Ухвала від 26.02.2024 по справі 904/1881/18

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про поновлення строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання

та видачу дубліката виконавчого документа

26.02.2024м. ДніпроСправа № 904/1881/18

За заявою Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" про поновлення пропущеного строку та видачу дублікату наказу у справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (39609, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Свіштовська, буд. 3, ідентифікаційний код 00152307) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" (49042, Дніпропетровська область, м. Дніпро, Аеропорт цивільної авіації, ідентифікаційний код 37807273) про стягнення 64 901 111,88 грн. грошових коштів

Суддя Бондарєв Е.М.

за участю секретаря судового засідання Товстоп'ятка В. В.

Представники:

від позивача: Демиденко В.А., довіреність №14/03-13 від 27.12.2023, адвокат;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

За допомогою системи "Електронний суд" Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" звернулось до суду із заявою про:

- визнання поважними причини пропуску строку для пред'явлення судового наказу до виконання та поновити пропущений строк для пред'явлення до виконання судового наказу у справі №904/1881/18;

- видачу дублікату судового наказу у справі №904/1881/18.

Заява обґрунтована тим, що судове рішення від 26.07.2018 у справі №904/1881/18 - не було виконане, а судовий наказ - не пред'явлено до виконання через його відсутність в ПАТ "Укртатнафта". Наказом ПАТ "Укртатнафта" №4/900 від 20.03.2020 "З особового складу" на період карантину працівників ПАТ "Укртатнафта" відправлено на самоізоляцію, що унеможливило роботу працівників безпосередньо з документами та ускладнило взаємозв'язки між підрозділами. Через це, документи по справі №904/1881/18 могли бути загублені або втрачені.

Крім того, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України наказом ПАТ "Укртатнафта" №55 від 24.02.2022 було переміщено документацію підприємства. Наказом ПАТ "Укртатнафта" №100 від 02.04.2022 в результаті ракетних ударів була здійснена аварійна зупинка технологічних установок підприємства. Згідно акту технічного обстеження серверу IBM eServer pSeries Model 650 (7038-6M2) від 06.04.2022 відбулась повна втрата даних програмного забезпечення SAP R/3 Enterprise, виробником якої є німецька компанія SAP AG, і яка являє собою корпоративну систему управління та планування підприємством. Через втрату даних цієї програми, робота з інформацією та документами через їх значний обсяг були значно ускладнені. В зв'язку з цим, Полтавською торгово-промисловою палатою було видано сертифікат №5301-22-1224 від 24.10.2022 №182/02-06 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо неможливості виконання ПАТ "Укртатнафта" податкових зобов'язань. Також, Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків стосовно ПАТ "Укртатнафта" прийнято рішення №788/Ж10/31-00-04-01-01 від 28.10.2022 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку.

Задля забезпечення підтримання функціонування ПАТ "Укртатнафта" та, відповідно, виконання мобілізаційних завдань із забезпечення пальним Збройних сил України, підприємство було передане в управління Держави та потребує значних коштів для відновлення після обстрілів. В зв'язку з зазначеним, ПАТ "Укртатнафта" як підприємство чиї 100% акцій знаходяться в управлінні Держави, потребує повернення заборгованості від ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" у розмірі 63 956 579,28 грн., яка була підтверджена рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 26.07.2018 у справі №904/1881/18.

Таким чином, заявник стверджує, що у зв'язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, введенням воєнного стану через агресію російської федерації, яка здійснювала та продовжує здійснювати обстріли території ПАТ "Укртатнафта", передачею акцій ПАТ "Укртатнафта" в управління Держави та потребою в залученні значних коштів для відновлення підприємства як об'єкту критичної інфраструктури, причини пропуску строку для пред'явлення судового наказу до виконання є поважними та є підстави для його поновлення.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 22.01.2024 прийнято заяву до розгляду та призначено її розгляд у судове засідання на 26.02.2024 о 10:30 год.

Поштове відправлення на адресу відповідача, в якому містилась ухвала суду від 22.01.2024, завчасно направлено відповідачу на його адресу зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що підтверджується відміткою канцелярії суду на звороті такої ухвали.

Ухвала суду від 22.01.2024, яка направлялася за адресою відповідача, повернулась 23.02.2024 до суду з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання".

За визначенням п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

За загальними вимогами п. 91 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2009 № 270 (далі - Правила), поштові відправлення, поштові перекази доставляються оператором поштового зв'язку адресатам на поштову адресу або видаються/виплачуються в об'єкті поштового зв'язку. Рекомендовані поштові відправлення підлягають доставки до дому (п. 92 Правил). Вручення рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка" в об'єкті поштового зв'язку не передбачено (п. 102 Правил).

