Ухвала від 27.02.2024 по справі 120/2169/24

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

м. Вінниця

27 лютого 2024 р. Справа № 120/2169/24

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Яремчук Костянтин Олександрович, розглянувши матеріали за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, буд. 6) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивачки вказує протиправність рішення Міністерства оборони України, що оформлене протоколjv засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, № 37/в від 19 грудня 2023 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 , а тому, на думку представника позивачки, відповідача слід зобов'язати повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення та виплату їй одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28 лютого 2022 року "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", як одному з подружжя, який не одружився вдруге.

Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.

Згідно з частиною 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відповідає вимогам, передбаченим статтею 160, 161 КАС України, що є підставою для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.

Водночас в позовній заяві представник позивачки просить розглянути адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, що розцінюється як відповідне клопотання.

Розглянувши клопотання щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, зважаю на таке.

Адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (частини 1, 2 статті 12 КАС України).

Особливості розгляду справ за правилами спрощеного позовного провадження врегульовано главою 10 розділу ІІ КАС України.

Відповідно до частин 1, 2 та 3 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті. При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Положеннями частини 1 статті 259 КАС України визначено, що клопотання позивача про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження подається у письмовій формі одночасно з поданням позовної заяви або може міститися у ній.

Частиною 2 статті 260 КАС України передбачено, що у випадку, передбаченому частиною першою статті 259 цього Кодексу, за наслідками розгляду відповідного клопотання позивача суд з урахуванням конкретних обставин справи може: задовольнити клопотання та визначити строк відповідачу для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження; або відмовити в задоволенні клопотання та розглянути справу за правилами загального позовного провадження.

Відтак, керуючись приписами статей 12, 257, 259, 262 КАС України, а також враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників, а також інші обставини, які мають значення для вирішення даної справи, доходжу висновку, що подане представником позивачки клопотання підлягає частковому задоволенню, а тому розгляд справи слід здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Крім того, представником позивачки разом із позовною заявою подано клопотання, у якому просить витребувати у Міністерства оборони України та Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки такі документи: заяву ОСОБА_1 щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 ; документи, які розглядалися комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 ; рішення комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, про призначення і виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 ; заяву ОСОБА_3 , що подавалася для призначення і виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 ; документи, які розглядалися комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, про призначення і виплату ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 .

Розглянувши клопотання про витребування доказів, зважаю на таке.

У статті 9 КАС України, окрім інших принципів адміністративного судочинства, закріплено й принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі. Частиною 4 цієї статті передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Так, частиною 1 статті 79 КАС України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.

Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом із поданням позовної заяви (частина 2 статті 79 КАС України).

Відповідач повинен подати суду докази разом із поданням відзиву (частина 3 статті 79 КАС України.

Статтею 80 КАС України врегульовано правила витребування доказів, частиною 1 якої визначено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу

При цьому у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено: який доказ витребовується; обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати; підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; заходи, яких особа, що подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів, та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу (частина 2 статті 80 КАС України).

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина 3 статті 80 КАС України).

Зі змісту позовної заяви слідує, що ОСОБА_1 звернулася до другого відділу Хмільницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із смертю цивільного чоловіка ОСОБА_2 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 під час проходження військової служби у Збройних Силах України. До такої заяви позивачкою долучено всі необхідні документи, які, на її думку, надавали право на призначення та виплату згадуваної вище грошової допомоги.

В подальшому другий відділ Хмільницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки скерував таку заяву з усіма поданими документами до Вінницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а далі - до Міністерства оборони України.

Проте разом із позовом не подано ані належним чином засвідчених копій заяви, а також документів, що долучалися до такої заяви, а тому з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи такі слід витребувати у відповідача.

Водночас відсутні підстави для витребування документів, що стосуються призначення і виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 .

До такого висновку суд дійшов з огляду на те, що предметом оскарження у цій справі визначено рішення Міністерства оборони України, що оформлене протоколом засідання комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, № 37/в від 19 грудня 2023 року, яким позивачці відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 .

