Ухвала від 28.02.2024 по справі 699/1345/23

Справа № 699/1345/23

Номер провадження 2/699/80/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.02.2024 рокум.Корсунь-Шевченківський

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

В складі: головуючого - Гусарової В.В., при секретарі - Таран О.В.., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області цивільну справу за позовною заявою за позовною заявою ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 05.02.2008 року Лисянським РВ УМВС

України в Черкаській області) до ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (військовослужбовець ЗСУ,, зареєстрований АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ), представник відповідача адвокат Ткаченко Михайло Олександрович ( АДРЕСА_3 ) про стягнення аліментів на неповнолітню дитину

ВСТАНОВИВ:

Справа була призначена до розгляду за правилами спрощеного провадження з викликом сторін. Сторони у судове засідання не з'явились, були належним чином повідомлені про час та місце судового засідання.

В позові позивач зазначила, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просила розглянути справу без її участі.

28.02.2024 р. від представника відповідача надійшла заява про долучення його як представника віідповідача до системи «електронний суд» та клопотання про зупинення розгляду справи на підставі того, що відповідач на теперішній час знаходиться у Збройних Силах України - до припинення перебування відповідача у складі Збройних сил України.

Так як сторони до суду не з'явились, суд дійшов висновку необхідності провести судове засідання без фіксації судового засідання технічними засобами у відповідності до ст. 247 ч.2 ЦПК України.

Розглянув клопотання представника відповідача, суд дійшов висновку про таке:

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадку, встановленому п. 2 ч. 1 ст. 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період діє в Україні з 24 лютого 2022 року, після оприлюднення Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію».

Крім того, 21.04.2022 р. було оприлюдено ЗУ про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".Законом затверджено Указ Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX), строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб., далі воєнний стан відповідними Законами України продовжувався. Законом України від 15.08.2022 р року , строк дії воєнного стану в Україні продовжується до 21.10. 2022 року . 16 листопада Верховна Рада України затвердила укази Президента України 8189 та 8190 - “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” та “Про продовження строку проведення загальної мобілізації” до 19 лютого 2023 року. 07.02.2023 р. Верховна Рада України затвердила указ Президента України 58/2023 від. 06.02.2023 р. - “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” до 20.05. 2023 року. 02.05.2023 р. Верховна Рада України затвердила указ Президента України 254/2023 від. 01.05.2023 р. - “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” до 18.08. 2023 року. 27.07.2023 р. Верховна Рада України затвердила указ Президента України 451/2023 від. 26.07.2023 р. - “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” до 16.11. 2023 року. 08.11.2023 р. Верховна Рада України затвердила указ Президента України 734/2023 від. 06.11.2023 р. - “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” до 14.02. 2024 року. 06.02.2024 р. Верховна Рада України затвердила указ Президента України 49/2024 від. 05.02.2024 р. - “Про продовження строку дії воєнного стану в Україні” до 14.05. 2024 року.

Тобто, дійсно, відповідно до діючого законодавства, маються обумовлені в законодавстві підстави для зупинення розгляду справи.

Треба зазначити, що зупинення провадження по справі - це врегульована законом й оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї з передбачених у законі обставин, які заважають здійснювати її розгляд (Ухвала Великої Палати Верховного Суду від 20.05.2021 р. у справі № 11- 398сап20). Тобто ідея інституту зупинення судового провадження пов'язана не із самими обставинами, наявність яких обумовлює прийняття рішення про зупинення, а із тим, що вони створюють об'єктивні перешкоди в здійсненні судового розгляду.

Більше того, саме такого підходу стосовно підстав зупинення судового провадження дотримується й Велика Палата Верховного Суду. Зокрема, про це свідчить її рішення, в якому в ході аналізу ч. 1 ст. 236 КАСУ, котра сформульована з використанням тих же слів «суд зупиняє», що й ч. 1 ст. 335 КПК, колегія суддів зазначила: (1) зупинення провадження по справі є тимчасовою перервою в провадженні, викликаною наявністю однієї з передбачених у законі обставин, які заважають здійснювати її розгляд; (2) для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясовувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи (ухвала від 20.05.2021 р. у справі №11-398сап20).

В даному випадку в справі приймає участь законний представник відповідача, якій доєднаний до системи «електроний суд» має можливість ознайомитись зі всіма матеріалами справи, має всі можливості для захисту інтересів відповідача у передбачений законом спосіб.

Крім того, вирішуючи вказане питання, суд звертає увагу на позовні вимоги позивача ( а саме стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини.), на які розповсюджується скорочений строк розгляду справи, так як вказана категорія справ віднесена до справ, які можуть розглядатись у спрощеному провадженні.

В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова проти України»).

При цьому вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Юніон Аліментаріа проти Іспанії» зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Всі ці обставини суду слід враховувати при розгляді кожної справи, оскільки перевищення розумних строків розгляду справ становить порушення прав, гарантованих пунктом 1 статті 6 Конвенції про захист прав і основних свобод людини.

Крім того, необхідно звернути увагу, що на даному етапі на має перепон у виконані рішення суду ( якщо позов буде задоволено).З цього приводу законодавство чітко говорить про те, що жодних обмежень щодо стягнення аліментів з військовослужбовців не встановлено.Так, Постановою КМУ від 16 лютого 2022 року № 122 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 лютого 1993 р. № 146» встановлено, що з військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, Держспецзв'язку, Держприкордонслужби, поліцейських, осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів внутрішніх справ, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, БЕБ, служби цивільного захисту та Державної кримінально-виконавчої служби, співробітників Служби судової охорони утримання аліментів провадиться з усіх видів грошового забезпечення, крім грошового забезпечення, що не має постійного характеру, та інших випадків, передбачених законом.

Враховуючи всі вищевказані обставини, суд дійшов висновку необхідності відмови у задоволенні клопотання представника відповідача про зупинення розгляду справи, відкладення розгляду справи та повторного виклику сторін у судове засідання ( з врахуванням того, що представник відповідача отримав доступ до матеріалів справи сьогодні).

. Керуючись ст.247 ч.2, 279 ч.5 ЦПК України

УХВАЛИВ:

В клопотанні представника відповідача про зупинення розгляду справи ваідмовити.

Відкласти судове засідання по справі за позовною заявою ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 05.02.2008 року Лисянським РВ УМВС

України в Черкаській області) до ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 (військовослужбовець ЗСУ, зареєстрований АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_3 ), представник відповідача адвокат Ткаченко Михайло Олександрович ( АДРЕСА_3 ) про стягнення аліментів на неповнолітню дитину та викликати сторони у судове засідання на 12.03.2024 р. о 16-00 годині. Ухвала оскарженню не підлягає.

СуддяГусарова В. В.