У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин, рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п'ять календарних днів з дня надходження листа до об'єкта поштового зв'язку місця призначення із зазначенням причини невручення (п. 116 Правил).

Здійснення зберігання рекомендованих листів із позначкою "Судова повістка", які не вручені під час доставки до дому із причин відсутності адресата, Правилами не передбачено, а отже, повернення такого повідомлення із зазначенням причини невручення "закінчення встановленого строку зберігання", суперечить вимогам Правил, та фактично відповідає причині повернення "у зв'язку з відсутністю адресата".

Аналізуючи зазначені вище положення Правил надання послуг поштового зв'язку, слід дійти висновку, що повернення судового рішення із проставленням у поштовому повідомленні відмітки про закінчення строку зберігання поштового відправлення, є підтвердженням відсутності особи - адресата за адресою, а отже, день проставлення такої відмітки в поштовому повідомленні, слід вважати днем вручення судового рішення в порядку, п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України.

З урахуванням вищенаведених обставин, суд дійшов висновку щодо належного повідомлення відповідача про час розгляду заяви.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у справі матеріали, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 26.07.2018 у справі №904/1881/18 позовні вимоги задоволені, стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний Аеропорт "Дніпропетровськ" на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" суму заборгованості у розмірі 63 956 579,28 грн. та 616 700,00 грн. витрат зі сплати судового збору.

На виконання рішення суду 23.08.2018 видано наказ про примусове виконання зі строком пред'явлення до 24.08.2021.

Рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.07.2018 у справі №904/1881/18 не виконане, а судовий наказ - не пред'явлено до виконання через його відсутність в ПАТ "Укртатнафта". Наказом ПАТ "Укртатнафта" №4/900 від 20.03.2020 "З особового складу" на період карантину працівників ПАТ "Укртатнафта" відправлено на самоізоляцію, що унеможливило роботу працівників безпосередньо з документами та ускладнило взаємозв'язки між підрозділами. Через це, документи по справі №904/1881/18 могли бути загублені або втрачені.

Крім того, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України наказом ПАТ "Укртатнафта" №55 від 24.02.2022 було переміщено документацію підприємства. Наказом ПАТ "Укртатнафта" №100 від 02.04.2022 в результаті ракетних ударів була здійснена аварійна зупинка технологічних установок підприємства. Згідно акту технічного обстеження серверу IBM eServer pSeries Model 650 (7038-6M2) від 06.04.2022 відбулась повна втрата даних програмного забезпечення SAP R/3 Enterprise, виробником якої є німецька компанія SAP AG, і яка являє собою корпоративну систему управління та планування підприємством. Через втрату даних цієї програми, робота з інформацією та документами через їх значний обсяг були значно ускладнені. В зв'язку з цим, Полтавською торгово-промисловою палатою було видано сертифікат №5301-22-1224 від 24.10.2022 №182/02-06 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо неможливості виконання ПАТ "Укртатнафта" податкових зобов'язань. Також, Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків стосовно ПАТ "Укртатнафта" прийнято рішення №788/Ж10/31-00-04-01-01 від 28.10.2022 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку.

Задля забезпечення підтримання функціонування ПАТ "Укртатнафта" та, відповідно, виконання мобілізаційних завдань із забезпечення пальним Збройних сил України, підприємство було передане в управління Держави та потребує значних коштів для відновлення після обстрілів. В зв'язку з зазначеним, ПАТ "Укртатнафта" як підприємство чиї 100% акцій знаходяться в управлінні Держави, потребує повернення заборгованості від ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" у розмірі 63 956 579,28 грн., яка була підтверджена рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 26.07.2018 у справі №904/1881/18.

Таким чином, заявник стверджує, що у зв'язку з поширенням на території України гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, введенням воєнного стану через агресію російської федерації, яка здійснювала та продовжує здійснювати обстріли території ПАТ "Укртатнафта", передачею акцій ПАТ "Укртатнафта" в управління Держави та потребою в залученні значних коштів для відновлення підприємства як об'єкту критичної інфраструктури, причини пропуску строку для пред'явлення судового наказу до виконання є поважними та є підстави для його поновлення.

Враховуючи викладені обставини, ПАТ "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" просить та поновити пропущений строк для пред'явлення наказу до виконання та видати дублікат наказу від 23.08.2018.