Зі змісту такого рішення слідує, що ОСОБА_1 відмовлено в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, що передбачена пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168, оскільки позивачкою не доведено факту перебування на утриманні загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 .

Тобто, документи, які стосуються призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_3 , не стосуються предмета доказування.

Водночас предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина 2 статті 73 КАС України).

Більше того, у позові йдеться про необхідність повторного розгляду заяви позивачки, а не про призначення їй одноразової грошової допомоги (чи визначення розміру такої допомоги), передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168.

За таких обставин клопотання представника позивачки про витребування доказів підлягає частковому задоволенню, а тому у Міністерства оборони України слід витребувати належним чином засвідчені копії заяви ОСОБА_1 із долученими до неї документами.

Окрім того, представником позивачки в позовній заяві як третіх осіб визначено ОСОБА_3 та Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, що суд розцінює як клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб.

Розглянувши клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, зважаю на таке.

Особливості залучення третіх осіб до участі у справі визначено статтею 49 КАС України.

Так, частиною 2 статті 49 КАС України передбачено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі (частина 5 статті 49 КАС України).

З огляду на те, що відповідно до пункту 5 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, тому рішення у цій справі може вплинути на права та інтереси матері ОСОБА_2 ОСОБА_3 .

Отже, наявні підстави для залучення до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, ОСОБА_3 .

Водночас відсутні підстави для залучення до участі у справі як третю особу Вінницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, оскільки рішення у цій справі безпосередньо не вплине на права та обов'язки цього державного органу, адже відповідно до пункту 10 згаданого вище Порядку до повноважень цього органу військового управління віднесено підготовку необхідних документів для призначення одноразової грошової допомоги.

Відповідно до пункту 12 згаданого Порядку призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Відтак клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб підлягає частковому задоволенню.

Якщо при відкритті провадження у справі було вирішено питання про залучення третьої особи, позивач не пізніше двох днів з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі повинен направити такій третій особі копії позовної заяви з додатками, а докази такого направлення надати суду до початку підготовчого засідання або до початку розгляду справи по суті, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження (частина 11 статті 171 КАС України).

З урахуванням наведеного позивачу до початку розгляду справи по суті слід надати суду докази направлення третій особі ОСОБА_3 копії позовної заяви з додатками.

Керуючись статтями 9, 12, 49, 79, 80, 160, 161, 168, 171, 248, 257, 260, 262 КАС України,

УХВАЛИВ:

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Клопотання представника позивача щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін задовольнити частково.

Розгляд справи здійснюватиметься суддею Яремчуком Костянтином Олександровичем одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Встановити відповідачу 5-денний строк з дня отримання копії ухвали суду для подання заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Встановити відповідачу 15-денний строк з дня отримання даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку статті 162 КАС України. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.

Відповідно до вимог частини 3 статті 162 КАС України одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити позивачу 5-денний строк з дня отримання відзиву для подання відповіді на відзив в порядку статті 163 КАС України, копія якої одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Встановити відповідачу 5-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку статті 164 КАС України, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.

Клопотання про витребування доказів задовольнити частково.

Витребувати у Міністерства оборони України та зобов'язати надати до початку розгляду справи по суті належним чином засвідчені копії заяви про призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ОСОБА_2 та долучених до неї документів, що подавалися ОСОБА_1 . В іншій частині клопотання про витребування доказів залишити без задоволення.

Клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб задовольнити частково.

Залучити до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, ОСОБА_3 . В іншій частині клопотання залишити без задоволення.

Встановити позивачці дводенний термін з дня вручення копії ухвали про відкриття провадження у справі для направлення третій особі копії позовної заяви з додатками та надання суду доказів такого направлення до початку розгляду справи по суті.

Запропонувати третій особі подати до суду пояснення щодо відзиву на позов в порядку, визначеному статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України, у 10-денний строк з дня отримання відзиву.

Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.

Відповідачу також надіслати копію позовної заяви з доданими до неї документами.

Повідомити учасників справи про можливість отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".

Ухвала суду оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.

Суддя Яремчук Костянтин Олександрович