26 лютого 2024 рокуСправа №160/30420/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Тулянцевої І.В., розглянувши у місті Дніпрі в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
20 листопада 2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області в якому позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог від 21.12.2023 року, просить:
- визнати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №912390152264 від 20.04.2023 року протиправним;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області скасувати рішення №912390152264 від 20.04.2023 року і вчинити певні дії перерахувати пенсію шляхом виключення із розрахунку пенсії невигідного періоду праці з 2000 по 2005 рік, уключеного у розрахунок 2006 року, залишив для розрахунку вигідний період праці з 1988р. по 1992 рік, узятий для призначення пенсії у 1999 році у розумінні ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» та рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 року, здійснити виплату недоплаченої пенсії.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 08.01.1999 та отримує пенсію за віком. Пенсія призначена у 1999 році згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ. Позивач зазначає, що після вступу в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV відповідач зменшив розмір пенсії на 488 грн. 52 коп. шляхом включення у розрахунок пенсії періоду праці з 2000 року по 2005 рік, керуючись ст. 40 Закону №1058, а не ст.43 цього Закону. Трудовий стаж позивача складає 49 років 3 місяці 9 днів. Позивач не погоджується з проведеним розрахунком пенсії та зазначає, що для обчислення перерахунку пенсії за віком було взято період з 1988 по 1992 та період з 01.07.2000 по 30.11.2005. Внаслідок цих дій, на думку позивача, заробіток для обчислення пенсії зменшився, коефіцієнт заробітної плати змінився з 1,56797 на 1,40763, а пенсія за віком без доплат зменшилась з 4777,23 грн на 4288,71 грн станом на листопад 2022 року. Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернулася із позовом до Дніпропетровського окружного адміністративного суду. Рішенням суду від 13.03.2023 року по справі №160/20219/22 адміністративний позов задоволено частково та зокрема зобов'язано пенсійний орган розглянути питання, викладені ОСОБА_1 в заявах від 12.07.2022 та від 27.10.2022 року про перерахунок пенсії, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні. Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявами про надання інформації щодо виконання рішення суду. 23.06.2023 року відповідач надав відповідь в якій зазначив, що рішення суду виконано, а виключення із заробітної плати для обчислення пенсії періоду роботи з 01.07.2000 по 30.11.2005 чинним законодавством не передбачено. Позивач зазначає, що перерахунок, зроблений відповідачем згідно ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за період з 2000 по 2005 засобами оптимізації не є оптимальним. Позивач вважає протиправним рішення відповідача про відмову у здійсненні перерахунку пенсії та таким, що порушує її права, тому звернулася до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 24.11.2023 року адміністративний позов залишено без руху та надано позивачу строк протягом п'яти днів з дня отримання ухвали суду для усунення недоліків шляхом подання до суду: уточненої позовної заяви із приведенням прохальної частини позову у відповідність до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України, у кількості примірників залежно від складу сторін у справі.
Копію ухвали про залишення без руху отримано позивачем 16.12.2023 року, про що в матеріалах справи міститься поштове повідомлення про вручення, яке міститься в матеріалах справи.
На виконання ухвали суду від 24.11.2023 року на адресу суду від позивача, 21.12.2023 року надійшов уточнений адміністративний позов із приведенням прохальної частини позову у відповідність до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України.
Ухвалою суду від 22.12.2023 року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання відзиву на позов (у разі заперечення проти позову) протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі отримано представником відповідача- 23.12.2023 року, про що в матеріалах справи міститься довідка про доставку електронного листа.
19 січня 2024 року через підсистему «Електронний суд» до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву, в якому відповідач пред'явлений позов не визнав та заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що згідно викладених позовних вимог позивача можна наголосити наступне приписами Закону № 1058-IV визначено, що розмір пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуально, залежно від набутого стажу та отриманого заробітку, з якого сплачувались внески. При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу залежно від кількості відпрацьованих місяців та коефіцієнту заробітної плати. На підставі даного рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 по справі №160/20219/22 та матеріалів електронного пенсійної справи позивача встановлено що порушень частині призначення проведення перерахунків пенсії не виявлено, і відповідно дане рішення було виконано. З 08.01.1999 позивач отримує пенсію за віком обчислену згідно чинного законодавства, та відповідно страховий стає складає 49 років 03 місяці 09 днів, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації -1,40763. Відповідач зазначає, що проведення перерахунку пенсії з виключенням із заробітної плати для обчислення пенсії періоду роботи з 01.07.2000 по 30.11.2005 чинним законодавством не передбачено.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 10.01.1999 отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі Закон № 1058-ІV).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 30.05.2006 за №98/Г повідомлено позивача, що пенсійна справа розглянута і проведено перерахунок пенсії згідно документів, що знаходились в пенсійній справі. Загальний трудовий стаж позивача склав 45 років 08 місяців 20 днів. Заробіток для обчислення пенсії взято за період з 01.01.1988 по 31.12.1992 та за період з 01.07.2000 по 30.11.2005, складає 881,15 грн.