Статтею 1291 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

За положеннями частини другої ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Статтею 326 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Відповідно до статті 329 Господарського процесуального кодексу України у разі пропуску строку для пред'явлення наказу, судового наказу до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути відновлено.

Пропуск процесуального строку - це юридичний факт, який настає внаслідок бездіяльності уповноваженої особи в момент настання (або закінчення) цього строку з поважних причин чи з причини, що не можуть бути визнані такими, і такий, що породжує відповідні правові наслідки.

При цьому, відновлення процесуального строку являє собою визнання судом дійсним права вчинити певну процесуальну дію, втраченого внаслідок пропуску заінтересованою особою процесуального строку, який встановлено для його здійснення, з причин, які визнано судом поважними. Поважними визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами. Якщо відновлення процесуального строку здійснюються за заявою сторони чи прокурора, заявник повинен обґрунтувати поважність причини (причин) пропуску строку, в разі необхідності - з поданням доказів цього за загальними правилами Господарського процесуального кодексу України. Клопотання чи заява про відновлення процесуального строку повинна містити роз'яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В клопотанні чи заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості.

Заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, і розглядається в судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Їхня неявка не є перешкодою для вирішення питання про поновлення пропущеного строку. Суд розглядає таку заяву в десятиденний строк.

Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (стаття 1 Закону України "Про виконавче провадження" в редакції чинній на момент видачі наказу від 23.08.2018 (далі - Закон України "Про виконавче провадження").

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (стаття 3 Закону України "Про виконавче провадження").

Виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців (частина 1 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження").

Стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції (частина 6 статті 12 Закону України "Про виконавче провадження").

З наданої заявником інформації вбачається, що на виконання наказу Верховного Головнокомандувача Збройних Сил України від 06.11.2022 №14т/ВГК "Про рішення Ставки Верховного Головнокомандувача від 05.11.2022", рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.11.2022 №1320 "Про забезпечення проведення в системі депозитарного обліку депозитарних операцій щодо примусового відчуження у власність держави акцій, емітентами яких є ПАТ "Укрнафта", ПАТ "Укртатнафта", АТ "Мотор Січ", ПрАТ "АвтоКрАЗ", ПрАТ "Запоріжтрансформатор" акції приватних акціонерів ПАТ "Укртатнафта" були переведені на рахунок у цінних паперах депозитарної установи, в якій відкрито рахунок на ім'я держави, керуючим рахунком за яким є Міністерство оборони України. Вилучені акції набули статусу військового майна, їх управління передано Міністерству оборони України. Відповідне повідомлення було розміщено на офіційному сайті Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Таким чином, з 07.11.2022 ПАТ "Укртатнафта" стало товариством, 100% акцій якого прямо та опосередковано стали належати Державі і, на даний час, саме Держава здійснює управління товариством. При цьому, підставою для передання акцій ПАТ "Укртатнафта" в державну власність стало важливе стратегічне значення підприємства для оборони України, оскільки воно є безпосереднім виконавцем державної програми по забезпеченню потреб Міністерства оборони України та мобілізаційних завдань.

З наданої заявником інформації вбачається, що після передачі акцій Державі, на підприємстві було проведено інвентаризацію та аудит, під час яких в бухгалтерському обліку виявлено кредиторську заборгованість ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" перед ПАТ "Укртатнафта" за рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 26.07.2018 у справі №904/1881/18. При цьому, на підприємстві не виявлено оригіналу судового наказу у справі №904/1881/18, що унеможливлює пред'явлення рішення до примусового виконання.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено на всій території України карантин з 12.03.2020 до 22.05.2020. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" дію карантину на всій території України продовжено з 22.05.2020 до 31.07.2020. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" дію карантину на всій території України продовжено з 01.08.2020 до 19.12.2020. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" дію карантину на всій території України продовжено з 19.12.2020 до 30.06.2023.

Наказом ПАТ "Укртатнафта" №4/900 від 20.03.2020 "З особового складу" на період карантину працівників ПАТ "Укртатнафта" відправлено на самоізоляцію, що унеможливило роботу працівників безпосередньо з документами та ускладнило взаємозв'язки між підрозділами. Через це, документи по справі №904/1881/18 могли бути загублені або втрачені.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" №2102-IX від 24.02.2022, - в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. Надалі, строк дії воєнного стану постійно продовжувався, востаннє - Указом Президента України від 06.11.2023 №734/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 08.11.2023 №3429-IX.

