблені під час перевірки змінних звітів виправлення засвідчуються підписами операторів АЗС, керівника АЗС та головного бухгалтера або за його дорученням іншим працівником бухгалтерської служби підприємства.
На підставі перевірених змінних звітів та первинних документів бухгалтерська служба підприємства нафтопродуктозабезпечення складає місячну накопичувальну відомість та обігові відомості, у яких відображаються:
кількість завезених на АЗС нафтопродуктів за марками і видами (для дизельного палива залежно від масової частки сірки) та цінами;
закупівельна вартість та вартість реалізації завезених нафтопродуктів;
кількість та вартість нафтопродуктів, реалізованих споживачам за готівку, у тому числі сума ПДВ;
кількість та вартість нафтопродуктів, реалізованих споживачам за безготівковими розрахунками згідно з відомостями, за талонами та платіжними картками;
результати інвентаризації нафтопродуктів та готівки.
Порядок приймання-передавання зміни для обліку нафтопродуктів на АЗС визначений у п. 10.4 Інструкції №281.
Зокрема, на АЗС здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів. Кількісний облік нафтопродуктів на АЗС здійснюється за формою змінного звіту АЗС №17-НП.
Під час приймання-передавання зміни оператори АЗС:
визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи "обліковий залишок попередньої зміни"), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх ПРК, ОРК (обліковий залишок);
вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об'єм нафтопродуктів (фактичний залишок);
роздруковують на РРО фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам'яті;
передають залишок готівки;
перевіряють наявність та фіксацію у місцях, передбачених експлуатаційним документом, свинцевих пломб з відбитком повірочного тавра та відповідність відбитку цих тавр у формулярах на ПРК, ОРК.
У разі встановлення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі в границях відносної похибки методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976 зміна передається і приймається за обліковим залишком нафтопродукту. Перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення фіксується у змінному звіті. У разі перевищення розбіжності фактичної і облікової кількості нафтопродуктів у резервуарі понад зазначених норм керівництво повинно вжити заходів щодо проведення позачергової інвентаризації. До встановлення обставин перевищення фактичного залишку на кінець зміни над обліковим залишком на кінець зміни понад допустиме граничне відхилення обліковий залишок не корегується.
Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою №17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.
Отже, у разі виявлення розбіжностей в обліку кількості нафтопродуктів понад гранично допустимі норми відповідний суб'єкт господарювання зобов'язаний провести інвентаризацію для з'ясування обставин перевищення залишків, виявлених під час чергової зміни.
Основною метою інвентаризації нафтопродуктів згідно з підп.13.3 п.13 Інструкції №281 є:
виявлення фактичної наявності нафти та нафтопродуктів за марками і видами, а також суми готівки на АЗС;
зіставлення фактичної наявності нафти та нафтопродуктів за марками і видами з даними бухгалтерського обліку;
виявлення нестандартних нафтопродуктів;
перевірка дотримання умов та порядку зберігання нафти та нафтопродуктів, а також готівки на АЗС.
Згідно з п.п.13.17 п.13 Інструкції №281 виявлені під час інвентаризації та інших перевірок розбіжності фактичної наявності нафти і нафтопродуктів з даними бухгалтерського обліку регулюються в такому порядку:
нестача нафти і нафтопродуктів у межах затверджених норм природних втрат уключається до інших витрат операційної діяльності;
якщо різниця між кількістю нафти або нафтопродуктів, установлена під час інвентаризації, і даними бухгалтерського обліку за вирахуванням втрат у межах норм природних втрат не перевищує граничної величини відносної похибки методу вимірювання маси нафти та нафтопродуктів кожного резервуара згідно з ГОСТ 26976, то нестача не стягується з матеріально відповідальної особи, а надлишки їй не оприбутковуються; фактично наявною кількістю нафти та нафтопродуктів визнається кількість за даними бухгалтерського обліку;
відносна похибка методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976 застосовується для фактичного залишку маси нафти та нафтопродуктів, які містяться у резервуарах і технологічних трубопроводах, визначених інвентаризацією;
нестача нафти і нафтопродуктів, яка за сумою перевищує норми природних втрат та границі відносної похибки методу вимірювання маси згідно з ГОСТ 26976, відшкодовується матеріально відповідальними особами в розмірі збитків, розрахованих, виходячи з останньої ціни реалізації з ПДВ. Надлишки, які перевищують похибку вимірювання, оприбутковуються за складським та бухгалтерським обліком за ціною останнього надходження згідно з партіонним обліком. У разі, якщо винних осіб не встановлено, вартість нестач відносять на збитки підприємства, організації.
Надлишки нафтопродуктів, розфасованих до тари, та надлишки готівки, установлені під час інвентаризації, відповідно до підп.13.20 п.13 Інструкції №281 підлягають оприбутковуванню.
Результати інвентаризації після затвердження керівником підприємства протоколу засідання постійно діючої інвентаризаційної комісії відповідно до підп.13.22 п.13 Інструкції №281 відображаються за бухгалтерським обліком у тому місяці, у якому завершено інвентаризацію.
У межах заявлених спірних правовідносин інвентаризація позивачем на виконання вказаних норм не проведена.
Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду в справі №823/31/17 щодо аналогічних спірних обставин між тими ж сторонами в постанові 09 квітня 2021 року зазначає про обґрунтованість висновку, що співставлення даних обліку звітів АЗС за формою №16-НП та №17-НП, даних РРО з фактичними вимірюваннями залишків пального в резервуарах, тобто визначення різниці між кількістю нафтопродуктів, які надійшли на АЗС та кількістю реалізованих нафтопродуктів є належним та правомірним способом перевірки наявності неоприбуткованих нафтопродуктів. При цьому, якщо різниця показників є меншою ніж кількість фактично наявного в резервуарах пального, то має місце реалізація товарів, які не обліковані у встановленому порядку.
З огляду на системний аналіз вказаних норм права, встановлення посадовими особами відповідача розбіжностей фактичних залишків пального із співставленням інформації про облікові залишками пального по Х-звіту, з урахуванням похибки 0,8% для дизельного пального, бензину та 0,5% для скрапленого газу, без врахування, вказаної позивачем інформації про залишки пального у трубопроводі, є обґрунтованою та правомірною.
Суд зауважує, що застосування при розрахунку залишків пального методу вимірювання маси з урахуванням відносної похибка, включає в себе основну мету врахування залишку маси пального, яке містяться у резервуарах і технологічних трубопроводах.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону №265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно з п.1 ст.17 Закону №265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних контролюючих органів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: 1) у разі встановлення в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора розрахункових операцій, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; невидача (в паперовому вигляді та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше; 150 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг) - за кожне наступне вчинене порушення.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що контролюючий орган, застосовуючи до позивача штрафну санкцію у розмірі 3421,72 грн за непроведення через РРО реалізації 75,24 літрів пального, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений Конституцією та законами України, а отже, підстави для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 07.06.2023 №449/33000703 відсутні.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено протиправність оскаржуваного рішення.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність правових підстав для їх задоволення.
Відповідно до ч.5 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-
вирішив:
У задоволенні позову Приватного підприємства "Укрпалетсистем" (вул. Березюка, 15, Ушомир, Коростенський район, Житомирська область,11571, код ЄДРПОУ 32285225) до Західного міжрегіональне управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, 35,м. Львів,79026, код ЄДРПОУ 44045187) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено в повному обсязі 28 лютого 2024 року.
Суддя А.В. Горовенко