Справа №155/243/24
Провадження №3/155/180/24
27.02.2024 м. Горохів
Суддя Горохівського районного суду Волинської області Сметана В.М., за участю особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , фізичну особу підприємця, за ч.1 ст.164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення
До Горохівського районного суду Волинської області 31 січня 2024 року з відділення поліції №2 (м.Горохів) Луцького РУП ГУНП у Волинській області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.164-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №759707 від 25 січня 2024 року, вбачається, що 25 січня 2024 року о 16 годині 30 хвилин в приміщені магазину «Продукти», місцезнаходження: село Бужани, виявлено факт зберігання ОСОБА_1 цигарок марки «RITOM» без фільтру в кількості 20 (двадцять) пачок на яких відсутні марки акцизного податку, чим порушила вимоги ст.11 ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів».
Вказані дії ОСОБА_1 працівником поліції, що склав адміністративні матеріали кваліфіковані за ч.1 ст.164-5 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала, надала суду пояснення, що сигарети придбані для власного вжитку, не для продажу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст.245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь - які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, тощо.
Відповідальність за ч.1 ст.164-5 КУпАП, настає у разі зберігання або транспортування алкогольних напоїв чи тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку посадовими особами підприємств - виробників, імпортерів і продавців таких товарів.
В той же час, суд наголошує, зберігання тютюнових виробів на яких немає марок акцизного податку відповідного зразка, не утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП, оскільки відповідальність настає лише за зберігання тютюнових виробів з підробленими чи фальсифікованими марками акцизного податку.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №759707 від 25 січня 2024 року, зазначено, що 25 січня 2024 року о 16 годині 30 хвилин в приміщені магазину «Продукти», місцезнаходження: село Бужани, виявлено факт зберігання ОСОБА_1 цигарок марки «RITOM» без фільтру в кількості 20 (двадцять) пачок на яких відсутні марки акцизного податку.
Отже, зберігання вищезазначених тютюнових виробів на яких немає марок акцизного податку відповідного зразка, не утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП, та не може бути перекладено на суд.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, під час складання матеріалів про адміністративне правопорушення працівниками поліції було порушено вимоги щодо зібрання достатніх доказів, які б підтверджували вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП.
Отже, всупереч вимог ст.251 КУпАП, посадовою особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення не надано жодних доказів на підтвердження вини ОСОБА_1 .
Згідно ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Судом встановлено, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164-5 КУпАП, а тому суд приходить до висновку, що провадження по справі відносно останньої підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст.33-34, п.1 ст.247, 283, 284 КУпАП, на підставі ч.1 ст.164-5 КУпАП, суд, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками ч.1 ст.164-5 КУпАП в зв'язку із відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Горохівський районний суд особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Горохівського районного суду
Волинської області В.М. Сметана