Крім того, наказом ПАТ "Укртатнафта" №55 від 24.02.2022 було переміщено документацію підприємства. 02.04.2022, 24.04.2022, 12.05.2022, 18.06.2022, 16.02.2023, 01.03.2023, 01.03.2023, 20.09.2023 та 01.11.2023 країною агресором російською федерацією було здійснено обстріли ракетами та ударними дронами об'єктів Кременчуцького нафтопереробного заводу ПАТ "Укртатнафта". Вказане підтверджується витягами з Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальних проваджень від 02.04.2022 №22022170000000043, від 25.04.2022 №22022170000000059, від 12.05.2022 №22022170000000065, від 18.06.2022 №22022170000000092, від 16.02.2023 №22023170000000047, від 01.03.2023 №22023170000000061, від 02.03.2023 №22023170000000064, від 20.09.2023 №22023170000000222 та від 01.11.2023 №22023170000000253 відкритих Службою безпеки України за статтею 438 Кримінального кодексу України "Порушення законів та звичаїв війни".

Наказом ПАТ "Укртатнафта" №100 від 02.04.2022 в результаті ракетних ударів була здійснена аварійна зупинка технологічних установок підприємства. Згідно акту технічного обстеження серверу IBM eServer pSeries Model 650 (7038-6M2) від 06.04.2022 відбулась повна втрата даних програмного забезпечення SAP R/3 Enterprise, виробником якої є німецька компанія SAP AG, і яка являє собою корпоративну систему управління та планування підприємством. Через втрату даних цієї програми, робота з інформацією та документами через їх значний обсяг були значно ускладнені.

Полтавською торгово-промисловою палатою було видано сертифікат №5301-22-1224 від 24.10.2022 №182/02-06 про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) щодо неможливості виконання ПАТ "Укртатнафта" податкових зобов'язань.

Також, Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків стосовно ПАТ "Укртатнафта" прийнято рішення №788/Ж10/31-00-04-01-01 від 28.10.2022 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку.

Вказане підтверджує, що частина інформації та документів були втрачені й до цих пір бухгалтерський облік ПАТ "Укртатнафта" повністю не відновлено.

На підставі постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання об'єктів критичної інфраструктури" від 09.10.2020 №1109, нафтова промисловість (очищення, переробка та обробка нафти) відноситься до сектору критичної інфраструктури.

Витягом з наказу Міністерства енергетики України від 07.09.2022 №1-ДСК "Про затвердження Переліку об'єктів критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору критичної інфраструктури" документально підтверджується віднесення ПАТ "Укртатнафта" до об'єктів критичної інфраструктури.

Пунктами 7, 12 частини першої статті 21 Закону України "Про критичну інфраструктуру" встановлено, що основними завданнями операторів критичної інфраструктури є: забезпечення відновлення функціонування об'єктів критичної інфраструктури в разі виникнення аварій та інших небезпечних подій, вчинення протиправних дій; створення і використання необхідних резервів фінансових та матеріальних ресурсів для реагування на кризові ситуації та ліквідації їх наслідків.

Отже, прямим та безумовним обов'язком ПАТ "Укртатнафта", як об'єкту критичної інфраструктури, - є створення резервів фінансових та матеріальних ресурсів для реагування на кризові ситуації та забезпечення відновлення функціонування підприємства. Задля забезпечення підтримання функціонування ПАТ "Укртатнафта" та, відповідно, виконання мобілізаційних завдань із забезпечення пальним Збройних сил України, підприємство було передане в управління Держави та потребує значних коштів для відновлення після обстрілів.

Строк пред'явлення до виконання наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 23.08.2018 у справі №904/1881/18 закінчився 24.08.2021.

Поряд із цим, господарський суд зауважує, що ПАТ "Укртатнафта" як підприємство чиї 100% акцій знаходяться в управлінні Держави, потребує повернення заборгованості від ТОВ "Міжнародний аеропорт "Дніпропетровськ" у розмірі 63 956 579,28 грн., яка була підтверджена рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 26.07.2018 у справі №904/1881/18.

Вирішуючи питання щодо поновлення стягувачу строку пред'явлення наказу до виконання та видачу дублікату наказу, суд враховує, що положення статей 124 та 129 Конституції України були розглянуті Конституційним Судом України, який у своєму рішенні № 18-рп/2012 від 13.12.2012 вказав, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Розглядаючи справу №5-рп/2013, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 26.06.2013 зазначив, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.

Отже, у вирішенні питання про відновлення строку для пред'явлення наказу до виконання суди повинні враховувати правові принципи, визначені Конвенцією, які знаходять своє розширене тлумачення в рішеннях Європейського суду.