Індивідуальний коефіцієнт для обчислення пенсії 2,87534.
Заробіток працівників, зайнятих в галузі економіки України 306,45 грн.
Згідно ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком при наявності у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та за кожний рік понад 20 років для жінок розмір пенсії збільшується на 1% від розміру пенсії, який обчислено згідно статті 27 цього Закону, але не більше 1% від прожиткового мінімуму.
З урахуванням положень вказаної статті Закону, розмір пенсії за віком 01.04.2006 року склав 562,59 грн, в тому числі: 472,84 грн - основний розмір пенсії (0,45667 - коефіцієнт стажу х 1035,41 грн - скоригований заробіток для обчислення пенсії); 89,75 грн - доплата за понаднормативний стаж 25 років (359,00 грн. х 25%).
Відповідачем в листі повідомлено, що з 01.01.2004 враховано заробіток для обчислення пенсії за період з 01.01.1988 по 31.12.1992, оскільки довідка про заробіток знаходилась в пенсійній справі. Доплату з 01.01.2004 по 31.01.2006 буде виплачено в червні поточного року.
12.07.2022 та 27.10.2022 позивач зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перерахунок пенсії.
Листом «Про надання відповіді» від 22.07.2022 №21792-17334/Г-01/8-0400/22 та від 03.11.2022 №33727-27390/Г-01/8-0400/22 відповідно відділом обслуговування громадян №5 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомлено, що відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Страховий стаж, зарахований з 01.09.1959 по 31.08.2009, складає 49 років 3 місяці 9 днів.
Пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону № 1058, виходячи із заробітної плати за період з 01.01.1988 по 31.12.1992 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.11.2005.
Не погодившись з відмовою у здійсненні перерахунку пенсії (а саме - виключити 60 календарних місяців за період 1988-1992), позивач звернулася з позовною заявою до суду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 року по справі №160/20219/22 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі заяв від 12.07.2022 та 27.10.2022.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути питання, викладені ОСОБА_1 в заявах від 12.07.2022 та 27.10.2022 про перерахунок пенсії, з урахуванням правової позиції викладеної судом у цьому рішенні.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Рішення від 13.03.2023 року по справі №160/20219/22 не оскаржувалось та набрало законної сили - 13.04.2023 року.
На виконання рішення суду від 13.03.2023 року по справі №160/20219/22, 20 квітня 2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області переглянуто заяви позивача від 12.07.2022 та 27.10.2022 про перерахунок пенсії і прийнято рішення №912390152264, яким відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що пенсію обчислено відповідно до статей 27 і 28 Закону №1058 виходячи із заробітної плати позивача за період з 01.01.1988 по 31.12.1992 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 30.11.2005. За результатами розгляду всіх обставин та матеріалів електронної пенсійної справи встановлено, що порушень в частині призначення, проведення перерахунків пенсії не виявлено. Також пенсійним органом зазначено, що здійснити перерахунок пенсії (а саме - виключити період 2000-2005), неможливо, оскільки це не передбачено чинним законодавством.
03 травня 2023 року позивач звернулася із заявою та виконавчим листом до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Відповідно до постанови головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 05.05.2023 року відкрито виконавче провадження.
25 травня 2023 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою в якій просила надати інформацію про розгляд звернення від 21.04.2023 року, яким остання просила дати інформацію щодо виконання рішення суду від 13.03.2023 року по справі №160/20219/22.
23 червня 2023 року відповідач листом №39356-22493/Г-04/8-0400/23 повідомив позивача, що відповідно до статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або у разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Враховуючи зазначене, заробітну плату розраховано за період роботи з 01.01.1988 по 31.12.1992 та з 01.07.2000 по 30.11.2005 за даними системи персоніфікованого обліку. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації 1,40763. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньо заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 201 2016 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення в 1,17, 1,11, 1,11, 1,14 та 1,197 складає 10423,54 грн (7405,03 грн х 1,40763). Загальний розмір пенсійної виплати, станом на 01.06.2023, складає 6312,99 грн. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 по справі № 160/20219/22 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути питання, викладені в заявах від 12.07.2022 та від 27.10.2022 про перерахунок пенсії, з урахуванням правової позиції, викладеної судом у цьому рішенні. На виконання зазначеного судового рішення розглянуто заяви від 12.07.2022 та від 27.10.2022, матеріали електронної пенсійної справи та встановлено, що порушень в частині призначення, проведення перерахунків пенсії не виявлено. Проведення перерахунку пенсії з виключенням із заробітної плати для обчислення пенсії періоду роботи з 01.07.2000 по 30.11.2005 чинним законодавством не передбачено. З огляду на зазначене, було прийнято рішення про відмову від 20.04.2023 за № 912390152264.
Не погоджуючись з відмовою у перерахунку пенсії, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до Преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон України 1058) цей Закон, зокрема, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.
Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.
Статтею 4 Закону України 1058 встановлено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до вимог ст.64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за № 1058-IV № 1058-IV, з наступними змінами та доповненнями.
Статтею 8 даного Закону передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Частиною 3 ст. 4 цього ж Закону визначено складові законодавства про пенсійне забезпечення в Україні, виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
До заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). (ч.1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до положень ч. 3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/118461.1 (далі Порядок від 25.11.2005 № 22-1).
Згідно з п.п.3 п.2.1 Порядку від 25.11.2005 №22-1, за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до п.2.10. вищевказаного Порядку від 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Отже, показник заробітної плати для перерахунку пенсії визначається за двома можливими методами за вибором пенсіонера.
За першим методом розрахунок пенсії здійснюється із тієї заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія.
За другим методом розрахунок пенсії здійснюється за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000.
Тобто, для обчислення пенсії враховується вся заробітна плата, в тому числі і та, яку отримував пенсіонер після призначення пенсії.
Згідно частини 2 статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата для обчислення пенсії розраховується за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn);
К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Отже, заробітна плата, яку отримував пенсіонер, продовжуючи працювати після призначення йому пенсії, має значення для визначення додаткових коефіцієнтів заробітної плати за кожний відпрацьований місяць після призначення пенсії.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV передбачено, що за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
При цьому суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Верховний Суд у постанові від 18 грудня 2019 року у справі №761/29966/16-ц (провадження №61-5327св19) роз'яснив, що преюдиція - це обов'язковість фактів, установлених судовим рішенням, що набуло законної сили, в одній справі для суду при розгляді інших справ. Преюдиційно встановлені факти не підлягають доказуванню. Звільнення від доказування з підстав установлення преюдиційних обставин в іншому судовому рішенні, варто розуміти так, що учасники судового процесу не зобов'язані повторно доказувати ті обставини, які були встановлені чинним судовим рішенням в іншій адміністративній, цивільній або господарській справі, якщо в цій справі брали участь особи, щодо яких відповідні обставини встановлені.
Таким чином, в рамках розгляду справи №160/20219/22 були встановлені обставини, що свідчать про те, що відповідач за бажанням пенсіонера може виключити з розрахунку страхового стажу будь-який період страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Також у вказаній справі суд прийшов до висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області які полягали у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі заяв від 12.07.2022 та 27.10.2022, є протиправними. Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи із вищезазначеними заявами позивач зверталася до відповідача та просила виключити період праці з 2000 року по 2005 рік, залишивши період праці з 1988 року по 1992 рік при розрахунку пенсії.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність відмови в проведенні перерахунку пенсії із виключенням періоду роботи позивача з 1988 року по 1992 рік, натомість включенням періоду роботи для розрахунку пенсії, та доводить обґрунтованість позовних вимог позивача.
Щодо дискреційних повноважень в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії шляхом виключення із розрахунку пенсії невигідного періоду праці з 2000 по 2005 рік, включеного у розрахунок 2006 року, залишивши для розрахунку вигідний період праці з 1988р. по 1992 рік, а також неправильно обраний спосіб захисту, суд зазначає наступне.
Надаючи оцінку вказаним доводам відповідача, суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.03.2023 року по справі №160/20219/22 було визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі заяв від 12.07.2022 та 27.10.2022, а також зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути питання, викладені ОСОБА_1 в заявах від 12.07.2022 та 27.10.2022 про перерахунок пенсії, з урахуванням правової позиції викладеної судом у цьому рішенні.
При цьому, на виконання вказаного рішення, без урахування висновків, які в ньому викладені, відповідачем повторно відмовлено ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з виключенням із розрахунку пенсії заробітної плати за період з 2000 по 2005 рік, тобто без врахування висновків суду у справі №160/20219/22.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивач доклала максимальних дій задля захисту свого порушеного права. Проте відповідач не здійснив зазначеного перерахунку пенсії.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії виходячи із заробітної плати для обчислення пенсії позивача за період з 01.01.1988 року по 31.12.1992 рік, використаний при призначенні пенсії у 1999 році, з урахуванням раніше виплачених коштів, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області виключити із заробітної плати для обчислення пенсії період роботи позивача з 01.07.2000 року по 30.11.2005 рік.
Такий спосіб захисту матиме наслідком дотримання судом основних принципів здійснення судочинства, не буде втручанням у дискреційні повноваження відповідача.
У контексті оцінки доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
В ході розгляду справи відповідачем не було наведено належними доказами правомірності нездійснення перерахунку пенсії позивача, у зв'язку із чим, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України, відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №912390152264 від 20.04.2023 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) виключити із заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи з 01.07.2000 року по 30.11.2005 рік.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії виходячи із заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.01.1988 року по 31.12.1992 рік, використаний при призначенні пенсії у 1999 році, з урахуванням раніше виплачених коштів.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева