Справа №930/562/24 Провадження № 3/930/245/24
28 лютого 2024 року Суддя Немирівського районного суду
Вінницької області Алєксєєнко В.М.
розглянувши матеріали, які надійшли з Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительку АДРЕСА_1 , пенсіонерку
по ч.3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Немирівського районного суду Вінницької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №030789 від 12.02.2024 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст. 184КУпАП.
Суддя, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов наступних висновків.
Так, відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Відповідно до ст. 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому суд приймає вмотивовану постанову тільки в межах викладених уповноваженою посадовою особою у протоколі про адміністративне правопорушення та обсягу доказів, наявних в матеріалах справи.
Диспозиція частини 3 статті 184 КУпАП передбачає адміністративну відповідальності за вчинення неповнолітніми віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років правопорушення, відповідальність за яке передбачено цим Кодексом, крім порушень, передбачених частинами третьою або четвертою статті 173-4 цього Кодексу.
Отже, необхідною умовою для застосування до порушника відповідальності, передбаченої вищевказаною статтею є, зокрема, наявність доказів, які б безпосередньо свідчили про порушення викладених вище вимог.
Так, відповідно до фабули можливого адміністративного правопорушення, вчиненого ОСОБА_1 , остання, не виконує належним чином обов'язки по вихованню сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який 09.02.2024 близько 21:00 год. вживав слабоалкогольний напій "Garage" в ресторані в АДРЕСА_2 , чим вчинила правопорушення, передбачене ч.3 ст. 184 КУпАП.
Неналежне виконання обов'язків щодо виховання дітей являє собою бездіяльність, внаслідок якої обов'язки по вихованню виконуються неякісно та не в повному обсязі. Таке ухилення може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання, навчання неповнолітніх дітей: залишення впродовж тривалого строку дитини без будь-якого нагляду, ухилення від виховання дітей (у тому числі незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям), незабезпечення безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці, невжиття заходів щодо їх лікування, безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності, штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Натомість, із протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів, не вбачається, під яке саме адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачено КУпАП, підпадають дії неповнолітнього сина ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , які виразилися у вживанні слабоалкогольного напою "Garage" в ресторані в АДРЕСА_2 .
З огляду на викладене, виходячи з аналізу вказаного вище законодавства, при складанні протоколу про адміністративні правопорушення, вищевказана норма матеріального права дотримана не була, оскільки не було конкретизовано, у який спосіб особа, що притягається до адміністративної відповідальності ( ОСОБА_1 ), ухилилася від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо виховання свого сина та яких саме обов'язків така особа не виконана; яке адімінстративне правопорушення було вчинено її сином ( ОСОБА_2 ); яких заходів було вжито працівниками поліції щодо виявленого можливого адміністративного правопорушення, вчиненого неповнолітнім ОСОБА_2 ; чи вжито працівниками поліції будь-яких заходів щодо виявлення та притягнення осіб, які здійснили продаж слабоалкогольного напою неповнолітній дитині.
В даному випадку в протоколі про адміністративне правопорушення взагалі не визначено які саме неправомірні діяння ОСОБА_1 вказують на неналежне виконання обов'язків щодо навчання та виховання свого сина, а обставини, які викладені в протоколі не відображають всіх істотних ознак складу правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП, при цьому суд не має права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення.
Відповідно Р. ІІ Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України №1376 від 06.11.2015, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто у строки, визначені статтею 277 КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Особі, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому.
До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).
Однак, працівником поліції при оформленні протоколу вказаних норм законодавства дотримано не було, зокрема, не відібрано пояснень щодо можливого правопорушення у ОСОБА_1 .
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14, від 23.12.2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Враховуючи істотні та грубі порушення при оформленні матеріалів про адміністративне правопорушення, формальний підхід начальника СЮП Гайсинського РУП капітана поліції Гудими Наталії Миколаївни до оформлення адміністративного матеріалу, суддя позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану адміністративну справу, а тому справа підлягає поверненню для доопрацювання та належного оформлення до Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області.
Враховуючи викладене, керуючись ст.184, ст.ст. 256, 268, 277, 278 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - повернути начальнику Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя: В.М. Алєксєєнко