Так, у рішенні Європейського суду в справі "Совтрансавто-Холдинг" проти України" (заява № 48553/99) від 25.07.2002 зазначено, що відповідно до його прецедентної практики право на справедливий судовий розгляд, гарантований статтею 6 § 1, повинне тлумачитися в світлі преамбули Конвенції, яка проголошує верховенство права, як елемент спільної спадщини держав-учасниць.

Одним з основних елементів верховенства права є принцип правової певності, який серед іншого передбачає, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлене під сумнів ("Брумареску проти Румунії").

Виконання рішення, ухваленого тим чи іншим судом, треба розглядати як невід'ємну складову судового розгляду, як цього вимагає положення статті 6 Конвенції, у якому йдеться про необхідність забезпечення справедливого судового процесу ("Бурдов проти Росії", комюніке Секретаря Суду 07.05.2002; рішення у справі "Горнсбі проти Греції" від 19.03.1997).

У п. 43 рішення Європейського суду від 20.07.2004 у справі "Шмалько проти України" (заява № 60750/00) суд наголошує, що пункт 1 статті 6 Конвенції гарантує кожному право на звернення до суду або арбітражу з позовом стосовно будь-яких його цивільних прав та обов'язків. Таким чином, ця стаття проголошує "право на суд", одним з аспектів якого є право на доступ, тобто право подати позов з приводу цивільно-правових питань до суду. Однак це право було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося на шкоду одній зі сторін. Було б незрозуміло, якби стаття 6 детально описувала процесуальні гарантії, які надаються сторонам у спорі, а саме: справедливий, публічний і швидкий розгляд, - і, водночас, не передбачала виконання судових рішень. Якщо тлумачити статтю 6 як таку, що стосується виключно доступу до судового органу та судового провадження, то це могло б призводити до ситуацій, що суперечать принципу верховенства права, який договірні держави зобов'язалися поважати, ратифікуючи Конвенцію. Отже, для цілей статті 6 виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина "судового розгляду".

Тобто, судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судового рішення не призводить до відновлення порушеного права. Відсутність у сторони можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, є втручанням у право сторони на мирне володіння майном, що є порушенням першого пункту статті 1 Першого протоколу Конвенції.

Враховуючи поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, введенням воєнного стану через агресію російської федерації, яка здійснювала та продовжує здійснювати обстріли території ПАТ "Укртатнафта", передачею акцій ПАТ "Укртатнафта" в управління Держави та потребою в залученні значних коштів для відновлення підприємства як об'єкту критичної інфраструктури та те, що у матеріалах справи містяться належні та допустимі докази, якими у сукупності підтверджується наявність поважних причин для відновлення пропущеного строку пред'явлення наказу до виконання, суд приходить до висновку про наявність передбачених статтею 329 Господарського процесуального кодексу України правових підстав для задоволення заяви про поновлення строку для його пред'явлення.

Щодо видачі дубліката наказу суд зазначає таке.

Пунктом 19.4 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі втрати виконавчого документа суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий документ, може видати його дублікат, якщо стягувач або державний виконавець, приватний виконавець звернувся із заявою про це до закінчення строку, встановленого для пред'явлення виконавчого документа до виконання. Про видачу дубліката виконавчого документа постановляється ухвала у десятиденний строк із дня надходження заяви. За видачу стягувачу дубліката виконавчого документа справляється судовий збір у розмірі 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Ухвала про видачу чи відмову у видачі дубліката виконавчого документа може бути оскаржена в апеляційному та касаційному порядку.

З огляду на поновлення судом строку для пред'явлення виконавчого документа наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 23.08.2018 у справі №904/1881/18 до виконання, враховуючи відсутність у заявника оригіналу виконавчого документу, суд дійшов висновку про видачу стягувачу дублікату відповідного наказу.

Керуючись п. 19.4 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, ст. ст. 52, 232-235, 334, Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Заяву Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" про поновлення пропущеного строку та видачу дублікату наказу у справі №904/1881/18 задовольнити повністю.

2. Поновити пропущений строк для пред'явлення до виконання наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 23.08.2018 у справі №904/1881/18.

3. Видати дублікат наказу Господарського суду Дніпропетровської області від 23.08.2018 на виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 26.07.2018 у справі № 904/1881/18 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Міжнародний Аеропорт "Дніпропетровськ" на користь Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" суму заборгованості у розмірі 63 956 579, 28 грн. та 616 700,00 грн. витрат зі сплати судового збору.

Ухвала набирає законної сили - 26.02.2024 та може бути оскаржена до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Дата складення повного тексту ухвали - 28.02.2024.

Суддя Е.М. Бондарєв