Постанова від 28.02.2024 по справі 157/188/24

Справа № 157/188/24

Провадження №3/157/243/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2024 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від тимчасово виконуючого обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 , щодо

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовець,

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),

ВСТАНОВИВ:

У протоколі про адміністративне правопорушення № 3 від 30 січня 2024 року зазначається, що 29 січня 2024 року близько13 год 00 хв військовослужбовець ОСОБА_2 при виконанні обов'язків військової служби по охороні державного кордону в районі м. Каменя-Каширського, Камінь-Каширського району Волинської області, був виявлений під час несення військової служби у нетверезому стані, в подальшому, 29 січня 2024 року ОСОБА_3 було доставлено до КНП «Камінь-Каширської центральної районної лікарні», для медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння, за результатами токсилогічного дослідження № 20 від 29 січня 2024 року в організмі ОСОБА_2 виявлено 2,5 проміле алкоголю, що вказує на перебування останнього у нетверезому стані, тобто у стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КпАП України.

Разом з тим, у вищезазначеному протоколі також зазначено, що в діях головного сержанта ОСОБА_4 наявні ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КпАП України.

Відповідно до статті 7 КпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами заходів адміністративного впливу провадиться у точній відповідності з законом.

Згідно із ст. 278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 254-259 Глави 19 КпАП України, законною підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення є складений відносно особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у встановленому порядку з дотриманням вимог закону протокол про адміністративне правопорушення.

У протоколі про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 256 КпАП України, зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.

Зміст вищезазначеного протоколу про адміністративне правопорушення свідчить, що у ньому допущено суперечності в частині зазначення обставин, якою саме особою вчинено адміністративне правопорушення.

При розгляді справ суд має бути неупередженим і безстороннім та не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладеного у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання належить вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі.

Формулюючи обвинувачення щодо особи, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Наведене свідчить про недоліки при оформленні матеріалів справи про адміністративне правопорушення, у зв'язку з чим зазначені матеріали справи про адміністративне правопорушення належить повернути тимчасово виконуючому обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 для належного оформлення.

Згідно з п. 3 Розділу II Інструкції зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України 23 жовтня 2021 року № 329, помилкові та неправильні записи закреслюються однією лінією і засвідчуються підписами особи, щодо якої складається протокол, та уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол. Не допускаються закреслення чи виправлення записів, що заносяться до протоколу, а також унесення додаткових записів після того, як протокол підписано особою, щодо якої він складений.

Після усунення причин, що стали підставою для повернення матеріалів справи, останні можуть бути направлені до суду для їх розгляду.

Крім того, протокол про адміністративне правопорушення не містить серії протоколу.

Згідно з п. 1 Розділу III зазначеної Інструкції, бланки протоколів виготовляються шляхом роздрукування їх на папері формату А4 із зазначенням серій протоколів. Порядок присвоєння серій протоколів наведено у додатку 2 до цієї Інструкції.

18 січня 2023 року набув чинності Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду, що затверджений постановою Кабінету Міністрів від 12 січня 2024 р. N 32. Цей Порядок визначає процедуру направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - огляд), та проведення огляду.

Згідно з пунктами 12-14 зазначеного Порядку огляд військовослужбовців/ військовозобов'язаних у закладі охорони здоров'я проводиться в будь-який час доби. Лікар, що проводить огляд, повинен ознайомитися з документами, які посвідчують особу військовослужбовця/військовозобов'язаного. Лікар, що проводив у закладі охорони здоров'я огляд військовослужбовця/військовозобов'язаного, складає за його результатами акт медичного огляду та висновок. Висновок складається у трьох примірниках: по одному - для уповноваженої посадової особи, військовослужбовця/військовозобов'язаного, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.

Керуючись ст. ст. 268, 278 КпАП України, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути тимчасово виконуючому обов'язки командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя: О. В. Антонюк